Dymna

Wydawnictwo: Marginesy
Róża_Bzowa

Książka Elżbiety Baniewicz pozwala poznać życie prywatne i karierę aktorki, ale też przyjrzeć się, jak kształtowała się jej książka. szlachetna postawa wobec innych, co zaowocowało stworzeniem Fundacji „Mimo Wszystko” i cyklem telewizyjnych przejmujących programów telewizyjnych Spotkajmy się. Niezwykła droga kariery, wielkie postaci teatru i filmu, które ją kształtowały; dramatyczne życie i...

Niezwykła droga kariery, wielkie postaci teatru i filmu, które ją kształtowały; dramatyczne życie i umiejętne dążenie do odnalezienia harmonii i sensu w służeniu innym – to ANNA DYMNA.

Książka – bardzo bogato ilustrowana – daje też doskonały obraz epoki: najlepszych lat polskiego teatru i jego wybitnego ośrodka, jakim od lat jest Stary Teatr w Krakowie (z którym przez całe zawodowe życie jest związana) oraz Teatru Telewizji, dzięki któremu do dziś możemy oglądać wybitne role Anny Dymnej.

źródło opisu: Wydawnictwo Marginesy, 2014

źródło okładki: http://marginesy.com.pl

Książka Elżbiety Baniewicz o Annie Dymnej była w moich planach od dawna. Wpadła w moje ręce dopiero pewnego deszczowego dnia. Szybki strzał: lektura w kilka minut od kupienia i... nie mogłam się od niej oderwać.

W tej biografii Baniewicz kreśli portret kobiety-aktorki, głównie teatralnej i kobiety-człowieka: przez duże "C". Poznajemy tu Annę Dymną od pokolenia jej pradziadków. Mamy jej dzieciństwo, młodość, pierwsze początki z aktorstwem, potem pierwsze ważne role, pierwszą, wielką miłość - późniejszego męża Wiesława Dymnego. Kto jednak szuka tanich sensacji, plotek, opisów życia prywatnego, ten trafił pod zły adres. To nie taka książka i nie taka osoba, bo akurat Pani Anna Dymna nie zalicza się do gwiazd-celebrytek pokazujących się na "ściankach" i odkrywających zakamarki swojej prywatności w kolorowych magazynach.

Autorka jej biografii wykonała bardzo wnikliwą analizę pracy aktorki, co najbardziej widać po bardzo szczegółowo przedstawionym kalendarium zawodowych osiągnięć: jej...

Łukaszo | 2019-07-06

Czarno biała fotografia. Prosto w obiektyw wpatruję się dziewczęca twarz. Ciemne włosy wypadają spod białego kaptura, tworząc miły dla oka kontrast. Oczy dziewczyny wyrażają więcej, niż można byłoby się tego spodziewać. W nich to można odnaleźć duszę i ukryte piękno, dziewczynie jednak niczego nie brakuję. Z czasem piękno zewnętrzne będzie szło w parze z pięknem wewnętrznym, a tam na pierwszy plan wyjdzie serce - najczystsze w swej dobroci.

"O jednej takiej, którą pokochały miliony"

Ciężko jest napisać porywającą biografię. Autor musi zebrać tuzin materiałów, połączyć je w jedną całość i porwać czytelnika danym życiorysem. Pani Elżbiecie Baniewicz udało się uchwycić w niniejszej biografii rzecz najważniejszą - człowieka. Anna Dymna to od dawna aktorka...

elady1989 | 2019-03-28
Przeczytana: 28 lutego 2019

Anna Dymna to człowiek piękny i szlachetny. Piękno to przejawia się nie tylko w jej fizjonomii, ale także w nadzwyczajnym wnętrzu. Każdy zna kreacje Dymnej jako Marysi Wilczurówny w Znachorze, czy Ani - wnuczki Pawlaka i Kargula w Samych Swoich... Ale na jej koncie jest jeszcze wiele innych doskonałych ról, wiele kreacji teatralnych, filmowych, polskich i zagranicznych...
Anna Dymna to założycielka i prezes Fundacji Mimo Wszystko. Pracuje w niej wolontaryjnie, działa, kocha wspierać niepełnosprawnych!
Polecam wszystkim biografię Anny Dymnej! Polecam także filmy z jej udziałem, bo jest to Klasa aktorska sama w sobie!

| 2019-02-13
Przeczytana: 2017 rok

Czyta się równie przyjemnie jak ogląda Panią Dymną na ekranie!

Gandolfina | 2019-02-06
Przeczytana: 12 stycznia 2019

Wszystko to czego nie znalazłam w biografii Pani Danuty Szaflarskiej ("Danuta Szaflarska. Jej czas" Pana Michalika) znalazłam tu. Nie będę oceniać treści książki, bo kimże jestem, żeby oceniać innego człowieka. Ale za to oceniam fantastyczną oprawę graficzną książki. Cudowny styl autorki Pani Elżbiety Baniewicz, która nie zasypuje nas datami i nazwiskami. Powieść czyta się po prostu jednym tchem, niczym najlepszą powieść obyczajową. No i Pani Ania. Po prostu cudowny człowiek:))))) Mój podziw dla serca i dobroci Pani Ani urósł aż do nieba.

utu13 | 2018-10-29
Przeczytana: 29 października 2018

Książka pokazuje historię życia Pani Anni, jej przejścia oraz podejście do ludzi. O ile historia oscyluje w granicach osoby głównej bohaterki jest to książka ciekawa, którą dobrze się czyta. Niestety często autorka często odpływa bardzo daleko od pierwotnego brzegu co powoduje, że lektura staje się męcząca.

BuchBuch | 2018-09-19

Pisanie biografii to trudna sprawa. Trzeba odnaleźć w sobie ogromne pokłady obiektywizmu, rzeczowości i dużą dozę neutralności, które to cechy pozwolą na takie ujęcie tematu, by zwolenników opisywanego bohatera / bohaterki usatysfakcjonować, zaś ewentualnych przeciwników do reszty nie zniechęcić.
Baniewicz przesadziła.
Podziw i admiracja, jakimi obdarza Annę Dymną powodują, że książka ta jest przesadzona, komplemenciarska. Autorka i jej komentarze bywają minoderyjne i przypochlebne. Momentami nieznośne.
Zastanawiam się teraz czy są jakieś elementy, które ratują tę biografię? Są. To wypowiedzi samej bohaterki: wspomnienia całkiem prywatne, ale nade wszystko te zawodowe odkrywające kuchnię teatralną, wskazujące najistotniejsze elementy pracy z najznamienitszymi reżyserami i aktorami, anegdoty z planów i licznych podróży zagranicznych z głośnymi spektaklami. Jak wiele znaczył teatr (nie było to tak dawno temu!), jak wielką cieszył się estymą i uznaniem. Był wyznacznikiem trendów,...

fynfeuro | 2018-09-08
Przeczytana: 07 września 2018

Urodziłem się 20 lat po niej, tego samego dnia, Przez to byłem nią zafascynowany. A tu poznałem jej życie, które mogła i chciała pokazać, bez wywlekania sekretów na tanią sensację.
Listy od wielbicieli i "wielbicieli" potrafią doprowadzić do łez - wesołości lub wściekłości.
Skoro to biografia to niestety są fragmenty chronologiczne opisanej kariery, z dokładnością co do dnia, więc czasami niezainteresowanych teatrem mogą nużyć.

Gesiu | 2018-03-12
Przeczytana: 12 marca 2018

Super książka opisująca biografię Anny Dymnej, kulturę lat 70, 80, 90, działalność społeczną i charytatywną aktorki

Olcyna Kucharzak | 2017-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2017

z całym szacunkiem dla Pani Ani, ale ciągnie się jak flaki z olejem...