rozwińzwiń

W stronę Seretu

Okładka książki W stronę Seretu Wiesław Helak
Okładka książki W stronę Seretu
Wiesław Helak Wydawnictwo: Arcana literatura piękna
360 str. 6 godz. 0 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Arcana
Data wydania:
2021-12-01
Data 1. wyd. pol.:
2021-12-01
Liczba stron:
360
Czas czytania
6 godz. 0 min.
Język:
polski
Tagi:
Helak Kraków Arcana powieść Kresy Lwów Wilno Seret literatura polska
Średnia ocen

9,0 9,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Arcana nr 159 Szymon Babuchowski, Wiesław Helak, Andrzej Nowak (historyk), Olga Płaszczewska, Jakub Polit, Andrzej Waśko
Ocena 9,0
Arcana nr 159 Szymon Babuchowski,...
Okładka książki Nowe Książki nr 10 / 2019 Jan Gondowicz, Wiesław Helak, Adam Poprawa, Redakcja miesięcznika Nowe Książki, Maria Sokołowska
Ocena 6,0
Nowe Książki n... Jan Gondowicz, Wies...
Okładka książki Arcana nr 148 Leszek Elektorowicz, Jerzy Gizella, Wiesław Helak, Olga Płaszczewska, Tomasz Szczerbina, Krzysztof Tyszka-Drozdowski, Andrzej Waśko, Bronisław Wildstein
Ocena 8,0
Arcana nr 148 Leszek Elektorowicz...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
9,0 / 10
15 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
247
77

Na półkach:

Wspaniała. Jedna z tych książek, które w stosownej chwili polecę moim dzieciom. O ile wcześniej nie trafi do kanonu lektur.
Sam uczyłem się przy niej Polski, wiary i honoru.
Jedna z nielicznych pozycji, które tak skutecznie pozwalają nawiązać kontakt z naszymi prawdziwymi korzeniami, od których oddziela nas długa epoko komunizmu.
Zdecydowanie polecam.

Wspaniała. Jedna z tych książek, które w stosownej chwili polecę moim dzieciom. O ile wcześniej nie trafi do kanonu lektur.
Sam uczyłem się przy niej Polski, wiary i honoru.
Jedna z nielicznych pozycji, które tak skutecznie pozwalają nawiązać kontakt z naszymi prawdziwymi korzeniami, od których oddziela nas długa epoko komunizmu.
Zdecydowanie polecam.

Pokaż mimo to

avatar
166
148

Na półkach:

Powieść Wiesława Helaka należy do tych niewielu, które doskonale ukazuję straszne lata powojenne – dobijanie elit, niemal powszechną zdradę intelektualistów (?),wszechogarniająca atmosferę strachu i upodlenia. Och, nie wszystkim źle się żyło: służalcy i dranie robili kariery w aparacie przemocy, fornale wynosili co się dało z zabieranych ziemianom dworów, a nawet, co gorliwsi, zajmowali miejsce ich prawowitych właścicieli. Bohaterem powieści jest szlachcic Janio, który za wierność zasadom i patriotyzm płaci straszną cenę. Powieść Helaka jest bardzo przekorna: opublikowana w 2021 roku, w czasie, kiedy niezmierne modne stało się odsądzania szlachty od czci i wiary, wychwala ziemiańskie cnoty, takie jak etos pracy dla dobra ogółu, a nie tylko własnego, kultura, doskonałe wykształcenie. Janio żyje długo, na tyle długo, że możemy wraz z nim oglądać niemal całą ohydę PRL-u i dwie fale oporu: najpierw zbrojnego, a później oporu głownie prostych ludzi, którzy nie dali się kupić władzy. Prostych, nie prymitywnych. Do tych drugich należy towarzysz Czarny, wiejski awanturnik, który rozgościł się w dworku Jania. Jednakże nie rys historyczny jest dominujący w powieści, ale religijny. To w zasadzie powieść religijna, o wierze silnej, ale poddanej ciężkim próbom. Janio jest polskim Hiobem. Iluż takich Hiobów w Polsce mieliśmy… Przez pierwszych kilkadziesiąt stron raził mnie nieco elegijny styl pisania Helaka, niemalże biblijne frazy, z częstym orzeczeniem na końcu zdania. Z czasem zrozumiałam, że inaczej być nie może. Czytałam tę opowieść o polskim Hiobie ze ściśniętym gardłem. Dawno nie czytałam tak przejmującej, prawdziwej i – nie boję się tego słowa – podniosłej powieści. A przy tym tak oczywistej. Jakie to wszystko jasne: odór komunizmu, myśli Janio, będzie nad nami ciążyć przez dekady. Jego zatrute owoce nie zawsze będą rzucały się w oczy, ale będą wszechobecne. Czy wartości, które niesie w sercu Janio, przetrwają? Możliwe, że tak, ale to zależy od nas.

Powieść Wiesława Helaka należy do tych niewielu, które doskonale ukazuję straszne lata powojenne – dobijanie elit, niemal powszechną zdradę intelektualistów (?),wszechogarniająca atmosferę strachu i upodlenia. Och, nie wszystkim źle się żyło: służalcy i dranie robili kariery w aparacie przemocy, fornale wynosili co się dało z zabieranych ziemianom dworów, a nawet, co...

więcej Pokaż mimo to

avatar
379
42

Na półkach: , ,

Ta powieść to majstersztyk. Bardzo wzrusza. Im bliżej końca tej książki, tym większy niepokój, a czasami strach o bohaterów.

Ta powieść to majstersztyk. Bardzo wzrusza. Im bliżej końca tej książki, tym większy niepokój, a czasami strach o bohaterów.

Pokaż mimo to

avatar
137
132

Na półkach:

W powieści przechodzimy przez polski wiek XX razem z Janem. W osobie naszego bohatera skupia się ten dramatyczny czas. Utracone majątki ziemskie, wojna polsko-bolszewicka, dwudziestolecie, dramatyczny wrzesień, partyzantka powojenna, smutny czas prl-u i pierwsze lata III RP, czyli "odzyskanie" niepodległości? Jest tam i pewien ksiądz z Krakowa, i kardynał niezłomny. I nadzieja na odzyskanie normalność w pojałtańskim układzie. .... Jana z pewnością polubicie. On jakby całe życie tęskni. Za ziemiaństwem, za ich życiem, zasadami, dumą z szlacheckiej historii. To człowiek niezłomny, tak jak cały wiek XX był nieżłomny w dziejach Narodu. Na co zwróciłem uwagę - na pokazanie bezsensu walki podziemnej po wojnie, szczególnie po wyborach roku 1947, oraz na dość dziwaczny język, jakby wprost z ziemiańskiego salonu. Powieść wciąga. Dwa dni nie mogłem się oderwać. Byłem tam. Przeszedłem z Janek drogę od ziemiańskiego dworu nad Seretem do lat dziewięćdziesiątych. Razem z Bogiem. Razem z przodkami. Razem z Narodem. Czego i Państwu życzę...

W powieści przechodzimy przez polski wiek XX razem z Janem. W osobie naszego bohatera skupia się ten dramatyczny czas. Utracone majątki ziemskie, wojna polsko-bolszewicka, dwudziestolecie, dramatyczny wrzesień, partyzantka powojenna, smutny czas prl-u i pierwsze lata III RP, czyli "odzyskanie" niepodległości? Jest tam i pewien ksiądz z Krakowa, i kardynał niezłomny. I...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    35
  • Przeczytane
    18
  • Posiadam
    6
  • Teraz czytam
    2
  • Napisz coś
    1
  • Poszukuję
    1
  • Do kupienia
    1
  • Inne
    1
  • MBiblio
    1
  • Ulubione
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki W stronę Seretu


Podobne książki

Przeczytaj także