Otwórz oczy, Marianno

Wydawnictwo: Karolina Maria Watras
Otwórz oczy,Marianno
weredLewana

Kasia, trzydziestotrzyletnia kobieta, opuszcza szpital psychiatryczny i po raz kolejny w swoim życiu próbuje rozpocząć wszystko od nowa. Choroba afektywna-dwubiegunowa, z którą zmaga się od wielu lat, powoduje, że jej życie wciąż przypomina sinusoidę i nie pozwala na ustatkowanie i spełnianie marzeń. Kobieta obiecuje sobie, że tym razem nie pozwoli na to, by kolejny rzut manii, zamieniony w falę depresji zrujnowały jej zdrowie i plany. Przyjmuje nowy lek, którego działanie pozwala jej myśleć o przyszłości w nieco jaśniejszych barwach. Wraca do Warszawy i po pierwszych przykrych wydarzeniach udaje jej się znaleźć pracę i życzliwych ludzi, którzy wyciągają do niej pomocną dłoń. Jednak mimo tych nadziei i dobrego samopoczucia, jej spokój zostaje nagle zburzony przez bardzo niepokojące przywidzenia, a gdy na jej drodze staje przystojny książę z krwi i kości, wszystko zaczyna komplikować się jeszcze bardziej. Kasia staje przed wyzwaniem, jakim jest poznanie siebie, swojej przykrej przeszłości, a jednocześnie pogodzenie się z tym, kim naprawdę jest. Losy kobiety splatają się z innymi osobami, które także zmagają się z licznymi problemami i dzięki niej powoli zaczynają odkrywać swoją tożsamość.

źródło opisu: canva.com

źródło okładki: canva.com

Zwyczajna dziewczyna o niezwyczajnych przeżyciach, znajdująca się w szponach zaburzeń psychicznych - oto Marianna, dla bliskich Kasia, bohaterka najnowszej powieści Róży Lewanowicz.

Autorka doskonale przyjętej trylogii sensacyjnej "Porwana", tym razem serwuje czytelnikom literacką mieszankę powieści obyczajowej, horroru oraz metafizyki. Do tego pochyla się za sprawą swoich postaci nad problematyką społecznego odbioru osób cierpiących na chorobę afektywną dwubiegunową, borykających się ze stanami maniakalnego pobudzenia na przemian z czarną rozpaczą depresji.

Czytając o codziennych problemach Kasi, nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że życiowe powodzenie zależy z jednej strony od tego, jak sami postrzegamy siebie, ale z drugiej nierozerwalnie łączy się z ludźmi, których spotykamy na naszej drodze. I są to albo osoby, które ciągną nas w dół, próbując nami egoistycznie manipulować, albo też fantastyczne istoty, dające nam siłę i pobudzające do działania. Kasi udało się wreszcie odciąć...

Kasia b | 2017-09-04

Nawet najoczywistsze diagnozy mogą być błędne. I to nie tylko w medycynie! Traumatyczne przeżycie czy krzywda, wyrządzona w dzieciństwie pozostawia ślad na całe życie, choć czasem głęboko ukryty. krzywda wyrządzona komuś innemu za życia... może ciążyć długo po śmierci.
Książka nietypowa, niebanalny pomysł, wciągająca historia, przystępny, przyjemny w czytaniu język. I co najważniejsze - posiada drugie, głębsze dno. Nie ma nic wspólnego z naiwna opowiastką o duchach dla nastolatek i znudzonych pań domu!

Teresa | 2017-06-16
Przeczytana: 15 czerwca 2017

"Otwórz oczy, Marianno" już za mną. Cóż to za lektura!!! Róża Lewanowicz na bazie autentycznej historii, jak twierdzi sama Autorka podjęła się wręcz karkołomnego zadania przekazania czytelnikom wiedzy z zakresu psychiatrii,psychologii,zachowań i odczuć otoczenia,wiedzy i praktyki lekarzy wobec chorych na afazję- dwubiegunową.Połączenie ze zjawiskami metafizycznymi,które towarzyszą Kasi po wyjściu ze szpitala,dodatkowo komplikuje i tak bardzo trudny okres powtórnej próby adaptacji w codziennym życiu .Jestem pod ogromnym wrażeniem wiedzy Autorki na ten temat.Kosztowało Ją to na pewno mnóstwo pracy i czasu,aby rzetelnie podejść do tego problemu w naszym kraju, tym bardziej,że badania naukowe są u nas w tym zakresie prawie żadne.
"Otwórz oczy, Marianno" to nie tylko tytuł książki.Tak naprawdę to dosłownie szokująca diagnoza dla głównej bohaterki Kasi - Marianny,która pozwala jej w końcu poznać swoją chorobę,jej podłoże i zrozumieć to,co dzieje się w jej życiu i dlaczego.
Jakże inna...

| 2017-07-01

Rewelacyjny thriller psychologiczny z wątkiem metafizycznym.
Niesamowicie wciągająca fabuła, zagadki z przeszłości i ciągłe napięcie nie pozwala czytelnikowi odłożyć książki "na potem". Historia Marianny (i reszty bohaterów) jeży włos na głowie średnio co 15 min. Książka, którą będę polecać wszystkim. Zawsze i wszędzie!
Ode mnie 10.... ale to i tak zdecydowanie za mało :)

AnnaSikorska | 2017-12-27
PAULA Szablak | 2017-08-22