Stokrotka. Rok z życia narkomanki

Cykl: Stokrotka (tom 1)
Wydawnictwo: Videograf II

Powieść o losach kilkunastolatniej narkomanki, która usiłuje zarwać z nałogiem. Tytułowa Stokrotka przeżywa okres buntu, euforii, rezygnacji, niepokojów, które pchają ją ku nowym ludziom i nowym doznaniom. Próbuje walczyć, ale znów narkotyki zwyciężają. Stacza się coraz bardziej, raniąc swoich najbliższych, by wreszcie poddać się kuracji odwykowej. Historia dziewczyny uświadamia czytelnikom, czym może się zakończyć ten pierwszy, spróbowany z ciekawości skręt, tabletka zwiększająca aktywność, czy wreszcie zastrzyk, który ma wprowadzić w jakieś nowe obszary świadomości.

źródło opisu: Wydawnictwo Videograf II, 2009

źródło okładki: http://krasnodebski.republika.pl/otworczosci.html

| 2014-09-05
Przeczytana: wrzesień 2014

Opis tego co dzieje się w głowie młodej, dojrzewającej dziewczyny, która sięga po narkotyki i bardzo szybko stacza się w otchłań nałogu.
Plusem książki jest język, który dobrze pokazuje zamęt myślowy tytułowej bohaterki, chociaż czytanie tekstu wymaga przez to pewnego specyficznego podejścia (perspektywa "przeżywamy od środka" a nie "obserwujemy z boku"). Ciekawie ujęte zostały także problemy dojrzewania emocjonalnego i seksualnego tej dziewczyny oraz jej wyjątkowa wrażliwość na świat i jego piękno.
Wadą (ale do zniesienia) jest pewna banalność fabuły; sposób w jaki doszło do tego, że została narkomanką oraz bezpośrednie przyczyny sięgnięcia po narkotyki. Historia ta mogłaby być nieco bardziej wyrafinowana.
Nie przekreśla to jednak walorów opowiadania, o których pisałem wcześniej.
Książka na pewno warta przeczytania.

kasiamaja | 2011-04-17
Przeczytana: styczeń 2011

Ksiązka nieco różni się od "Pamiętnik narkomanki" czy "Cpun", gdyż czytając mamy wrażenie, że bohaterka opisując swoje życie w książce jest pod wpływem narkotyków (ja odniosłam takie wrażenie).Możliwe, że nie spodoba się niektórym osobom, ale jak dla mnie jest to pozycja, którą warto przeczytac, chociażby dlatego, że wprowadza czytalnika w inny świat, świat odmienny, w którym główną rolę pełnią narkotyki. Swoją drogą to dobrze, że książki o tematyce narkomanii są pisane w różny sposób, że różnią się od siebie sposobem przekazywania myśli, uczyc czytelnikowi.

Sara | 2010-05-12

Na "Stokrotkę" Jana Pawła Krasnodębskiego natknęłam się zupełnym przypadkiem, podczas przeszukiwania biblioteki miejskiej. Na początku nie zwróciłam na nią uwagi, ponieważ tytuł w ogóle mnie nie zachęcił, ani nie przyciągnął. Jednak gdy tylko zobaczyłam napis "Rok z życia narkomanki" od razu wzięłam ją pod pachę:)
Jest to powieść, która opowiada o losach nastoletniej narkomanki, która pogrąża się w nałogu. Czytając obserwujemy jak młodziutka dziewczyna stara się wyjść z dołka, a po chwili ponownie spada w dół.
Ta książka wywarła na mnie ogromne wrażenie. Można powiedzieć, że wręcz mnie przestraszyła. Czytałam sporo o narkomanii, ale Krasnodębski ujawnił to, co tak naprawdę jest na pierwszym miejscu - to, co dzieje się w głowie człowieka uzależnionego. Na początku czułam się, jakbym czytała historię kilkuletniej dziewczynki, która nie do końca jest normalna. Jednak coraz bardziej zagłębiając się w lekturze zorientowałam się, że to przeżycia i emocje nastolatki.
Teraz tak sobie...

Justyna Antoniewicz | 2015-04-08
Przeczytana: 09 marca 2014

Książka ukazuje kilkunastoletnią dziewczynę Stokrotkę narkomankę, która zmaga się z nałogiem i chce z nim zerwać.Sięga po narkotyki,wchodzi w okres dojrzewania i buntu. Buntuje się przeciw wszystkiego..cierpi na tym jej bliscy z rodziny, którzy ją kochają.Sama sobie robi wielką krzywdę biorąc narkotyki, są silniejsze od niej przegrywa walkę z nimi.
Prawdziwa i smutna historia ku przestrodze.

Nina | 2011-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2011

Ciągnęłam do końca na siłę.
Jedna z gorszych książek o tej tematyce, którą czytałam. Może gdyby został użyty inny język historia byłaby lepiej nakreślona i książka byłaby lepsza. Połapałam się we wszystkim, bo nie o trudność tu chodzi. Moim zdaniem język ten sprawił, że wszystko wydawało się sztuczne.

Poruszająca najbardziej była ostatnia scena, ale nie powiedziałabym, ze warto brnąć przez całą książkę tylko dla niej.

Libro | 2013-02-17
Przeczytana: czerwiec 2011

Najlepsza esencja życia nastoletniej narkomanki ,realna bez owijania w bawełnę.

kocia_mama | 2015-03-20
Na półkach: 2015 :), Przeczytane

Sama nie wiem jak ją ocenić. Z jednej strony była super ale czasami troszeczkę głupia. Ale mimo wszystko jestem raczej bardziej zadowolona niż zawiedziona :)

adorable | 2010-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2010

Bardzo lubię książki o tej tematyce. Po zapoznaniu się z opiniami o "Stokrotce", pomyślałam, że muszę mieć tą książkę. Udało mi się ją wypożyczyć w bibliotece i... bardzo zawiodłam się. Już po kilku stronach zdałam sobie sprawę, że będzie ciężko.. Przyznam, że czytałam ją "na siłę", ponieważ nie lubię kończyć książek w połowie. Nie podobała mi się narracja - monologi były jeszcze w miarę, ale jeśli chodzi o dialogi to po prostu dno.. Wszystkie zdania zaczynały się od myślników, gdzie na próżno można było szukać, kto co powiedział. Mogłam jedynie zgadywać. Nie przypadły mi również do gustu dziwne powtórzenia, które stanowiły nieodłączny element języka Stokrotki. Zdaję sobie sprawę, że być może był to zamierzony efekt, jednakże utrudniało to czytanie.

Ineska | 2011-03-24
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 24 marca 2011

Ciężko powiedzieć cokolwiek o "Stokrotce", bo to jedna z dziwniejszych książek jakie w życiu czytałam. Szczerze mówiąc nie trawię książek o narkomanach, ale ta przedstawiała wszystko z innej perspektywy. Ukazuje to co dzieje się w głowie Stokrotki, a dzieje się wiele. Przypomina mi to książki o chorych psychicznie, ale to w sumie niedalekie prawdzie. Słowem, to bardzo smutna książka.

Maromira | 2014-08-05
Przeczytana: 04 sierpnia 2014

Zaskakująca. I w formie i w treści. Trochę przerażająca przez brak opisów - praktycznie cała książka to dialogi - a jedyne opisy to myśli bohaterki - w miarę akcji coraz bardziej są zawiłe, szalone, chaotyczne. Wszystko to sprawia wrażenie nierealnego, wyjętego żywcem z horroru. A jeszcze czytać to nocą, gdy burza za oknem.. Br..