Potargana w miłości. O Agnieszce Osieckiej

Ula Ryciak Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Literackie
literatura polska Agnieszka Osiecka biografia PRL Ula Ryciak
Wydawnictwo Literackie
biografia, autobiografia, pamiętnik
literatura polska Agnieszka Osiecka biografia PRL Ula Ryciak

Bardzo lekko i przystępnie napisana książka. Tylko nigdy nie zrozumiem tych zdrobnień imienia.. " Ula"- czy autorka jest dzieckiem i ma 10 czy 12 lat?? A jakby była mężczyzną i miała na imię Adam to podpisywałaby się " Adaś Ryciak"??

Doskonała narracja Uli Ryciak, w którą czytelnik wchodzi jak do ogrodu znaczeń, symboli i wydarzeń z życia Osieckiej. Jest tam i refleksja i życie chwilą i przyczyny poszukiwań tego o czym nie wiedziała bohaterka - kto nie był kochany w dzieciństwie -temu trudno kochać innych
Pełna, barwna biografia.

Nie, to zdecydowanie nie jest moja pierwsza biografia Osieckiej, więc co by nie powiedzieć - się znam :) obiektywnie, rzeczowo, czyta się samo a bonusem są cudne fotografie.

Mam pod górkę z samym sobą. Wyznacznikiem dobrej biografii, choćby w formie zmyślonej, fabularyzowanej, wciąz pozostaje dla mnie "Moulin Rouge" Pierre'a La Mure'a. W tej opowieści o Henryku de Toulouse-Lautrec czuć zapach tanich knajp i jeszcze tańszych prostytutek, wilgoć paryskiego bruku, bezgraniczną miłość jego matki i również bezgraniczną niechęć ojca.
Aż boli od...

"Są ludzie, których nie umiemy opowiedzieć" - ten cytat w trafny sposób odnosi się do Agnieszki Osieckiej.
Ula Ryciak w swej książce "Potargana w miłości" podjęła się zatem trudnego zadania, by opowiedzieć o życiu tej poetki. Zapewne nie była to łatwa praca, bo Osiecka to postać wielowymiarowa, skomplikowana i bardzo ciekawa. Myślę, że Ryciak dobrze wywiązała się z...

To moja pierwsza książka o Osieckiej i wydaje mi się że to dobry początek

Rewelacyjna książka. Pochwycony duch poetki, przełamanie konwencji klasycznej biografii, czuć niezwykłą i złożoną postać Osieckiej nie tylko w historii, ale i w jezyku, sposobie opowiadania, trudno sie oderwać. Polecam wszystkim.

Niesamowita książka! Nie jest to biografia w encyklopedycznym znaczeniu. Nie znajdziecie tu suchych faktów i chronologii życia. To książka wzbogacona. O co? No właśnie- o próbę (moim zdaniem bardzo udaną) uchwycenia ducha Agnieszki Osieckiej. Sama autorka używa pięknego, barwnego i chyba też troszeczkę poetyckiego języka. Pisze o bohaterce z takim... czułym podziwem i...

Ale się wynudziłem czytając tę książkę... Ula Ryciak popełniła kolejną biografię Osieckiej, czyli powieliła to, co zostało już napisane. Bo o Osieckiej niczego nowego napisać już nie można, wszystko zostało stworzone. Po co więc kolejna biografia poetki? Czytając natrafiałem co rusz na utarte frazesy, cytaty powielane po tysiąckroć; Ryciak nie chciało się nawet niczego...

Na półkach: , , , , ,

"...Charyzmatyczna. Niezależna. Rzucała się w oczy. A co z urodą? Owszem, miała ją. Ale nie można powiedzieć, że robiła z niej wielki użytek. Nie starała się być atrakcyjna. Nie kokietowała. Więcej w niej było stonowanej cioci niż wampa. Tak powiedzą o niej koledzy z filmówki. Nie miała w sobie nic z kociaka, którego zabiera się na niedzielną wycieczkę za miasto albo...

• 2018
  • Biografie