Psy z Karbali

Okładka książki Psy z Karbali Marcin Górka, Adam Zadworny
Okładka książki Psy z Karbali
Marcin GórkaAdam Zadworny Wydawnictwo: Walkowska biografia, autobiografia, pamiętnik
Walkowska
2009-01-01
2009-01-01
978-83-618-0501-4

Okładka książki Karbala Piotr Głuchowski, Marcin Górka
Karbala Piotr Głuchowski, M...

10 ciekawych reportaży, które pierwotnie ukazały się na łamach Gazety Wyborczej w 2008 roku. Oblężenie City Hall w Karbali, prace archeologiczne w ruinach starożytnego Babilonu, zamach na ambasadora Pietrzyka czy wspomnienia wojskowego kapelana. To tylko kilka historii, które miały miejsce w Iraku. Autorom udało się wyraziście pokazać bezsensowność wojny, wszędobylską śmierć, kalectwo żołnierzy i cywili czy nieudolność polskiej armii. Wszystko to okraszone wileoma świetnymi zdjęciami. Polecam.

Bardzo ciekawe reportaże, w których możemy przeczytać o różnych kwestiach związanych z konfliktem w Iraku. Misja miała być pokojowa, Polacy nie mieli brać udziału w działaniach wojennych, a jednak okazało się być całkiem inaczej. Poruszone są też między innymi tematy dotyczące nieprzygotowania polskich wojsk do warunków panujących w Iraku, pierwsze polskie ofiary, problem z pomocą irackim tłumaczom, którzy narażali życie pomagając naszym żołnierzom- i wiele innych, równie ważnych kwestii. Niektóre z reportaży są trochę chaotyczne, ale ogólnie czyta się je dobrze. Uzupełnione są fotografiami, często pochodzącymi od polskich żołnierzy, którzy wrócili z misji.

Osobiście przeczytałem ja expresowo, mimo iż jest to już stara tematyka i z uwagi na fakt związany z przeczytaniem wielu publikacji związanych z tym tematem uważam ową książkę za jedną z lepszych. Nie mogłem się od niej oderwać, odrywało mnie zmęczenie i odgłos upadającej książki gdy przysypiałem he he. Szczerze polecam.

"Psy z Karbali. Dziesięć razy Irak" to lektura mocna, pokazująca realia polskiego wojska w okresie działania PKW Irak. Napisana niekiedy dosadnym językiem jest daleka od obrazu, jaki wielokrotnie można było spotkać w tamtym okresie w prasie czy telewizji. Szkoda tylko, że książka jest taka krótka, a niektóre tematy zostały opisane bardzo oszczędnie. W niektórych momentach można potraktować ją jako ogólny zarys zdarzeń, bez ich głębszej analizy. Należy traktować ją raczej jako źródło podstawowej wiedzy i ogólnych faktów niż rzetelną publikację o udziale polskich wojsk w misji stabilizacyjnej w Iraku.

Całość na: http://wiedzma-czyta.blogspot.com/2016/06/marcin-gorka-i-adam-zadworny-psy-z.html

Łatwo się czyta, informację przystępnie podane. Jednak brakowało mi tutaj szczegółów oraz chronologii opisywanych wydarzeń. Odnosiłem uczucie, że wątki się mieszają i są mocno streszczone, a niepotrzebnie.

Bez rewelacji. Tematyka ciekawa jednak jak dla mnie za słabo napisana. Nie wciągała niestety. Przeczytać warto. Dla samych faktów i wiedzy.

Zaczęłam ją czytać by móc zrozumieć kogoś mi bardzo bliskiego. Książka przedstawia misję w Iraku z perspektywy tych, którzy ją przeżyli, którzy wrócili i do dziś borykają się ze swoimi demonami...

Opis naszej biednej, niedoinwestowanej armii wysłanej na regularną wojnę, a nie misję stabilizacyjną. Pełen podziw dla tych, którzy są w stanie to wszystko wytrzymać i wyjeżdżają.

Nie dowiedziałem się więcej jak z książki tytułem Karbala, która jednak potrafiła utrzymać czytającego w zaciekawieiu. Strony czytają się same dobra książka na deszczowe popołudnie

Krótki, lecz treściwy zbiór artykułów ukazujących kulisy polskiej misji w Iraku. Warto sięgnąć przed lekturą "Karbali" i filmowym seansem.

• Wojenne

Dodaj cytat z książki Psy z Karbali