Uległość

Okładka książki Uległość Michel Houellebecq
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2015
Okładka książki Uległość
Michel Houellebecq
6,7 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2015
Wydawnictwo: W.A.B. literatura piękna
352 str. 5 godz. 52 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Soumission
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2015-09-23
Data 1. wyd. pol.:
2015-09-23
Liczba stron:
352
Czas czytania
5 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328021204
Tłumacz:
Beata Geppert
Tagi:
Beata Geppert
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Czy islam może być ratunkiem dla nas, Europejczyków?



1389 159 87

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
2475 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
70
26

Na półkach: ,

7 stycznia 2015 roku. Paryż. Godzina 11:30. Trzech uzbrojonych mężczyzn, wykrzykując „Allahu Akbar” otwiera ogień w paryskiej redakcji magazynu „Charlie Hebdo”. Zabijają 12 osób, ranią 11. Tego samego dnia swoją premierę ma książka Michela Houellebecqa snująca wizję wprowadzenia rządów muzułmanów we Francji w roku 2022.

Oba wydarzenia będą ze sobą nierozerwalnie związane, ponieważ niezależnie od zamierzeń autora to, co opisał na kartach swojej książki, stało się elementem dyskusji, która roztacza się nad przyszłością Europy. Szczególnie w kontekście fali muzułmańskich imigrantów przybywających na nasz kontynent oraz kolejnych krwawych zamachów mających miejsce w Paryżu 13 listopada 2015 roku, kiedy na ulicach stolicy Francji zginęło 129 osób.

Zapewne te wszystkie wydarzenia oraz różne scenariusze przyszłości powodują, że zaprezentowana przez autora wizja stała się jedną z tych całkowicie możliwych i realnych. O dziwo – dzięki lekturze możemy uznać, że nie jest to wizja najgorsza, ponieważ po wprowadzeniu we Francji szariatu świat się nie zakończył, a do głosu i władzy nie doszli dżihadyści, nie zwiększyła się ilość ścinanych głów czy wybuchających bomb. A taka możliwość chyba najbardziej nas przeraża. To, co zatrważa w wizji autora, wcale nie jest tym, co stało się po przejęciu władzy przez Bractwo Muzułmańskie, ale bardziej tym, że wszystko to działo się na oczach i przy milczącym przyzwoleniu obywateli Starego Kontynentu. Świat nie lubi pustki. A w pustkę stworzoną przez uśpionych w warstwie przede wszystkim duchowej i religijnej Europejczyków wkroczyli przekonani do swoich wartości islamiści.

Książka niewątpliwie może prowokować różne myśli. Może porządnie zdołować i zasmucić. Ale może również sprowokować do głębszych refleksji nad kondycją europejskiego społeczeństwa, które nie do końca wie, czego chce. Nie do końca wie, co jest dla niego ważne. Nie do końca ma na siebie pomysł.

Przenosząc się do Francji poznajemy Françoisa. Akademickiego wykładowcę, specjalistę od twórczości Jorisa-Karla Huysmansa, który wykłada na Sorbonie. Poza pracą w środowisku akademickim, wypełnioną zajęciami oraz pisaniem, bohater wiedzie niezbyt rozrywkowe i towarzyskie życie. Wyjątkiem są okresowe romanse i kontakty fizyczne, których opisów autor książki nam nie oszczędza. Tym, co odrywa Françoisa od monotonii życia i stanowi przeciwwagę oraz dostarcza mu emocji i powodów do przemyśleń, jest francuska scena polityczna. A na tej z kolei sporo się dzieje, czego dowodem jest zwycięstwo na oczach bohatera i naszych (jako czytelników) w wyborach prezydenckich Mohammeda Ben Abbesa, kandydata Bractwa Muzułmańskiego. Ten moment zmienia w życiu głównego bohatera wiele. Przede wszystkim dlatego, że konikiem w głowie nowego Prezydenta i jego zaplecza jest edukacja. A to przecież ona stanowiła treść i sens istnienia Françoisa.

Czym skończy się weryfikacja wyznań wykładowców i reformy w systemie edukacji? Zgodnie z zasadą, którą przyjmuję w trakcie recenzowania książek – nie zdradzę. Przekonajcie się sami. Zapewniam, że będziecie mieli okazję być może się zdziwić, ale na pewno przekonać, jak bardzo w pewnych okolicznościach człowiek może się zmienić.

To, co dla mnie w lekturze „Uległości” było najcenniejsze, to pokazanie perspektywy, do czego może doprowadzić wszystko to, co dzieje się aktualnie w Europie z rozbiciem na wiele z pozoru niezwiązanych ze sobą czynników. Myślę, że niezależnie od tego, jakie posiadamy poglądy – lektura ta może otworzyć nam w pewnych tematach oczy – na pewno na nasze poglądy polityczne, religijne i szeroko rozumiany światopogląd. Trudno po jej przeczytaniu o niej zapomnieć.


Recenzja na: http://zkamerawsrodksiazek.pl/uleglosc-michel-houellebecq-recenzja/

7 stycznia 2015 roku. Paryż. Godzina 11:30. Trzech uzbrojonych mężczyzn, wykrzykując „Allahu Akbar” otwiera ogień w paryskiej redakcji magazynu „Charlie Hebdo”. Zabijają 12 osób, ranią 11. Tego samego dnia swoją premierę ma książka Michela Houellebecqa snująca wizję wprowadzenia rządów muzułmanów we Francji w roku 2022.

Oba wydarzenia będą ze sobą nierozerwalnie związane,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    6 651
  • Chcę przeczytać
    3 317
  • Posiadam
    1 365
  • Teraz czytam
    139
  • Chcę w prezencie
    89
  • Ulubione
    81
  • Literatura francuska
    46
  • 2020
    40
  • 2019
    38
  • 2018
    37

Cytaty

Więcej
Michel Houellebecq Uległość Zobacz więcej
Michel Houellebecq Uległość Zobacz więcej
Michel Houellebecq Uległość Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także