Aphelium

Wydawnictwo: Kontekst
9 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
alak

Tomasz Rębacz po dwóch tomach Sytuacji wydanych w roku 2015 ponownie zaprasza Czytelnika na wędrówkę po zakamarkach swej podświadomości. I tym razem okładka dobrze sygnalizuje wnętrze książki. Interesująca forma literacka miniatur metafizycznych odkrywa najgłębsze pokłady ludzkiego umysłu. Pobudza wyobraźnię, nakreśla horyzonty, poszukuje odrębnego języka do wyrażenia emocji, by w końcu...

I tym razem okładka dobrze sygnalizuje wnętrze książki. Interesująca forma literacka miniatur metafizycznych odkrywa najgłębsze pokłady ludzkiego umysłu. Pobudza wyobraźnię, nakreśla horyzonty, poszukuje odrębnego języka do wyrażenia emocji, by w końcu inspirować do myślenia i formułowania przesłania… Zagadkowe i jednocześnie bardzo piękne próby opisu świata własnym, bardzo osobistym językiem stanowią atut tej nowej pozycji literackiej Autora.

źródło opisu: http://www.wkn.com.pl/katalog/literatura/571-aphelium-tomasz-rbacz

źródło okładki: http://www.wkn.com.pl/katalog/literatura/571-aphelium-tomasz-rbacz

alak | 2017-02-09
Przeczytana: styczeń 2017

Georges Perec sugerował, że literatury nie sposób ująć za pomocą klasycznych kategorii, gdyż zawsze pozostaje niedostępna część układanki, kluczowa dla zrozumienia relacji między autorami i ich dziełami. Istoty tej myśli dopatrzył się Tomasz Rębacz, przedstawiając w „Aphelium” sedno znaczenia puzzli jako: „...możliwość zespolenia jednego fragmentu z innym fragmentem. Dopiero połączone elementy stają się czytelne, nabierają znaczenia.”
Tak też poszczególne epizody składające się na całość wspomnianej książki, odkrywają dystans do tego wszystkiego, co dotąd czytelnik poznał w literaturze. O ile jest to człowiek oczytany, zaznajomiony z umiejętnością stworzenia własnego świata wyobraźni w przestrzeniach nierzeczywistych i czerpaniem z różnej literatury.
„Aphelium” to obrazy misternie opisane w domyśle „a gdyby...” Towarzyszymy spotkaniom z postaciami istniejącymi lub nie - w przeszłości. Bywamy w miejscach bardziej lub mniej znanych, jak Omra, medytując nad pojęciem istoty zła w...

Na półkach