Próba żelaza

Tłumaczenie: Robert Waliś
Cykl: Magisterium (tom 1)
Wydawnictwo: Albatros
The Iron Trial
limonkaie

Dwunastoletni Callum mieszka ze swoim ojcem, który niegdyś był magiem, lecz po śmierci żony zrezygnował z czarów i postanowił wychować swojego syna jak zwykłego chłopca, ignorując budzące się w nim magiczne zdolności. Kiedy Call zostaje wezwany na obowiązkowy egzamin do Magisterium – szkoły magii, Alastair przekonuje syna, że ten powinien za wszelką cenę uniknąć rekrutacji, by nie mieć żadnych związków z niebezpiecznym magicznym światem. Pomimo katastrofalnego przebiegu egzaminu Callum zostaje przyjęty do Magisterium i zostaje uczniem Mistrza Rufusa.
W szkole magii chłopiec zaprzyjaźnia się Aaronem i Tamarą, z którymi wspólnie zgłębia tajniki czarów i podchodzi do coraz bardziej wymagających sprawdzianów. Pomimo niepokornego charakteru i licznych wątpliwości dotyczących pobytu w szkole, Callum radzi sobie coraz lepiej i zaczyna traktować Magisterium jak swój drugi dom.
Pewnego dnia magowie prowadzący szkołę odkrywają, że Aaron nie jest zwykłym uczniem, potrafi bowiem panować nad magią chaosu. Oznacza to, że chłopiec jest Makarem, szczególnym rodzajem maga, na którego wszyscy czekają, licząc, że przeciwstawi się Wrogowi Śmierci. Początkowo ta wiadomość wzbudza entuzjazm, jednak wkrótce Aaron zostaje porwany, zaś Call i Tamara ruszają mu na pomoc. Chłopiec musi odnaleźć zaginionego przyjaciela, mierząc się nie tylko z siłami zła, lecz także z własną przeszłością. Odkrywa niejasne okoliczności śmierci swojej matki, a także dowiaduje się o swoich owianych tajemnicą związkach z Wrogiem Śmierci. Poznana prawda postawi pod znakiem zapytania zarówno jego dalszy pobyt w szkole, jak i relację z ojcem.

źródło opisu: Wydawnictwo Albatros, 2015 r.

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

Opinie czytelników (2070)
Natalia-Lena | 2014-09-18
Przeczytana: 18 września 2014

,,Myślisz, że znasz magię? To pomyśl jeszcze raz.
Większość ludzi zrobiłaby wszystko, aby dostać się do Magisterium i zdać próbę żelaza.
Nie Callum Hunt. Call całe życie słyszał, że nigdy nie powinien zaufać magowi. Stara się więc ze wszystkich sił, by ponieść porażkę - jednak popełnianie błędów mu nie wychodzi.
Teraz musi dołączyć do Magisterium. Miejsce to jest zarówno niezwykłe i złowieszcze. Call zdaje sobie sprawę, że ma ono mroczne powiązania z jego przeszłością i prowadzi pokrętną ścieżką do jego przyszłości.
Próba żelaza to zaledwie początek. Największy test Calluma ma dopiero nadejść..."

,,The Iron Trial" to pierwszy tom pięcioczęściowej serii autorstwa dwóch bestsellerowych pisarek: Holly Black i Cassandry Clare. Autorki w notce dołączonej do powieści pokrótce opisują, w jaki sposób doszło do stworzenia ,,Magisterium”. Wśród inspiracji wymieniają serię o Harrym Potterze. Nawet i bez tej informacji łatwo zauważyć, że wpływy twórczości J.K.Rowling są olbrzymie....

lacerta | 2016-02-01
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 01 lutego 2016

Sądząc po komentarzach nie byłam jedyną osobą, która podczas czytania porównywała "Magisterium" do cyklu o Harrym Potterze. Podobieństwa są widoczne praktycznie od razu niestety (niestety dla "Magisterium") nie da się uniknąć porównań. Nie wiem czy autorki zdawały sobie sprawę z tych podobieństw, ale pewne jest to, że "ukręciły na siebie bat", bo przy porównaniu, "Magisterium" wypada bardzo blado.

Początkowo nawet byłam zainteresowana książką, ale szybko mi minęło. Postacie są zupełnie płaskie, mało wyraziste i nie mają swoich charakterów. Są tylko imionami na kartkach książki.
Pomysł szkoły też nie trafił do mnie, bo w sumie nic o niej nie wiemy. Nauczyciele właściwie nie istnieją, nie ma konkretnych lekcji czy zajęć, którymi zajmują się uczniowie starszych lat. Ba, praktycznie wcale nie widzimy starszych uczniów.
Jedyny dobry punkt całej książki to zakończenie, które jest zaskakujące i ciekawe. Więcej jasnych stron nie znalazłam.

Kolejne części raczej sobie...

Zakładka | 2015-05-09
Przeczytana: 09 maja 2015

Książkę czyta się bardzo szybko. Styl autorek jest dość łatwy i przyjemny, a świat wykreowany nieco oryginalny. Dlaczego nieco? Ponieważ przez cały czas miałam wrażenie, iż jest to inna wersja Harrego Pottera. Mamy szkołę magii, główny bohater stracił kogoś bliskiego, jest nielubiany, ma w sobie pewien defekt, zyskuje przyjaciół i oczywiście jest czarny charakter. Istnieje też kilka innych podobieństw, lecz nie chcę spoilerować :). Historia jest jednak dość ciekawa i ma w sobie coś, co przyciąga mimo wyraźnych inspiracji Harrym. Sprytnie zostały zastosowane momenty kulminacyjne i wplecione w nie inne wątki. Bardzo podobały mi się relacje pomiędzy poszczególnymi osobami. Często zachowania bohaterów wydawały się kuriozalne i wręcz głupie, lecz można to zrzucić na ich młody wiek. Ważne, iż ich działania były odpowiednie jak dla dwunastolatków, co często w innych seriach jest pomijane. Muszę zwrócić też uwagę na oprawę graficzną. Okładka, jak dla mnie, jest tragiczna i nie oddaje w...

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Od początku ta książka skojarzyła mi się z Harrym Potterem. Błąd. Jest milion razy od niego lepsza :D.
Niespodzianka. Od początku myślę, że Call jest makarem, i co się okazuje? Że to Aaron.
Niespodzianka numer 2 Call jest … Normalnie szczęka mi opadła jak się dowiedziałam. Co prawda niby były poszlaki i tak dalej, ale jakoś na to nie wpadłam. I jestem zdumiona. Zdumiona i zasmucona, bo nie ma kolejnego tomu jeszcze!
Ach … Już nie mogę się doczekać kolejnych przygód Call’a i jego przyjaciół, a także jak to się wszystko potoczy. I jak przepowiednia żywiołaka ognia (czy jak mu tam leciało) się spełni. No tej o Call’u się domyśliłam. Chociaż jednego. Ale kto zdradzi, a kto zginie na to nie umiem jeszcze wpaść.
Gorąco polecam!

Książkomania | 2015-05-08
Przeczytana: 08 maja 2015

Magia i żywioły.

Gdy dwie znakomite autorki w dziedzinie fantasy połączą swoje siły to musi nastąpić czysta magia. I tak też się stało za sprawą Magisterium. Cassandra Clare i Holly Black stworzyły serię, która ma składać się z 5 tomów. Pierwszy z nich – „Próba Żelaza” otwiera drzwi do świata przepełnionego magią, tajemnicami i każdym z żywiołów.

„Ogień chce płonąć,
Woda chce płynąć,
Powietrze chce się unosić,
Ziemia chce wiązać,
Chaos chce pożerać.”

Call Hunt jest dzieciakiem, który nie do końca jest wtajemniczony w swoją przeszłość. Wie tyle ile uznał za stosowne jego ojciec, który z jakiegoś powodu chciał chronić syna przed magią. Sam Call nie rozumiał do końca zachowania ojca. Gdy przychodzi dzień egzaminów do Magisterium – szkoły dla magów, Call ma robić wszystko by się tam nie dostać. Młodzieniec jest przekonany, że uda mu się z łatwością oblać egzaminy, toteż jeden po drugim zwyczajnie lekceważy. Gdy jest już pewny, że mistrzowie magii go nie wybiorą, staje się coś...

Gladys | 2016-02-10
Na półkach: Przeczytane, Fantasy, 2016
Przeczytana: styczeń 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Zaczęłam ją czytać w większej mierze przez Cassandre Clary i oczywiście się nie zawiodłam. Genialny pomysł jak na książkę ale w sumie to nic dziwnego. Historia Alastaira, która przedstawia jego życie jako maga, daje nam do zrozumienia dlaczego nie chce aby jego syn zdobył najlepszy wynik na Próbie Żelaza. Oczywiście, co od razu wiadome, Callum pomimo swojego ujemnego wyniku dostaje się do szkoły magów, gdzie dowiaduje się więcej o sobie, a mianowicie, że jest Wrogiem. Jego przygody, które wywołują dreszczyk emocji są rewelacyjne, tak jak przygarnięcie Morda. Przyjaciele jakich zyskał Callum przez uczestnictwo w Magisterium są dla niego czymś nowym z powodu jego kalectwa. Przyjaźń opisana w książce jest czymś pięknym i rzadko spotykanym, dlatego nic dziwnego, że bohater postanawia zostać w szkole. Martwią nas tylko dwa przeciwieństwa, najwięksi rywale czy też wrogowie w tej paczce. Jestem bardzo ciekawa jak rozstrzygną się ich losy w dalszej części.

Caroline Livre | 2015-05-24
Przeczytana: 03 maja 2015

Callum Hunt pochodzi z magicznej rodziny. Wychowuje go ojciec - Alastair, który od czasu śmierci matki chłopca, odsuwa się od magicznego świata. Nie chce także, by jego syn miał z nim cokolwiek wspólnego. Co dzień przestrzega Calla o zagrożeniach, jakie niesie on ze sobą.

"Nie korzystam z magii od śmierci twojej matki. Nigdy więcej tego nie zrobię."

Nadchodzi czas Próby Żelaza - sprawdzianu umiejętności, który musi zdać każdy przyszły czarodziej. Zaproszenia na niego otrzymują osoby, które wykazują wszelkie magiczne zdolności, w tym Call. Chłopak, pamiętając ostrzeżenia ojca, robię wszystko, co w jego mocy, by oblać egzamin.

"Raz za razem powtarzał w myślach różne sztuczki, których miał użyć, żeby oblać test na maga - im efektowniej, tym lepiej."

Niestety, dziwnym trafem, to właśnie on zostaje wybrany i od teraz staje się uczniem Magisterium - podziemnej szkoły, gdzie kształcą się magowie.

Chłopiec powoli odkrywa zupełnie nowy, zarówno fascynujący jak i niebezpieczny świat....

agatrzes | 2015-06-02

Książki dla młodzieży mają pewien urok, który sprawia, że chętnie po nie sięgam, mimo iż nie są przeznaczone dla mojego przedziału wiekowego. Lubię od czasu do czasu przypomnieć sobie smak beztroski i problemów wieku młodzieńczego. Biorąc do rąk powieść „Próba żelaza” nie wiedziałam, czego się po niej spodziewać, ale opis okładkowy brzmiał bardzo zachęcająco: przyjaciele i wrogowie, groza i magia, życie i śmierć.

„Próba żelaza” to pierwszy z pięciu tomów serii Magisterium autorstwa Holly Black i Cassandry Clare. Głównym bohaterem książki jest dwunastoletni Callum Hunt wychowywany przez samotnego ojca, byłego maga, który po śmierci żony zrezygnował z magii i postanowił wychować syna jak zwykłego chłopca, ignorując budzące się w nim magiczne zdolności. Kiedy Call zostaje wezwany na obowiązkowy egzamin do szkoły magii - Magisterium, ojciec przekonuje go, by podczas procesu rekrutacji zrobił wszystko, aby przekonać komisję, iż nie jest odpowiednim kandydatem na studenta uczelni i tym...

Wybredna Maruda | 2015-05-12
Przeczytana: maj 2015

Świat magii przyciąga do siebie w magiczny sposób. Magiczne istoty, magiczne przedmioty i magiczne czary. Upchnijmy magiczną magię gdzie się da i zapoznajmy się z magiczną Próbą Żelaza.

OGÓŁEM
Magowie kształcący się w Magisterium od lat toczą wojnę z Wrogiem. Giną starzy i doświadczeni mistrzowie, jak i młodzi uczniowie. Ostatnia rzeź była znacząca i pozbawiła życia wielu ważnych osobowości. Ocalał jedynie mały Callum.
Przez cały okres dorastania ojciec stara się trzymać chłopaka z dala od magii, by nie dopuścić do spełnienia proroctwa. Call jednak, mimo usilnych prób pokazania się z jak najgorszej strony, przechodzi Próbę Żelaza i trafia do Magisterium. A to nie może się dobrze skończyć…

“[Magisterium] Jest pogrzebane tam, gdzie nikt go nie znajdzie. Nie ma tam światła. Nie ma okien. Szkoła stanowi labirynt. Można się zgubić w jaskiniach, umrzeć i nikt nawet się o tym nie dowie.”

AUTORKI
Powieść została napisana przez znany duet pań z USA. Cassandra Clare to jedna z...

LilCa | 2015-08-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 30 lipca 2015

Coś oryginalnego wykraczającego poza schematy taka w skrócie jest ta książka.

Opis z tyłu książki nie za wiele zdradza więc zaczęłam czytać nie wiedząc nic.Z każdą przewracaną kartką było coraz ciekawej i coraz bardziej nie wiedziałam o co chodzi a potem wielki szok i taki w skrócie jest Prolog.Kiedy książka przechodzi do prawidłowej akcji na początku ma się wrażenie że coś takiego już było ale nic bardziej mylnego bo po krótkim czasie okazuje się że Call nie jest takim typowym bohaterem któremu wszystko wychodzi wręcz przeciwnie prawie wszystko idzie nie po jego myśli.To przyjaciele Call a zwłaszcza jego najlepszy przyjaciel jest tym na kogo wszyscy tak liczą. Po przeczytaniu książki w głowie wciąż mam jedno pytanie.Czy napewno ten uważany za wroga nim jest?

zobacz kolejne z 2060