Dymna

Elżbieta Baniewicz Wydawnictwo: Marginesy biografia, autobiografia, pamiętnik
Marginesy
2014-05-21
2014-05-21

Dość długo męczyłam się z tą książką, mimo że wiele wątków naprawdę i szczerze bardzo mnie zaciekawiło.

To porządne, encyklopedyczne kompendium na temat kariery Anny Dymnej - zarówno tej czynnej, aktorskiej jak i obok - "zawodowej" twórczyni profesjonalnych saloników poezji, wykładowczyni, a w końcu prezeski-wolontariuszki fundacji "Mimo wszystko".

Książka okraszona jest wieloma fotografiami komentowanymi przez aktorkę. Zabrakło mi jednak "duszy" tej biografii. To poprawne dzieło, ale bardzo sztampowe i niczym się nie wyróżniające.

Być może sięgając po nią, miałam większą nadzieję na wywiad-rzekę (jeden z podrozdziałów ma taki charakter),a niestety czegoś takiego nie dostałam. W ogóle wypowiedzi Dymnej jest tu jak na lekarstwo.

Czy polecam?
Fanom i miłośnikom talentów oraz dobrego serca aktorki TAK, choć nie wiem czy znajdzie się tu cokolwiek więcej niż na stronach i forach internetowych.
Zdecydowany plus stawiam opisom kontekstów, czasów i realiów, w jakich dorastała, budowała swą karierę i w końcu pracowała aktorka. Mamy tu panoramę teatru, filmografii oraz wymagań reżyserskich, które wówczas stanowiły kanon.

Książka okraszona jest...

„Dymna” czyli biografia najpiękniejszej polskiej aktorki, przy tym mądrej, łagodnej i dobrej kobiety.
Autorka wykonała dobrą robotę: od strony zawodowej Dymnej ta książka jest super opracowana. Spektakle , w których grała Anna Dymna są doskonale opisane, niektóre role filmowe też. Do tego masa zdjęć, dużo fragmentów recenzji dotyczących jej pracy. Sporo też poświęcono działalności charytatywnej aktorki. Jednak mam wrażenie, że w tym wszystkim zginęła gdzieś Anna Dymna jako człowiek. A tego bardzo szkoda. Bo kto jak kto, ale Anna Dymna zasługuje na coś więcej niż encyklopedyczne przedstawienie jej życia.

Bardzo rzetelnie napisana biografia wspaniałej aktorki jaką bez wątpienia jest Anna Dymna, Autorka omawia jej role filmowe i teatralne, dzięki czemu można poprzypominać sobie jej dawne kreacje. Poświęca również sporo uwagi jej działalności charytatywnej. W sumie jest tu pokazany kawał historii polskiego kina i teatru. Nie rozumiem zarzutu dotyczącego nadmiaru ilustracji. Osobiście kocham ''obrazki" w biografiach, a zwłaszcza ciekawe fotografie. Tych jest tu dużo, na wielu z nich pani Dymna wygląda zjawiskowo.

Niestety, muszę przyłączyć się do ocen innych czytelników tej biografii. Dostajemy do ręki gruby tom, w którym połowa stron to zdjęcia, okładki czasopism i jakieś tam ryciny. O Annie Dymnej jest niewiele i to encyklopedycznie zapisane. Natomiast wszystko co wokół niej staje się pierwszoplanowe. Autorka zgubiła gdzieś Dymną jako człowieka i aktorkę. Streszczanie spektakli czy filmów, w których brała udział nie ma nic wspólnego z biografią. Chwilami miałam wrażenie, że jest to książka o fundacjach, taka kryptoreklama. Natomiast udział Anny w tych fundacjach został zmarginalizowany.

Elżbieta Baniewicz wykonała niemal tytaniczną pracę, tworząc biografię Anny Dymnej – dobrej aktorki i wspaniałego człowieka. Powstała obszerna książka okraszona mnóstwem ciekawych zdjęć. Podobały mi się fragmenty poświęcone szkole teatralnej, początkom kariery, anegdotom z planu filmowego „Królowej Bony” i „Siedliska”, miłości do Wiesława Dymnego. Niezwykły jest też rozdział, w którym przedrukowano niektóre listy „fanów” – przy większości z nich szeroko otwierałam oczy ze zdziwienia lub niedowierzania.

Kiedyś czytałam „Anna Dymna. Ona to ja” również autorstwa Elżbiety Baniewicz i tamta książka podobała mi się bardziej, mimo iż była o połowę krótsza. A może właśnie to skondensowanie sprawiło, że czytało mi się ją lepiej? W „DYMNEJ” autorka mnóstwo uwagi poświęciła rolom teatralnym. Opisy sztuk i granych postaci były na tyle szczegółowe, że po jakimś czasie nużyły. To lektura dla wielbicieli talentu Anny Dymnej, ale chyba głownie mieszkających w Krakowie i śledzących karierę teatralną tej niezwykłej aktorki. Wolałabym więcej informacji o rolach filmowych i serialowych. Tymczasem występowi w „Janosiku” poświęcono w całej książce zaledwie jedno zdanie. Niewiele więcej jest o roli w „Znachorze” czy „Trędowatej”. Czasem komentarze do zdjęć wnosiły więcej informacji niż wywody autorki.

Doceniam wkład pracy, ale jako czytelnik usatysfakcjonowana nie jestem.

Pięknie opisana,bardzo ładna,wspaniała biografia o ulubionej mojej aktorce Annie Dymnej pięknej,ciepłej,o dobroduszności i dobrej kobiecie.
Ilustracyjne fotografie w książce cudowne,czytałam z zachwytem tą literaturę.
Cudowna,wzruszająca ksiazka warto było spędzić z nią miło czas.

Ilustracyjne fotografie w książce cudowne,czytałam z zachwytem tą literaturę.
Cudowna,wzruszająca ksiazka warto było spędzić z nią miło czas.

Książka podobała mi się bardzo, choć miałam nadzieję na trochę więcej Pani Ani, trochę zabrakło mi przemyśleń, spojrzenia na sytuacje samej bohaterki.
Z pewnością autorka wykonała mnóstwo pracy przygotowując się do napisania książki bo są bardzo szczegółowe kalendaria, są wszystkie role Pani Anny, często z analizą charakterów w które się wcielała, dokładne informacje na temat fundacji Mimo wszystko, wydarzeń kulturalnych i charytatywnych w których Pani Dymna brała udział albo organizowała osobiście. Do tego mnóstwo przepięknych zdjęć. Polecam!

Wspaniała biografia, napisana z szacunkiem dla nadzwyczajnej bohaterki. Zaspokojona została ciekawość wielbicieli, ale autorka żadnego faktu nie zmieniła w tanią sensację. Brawo.

Trudno nie wspomnieć o tym jak pięknie książka jest wydana. Do tego pełno w niej zdjęć, wspomnień aktorki - miała naprawdę różnorodny wachlarz doświadczeń. Czytałam z przerwami, ale to był dobry wybór - wyjątkowa biografia o wyjątkowej kobiecie. Cieszy mnie spoglądanie na nią na półce :)

Napisać dobrą, rzetelną i niebanalną biografię nie jest łatwo. Napisać dobrą biografię o osobie, która nadal żyje, tworzy i która już za życia jest legendą jest nader trudno.
Elżbieta Baniewicz nie przytacza suchych faktów, nie opisuje chronologicznie wydarzeń i, co najważniejsze, nie wchodzi z butami w prywatne życie Anny Dymnej. Wiemy tyle, ile powinniśmy się dowiedzieć; ani mniej, ani więcej.
Najważniejszym dorobkiem życia Anny Dymnej jest oczywiście aktorstwo i teatr. Te dwa światy cudownie wychodzą tu na pierwszy plan i dominują w opowieści.
Jeśli kogoś interesuje teatr, sztuka i osoba Anny Dymnej to lektura tej książki wciągnie go do reszty. Ja nie mogłam się oderwać i jestem zachwycona. Polecam!

• Biografie
  • 2015