Wieści polskie na Węgrzech w latach 1939-1944

historyczna

Historia prasy (mediów) jest jednym z tradycyjnych obszarów badawczych, co wynika z jej szczególnej roli w życiu społecznym czy publicznym. Dziwnym się więc wydaje, iż w stosunkowo obszernej literaturze, zarówno polskiej, jak i węgierskiej, dotyczącej pobytu polskich uchodźców wojennych na Węgrzech nie została do tej pory podjęta próba przedstawienia i bardziej szczegółowej analizy jedynego w miarę trwałego czasopisma, jakie ta grupa społeczna wydawała. Oczywiście prawie wszyscy piszący o Polakach na gościnnej ziemi węgierskiej korzystali z ?Wieści Polskich , które ukazywały się od listopada 1939 r. aż do wejścia na teren Węgier wojsk niemieckich, nikt jednak nie zajął się zbadaniem tego źródła, do którego tak chętnie sięgano. Dopiero Katarzyna Kowalska pokusiła się o całościowe omówienie zawartości i roli tego pisma. prof. Andrzej Paczkowski.

Lucja | 2014-01-14
| 2012-08-04