Życie to jednak strata jest

Wydawnictwo: Czarne
Ag2S

Książka nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Autobiografia, biografia, wspomnienia. Z fotografiami Adama Golca. Jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy i najbardziej niezwykłych postaci życia literackiego, laureat Nagrody Nike w wywiadzie rzece z dziennikarką „Gazety Wyborczej”, autorką książek Mężczyźni rozmawiają o wszystkim oraz Polonez na polu...

Z fotografiami Adama Golca.

Jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy i najbardziej niezwykłych postaci życia literackiego, laureat Nagrody Nike w wywiadzie rzece z dziennikarką „Gazety Wyborczej”, autorką książek Mężczyźni rozmawiają o wszystkim oraz Polonez na polu minowym.

Zapis ich wspólnych rozmów to niekończąca się opowieść Andrzeja Stasiuka o życiu i książkach, o kobietach i miłości, o podróżach i samochodach, o Polsce i Rosji, o religii i polityce. Czytelnik wyrusza za nim w podróż z Wołowca na Podlasie, do Albanii i Wschód aż do Czyty, a przede wszystkim po wewnętrznym krajobrazie osobistych wspomnień, gdyż – jak mówi Stasiuk – „Moje życie jest moim zawodem”.

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

deana | 2016-01-02
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 02 stycznia 2016

Nazwisko Stasiuk nie jest mi obce, mimo to wcześniej nie miałam okazji zmierzyć się z jego prozą. Na wywiad-rzekę ,,Życie to jednak strata jest" trafiłam przypadkiem ale bardzo szybko jego przekaz trafił do mnie. Czytałam zafascynowana nie mogąc się oderwać.

Andrzej Stasiuk to podróżnik, eseista, założyciel wydawnictwa Czarne. Mieszka w Wołowcu, otoczony osiemdziesięcioma hektarami łąk. Hoduje tam owce, myśli, pisze, unika środowisk literackich, nie ma telewizora. Tak chyba najlepiej, w telegraficznym skrócie można go scharakteryzować.

Jednak fakt, że żyje w pewnym oddaleniu od cywilizacji pozwala mu lepiej, dokładniej patrzeć na współczesność. Obserwuje ją i komentuje. W rozmowie z Dorotą Wodecką nie ma tematów trudnych czy spraw przemilczanych. Równie konkretnie i rzeczowo mówi o sobie - o pobycie w więzieniu, alkoholizmie, byciu postrzeganym jako wioskowy przygłup, jak i o Kościele, Bogu, religii, Holokauście, sytuacji politycznej w Polsce i Europie, relacji na linii...

talia44 | 2016-04-07
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 07 kwietnia 2016

"Życie to jednak strata jest"to zapis rozmów jakie przeprowadziła z pisarzem Dorota Wodecka.Są to rozmowy o podróżach,samotności,przemijaniu,religii,o Polsce,Rosji,polityce i literaturze.
Stasiuk to silna osobowość.Nie stara się nikomu przypodobać.Mówi to co myśli i czuje.Często są to rzeczy bardzo niepopularne i trudne do zaakceptowania.Jednak pisarz nie dba o konwenanse,unika ludzi,kocha samotność i jak sam mówi "Znam więcej książek niż ludzi i jest mi z tym dobrze".
Krytykuje też ludzką powierzchowność,pogoń za pieniędzmi i przesadnie demonstrowaną religijność.W życiu kroczy własną drogą nie wzorując się na innych.
Czytanie tej książki było wielką przyjemnością.Wynotowałam sobie kilka myśli autora,oto jedna z nich:
"Duchowo jesteśmy w całkowitej dupie.Życie wewnętrzne zastąpiły nam internet i zakupy."
Polecam

Marta Ginter | 2016-08-03
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016, Rozmowy
Przeczytana: 03 sierpnia 2016

Zapis rozmów dziennikarki z Andrzejem Stasiukiem był dość ciekawy, ale nie zachwycił mnie. Książkę mogę ocenić co najwyżej na 6 punktów. Nie podzielam zachwytu innych czytelników być może dlatego że ja nigdy wcześnie nie miałam do czynienia z prozą Stasiuka, nawet nigdy nie słyszałam o tym pisarzu. Sięgnęłam po ten wywiad-rzekę tylko dzięki reklamie na portalu Lubimy Czytać i pozytywnym opiniom.

Po przeczytaniu tej książki mogę stwierdzić, że Stasiuk jest oryginalnym mężczyzną, wywołującym skrajne emocje. Może kiedyś nadrobię swoje braki w polskiej literaturze i wybiorę coś z powieści Stasiuka? Zainteresował mnie jego debiut książkowy wydany w 1992 r. - "Mury Hebronu".

almos | 2015-05-05
Przeczytana: 04 maja 2015

Znany pisarz opowiada w wywiadzie rzece o swoim życiu, o literaturze, o Polsce, polityce, religii, śmierci, o życiu na wsi i czym tam jeszcze. Mówi czasami ciekawie i przejmująco (na przykład o ulubionych pisarzach), czasami nudno i przewidywalnie, niemniej czyta się to lekko i szybko, dosyć miła lektura.

Kolejny wywiad rzeka ze znaną postacią, trochę się tego ostatnio za dużo zrobiło. Dziennikarka chce znać zdanie Stasiuka na każdy temat: polityka, Polska, Rosja, śmierć, religia itd. itp. Mimo że pisarz jest rozmówcą nietuzinkowym, to nie może uniknąć przynudzania i prawienia banałów. Z drugiej strony ma Stasiuk talent do celnego punktowania, do zawarcia syntezy w paru efektownych zdaniach. Nie mogę się oprzeć żeby nie przytoczyć dwóch opinii. I tak, na pytanie, co go w Rosji przeraża, mówi: „Jej nieludzkość. To strasznie skomplikowana sprawa, bo Rosjanie na poziomie osobistego spotkania są bardzo ludzcy, a jednocześnie widzisz, że to państwo jest zorganizowane na nieludzką...

Magdallena | 2016-03-10
Przeczytana: 10 marca 2016

Niesamowity gość! Szczery do bólu, nie kreujący się na wielkiego pisarza, od czasu do czasu ma "mocne" słowo, dla dodania sobie animuszu i powagi sprawie, o której mówi. Trochę kpiący, czasami ironiczny, ale w dobrym tonie. Bujny życiorys i ciekawe spostrzeżenia. A najciekawsze, że podróż jest dla niego eksperymentem na sobie, trochę koniecznością, a na samym końcu przyjemnością.

Meehoow | 2015-05-18
Na półkach: Przeczytane, Dla Biblioteki
Przeczytana: 18 maja 2015

"Ciężki jest kraj, gdy wszystko wszystkim wydaje się najprostsze,
Piękny jest kraj, gdy wszystko wszystkim wydaje się jeszcze złe".
[Marek Grechuta - "Jeszcze pożyjemy"]

Jaki piękny wywiad. Całkowicie po linii. Zabrakło tylko bezpośredniego przesłania: Czytajcie "Gazetę Wyborczą" i głosujcie na jedyną słuszną partię...

Herbi | 2015-11-03
Przeczytana: 07 maja 2015

Wywiad ze Stasiukiem się po prostu czyta. I to dobrze czyta. Nie jest istotne, czy czytając zgadzam się z nim, czy nie. Jego sposób mówienia o sobie i jego sprawach tak mnie przyciąga i tak jest na piśmie oddany, jakbym słyszał żywego człowieka.

I dokładnie tak jak wtedy, gdy słuchając żywego człowieka, ze względu na ciągłość jego opowieści i elementarną kulturę, nie należy mu przerywać, tak ja właściwie jednym ciągiem przeczytałem tę książeczkę.

I była to prawdziwa przyjemność obcowania z prawdziwym gościem. I nawet jeśli to jest kolejna kreacja, a nie oszukujmy się – każdy z nas się jakoś słownie kreuje, to ja po prostu chcę więcej takich kreacji. Nieporównywalny do niczego innego inteligencko-proletariacki, filozoficzno-podwórkowy i poetycko-przyziemny styl Stasiuka, to coś, co u tego pisarza uwielbiam. Po prostu uwielbiam, bo uważam, że zintegrowana niejednorodność to jest to.

eliss | 2015-05-10
Przeczytana: 09 maja 2015

Przeczytane.A raczej: pochłonięte.Bo ja Stasiuka nie czytam tylko chłonę właśnie.Tak było od początku,od "Murów Hebronu" i "Białego kruka" tak jest teraz(ostatnio pochłonięte zostały: Nie ma ekspresów przy żółtych drogach i Grochów)Mam wszystkie książki.z miłości do jego prozy nie przeczytałam jeszcze "Wschodu".nie chcę mieć przeczytanych wszystkich,chcę mieć zawsze coś nowego pod ręką.
"Życie..." to zapis rozmowy.tylko wywiad,ale dla mnie jednak literatura.w trakcie czytania kilkakrotnie dzwoniłam do przyjaciółki by się dzielić fragmentami ale ostatecznie zrezygnowałam bo groziło mi że przeczytam całą książkę przez telefon.niesamowite jest to wrażenie gdy ktoś mówi i pisze to o czym sama myślę,tyle że on to pięknie ubiera w słowa,akuratnie.wszystko tam jest.i poezja i rycie w błocie.To rozmowa o życiu,więc jest tam wszystko: miłość,narodziny,przyjaźń,umieranie,podróże,zmiany,polityka,bycie rodzicem,wszystko co ważne tam jest.opowiedziane dystansem i dowcipem,z czułością i...

wiesia | 2015-08-04
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 02 sierpnia 2015

Lubię podróże ze Stasiukiem, chętnie czytam jego książki. Wywiady Doroty Wodeckiej znałam z Gazety Wyborczej. Jednak książka pozwoliła mi na przypomnienie poglądów autora "Wschodu" na wiele ważnych spraw. Wydaje mi się, że dzięki ciekawym pytaniom dziennikarki można prześledzić ważne etapy życia Stasiuka, dowiedzieć się, co jest dla niego istotne:"Szczegóły. Detale. Prostota. Ta uczuć, krajobrazu, czynności. Spokój", czego nie znosi:"nieautentyczności i udawactwa".

Ciekawa i mądra książka, z której wiele by się chciało cytować. Stasiuk barwnie opowiada, wtrącając niekiedy jakieś słowa na k..., ch... czy p..., ale służą one wzmocnieniu jego wypowiedzi i na pewno nie rażą.

Bardzo podobają mi się tytuły rozdziałów, np."Czytanie wystrzeli cię w kosmos" czy "Zawiesić samotność istnienia" i jeszcze czarno - białe zdjęcia na tle beskidzkiego krajobrazu.

olafina | 2015-05-11
Przeczytana: 10 maja 2015

Stasiuka zabrałam ze sobą do pociągu relacji Kraków-Gdynia.
Wciągnęła mnie od pierwszej strony, nie można jej zamknąć i wrócić po jakimś czasie.
Ją się pochłania. Każdy kolejny rozdział wciąga coraz bardziej do świata Stasiuka. Bez względu na to czy opowiada o Wołowcu, Żydach, Rosji czy o kobietach w swoim życiu czuć w tych wypowiedziach inteligentnego, skromnego faceta. Faceta z dystansem do otaczającej go rzeczywistości.
Teraz gdy właściwie wszyscy wydają książki, wywiady-rzeki Stasiuk pokazał, że można w tej formie utrzymać wysoki poziom.
Stasiuk, nie ma matury. Wiedzieliście o tym? Ja nie! Teraz lubię go jeszcze bardziej!