Potargana w miłości. O Agnieszce Osieckiej

Okładka książki Potargana w miłości. O Agnieszce Osieckiej Ula Ryciak
Okładka książki Potargana w miłości. O Agnieszce Osieckiej
Ula Ryciak Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Literackie
2021-03-17
2015-04-22
literatura polska Agnieszka Osiecka biografia PRL Ula Ryciak wspomnienia

Wcześniej czytałem Niemoralną Kalinę i więcej spodziewałem się po biografii Agnieszki Osieckiej.Jakoś tak w mojej ocenie napisana bez błysku .

Agnieszka Osiecka- bardzo barwna, oryginalna osobowość. Niezwykle twórcza. Ciągle gdzieś ją nosiło, dużo podróżowała. Charakterystyczna z końskim ogonem(jako symbol naturalności),nie dbała o ubiór. Ceniła rozmowę z drugim człowiekiem, ciekawa różnych opowiastek, które były często inspiracją do jej tekstów. Dzieciństwo zdeterminowało jej późniejsze życie, zwłaszcza relacja z wymagającym ojcem, który m.in. chronił ją przed banalnością tego Świata, przez co od dziecka mocno rozwijała jej się wyobraźnia, poczucie niezależności i osobistej wolności.

Opowieść o Agnieszce Osieckiej pokazana słowami jej bliskich i dalszych znajomych polecam

Ciekawe, niebanalne spojrzenie na postać Agnieszki Osieckiej. W zalewie biografii i autobiografii pojawiła się pozycja patrząca na Poetessę przez pryzmat emocjonalności i uczuciowości. Szczególnie odkrywcze? Może niezbyt, ale na pewno nieco świeższe. Oczywiście epoka i twórczość w książce również występują, bo oddzielić się tego nie ma, ale autorka kładzie nacisk na pragnienia Osieckiej, jej dążenia, zakochania czy przyjaźnie. Czyta się ją przyjemnie, z humorem, rozumiejąc tekściarkę, pragnącą być poetką nieco lepiej. Dodatkowym atutem są rozmowy z osobami, które mogły poznać Agnieszkę Osiecką. Przez to jej postać jawi się nam jakby nieco prawdziwsza.

2002

Wiele ciekawostek o życiu Pani Osieckiej , niespokojnej duszy ciągle poszukującej swojego miejsca na świecie.

Uwielbiam biografię.
Agnieszka Osiecka ,poetka, osobowość. Wiodła ciekawe i barwne życie .
Książkę czyta się przyjemnie i szybko :)

Uwielbiam biografię.
Agnieszka Osiecka ,poetka, osobowość. Wiodła ciekawe i barwne życie .
Książkę czyta się przyjemnie i szybko :)

Elektryzująca książka, czyta się jednym tchem, oddaje ducha poetki i w fantastyczny sposób odsłania cechy jej osobowości. Mistrzowskie wyłapywanie detali z pozornie znanych anegdot, dużo świeżości. Najlepsza z książek o Osieckiej, jakie kiedykolwiek się ukazały. Szkoda, że autorzy filmu nie potrafili złapać tak szalonego ducha poetki, jaki jest w tej ksiązce.

Próbowałam czytać inną biografię Osieckiej i się poddałam. Książka Uli Ryciak zdecydowanie mi bardziej podeszła. Dobrze się czytało, chociaż nieco bardziej podobała mi się biografia Kaliny Jędrusik od tej samej autorki, którą czytałam wcześniej. Obie książki są napisane w podobnym stylu i mają pewne punkty styczne. Może nie jest to najbardziej wyczerpująca pozycja, ale myślę, że dobrze oddaje ducha Osieckiej.

Bardzo lekko i przystępnie napisana książka. Tylko nigdy nie zrozumiem tych zdrobnień imienia.. " Ula"- czy autorka jest dzieckiem i ma 10 czy 12 lat?? A jakby była mężczyzną i miała na imię Adam to podpisywałaby się " Adaś Ryciak"??

Doskonała narracja Uli Ryciak, w którą czytelnik wchodzi jak do ogrodu znaczeń, symboli i wydarzeń z życia Osieckiej. Jest tam i refleksja i życie chwilą i przyczyny poszukiwań tego o czym nie wiedziała bohaterka - kto nie był kochany w dzieciństwie -temu trudno kochać innych
Pełna, barwna biografia.

Pełna, barwna biografia.