W stronę Seretu

Arcana
2021-12-01
2021-12-01
Helak Kraków Arcana powieść Kresy Lwów Wilno Seret literatura polska

Okładka książki Arcana nr 159 Szymon Babuchowski, Wiesław Helak, Andrzej Nowak (historyk), Olga Płaszczewska, Jakub Polit, Andrzej Waśko
Arcana nr 159 Szymon Babuchowski,...
Okładka książki Nowe Książki nr 10 / 2019 Jan Gondowicz, Wiesław Helak, Adam Poprawa, Redakcja miesięcznika Nowe Książki, Maria Sokołowska
Nowe Książki n... Jan Gondowicz, Wies...
Okładka książki Arcana nr 148 Leszek Elektorowicz, Jerzy Gizella, Wiesław Helak, Olga Płaszczewska, Tomasz Szczerbina, Krzysztof Tyszka-Drozdowski, Andrzej Waśko, Bronisław Wildstein
Arcana nr 148 Leszek Elektorowicz...

Wspaniała. Jedna z tych książek, które w stosownej chwili polecę moim dzieciom. O ile wcześniej nie trafi do kanonu lektur.
Sam uczyłem się przy niej Polski, wiary i honoru.
Jedna z nielicznych pozycji, które tak skutecznie pozwalają nawiązać kontakt z naszymi prawdziwymi korzeniami, od których oddziela nas długa epoko komunizmu.
Zdecydowanie polecam.

Sam uczyłem się przy niej Polski, wiary i honoru.
Zdecydowanie polecam.

Powieść Wiesława Helaka należy do tych niewielu, które doskonale ukazuję straszne lata powojenne – dobijanie elit, niemal powszechną zdradę intelektualistów (?),wszechogarniająca atmosferę strachu i upodlenia. Och, nie wszystkim źle się żyło: służalcy i dranie robili kariery w aparacie przemocy, fornale wynosili co się dało z zabieranych ziemianom dworów, a nawet, co gorliwsi, zajmowali miejsce ich prawowitych właścicieli. Bohaterem powieści jest szlachcic Janio, który za wierność zasadom i patriotyzm płaci straszną cenę. Powieść Helaka jest bardzo przekorna: opublikowana w 2021 roku, w czasie, kiedy niezmierne modne stało się odsądzania szlachty od czci i wiary, wychwala ziemiańskie cnoty, takie jak etos pracy dla dobra ogółu, a nie tylko własnego, kultura, doskonałe wykształcenie. Janio żyje długo, na tyle długo, że możemy wraz z nim oglądać niemal całą ohydę PRL-u i dwie fale oporu: najpierw zbrojnego, a później oporu głownie prostych ludzi, którzy nie dali się kupić władzy. Prostych, nie prymitywnych. Do tych drugich należy towarzysz Czarny, wiejski awanturnik, który rozgościł się w dworku Jania. Jednakże nie rys historyczny jest dominujący w powieści, ale religijny. To w zasadzie powieść religijna, o wierze silnej, ale poddanej ciężkim próbom. Janio jest polskim Hiobem. Iluż takich Hiobów w Polsce mieliśmy… Przez pierwszych kilkadziesiąt stron raził mnie nieco elegijny styl pisania Helaka, niemalże biblijne frazy, z częstym orzeczeniem na końcu zdania. Z czasem zrozumiałam, że inaczej być nie może. Czytałam tę opowieść o polskim Hiobie ze ściśniętym gardłem. Dawno nie czytałam tak przejmującej, prawdziwej i – nie boję się tego słowa – podniosłej powieści. A przy tym tak oczywistej. Jakie to wszystko jasne: odór komunizmu, myśli Janio, będzie nad nami ciążyć przez dekady. Jego zatrute owoce nie zawsze będą rzucały się w oczy, ale będą wszechobecne. Czy wartości, które niesie w sercu Janio, przetrwają? Możliwe, że tak, ale to zależy od nas.

Ta powieść to majstersztyk. Bardzo wzrusza. Im bliżej końca tej książki, tym większy niepokój, a czasami strach o bohaterów.

W powieści przechodzimy przez polski wiek XX razem z Janem. W osobie naszego bohatera skupia się ten dramatyczny czas. Utracone majątki ziemskie, wojna polsko-bolszewicka, dwudziestolecie, dramatyczny wrzesień, partyzantka powojenna, smutny czas prl-u i pierwsze lata III RP, czyli "odzyskanie" niepodległości? Jest tam i pewien ksiądz z Krakowa, i kardynał niezłomny. I nadzieja na odzyskanie normalność w pojałtańskim układzie. .... Jana z pewnością polubicie. On jakby całe życie tęskni. Za ziemiaństwem, za ich życiem, zasadami, dumą z szlacheckiej historii. To człowiek niezłomny, tak jak cały wiek XX był nieżłomny w dziejach Narodu. Na co zwróciłem uwagę - na pokazanie bezsensu walki podziemnej po wojnie, szczególnie po wyborach roku 1947, oraz na dość dziwaczny język, jakby wprost z ziemiańskiego salonu. Powieść wciąga. Dwa dni nie mogłem się oderwać. Byłem tam. Przeszedłem z Janek drogę od ziemiańskiego dworu nad Seretem do lat dziewięćdziesiątych. Razem z Bogiem. Razem z przodkami. Razem z Narodem. Czego i Państwu życzę...

• Napisz coś
  • Poszukuję