Niemoralna. Kalina

Okładka książki Niemoralna. Kalina
Ula Ryciak Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Literackie
2021-05-19
2021-05-19
literatura polska wspomnienia aktorka piosenkarka znani ludzie biografia seksapil film teatr telewizja kabaret muzyka

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Rewelacja. Książka pisana z rozmachem na miarę bohaterki, o której opowiada. Wspaniały język, raz liryczny, raz pełen humoru oddaje wielowymiarowośc bohaterki. Bardzo ciekawa i pogłębiona analiza psychologiczna postaci, dzieki której mamy szansę poznać to co się kryło pod maską bogini seksu i lepiej zrozumieć tę bardzo utalentowana i odważną kobietę. Polecam.

Moim zdaniem bardzo nierówna. najciekawsze sa fragmenty w których autorka demontuje mity o Kalinie. Z drugiej strony miałam wrażenie, że wiele opisów było zbyt luźna interpretacja faktów.
Myślę, że nie przebrnęłabym przez książkę, gdyby nie audiobook w interpretacji Ady Biedrzynskiej, której glos świetnie pasowal do tej historii.

nie jestem zadowolona z tej książki. sięgając po biografię, chcę dostać garść rzetelnie podanych informacji, a nie pseudopoetyckie pitu-pitu, z którego niewiele wynika.

Bardzo ciekawa biografia. Kalina Jędrusik to barwny ptak ,lat 60 i 70- tych. Postać nietuzinkowa. Niejednoznaczna, jedni ją kochali inni nienawidzili. A ona po prostu była sobą.

Kalina Jędrusik to przede wszystkim kobieta. Wspaniała aktorka i utalentowana piosenkarką, która swoją kobiecością wyprzedzała swoje czasy. Nazywana polską Marilyn Monroe, Kalina stała się więźniem własnego wdzięku i seksapilu, który dzisiaj robiłby wrażenie, ale nie był kontrowersyjny.
Ze względu na to biografia Kaliny Jędrusik szczególnie mnie interesowała. Obecnie przechodzimy przemianę pojęcia kobiecości w społeczeństwie, stąd moje zainteresowanie. Wpływ na to miał również serial dostępny w serwisie Netflix.
Osobiście wolę biografie, które są zwięzłe i na temat. Niestety, ale mam wrażenie, że autorka książki postawiła swój warsztat i potrzebę wykazania się jako pisarka ponad osobę, o które pisała. Nie dostajemy prostej informacji o tym jaka była Kalina, co robiła i dlaczego to właśnie o niej pisana jest ta biografia. Autorka próbowała zrobić z tego opowieść, która będzie czymś więcej i uważam, że mogło to wyjść, ale niestety doszło do znacznej przesady w postaci przydługich opisów przyrody i przenośni, które czasami były zdecydowanie zbyt przekombinowane. Dodatkowo rozdziały nazywane częściami ciała nie pasowały mi do tej książki.
Przez nadmierne „opowiadanie” nie dowiadujemy się zbyt wiele o samej Kalinie. Więcej informacji o aktorce wyciągnęłam z internetu aniżeli książce jej poświęconej.
Całość odbieram mocno średnio. Uważam, że w tym przypadku nie został wykorzystany potencjał, który był naprawdę potężny. Mam nadzieję, że z czasem pojawi się lepsza biografia aktorki.

"Ciało mówi kobietą. To głównie ono, nie ona, ma głos"
takich myśli jest w tej książce pełno. Autorka chyba pomyślała, że jest Nabokovem, ale jednak nie jest. Nie ma w niej nic z Nabokova.
Dziwaczna, groteskowa biografia. Szkoda czasu.
Kalina Jędrusik wydaję mi się osobą bardzo pogubioną i nieszczęśliwą, też groteskową. Mam nadzieję, że kiedyś trafię na jej solidną biografię.

"Ciało mówi kobietą. To głównie ono, nie ona, ma głos"
Dziwaczna, groteskowa biografia. Szkoda czasu.

Przerost formy nad treścią. Co miało na celu nazywanie rozdziałów częściami ciała i organów wewnętrznych? Do tego te zachwyty nad wyjątkowością, urodą itd. A na koniec scena z "Ziemi obiecanej", którą pozwoliłam sobie obejrzeć po lekturze, już mi zupełnie obrzydziła tego rodzaju biografię.

Sięgnęłam po książkę po seansie „Bo we mnie jest seks”, żeby uzupełnić sobie informacje o Kalinie Jędrusik i dostałam naprawdę interesującą biografię. Nie ma tu beznamiętnego odhaczania najważniejszych faktów z życia, czy niestworzonego zachwytu nad Jędrusik. Jest za to opowieść, która zgłębia osobowość aktorki, jej namiętności i frustracje. Ula Ryciak z zaciekawieniem odsłania kolejne części „ciała”, które stają się motywami przewodnimi poszczególnych rozdziałów. I trochę szkoda, że książka nie była większą inspiracją do filmu, bo może byłby lepszy.

Świetna książka o prawdziwej kobiecie.

Świetna książka o prawdziwej kobiecie.

Myślę, że jest to bardzo udana biografia. Bardziej udana niż film. Obejrzałam go przed lekturą i do jej czasu miałam o nim dobre zdanie.

Dodaj cytat z książki Niemoralna. Kalina