Poławiaczki pereł. Pierwsze Polki na krańcach świata

Znak
kobieta podróż śwait
biografia, autobiografia, pamiętnik
kobieta podróż śwait

Znakomita! Wciągająca jak narkotyk. Oddaje ducha podróży, egzotykę i zmysłowość miejsc. Przybliża odważne, mało znane postacie kobiet, które wyprzedzały swoją epokę. Piękny poetycki język, rzetelna dbałość o szczegół sprawiają, że nie można się oderwać. Nie tylko dla miłośników podróży.

Na półkach: , , , ,

Bardzo nie spodobał mi się styl autorki. Sposób w jaki książka została napisana, przywodzi mi chwilami na myśl historie obyczajowe, a nie reportaż. W pewnym momencie nie traktowałam bohaterek jako faktycznie inspirujące, realne postacie, a jak osoby wyjęte z wyobraźni autora. Bardzo żałuję, historia tych kobiet jest porywająca i zachęcająca do działania, przesuwania...

Na półkach: , , , , , ,

Autorka z odmentów zapomnianej historii wydobywa na światło dzienne dzielne i wielkie kobiety, mamy głos, głos kobiet, które świat nie doceni, może wtedy docenił, ale dzisiaj są zapomniane.
Fascynująca książka, która jest hołdem dla kobiet, które ponad 100 lat temu porzuciły buduary, rozsznurowały gorsety i postawiły na Siebie, porzuciły konwenanse, ostracyzm społeczny z...

Z jednej strony dzięki tej pozycji zaczęłam czytac książki o polskich himalajaistkach, kobietach które nie bały sie zdobywać tego co "nie kobiece". I to jest na plus. Natomiast sama pozycja pomimo dobrej reklamy i opinii nie do konca spełniła moje oczekiwania. Zbyt długie opisy męczyły. Sam temat bardzo ciekawy.

Rewelacja. Zmysłowy język, który oddaje atmosferę odległych miejsc, emocje i stany uczuciowe bohaterów. Literatura faktu, którą czyta się jak książkę przygodową. Niebezpieczeństwa dżungli, kto wie, czy większe ze strony ludzi czy zwierząt, surowość Syberii, bezwzględne oblicze himalajskich szczytów. A przede wszystkim niesamowity opór i odwaga bohaterek, która może służyć...

Rozumiem, że to nie rozprawa naukowa. Niemniej jednak jakoś do literatury faktu pretenduje.
"Przyjechałatu ze Śląska"- czytamy na samym początki. Czyli- jak doprecyzowują następne zdania- z Zawiercia.
A fakty są takie, że Zawiercie, mimo że obecnie w województwie śląskim, to Śląskiem jednak nie jest i nie było.
Skucha, droga autorko.

Ta książka budzi we mnie mieszane uczucia. Z jednej strony ciekawe, niesamowite historie i świetnie, że autorka przybliża nam sylwetki zapomnianych Polek. Ale z drugiej strony męczy mnie ten poetycko filozoficzny język.
Książka jest pisana w pierwszej osobie w czasie teraźniejszym. Historie są opowiadaniami połączonymi z reportażem i biografią. Trochę nudne ;)

Strasznie się rozczarowałam. Książka napisana jakby przez kilka osób, różniących się sposobem narracji. Nudna do cna .
Wielka szkoda, że zmarnowano taki potencjał.

Poetycka opowieść o kobietach z wielkimi marzeniami.

Książka opisuje książki czterech Polek, a poszczególne rozdziały są na zupełnie różnym poziomie. Wprawdzie im dalej, tym lepiej i ten ostatni da się nawet czytać bez zgrzytania zębami, ale szczególnie pierwszy obfituje w nachalne filozoficzne wtręty i pseudopoetycki język. Książka zawiodła moje oczekiwania. Bohaterki i ich historie są na tyle niesamowite, że owszem, bronią...

Dyskusje

• 2020