Książka Roku 2018

Potargana w miłości. O Agnieszce Osieckiej

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Ag2S

OSIECKA W KALEJDOSKOPIE ŻYCIA Lubiła opuszczać salony i znikać na peryferiach rzeczywistości, miała talent do wyławiania ludzi na tak zwanych życiowych zakrętach… Kochała i porzucała, choć często i ją porzucano. Pełna nieodwzajemnionej miłości rozdawała czułość w zwrotkach i refrenach. Jej piosenki są śpiewaną kroniką naszej współczesnej historii. Tworzyła z lekkością niezapomniane teksty,...

OSIECKA W KALEJDOSKOPIE ŻYCIA
Lubiła opuszczać salony i znikać na peryferiach rzeczywistości, miała talent do wyławiania ludzi na tak zwanych życiowych zakrętach… Kochała i porzucała, choć często i ją porzucano. Pełna nieodwzajemnionej miłości rozdawała czułość w zwrotkach i refrenach. Jej piosenki są śpiewaną kroniką naszej współczesnej historii. Tworzyła z lekkością niezapomniane teksty, które trafiały do szerokiej publiczności. W samo serce!
Ula Ryciak w błyskotliwej biografii brawurowo i skutecznie wydobywa różne prawdziwe i te na niby wersje Agnieszki Osieckiej. Potrafi dotrzeć do sedna i wyświetlić czytelnikom hologramową postać, która prowadziła życie na własną rękę. Osiecka nie pasowała do roli żony i matki, była za to wieczną dziewczyną z końskim ogonem. Pomimo to potrafiła wzbić się na wyżyny altruizmu i odwagi. Choćby wtedy, gdy wstawiła się u władz za internowanym Januszem Andermanem. I wtedy, gdy dla uwięzionego Adama Michnika pisała dziennik.

Lubiła: gadać do utraty tchu, pić we dwoje, samotne podróże, śmiech przez łzy i zabawy kotów;
Nie lubiła: fanatyków, iść wcześnie spać, żeby rano wstać;żoną być, uśmiechniętą na każde zawołanie;
Nudziło ją: kolekcjonowanie złotych myśli i wszelkie inne…

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

Pani Agnieszka Osiecka znana śp. autorka tekstów polskich piosenek, felietonów miała niezwykły dar do tworzenia pięknych słów, które znaczyły wiele dla odbiorców po głębszym zapoznaniu się z nimi.

Uważam, że Pani Agnieszka Osiecka czuła się samotna pomimo tego, że była otaczana na co dzień miłością i kochana przez osoby, dla których pisała oraz próbowała otworzyć się przed nimi zawodowo i prywatnie.

Nie opowiadała na temat swojej choroby osobom, którym nie ufała, lecz tym, co darzyła ich szczególnym zaufaniem.

Pani Ula Ryciak autorka tej niezwykle napisanej biografii przedstawiła, w sposób delikatny i prosty obraz życia Pani Agnieszki Osieckiej tak, abyśmy sami mogli, przy tym wyciągnąć wnioski kim naprawdę była Mistrzynią słowa i zapamiętać jej twórczość, której praktycznie nikt nie znał lepiej niż ona sama.

W książce tej wplecione są wypowiedzi osób, dla których tworzyła i znała ich osobiście: Anna Szałapak, Ula Dudziak, Wojciech Młynarski, Maryla Rodowicz. Tolerowali ją i...

Weronika | 2016-01-11
Przeczytana: 10 stycznia 2016

W pisaniu biografii ważne jest, aby była ona napisana językiem i stylem pasującym do osoby, która jest opisywana...
Książka Uli Ryciak zdecydowanie spełnia ten warunek. Jest napisana w sposób idealnie do Osieckiej pasujący. Lekko i z przymrużeniem oka o sprawach ważnych i trudnych, a nawet tragicznych. Z patosem o sprawach uczuć i miłości. Zaskakująco i dowcipnie o życiu w ogóle.
Świetna robota.
Czytałam z zapartym tchem, jak dobrą powieść.
Agnieszka była postacią wielką i tragiczną. Żyła swoje życie z nadzieją, że będzie wspaniałe, niezwykłe i nieprzeciętne. I takie dokładnie było. Tylko cena jaką jej przyszło za to zapłacić, była równie wielka jak to życie.
Lata rozkwitu Osieckiej przypadły na okres przed moim urodzeniem i kiedy byłam małą dziewczynką. Gdy byłam nastolatką, piosenki przez nią napisane odchodziły do lamusa. Dopiero w dorosłym życiu odkryłam Osiecką z jej wierszami, żartami, humorystycznymi felietonami.
Osiecka jest niewątpliwie ikoną polskiej kultury okresu...

emindflow | 2018-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2018

Postać Agnieszki Osieckiej wzbudzała moją ciekawość „od zawsze”. I wcale nie z perspektywy autorki tekstów niezliczonych przebojów, bo to raczej nie moja estetyka. Intrygowała mnie jako kobieta tak bardzo nie pasująca do czasu i miejsca, w którym żyła i pisała. Co miała w sobie takiego, że wyróżniała się niczym kolorowy ptak na szarym tle przaśnego PRL-u?
Próbowałem znaleźć odpowiedź na to i inne pytania w tej książce, ale chyba nie bardzo mi się to udało. Może dlatego, że nie umiałem wczuć się w rozpoetyzowany styl autorki. Rozumiem, że inaczej pisze się biografię Osieckiej, a inaczej Jobsa czy Tysona, ale bez przesady. Dla mnie tu jest zbyt duża przewaga formy nad treścią.
Sposób, w jaki pisze Ula Ryciak, zupełnie nie przypadł mi do gustu - zbyt dużo chaosu, bałagan chronologiczny i właściwie żadnej odpowiedzi na pytania, z którymi zabierałem się do czytania. Najmocniejsze punkty tej książki to fragmenty, w których o pani Agnieszce wypowiadają się jej bliscy i mnóstwo znakomitych...

zaczytana | 2018-03-09
Przeczytana: 09 marca 2018

Książka o kobiecie żyjącej na przekór, dynamicznej, kochającej tych, których sobie wymyśliła, zatraconej w uczuciach żebraczych, porzucanej i porzucającej...
Potarganej w miłości.

Heathcliff1984 | 2015-08-27
Przeczytana: sierpień 2015

Banałem powiedzieć jest , że Osiecka wielką autorką tekstów była.
Bo była. Ale niezaprzeczalnie była także niezwykle ciekawą i barwną postacią.

Całe życie podróżowała. Podróżowała jednak nie tylko do miejsc, ale też i do ludzi i zdarzeń. Pragnęła widzieć, poznawać, zdobywać i chłonąć. To co wchłonęła ukazywała później w tekstach, których część wszyscy znamy niemal na pamięć.
Książka ukazuje też jednak i inny obraz Osieckiej. Kobiety mimo iż ciągle w tłumie ludzi ,to jednak trochę wyobcowanej. Zakrywającej własne ja i własne problemy ciętą ripostą, żartem. Samotnej w swoim cierpieniu.

Nigdy nie zaznała prawdziwej miłości mimo wielu romansów. Wybierała złych mężczyzn? Czy zbyt wolną być chciała? Ostatnie lata życia to nie tylko walka z chorobą ale i z własnymi słabościami. Częściej wolała towarzystwo kieliszka w ulubionym barze, niż koleżanek i znajomych.
Całe życie szukała szczęścia, niestety po przeczytaniu tej biografii myślę, że umierała nie znalazłszy go.

Tyle o Osieckiej,...

Lissa | 2018-08-07

KULTURALNE INGREDIENCJE BLOG

Biografia jak film

Właśnie słowo "zobaczyć" zdaje się być kluczem do tej biografii, ponieważ opowieść ta przypomina raczej narrację filmową, co jest zrozumiałe, jeśli zważyć, że autorka jest scenarzystką. Sądzę jednak, że to coś więcej niż zawodowy nawyk. To przede wszystkim świadomy zamysł, aby pokazać bohaterkę "w ruchu", a więc zmienną i momentami nieuchwytną.

całość na blogu:

Jadwiga | 2018-04-27

"Potargana w miłości" bardzo trafny tytuł.
Ś.P.A.Osiecka była potargana we wszystkim.
Zaś autorka tejże biografii potargana jest w pisaniu o Agnieszce.
Nie jestem zachwycona.
Niepełne 10 lat temu przeczytałam "Agnieszki. Pejzaże z Agnieszką Osiecką" Zofii Turowskiej. To jest najwspanialsza książka o Agnieszce.Czytałam i czytałam,fragmenty przepisując a w dogodnym czasie zakupiłam swoją własną książkę.Czyż może być lepsza rekomendacja...

Lucyna Tomoń | 2015-05-31
Przeczytana: 31 maja 2015

Pierwsza płyta CD, jaka znalazła się w moim rodzinnym domu, była płytą z piosenkami Osieckiej. Miałam wtedy...kilka, może kilkanaście lat. Powtarzałam

Gęsi już wszystkie po wyroku, nie doczekają się kolędy
Ucięte głowy ze łzą w oku zwiędną jak kwiaty, które zwiędły

i nie rozumiałam. Potem, kiedy byłam już troszkę starsza wirowałam do:

Szalona wiruje chusta
Szalone wirują usta
Odkaczałka, wariatka, echNie patrzy do lustra

i nawet, jeżeli nie rozumiałam kim jest "odkaczałka", nieświadomie budowałam swoją wrażliwość. Dzisiaj wiem, że gdyby nie Osiecka nigdy nie napisałabym swojego pierwszego opowiadania. Nigdy nie pomyślałabym, że pisanie może być dla mnie proste, co więcej, nigdy nikomu bym go nie pokazała. Wrażliwość, delikatność i lekkość słów Osieckiej inspiruje mnie do dzisiaj i jest jej we mnie ciągle pełno.
Nie oznacza to natomiast, że miałam ochotę zgłębiać jej życiorys. Biografie mają pewną nielubianą przeze mnie cechę. Znacznie bardziej należą od autora niż od...

cymelium | 2015-10-26
Przeczytana: 26 października 2015

Znam biografię Agnieszki Osieckiej, bo pomimo że nie jestem fanem jej tekstów, to przeczytałam gdzieś kiedyś o jej życiu. Fakt, była barwną osobą. Jej decyzje nie zawsze były zrozumiałe. Ale to co czytałam o życiu Osieckiej było zbiorem suchych faktów.
Ta książka jest napisana rewelacyjnie. Jest dynamiczna i niezwykle poetyczna. Klimatyczna i barwna. Czuć klimat czasów w których żyła Osiecka. Czuć jej dylematy, jej cyganeryjną duszę. Nie do końca rozumiem postępowanie Osieckiej, z jej niektórymi decyzjami nie zgadzam się. Ale książkę po prostu wchłonęłam. Czysta przyjemność czytania. A do tego jest przepięknie wydana. Tekst uzupełniają zdjęcia i słowa wierszy i piosenek. Polecam.

wkwiatki | 2015-05-01
Przeczytana: 30 kwietnia 2015

UCIEKAJ, MOJE SERCE, ALE W MIARĘ MOŻLIWOŚCI WRÓĆ*

Zawsze powtarzam, że biografię można napisać, można napisać dobrze albo genialnie. Trzymając tę książkę w rękach i przeglądając, wyrwała mi się myśl: "Oho, to jest bardzo dobrze zrobiona rzecz". Choć całokształt zaliczam do kategorii bez wątpienia trzeciej. Przed państwem opowieść o tym, jak pierwszy raz w życiu nie zawiodła mnie intuicja. A może intuicja nie ma tu nic do rzeczy. Trochę książek już przeczytałam - i nowiutkich, i wiekowych, więc jakąś wiedzę mam. Niewykluczone, że właśnie doświadczenie podpowiedziało mi ten spontaniczny wniosek. Jeśli tak, autorka może być z siebie dumna: swoim dziełem zauroczyła znającego się na rzeczy czytelnika już od pierwszego wejrzenia.

A zatem trochę jak Osiecka. Wydają się nieprzesadzone opinie, których autorzy czują ducha poetki wyzierającego z każdej strony "Potarganej (...)". Urok, czar Osieckiej nie pozwala się oderwać od lektury, delikatnie łapie za rękę i żwawym, tanecznym krokiem...