Napoleon Wielki

Wydawnictwo: Magnum
8,28 (69 ocen i 16 opinii) Zobacz oceny
10
9
9
19
8
27
7
12
6
0
5
2
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Napoleon the Great
data wydania
ISBN
9788363986872
liczba stron
952
kategoria
historia
język
polski

Błyskotliwa, oparta na najnowszych źródłach wielka biografia Napoleona, uznana za najlepszą, jaka powstała w języku angielskim w ostatnich czterdziestu latach. Autor wykorzystał ogromną korespondencję Napoleona, 33 tysiące listów opracowywanych i publikowanych od 2004 roku przez Fundację Napoleońską w Paryżu. Zwiedził też wszystkie najważniejsze miejsca związane z Napoleonem, w tym 53 pola...

Błyskotliwa, oparta na najnowszych źródłach wielka biografia Napoleona, uznana za najlepszą, jaka powstała w języku angielskim w ostatnich czterdziestu latach. Autor wykorzystał ogromną korespondencję Napoleona, 33 tysiące listów opracowywanych i publikowanych od 2004 roku przez Fundację Napoleońską w Paryżu. Zwiedził też wszystkie najważniejsze miejsca związane z Napoleonem, w tym 53 pola bitew m.in. w Rosji, na Białorusi, w Izraelu, Belgii, Włoszech, Czechach, Austrii, Niemczech i Francji, był również na Wyspie Świętej Heleny. Powstał bogaty w szczegóły, wielowymiarowy i barwny obraz życia jednej z najbardziej fascynujących postaci w historii. To także znakomita rozprawa o sztuce wojny i sztuce uprawiania polityki.

 

źródło opisu: http://www.wydawnictwo-magnum.com.pl/showbook.php?id=189

źródło okładki: http://www.wydawnictwo-magnum.com.pl/showbook.php?id=189

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (294)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 849
Marcin | 2015-05-08
Na półkach: Przeczytane, historia

Atutem tej najlepszej rzekomo biografii Napoleona powstałej w języku angielskim w ciągu ostatnich czterdziestu lat jest to, że Andrew Roberts sięgnął bezpośrednio do źródeł i obficie wykorzystał korespondencję swojego bohatera, której ten pozostawił po sobie wyjątkowo dużo. Pod tym względem jest to znakomita i dość oryginalna książka, bo niewiele w niej z tego, co o Napoleonie myśleli i pisali historycy kolejnych pokoleń. Jest to więc próba uchwycenia tej wyjątkowej postaci przez pryzmat jej czasów, panującej wówczas mentalności i sposobów uprawiania polityki. Ta ostatnia zresztą dominuje (wliczając w to politykę zagraniczną prowadzoną "innymi metodami" a więc wojnę), choć Bonapartego poznajemy też jako wybitnego (i to po wieloma względami) intelektualistę, jako prawodawcę (Kodeks Napoleona) i jako kochanka ponad dwudziestu kobiet, wśród których szczególne znaczenie ma dla nas Maria Walewska i zrodzony z tegoż związku Aleksander Walewski, późniejszy minister spraw zagranicznych w...

książek: 64
sylabo | 2016-07-29
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 30 września 2015

Napoleon na wyspie Świętej Heleny zapytany o to, jak to możliwe, że pamięta dokładnie przebieg sześćdziesięciu bitew odpowiedział: „Proszę pani, to wspomnienie kochanka o jego dawnej miłości.” I dalsze jego słowa „To zdumiewające, jaką władzę nad ludźmi mają słowa.”, nie pozostawiają wątpliwości, że zaraz za orężem, słowa były najwartościowszym budulcem jego potęgi. W 1786 roku, jego brat Józef Bonaparte, tak pisał o upodobaniach siedemnastoletniego podporucznika: „Był wtedy zapalonym wielbicielem Rousseau, lubował się w arcydziełach Corneille'a, Racine'a i Voltaire'a, posiadał w przekładach francuskich pisma Plutarcha, Korneliusa Neposa, Tytusa Liwiusza i Tacyta, a oprócz tego prace Montaigne'a, Montesquieuego i Raynala. Wszystkie te książki znajdowały się w kufrze obszerniejszym od tego, który był przeznaczony na ubrania.” Dla współczesnych francuskich pisarzy nie miał serca, za to toczył głębokie rozprawy o literaturze z Goethem. Wielu krytycznie spoglądało na zamiłowanie...

książek: 639
Martins | 2018-05-06
Na półkach: Przeczytane

Monumentalna, drobiazgowa, a zarazem świetnie napisana biografia. Roberts jest niewątpliwie pod dużym wrażeniem bohatera książki, ale nie jest to pozycja czysto apologetyczna bo otwarcie pisze o wadach Napoleona czy popełnionych przez niego błędach. Bardzo podoba mi się w tej książce też to, że nie przeradza się ona w opis kampanii militarnych Bonapartego. Kwestie polityczne, zarówno w wymiarze wewnętrznym jak i zewnętrznym są bowiem opisane równie obszernie jak przedstawienie wojen i przebiegu bitew. Pod tym względem, a także pod kątem potraktowania spraw osobistych książka wydaje się świetnie zbalansowana. Dodatkowym atutem jest opieranie się przez autora w nieznanym dotychczas wymiarze na korespondencji Napoleona i jego najbliższego otoczenia. Wątki polskie w biografii Napoleona są w książce obecne, ale raczej marginalnie potraktowane, ale może to i dobrze bo pozwalają realnie patrzeć na ich znaczenie w polityce cesarza Francuzów... Bardzo udana książka.

książek: 642
Arek | 2018-12-07
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 06 grudnia 2018

Wielkie dzieło! Monumentalny i szczegółowy opis życia człowieka obok którego nie można przejść obojętnie. Jedna z najbardziej znanych osób w historii naszej cywilizacji. Nie istotne jest jaki się ma do Napoleona stosunek warto coś więcej o nim wiedzieć, a ta książka jest ku temu doskonałym narzędziem.
Podczas lektury wynotowałem sobie szereg jego wypowiedzi, nie będę ich jednak przywoływał, raczej napiszę, że skłoniły mnie do wniosku, że miał niesamowitą inteligencję i wyczucie ludzi którzy go otaczali.
Był niezwykle pracowity. Ale cechą która w moim przeświadczeniu zapewniła mu tak wiele sukcesów była energia i odwaga. Odwaga i energia, ta kombinacja zapewniła wu wielkość.

Co do samej książki - prawie tysiąc stron ale czytało się bardzo szybko, około dziesięć dni. Język wciągający, sporo anegdot, przywołanych listów prywatnych.
To wszystko czyni książkę wyjątkową.

książek: 4273
eR_ | 2015-08-19
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 19 sierpnia 2015

Błyskotliwa, oparta na najnowszych źródłach wielka biografia Napoleona, uznana za najlepszą, jaka powstała w języku angielskim w ostatnich czterdziestu latach. Autor wykorzystał ogromną korespondencję Napoleona, 33 tysiące listów opracowywanych i publikowanych od 2004 roku przez Fundację Napoleońską w Paryżu. Zwiedził też wszystkie najważniejsze miejsca związane z Napoleonem, w tym 53 pola bitew m.in. w Rosji, na Białorusi, w Izraelu, Belgii, Włoszech, Czechach, Austrii, Niemczech i Francji, był również na Wyspie Świętej Heleny. Powstał bogaty w szczegóły, wielowymiarowy i barwny obraz życia jednej z najbardziej fascynujących postaci w historii. To także znakomita rozprawa o sztuce wojny i sztuce uprawiania polityki.Tyle dowiadujemy się z okładki.

A jest tu znacznie więcej.
Arcyciekawy portret człowieka który wspiął się na wyżyny władzy i doznał spektakularnego upadku.
Pisana ciekawym językiem, pełna odniesień do ówczesnych źródeł, naoczni świadkowie, nigdy niepublikowane...

książek: 165
Flandra | 2016-04-26
Na półkach: Przeczytane, Biografia
Przeczytana: 26 kwietnia 2016

To pierwsza biografia Napoleona jaką czytałam, być może więc mój zachwyt nad tą książką wiąże się z zachwytem nad samą postacią cesarza Francuzów. Jako, że książka powstała m.in. w oparciu o tysiące listów jakie napisał Napoleon, zaskakuje ilością szczegółów. Można się "wgryźć" w życie, czasem również w myśli cesarza i zachwycić, tak jak wielu mu współczesnych (oraz niewątpliwie tak jak sam autor tej biografii) jego postacią. Danych jest tyle, że z łatwością oczami wyobraźni można wręcz zobaczyć Napoleona.
Jako osoba, która czyta biografie dla własnego rozwoju osobistego, znalazłam tu mnóstwo inspiracji. Wiedza historyczna zdobyta podczas czytania też pewnie się przyda :)
Pewną trudność stanowił dla mnie opis licznych bitew, bo o strategii wojskowej kompletnie nic nie wiem. Bardziej fascynowało mnie to, jak Napoleon reformował swoje imperium. Niemniej jednak książka sprawiła, że poznanie choćby podstawowych zagadnień strategii bitewnej znalazła się na mojej liście...

książek: 564
jarr74 | 2015-06-11
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 2015 rok

„Prawdziwy heroizm polega na pozostawaniu ponad przeciwnościami życia, niezależnie od kształtu, jaki przyjmują, wzywając do walki”

Napoleon Bonaparte „Jego cesarska i królewska mość, z łaski Boga i konstytucji republiki, cesarz Francuzów, król Włoch, mediator Związku Szwajcarskiego, protektor Związku Reńskiego etc.” jest bez wątpienia (czasami zupełnie wbrew opinii historyków czy badaczy dziejów) jedną z najwybitniejszych i najjaśniejszych postaci swojej epoki. Osobowością, która jak nikt inny wywarła ogromny wpływ ma kształt swoich czasów, stając się zarazem ponadczasowym symbolem politycznej wielkości i militarnego geniuszu. Dziś, dzięki monumentalnemu dziełu Andrew Robertsa zatytułowanego „Napoleon Wielki” mamy okazje znacznie poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą tej z całą pewnością nietuzinkowej postaci, która odbiła się również na historii naszego narodu.

„Pod wieloma względami był ostatnim i największym z oświeconych władców autorytarnej osiemnastowiecznej Europy,...

książek: 1205
anetapzn | 2015-06-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 26 czerwca 2015

Różne są opinie o bohaterze niniejszej książki.Napoleon, jego życie, działania, decyzje wzbudzały u jednych zachwyt, a u innych nienawiść, krytykę. Jednak nie ulega wątpliwości, że nikogo nie pozostawiał obojętnym, a jego działania wykonane na przestrzeni dwudziestu lat panowania, na zawsze zmieniły oblicze zarówno Francji, jak i bez mała całej Europy, dały wiele podwalin pod póżniejsze wydarzenia.
Po przejęciu władzy zdecydowanie zmienił Francję i to bez mała w każdej dziedzinie. Był niesłychanie skuteczny na każdym polu. Wprowadził wiele wspaniałych reform, ale jednocześnie w kraju panowała cenzura brak było wolności w wielu innych dziedzinach życia. Potrafił być dobry, a za moment skazywał na śmierć, był bezwzględny, ale i wielkoduszny. Żeby osiągnąć cel nie cofał się przed niczym.
Można go było nie lubić, ale trudno było mu odmówić skuteczności i konsekwencji w działaniu. Przyznawali to nawet jego najbardziej zagorzali wrogowie.
Do wszystkiego doszedł sam, dzięki talentowi...

książek: 517
Prez | 2018-01-02
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 13 sierpnia 2015

Najnowsza biografia Cesarza. 1000 stron. Mimo drobnego faktu, że angielski autor patrzy na kampanię polską przez pryzmat tego, co wie o współczesnych Polakach w swoim kraju (i za ten demonstracyjny antypolonizm jedna gwiazdka mniej, panie nadęty autorze) to czytało się bardzo dobrze. Niech żyje Cesarz! (I niech żyje Louis Lepic, mój dzielny pra pra pradziadek :D )

książek: 947
Mateusz Rudziński | 2015-08-05
Na półkach: Przeczytane

Vive l'Empereur!
Wspaniała książka, świetnie napisana, czytając wydaje się, że jesteśmy świadkami tych wszystkich wydarzeń. Na pewno do niej jeszcze wrócę, polecam!

zobacz kolejne z 284 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
15 minut dla jednej książki?

Niemiecki start-up Blinkist ma pomysł na to, jak usprawnić czytanie i oszczędzić cenny czas. Dzięki ich aplikacji na jedną książkę wystarczy tylko 15 minut. Tylko czy to nie zabije radości płynącej z obcowania z literaturą?


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd