Czarne skrzydła. Część 1. Lenora

Okładka książki Czarne skrzydła. Część 1. Lenora Juliusz Kaden-Bandrowski
Okładka książki Czarne skrzydła. Część 1. Lenora
Juliusz Kaden-Bandrowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Cykl: Czarne skrzydła (tom 1) Seria: Biblioteka Klasyki Polskiej i Obcej [WL] literatura piękna
Czarne skrzydła (tom 1)
Biblioteka Klasyki Polskiej i Obcej [WL]
Wydawnictwo Literackie
1975-01-01
1975-01-01
literatura polska

Dwuczęściowa powieść Kaden-Bandrowskiego której akcja rozgrywa się w Dąbrowie Górniczej (w powieści, dla niepoznaki, zwanej Osadą Górniczą) w pierwszych latach po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.
Bardzo realistycznie opisał autor realia życia górników jak i klas wyższych w przemysłowym zagłębiu w dobie problemów przed jakimi stawał przemysł i powiązane z nim kwestie w pierwszych latach Polski odrodzonej.
Dużym minusem utrudniającym czerpanie przyjemności z czytania jest szarpany styl przewijający się przez karty dzieła. W poszczególnych podrozdziałach, na które podzielona jest książka, często następują ogromne i nagłe przeskoki z jednego tematu na drugi. Brakuje tu jakiejś pauzy by przejście było płynne i by czytelnik nie tracił orientacji w czasie czytania. Nie mając porównań z innymi dziełami autora trudno powiedzieć czy mamy tu do czynienia ze stylem pisarza czy tak zostało ułożone dzieło. Innym minusem są bohaterowie dzieła. W teorii mamy dwóch głównych bohaterów: tytułowych Lenora i Tadeusz. W rzeczywistości sprawa jest bardziej zagmatwana. Znacznie więcej postaci zasługuje tu na powyższe miano. Galimatias który przez to powstaje powoduje, że czytelnik nie utożsamia się z nimi tak jakby należało, a wiele spraw poruszanych w książce aż prosiłoby się o kolejne rozdziały lub osobne dzieła.
Podsumowując: książka nie daje czytelnikowi tego na co liczył lub oczekiwał. Kolejna pozycja do przeczytania po której niewiele zostaje w pamięci.

Nie łatwo mi było znaleźć książkę opowiadającą o życiu w moim rodzinnym mieście. Jak dotąd znałam tylko „Dym” napisany przez Marię Konopnicką. Nowelka opowiadała o młodym kotłowym mieszkającym w jednym z familoków w centrum naszego miasta, a na co dzień pracującym w „Hucie Bankowej”. Kotłowy ginie pewnego dnia podczas wybuchu kotła zostawiając pogrążoną w żałobie matkę. Tak, ale „Huta Bankowa” już dawno zmieniła swój profil produkcyjny, a poza tym zawsze ciekawiła mnie praca tutejszych ludzi w kopalni, ich troski i kłopoty. Długo szukała odpowiedniej pozycji przedstawiającej ten problem. Wreszcie ktoś polecił mi dwie części „Czarnych skrzydeł” autorstwa Juliusza Kadena-Bandrowskiego – pierwsza nosząca podtytuł „Lenora”, a druga „Tadeusz”. Po krótkich poszukiwaniach znalazłam obydwie pozycje w Śląskiej Bibliotece, bez wahania je wypożyczyłam.
Pierwszy tom powieści mającej miejsce w miejscowości, w której mieszkam, tak jak wspominałam nosi podtytuł „Lenora”. Poznajemy w nim głównego bohatera obydwóch części, uczestnika II wojny światowej, Tadeusza Mieniewskiego. Ten drobny przedsiębiorca mieszkający na co dzień w Borysławiu pewnego dnia zostaje skierowany do osady górniczej, znajdującej się gdzieś na Górnym Śląsku. Chociaż w powieści nosi ona nazwę Osady Górniczej, to szereg nazw obiektów i ulic zdradza, że jest to jednak Dąbrowa Górnicza. Szczególnej nabrałam ku temu przekonania, kiedy natknęłam się w powieści na fragmenty poświęcone kościołowi księży franciszkanów na gołonoskiej górce, szkole górniczej, czy też Domowi Ludowemu, gdzie na początku XX wieku i w okresie międzywojennym toczyło się życie towarzyskie. Nie bez znaczenia są też podane nazwy niektórych kopalń działających na terenie mojego miasta w okresie jego świetności. Wracając do samej akcji książki, to wydarzenia w niej opisywane dzieją się prawdopodobnie tuż po I wojnie światowej. Do kraju powoli wkracza kapitalizm. Jednocześnie Śląsk przeżywa swój rozkwit. Władza coraz częściej jednak wtrąca się do mieszkańców Osady Górniczej. Niezadowoleni mieszkańcy grożą wybuchnięciem strajków. Tadeusz z innymi związkowcami próbują temu zapobiec. Tymczasem na jednym ze spotkań Tadeusz spotyka biedną dziewczynę, przedstawiającą się jako Lenora. Pomiędzy młodymi rodzi się uczucie.
Książka w wspaniały sposób przedstawia życie górników tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Patrząc dzisiaj na wspaniałe bloki trudno uwierzyć w to, że jeszcze tak niedawno stał tutaj rządek ubogich chatynek oraz skromne familoki. W książce obserwujemy zachowania bogatych przedsiębiorców przemysłowych oraz biedoty miejskiej. Życie tych drugich zostało pokazane na przykładzie rodzin Supernaków, Knote, czy też Dusiów. W książce nie zabrakło opisów kopalni i pracy górników. Bądź co bądź, Śląsk właśnie z tego niegdyś słynął. Zachwycił mnie też sposób wplecenia śląsko-górniczej gwary do dialogów w książce.
Mimo wszystko książka nie jest łatwa, zmusza czytelnika do przemyśleń na temat postępowania bohaterów. Nawet sam Mieniewski nie jest jednoznacznie przedstawiony. Autor wykreował go jako typowego bawidamka – z jednej strony całym sercem kocha Lenorę, z drugiej jednak ogląda się za innymi kobietami. Dużo kontrowersji budzi też we mnie przedstawienie samego życia na Górnym Śląsku. Z doświadczenia wiem, że nie było ono aż tak surowe, jak ukazała to fabuła powieści. Mimo wszystko uważam ją za lekturę obowiązkową każdego mieszkańca Zagłębia Dąbrowskiego.

• Studia
  • 2014 rok