Wtedy. O powojennym Krakowie

Wydawnictwo: Znak
literatura polska, Kraków
Ag2S

Poruszająca opowieść laureatki Nagrody Literackiej Nike o życiu tuż po wojnie. Wiosną 1945 roku matka i babka Joanny Olczak Ronikier - bohaterki bestsellerowej i nagradzanej książki W ogrodzie pamięci - po latach wojennej tułaczki trafiają do Krakowa. Od tamtego czasu nie wyrzucają ani jednego zapisanego kawałka papieru. Listy, rachunki i notatniki towarzyszą pisarce przez całe życie. Są...

Poruszająca opowieść laureatki Nagrody Literackiej Nike o życiu tuż po wojnie.

Wiosną 1945 roku matka i babka Joanny Olczak Ronikier - bohaterki bestsellerowej i nagradzanej książki W ogrodzie pamięci - po latach wojennej tułaczki trafiają do Krakowa. Od tamtego czasu nie wyrzucają ani jednego zapisanego kawałka papieru. Listy, rachunki i notatniki towarzyszą pisarce przez całe życie. Są udręką i wyrzutem sumienia. Na początku XXI wieku niespodziewanie każą jej na nowo spojrzeć na czas tuż po wojnie.
Dla dziesięcioletniej Joasi tamten Kraków to tętniąca życiem wyspa: zapachy ze sklepiku z „towarami kolonialnymi”, najlepsze w życiu lody i spacery z Leopoldem Staffem. Dla jej bliskich to schronienie w słynnym później Domu Literatów przy Krupniczej, próba wskrzeszenia rodzinnego wydawnictwa i trud budowania życia od nowa. Pisarka w mistrzowski sposób pokazuje, jak wyglądał świat w tym wyjątkowym czasie, między jednym kataklizmem a drugim. Wtedy.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

kawa | 2019-03-09

Powojenne losy Autorki W OGRODZIE PAMIĘCI.
Wspaniały obraz powojennego Krakowa i szczególnego miejsca - domu przy Krupniczej 22.
Znajdowali tam schronienie literaci i poeci tamtych czasów, nam znani z lekcji języka polskiego.
Bardzo dużo ciekawostek pokrywało się z opowieściami Jerzego Kisielewskiego, który tam mieszkał. Miałam okazję być na spotkaniu z Panem Jerzym - niezapomniane chwile.

Diana | 2019-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2019

Po poprzedniej opowieści pani Olczak-Ronikier "W ogrodzie pamięci" ta o Krakowie jest po prostu słaba. Książkę odebrałam jako suchą relację z pierwszych lat po wojnie, napisaną z poczucia "kronikarskiej rzetelności", o czasach, które autorkę może powinny boleć, ale w zasadzie nie były tak złe jak te, które nadeszły później. Poza drobnymi wyjątkami, relacje z wydarzeń, anegdoty i opowiadania o ówczesnych znajomych nie miały w sobie tego czaru intymności, którym zachwyciłam się w poprzedniej książce. Chyba spodziewałam się historii o jej własnych przeżyciach - tak jak w jednym rozdziale - o lodach, psotach, koleżankach i kolegach, szkole, życiu codziennym. Ten Kraków powojenny był siermiężny, ale ona była wtedy nastolatką i wcale nie było złe to, że chciała - jak dziecko - bawić się każdym dniem. Odebrałam to jednak tak, jakby sama siebie karała za to, że w ciężkich czasach śmiała się i cieszyła życiem.

beata | 2018-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2018

Oczekiwałam kontynuacji „W ogrodzie pamięci”. W treści, przekazie, nastroju.

Rozdział I „Czas zamknięty w koszach z wikliny” nawiązywał do poprzedniej opowieści rodzinnej i wyjaśniał motywy powstania "Wtedy": „To Kasia M. opowiada mi, na podstawie przeczytanych listów, jak mężną, dobrą, życzliwą osobą była moja matka. Irytuje się, że nie doceniałyśmy matki: moja babka i ja. Więc dobrze. Niech opowieścią o powojennych dziejach rodziny zajmie się ktoś z następnych pokoleń: (…). Ja skupię się na naszym powojennym życiu w Krakowie.” I wyobrażałam sobie, że będzie to opowieść o życiu w powojennym Krakowie babci, mamy i córki.

Zdjęcie na okładce zapraszało mnie w świat dzieciństwa autorki. Spodziewałam się szkoły, zabaw, dziecięcych rozrywek ówczesnego Krakowa.

Tymczasem dostałam opowieść o ludziach ważnych dla kultury polskiej, pojawiających się w życiu pań w czasach krakowskich. Z początku z lekka irytowały mnie te opowieści (bo przecież nie tego oczekiwałam), później zdałam sobie...

Zaczytana84 | 2018-07-13
Przeczytana: marzec 2018

Opowieść o dzieciństwie autorki opisana tak obrazowo, że czytając tę książkę czułam zapachy powojennych kamienic, słyszałam dźwięki wracającego do życia Krakowa i czułam smak cytrynowych lodów i obrzydliwie słodkich, waflowych misiów z kremem. Zaskakująco mądre, pełne liryki fragmenty dziecięcych listów i ta magia klimatu krakowskiej elity pisarzy...
Odbyłam piękną podróż po powojennym Krakowie.

Hipek | 2018-02-23
Przeczytana: luty 2018

"Wtedy..." to przywołanie przez autorkę jej dzieciństwa, przede wszystkim z okresu, kiedy zaraz po wojnie mieszkała w Krakowie. Przede wszystkim jest to wspomnienie bardzo osobiste, dotykające spraw rodzinnych, a nawet własnych emocji jak przyjaźnie. Jako, że mama i babcia autorki miały doskonałe kontakty z literatami aktywnymi w tamtym okresie to możemy także poznać losy ważnych dla Polski twórców, o ile otarli się o życie autorki w tamtych latach. Wspomnienia mocno zahaczają o Kraków bezpośrednio powojenny. W tym obszarze wspomnienia autora mogą być ucztą dla osób kochających to miasto. Ostatni, w mojej ocenie cenny wymiar wspomnień, to to jak autorka zapamiętała przemiany społeczne zachodzące pod wpływem komunizmu.

Nie do pominięcia jest aspekt pochodzenia narodowościowego autorki. Czytałem tę książkę (przez przypadek) w okresie przetaczającego się sporu o relacje polsko-żydowskie. Autorka podejmuje ten temat w bardzo wyważony sposób. To prawda, że wspomnienia mogą być...

talia44 | 2018-02-02
Przeczytana: 01 lutego 2018

Po przeczytaniu wcześniejszej,wspaniałej książki Joanny Olczak-Ronikier
"W ogrodzie pamięci"z wielką radością sięgnęłam po kontynuację losów pani Janiny i jej rodziny.
Koniec wojny.Janina Mortkowiczowa i jej córka Hanna ocalały ukrywając swoje żydowskie pochodzenie.Po upadku powstania warszawskiego docierają do Krakowa i tam otrzymują pokój w krakowskiej kamienicy Związku Literatów Polskich przy ulicy Krupniczej 22.Wkrótce odnajdują też córkę Hanny,Joasię,która ostatnie lata wojny spędziła pod opieką sióstr niepokalanek.Babka i matka Joasi stawiają czoła nowym czasom i nowym wyzwaniom.Odnajdują rodzinę rozproszoną po świecie i wznawiają-na krótko-wydawnictwo Mortkowiczów.
Przez dom na Krupniczej 22 przewinęło się wiele znakomitości literackich:Jerzy Andrzejewski, Tadeusz Różewicz,Stanisław Dygat,Konstanty Ildefons Gałczyński,Stefan Kisielewski,Jerzy Szaniawski.Pani Janina Mortkowiczowa była nie tylko ich wydawcą,lecz także przyjaciółką i powiernikiem.
Książka zawiera bardzo dużo...

melissa | 2017-12-21

Przepiękny hołd złożony książce!

IvonaS | 2017-10-17
Przeczytana: 08 października 2017

Ta pięknie wydana książka wskrzesza na chwilę zapomniany czas powojenny. Druga połowa lat czterdziestych to wcale nie był cudowny moment odzyskania wolności. To liczenie strat, opłakiwanie zmarłych, poszukiwanie najbliższych. To także odbudowywanie się, nie tylko w sensie materialnym ale również mentalnym, tożsamościowym, psychicznym. Powrót do równowagi, często niestety niemożliwy.
Autorka żydowskiego pochodzenia kontynuuje przerwaną na czasach wojny opowieść z "W ogrodzie pamięci". Opisuje kawałek po kawałku, rozdział po rozdziale wspólne losy ocalonych rodzin w kręgach artystycznych.
Więcej:https://iwonas.blogspot.de/2017/10/ocalic-miniony-czas.html#more

Anna | 2017-04-23
Przeczytana: 2017 rok

Kocham Krakow i, pomimo ze z niego pochodze, moja ciekawosc co do tego miasta jest wciaz niezaspokojona.
Jestem wdzieczna autorce za to, ze dzieki niej przenioslam sie w czasy, o ktorych slyszalam opowiesci z ust moich Babc.

Krakow lat 40. to miasto biedne, poranione, ale fascynujace i mimo wszystko pelne barw dla dziecka, rownie pokiereszowanego przez wojne.
Autorka nie koloryzuje, ale tez i nie dramatyzuje, choc mialaby do tego pelne prawo z uwagi na zydowskie pochodzenie i jej historie wojenna. Jest obiektywna, wrecz momentami mam wrazenie, kompletnie wylacza emocje.

Wiedza o srodowisku literackim z ulicy Krupniczej - bezcenna.
Nazwiska tamtej epoki szczesliwie odkurzone.

Pasjonatom tematu powojennego Krakowa szczerze polecam, a pani Joannie dziekuje.

Marek | 2017-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2017

Ile znamy albo czytaliśmy tekstów na temat bojów o książki, o kulturę. A tak naprawdę o siebie. Jak można wszystko stracić i ponownie, od początku, może jeszcze bardziej odbudować rodzinny dom. Dom w znaczeniu, wydawnictwo ale i ludzie czyli to co składa się znaczenie kultury. Po wojnie mogły nasze bohaterki wyemigrować. Zostały. Dlaczego ul, Krupnicza 22 w Krakowie była domem "40 wieszczów". K.I.Gałczyński z rodziną i samotnie młody jeszcze T. Różewicz albo zaglądający po sąsiedzku L.Staff, i jeszcze inni ludzie książki. Ilu tam bohaterów także naszej młodości. Pani Joannie udała się bardzo lekcja historii przedstawiona w listach, wspomnieniach. Opowieściach które czytałem z wypiekami na policzkach. To tutaj, na tych stronach odbierzesz drogi czytelniku także naukę patriotyzmu. Pisząc o patriotyzmie nie mam oczywiście na myśli tego z czym mamy do-czynienia od kilku lat w naszym kraju. Tutaj, chyba na każdej wręcz stronie, oznacza on coś zupełnie innego. Także dlatego możemy...