Nela i Artur. Koncert intymny Rubinsteinów

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Oficjalne recenzje i

Ciężar nienasycenia

65 63 61

Dobra i poruszająca książka. Czytając, cały czas zastanawiałam się czy warto było i autorka niestety daje odpowiedź a szkoda, bo każdy z nas sam powinien decydować jaką cenę chce zapłacić.
Gdzieś na początku ( nie mogłam później znaleźć tego fragmentu) jest refleksja - u schyłku życia chcielibyśmy wierzyć, że dane nam było wybrać tę jego wersję która jest najlepsza. Natomiast książka kończy się...."Artura nie ma na świecie już tyle lat a w niej ciągle to trwa. Żal, że życie co wyglądało jak bajka, ci sławni goście co jedli jej bigos, pierogi a potem chwalili, okazało się życiem z zamkniętymi oczami, Tyle lat wmawiała sobie szczęście, że sama zaczęła w nie wierzyć,"

Zawsze z tego typu książkami jest problem związany z tym jak mocno autor musi wypełniać puste miejsca w biografii własnymi wyobrażeniami, tym samym ja bardzo, opowiadana o autentycznych postaciach historia, zaczyna być po prostu fikcją, czymś co w sumie można by podważyć jednym zdaniem. Niemniej tutaj udaje się autorce doprowadzić do sytuacji, w której czytelnik nie ma potrzeby zadania sobie powyższych pytań dzięki temu, że fabuła opiera się na ogromnej ilości materiałów archiwalnych, a inne miejsca są po prostu zdominowane przez opowieść pełną subtelności i empatii.
Bardzo ciekawa książka i jako opowieść o trudnym związku i jako historia wielkiego muzyka, dla którego ktoś inny poświęcił swoją karierę i marzenia.

Znakomita analiza psychologiczna postaci, zawiłości związku, psychiki geniusza i jego żony, ale i wnikliwa opowieść o epoce, o wielkich tego świata, artystach XX wieku. A do tego opowiedziana pieknym literackim językiem.

bardzo dobrze napisana biografia, mnóstwo pracy włożonej w oddanie realiów, tylko kobieta tak może się poświecić dla mężczyzny

To była druga pozycja Pani Uli Ryciak i juz ostatnia. Temat ciekawy ale przeskakiwanie po historii życia Państwa Rubinstein bez ładu i sensu, ciężki język, zbyteczne opisy skutecznie zniechęcają. Przeczytałam całość a raczej zmęczyłam.

Poruszająca, bardzo wnikliwa analiza postaci, odziera z iluzji, w których można żyć latami. Napisana pięknym poetyckim językiem, bolesna wiwisekcja związku miłosnego, dzieje się w świecie wielkich nazwisk, wielki wirtuoz jego żona, obok plejada artystów, poruszamy się w kręgu europejskich elit, ale każdy może się w tym przejrzeć. Boli i dotyka. Biografia a czyta się jak powieść psychologiczną. Znakomita historia. Niesamowita dokumentacja, erudycja podana w wytrawny sposób opowieść.

Mimo moich najwiekszych wysiłków- nie byłam wstanie przebrnąć przez język tej książki.. Wszystko co w tej, może i rzetelnie zdokumentowanej historii, jest najlepsze- zabija potok wyrazów, określeń, miejscami naiwnych opisów, nieznośnych i czasem pretensjonalnych.. Nie twierdzę, że mam rację, ale ja się niestety z tą formą nie spotkałam się zupełnie.

Bardzo dobra faktograficznie, trochę gorzej literacko.

Bardzo dobra faktograficznie, trochę gorzej literacko.

Świetnie napisana historia.

Świetnie napisana historia.