Zbuntowana

Insurgent
niezgodna, young adult
Wikimika

Inne wydania

Altruizm, Nieustraszoność, Erudycja, Prawość, Serdeczność. Na te pięć frakcji podzielone jest społeczeństwo zbudowane na ruinach Chicago. Każdy przechodzi test predyspozycji, a potem w krwawej ceremonii musi wybrać frakcję. Ten, kto nie pasuje do żadnej, zostaje uznany za bezfrakcyjnego i wykluczony. Ten, kto łączy cechy charakteru kilku frakcji, jest Niezgodny i musi być wyeliminowany… ...

Altruizm, Nieustraszoność, Erudycja, Prawość, Serdeczność.

Jeden wybór może cię zmienić.

Jeden wybór może cię zniszczyć.

Wybór Tris zburzył jej świat, ale i połączył z Nieustraszonym Cztery. Jego uczucie pomaga przetrwać jej wśród krwawej walki frakcji. Tylko on rozumie jej rozpacz. I tylko on zna jej tajemnicę… Konflikt frakcji zmienia się w wojnę. Wśród Nieustraszonych szerzy się zdrada. A Tris staje przed kolejnym wyborem. Czy zaryzykuje wszystko, żeby ocalić tych, których kocha?

źródło opisu: http://www.wydawnictwoamber.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoamber.pl/

Shimik | 2015-05-30

Książka tak samo jak pierwsza część podobała mi się:) Mimo tego iż w trakcie jej czytania miałem chwilowy kryzys czytelniczy:) który minął mi dopiero po kilko dniach przerwy podczas których nic nie czytałem:) Na szczęście to już minęło i teraz zabieram się za lekturę trzeciej części historii Tris:)

Polecam:)

nadzieja1925 | 2015-01-05
Na półkach: Wyjątkowa półka!
Przeczytana: 04 stycznia 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

„Nastaje chwila ciszy, jakby wszyscy wstrzymywali oddech. A potem rozlegają się okrzyki.”
ZBUNTOWANY:
1. taki, który się zbuntował, wystąpił przeciwko komuś, czemuś;
2. negujący, odrzucający powszechnie przyjęte normy, zasady postępowania, wartości itp., np. zbuntowana młodzież

„Tyle trzeba zrobić. A tak niewielu nas pozostało.”
Nasza mała BUNTOWINCZKA stawała w przeszłości przed wieloma wyborami: niektórymi trafnymi, innymi nie. Wszystko ma jakiś sens: ona dostała drugą szansę, ale demony które za nią stoją chcą odkupienia. Ale wie jedno – ocali tych których kocha, nawet jeśli ma to przypłacić życiem.
Wojna pomiędzy frakcjami cały czas trwa, ale jak odróżnić dobro od zła? Trzeba się opowiedzieć po jednej ze stron, ale jak to zrobić pod wpływem nowych odkryć i zmieniającym się sojuszom oraz Tobiasa, który nie zawsze pochwala to co robi?

Raz ci słodzą, a potem BUM! Zachwyt i depresja – nieodłączne elementy w trakcie czytania. Aż strach było czytać co będzie dalej, a wątek miłosny...

Virginia | 2015-01-24
Na półkach: 2015
Przeczytana: 24 stycznia 2015

Jak pierwsza część mi się bardzo podobała to ta dużo, dużo mniej... wątki ciągnęły się w nieskończoność, postacie nie były już takie żywe jak w poprzedniej części. Ciągłe użalanie się Tris, wieczne problemy Tobiasa... Wszystko byłoby dobrze gdyby właśnie Tris nie była przedstawiana jako słaba, mała dziewczynka. Ile można czytać o tym, że nie ma siły i chce umrzeć?? Fabuła ogólnie jest na plus, rozwija główny wątek trylogii ale co z tego gdy postawy najważniejszych postaci wszystko psują? Wątpię abym kiedykolwiek sięgnęła po ostatnią część po tym co zastałam w tej.

mclena | 2016-07-06
Na półkach: 2015 ✔
Przeczytana: 08 kwietnia 2015

"...ludzie mają wiele warstw tajemnic. Wydaje ci się, że kogoś znasz, że go rozumiesz, ale jego pobudki zawsze są przed tobą ukryte, schowane w jego sercu. Nigdy ich nie poznasz, ale czasem postanawiasz zaufać."

Drugi tom trylogii "Niezgodna" to dużo więcej akcji, dużo intryg, dużo walki, ucieczka przed niesprawiedliwością, pogoń za szczęściem, konflikt uczuć. Veronica Roth jest bardzo umiejętną pisarką, która wie co robi. Podczas czytania czuję się jak dzieciak w sklepie ze słodyczami - co rozdział kusi czymś nowym, interesuje, pokazuje, a potem zabiera i ponownie kusi, nie dając odetchnąć zmysłom i wyobraźni, a ja nie mogę się zdecydować czego tak naprawdę chcę.

Zaskakujące zwroty akcji, które pozostawiały mnie bez tchu i niecierpliwą na dalszy ciąg, nie sposób było się oderwać nawet na minutę, by skorzystać z toalety, wszystko dookoła straciło sens. Tris swoją osobowością ujęła mnie jeszcze bardziej niż w tomie pierwszym. Jej zaciętość i determinacja są tym, czego tak bardzo...

CrooliC | 2015-01-28
Na półkach: Wypożyczone
Przeczytana: 27 stycznia 2015

Ciąg dalszy przygody Nieustraszonej Tris. Nie ukrywam, że sięgnąłem po "Zbuntowaną" z wypiekami na twarzy! Jednak mój entuzjazm dosyć szybko opadł. Dobrze, wątek fabularny nabiera tempa, czuję, że zaraz wszystko się wyjaśni a tu "bęc"... Niektóre wątki ciągną się i ciągną. Tris i Tobias, którzy kochają się ale sobie nie ufają... Ciągłe "zabiłam Willa", "chcę umrzeć"... Ile można? Załamania w "związku" Tris i Tobiasa są dosyć ciekawe. Działania Jeanine Matthews są hm... lekko dziwne. Mimo wszystko czytałem tę książkę z porównywalną werwą co część pierwszą. Poświęcenie, łzy, żal, przebaczenie. Te Cztery słowa opisują tę książkę prawie całkowicie. Jednak zakończenie - całkiem od czapy - zdziwiło mnie i to bardzo... Aczkolwiek z czystym sumieniem polecam lekturę "Zbuntowanej"!

młoda_pisarka | 2013-12-26
Przeczytana: 18 listopada 2013

JEDEN WYBÓR MOŻE CIĘ ZNISZCZYĆ...

Drugi tom trylogii "Niezgodna" trzyma poziom pierwszej części, akcja jest wartka, rzadko wieje nudą. Bohaterowie są barwni i nie giną w cieniu główenj bohaterki. Cztery, tak jak i poprzednio jest postacią, która najbardziej zapadła mi w pamięć. Zaczynam nawet sądzić, że błędem autorki jest opisywanie wydarzeń z punktu widzenia Tris, a nie właśnie Tobiasa.

Tris, bowiem... zaczyna pomału irytować swoim ciągłym dążeniem do tego by uratować wszystkich... z wyjątkiem siebie samej. Jest bardzo altruistyczna, aż nadto w niektórych momentach. Jednak bohaterka ta jest również dowodem na to, że czasami dobro ogółu ważniejsze jest od dobra jednostki.

Książka zaskakuje świeżością. Pomysł na całą trylogię jest niebagatelny. I całkowicie nie rozumiem dlaczego książkę tą porównuje się do "Igrzysk Śmierci", które może rónież przedstawiają losy społeczeństwa po wielu latach, jednak tematy tych dwóch powieści są całkiem inne.

Należy również Panią Roth pochwalić...

Fantazja | 2013-04-15
Na półkach: Antyutopia

O ile pierwsza część bardzo mi się podobała, na tej niestety się zawiodłam. Za dużo tu bezsensownego biegania z pistoletami, chaosu, za mało przemyśleń i uczuć. Szkoda, że tak fajny pomysł na książkę został zmarnowany. Mam nadzieję, że w następnej części autorka powróci do swojego dawnego stylu, bo niestety "Zbuntowana" trochę jej nie wyszła. Jej czytanie było dla mnie męczące. Niestety.

Grey | 2013-01-14
Na półkach: Antyutopia/dystopia
Przeczytana: styczeń 2013

Jako, że na trzecią część ,,Niezgodnej” i ,,Zbuntowanej” trzeba jeszcze trochę poczekać postanowiłam dodać ogólną recenzję wspomnianych przeze mnie tytułów.

Społeczeństwo, w którym żyje szesnastoletnia Beatrice Prior, bardziej znana jako Tris, jest podzielone na pięć frakcji: Altruizm, Nieustraszoność, Erudycja, Prawość i Serdeczność. Można wyodrębnić jeszcze jedną grupę. Bezfrakcyjni. Tam lądują osoby, które nie utożsamiają się żadną z frakcji, stają się wykluczeni, a świat o nich zapomina. Główna bohaterka należy do Altruistów, a w dniu ceremonii postanawia opuścić rodzinę i udać się do Nieustraszonych. Jest jednak mały problem. Tris ma jedną szczególną cechę. Jest niezgodna. Znaczy to tylko tyle, że jej mózg jest na tyle elastyczny, by mogła dołączyć do kilku frakcji na raz. Niestety nie jest to szczególnie lubiana umiejętność. Jak się później okazuje niezgodni często giną w niewyjaśnionych okolicznościach i nikt za nimi nie tęskni. Beatrice próbuje chronić swoją tajemnicę, a...

Kaliwoda | 2014-05-01
Na półkach: 2014

" Jedne rzeczy lubiłam, innych nie cierpiałam (…). A z istnienia niektórych nie zdawałam sobie sprawy, dopóki ich nie straciłam. "

" Od tej pory ja będę twoją rodziną "

Genialna książka. Wydaje mi się że najlepsza część z całej trylogii. Bardzo zaskakująca, a najbardziej zakończenie. Powalające zawroty akcji. Dużo opisów wewnętrznych Tris, dzięki czemu zachwyciłam się jej postacią i charakterem jeszcze bardziej. GORĄCO POLECAM !!!

creatures | 2014-09-27
Na półkach: 52 książki (2015)
Przeczytana: 27 września 2014

„Mamy wspólnego wroga, ale czy to czyni z nas przyjaciół?”

Podobała mi się ta książka, ale… No właśnie to „ale”, strasznie denerwowało mnie zachowanie Tris. W pierwszej części dziewczyna była odważna, waleczna miała to coś. A teraz…. W tym tomie, jest biedną, smutną dziewczynką. Fajna postać, a tu bum, i nie jest. Akcja, oczywiście nie opuszczała książki. Ale nawet to nie jest najlepsze… Oczywiście, największym plusem jest Cztery . Samo imię i już ohy, i ahy. Musze przyznać, że rozumiem, czemu budzi taką sensacje. No, tym o to wychodzi na jaw moja fascynacja Tobiasem.
Jeżeli mam ocenić według akcji, to książka posiada więcej jej, niż Niezgodna. To jest plusem.W Zbuntowanej poznajemy wszystkich bohaterów pobocznych np. Uriaha czy Lenn. To jest pozytyw. NEGATYW, za dużo łez. Rozumiem, że Tris utraciła „prawie” wszystko. Niestety, ale jest wojna, trzeba jakoś przetrwać. A tu się okazuje, że przez całą część rozżala się nad sobą. W dodatku zwrot akcji, to właśnie jest (oprócz...

Ekranizacje