Psy z Karbali

Wydawnictwo: Walkowska
978-83-618-0501-4
19ET68

Takiej książki jeszcze nie było. Wojna w Iraku - pierwsza, w której polskie wojsko uczestniczyło od czasów II wojny światowej - odmieniła porządek na świecie. Jak każda wojna odmieniła też - a może przede wszystkim - ludzi, którzy w niej uczestniczyli albo choćby z nią się zetknęli. Ta książka jest nie tyle opowieścią o nich lecz ich opowieścią o tym, co przeszli, co widzieli i jak, pewnie na zawsze, zmieniło się ich życie.

źródło okładki: www.merlin.pl

ania | 2015-09-17
Przeczytana: 17 września 2015

Polscy zolnierze na misji stabilizacyjnej w Iraku w pigulce.
Kilka najwazniejszych wydarzen w skrocie, napisanych przystepnym jezykiem.
Dla laikow w sam raz, dla bardziej zainteresowanych tematem troszke malo.

Ewa | 2015-03-15
Na półkach: 2015, Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 15 marca 2015

Wojna w Iraku widziana oczami żołnierzy, księdza, archeologa… Czytając książkę włos jeży się na głowie… Porównania polskiej armii i amerykańskiej przerażają. Bo państwo zdecydowało się wysłać na wojnę żołnierzy ze starym sprzętem… Pistolety polskim żołnierzom zacinały się notorycznie. W biegu wypadały magazynki, żołnierze przymocowywali je więc do broni taśmą klejącą. Buty nie wytrzymywały gorąca, pękały. W topornych kamizelkach kuloodpornych na pustyni można było się wykończyć ze zmęczenia a przynajmniej odwodnić…. A to tylko nieliczne przeciwności, z którymi musieli zmagać się nasi żołnierze. Nawet po powrocie do Polski ranni - musieli zmagać się z ubezpieczeniami, które rzekomo im się nie zależały…
Wrażanie również robi bitwa o City Hall… Po wszystkim jeden z żołnierzy opowiada jak do Babilonu przyjeżdża dowódca polskiego kontyngentu generał Mieczysław Bieniek, wraz z nim telewizja, która pokazała później z Karbali migawkę z generałem, co się kulom nie kłania… Takie życie...

Miras | 2015-11-15
Przeczytana: 12 listopada 2015

Po wydarzeniach z PARYŻA z 13 listopada - brak słów. Trzeba z terrorystami z coś zrobić, tylko obawiam się, że nie ma na to jednej, skutecznej recepty. SPOKÓJ DUSZY WSZYSTKIM NIEWINNYM OFIAROM.
Nr 49/52/2015

wiedźma | 2016-06-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-book
Przeczytana: 20 czerwca 2016

"Psy z Karbali. Dziesięć razy Irak" to lektura mocna, pokazująca realia polskiego wojska w okresie działania PKW Irak. Napisana niekiedy dosadnym językiem jest daleka od obrazu, jaki wielokrotnie można było spotkać w tamtym okresie w prasie czy telewizji. Szkoda tylko, że książka jest taka krótka, a niektóre tematy zostały opisane bardzo oszczędnie. W niektórych momentach można potraktować ją jako ogólny zarys zdarzeń, bez ich głębszej analizy. Należy traktować ją raczej jako źródło podstawowej wiedzy i ogólnych faktów niż rzetelną publikację o udziale polskich wojsk w misji stabilizacyjnej w Iraku.

Całość na: http://wiedzma-czyta.blogspot.com/2016/06/marcin-gorka-i-adam-zadworny-psy-z.html

Bartek | 2012-11-30

Obraz bez retuszu: śmierć, tchórzostwo, bohaterstwo, głupota, braterstwo, walka, etc.

Cholernie szczera książka, opisująca losy zwykłych żołnierzy służących w PKW IRAK. Cierpienie, strach, rozpacz, brud.

W trakcie czytania pewnych fragmentów byłem wręcz wstrząśnięty, a realny obraz tamtych dni wylewa się z każdym słowem.

Jeśli ktoś chce poznać losy chłopaków i przeczytać jak było na prawdę bez żadnych kolorowych scenek, to Psy z Karbali są właśnie taką książką. Szczerą, prawdziwą, mocną.

marw | 2015-08-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 27 sierpnia 2015

Szacunek i wsparcie dla Weteranów. Czy wiesz, że Władze RP wysłały żołnierzy na wojnę bez odpowiedniego zabezpieczenia sprzętowo - logistycznego, ubezpieczonych na 100.000 PLN na wypadek śmierci, z wyłączeniem wypadków w wyniku aktów wojennych i ataków terrorystycznych. Warto przeczytać jak wyglądało to naprawdę.

Kinga | 2013-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2013

Świetna książka, pokazująca realia polskiego wojska i dramat żołnierzy w Iraku.

Joanna Andrzejewska | 2016-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2016

Zaczęłam ją czytać by móc zrozumieć kogoś mi bardzo bliskiego. Książka przedstawia misję w Iraku z perspektywy tych, którzy ją przeżyli, którzy wrócili i do dziś borykają się ze swoimi demonami...

jarekjot | 2013-01-19
Przeczytana: 16 stycznia 2013

trochę skrótowo bo na każdy z tematów tych reportaży można by napisać osobną książkę, ale ogólnie całkiem niezłe podsumowanie i zwrócenie uwagi na dość istotne problemy z perspektywy czasu.

Karbala
    Piotr Głuchowski, Marcin Górka