Okładka książki Wierna

divergent
typ
papier
Sophie Carmen
7,53 (1738 ocen i 304 opinie)

Opis książki

Jeden wybór może cię zmienić. Jeden wybór może cię zniszczyć. Jeden wybór pokaże, kim jesteś… Altruizm (bezinteresowność), Nieustraszoność (odwaga), Erudycja (inteligencja), Prawość (uczciwość), Serdeczność (życzliwość) – to pięć frakcji, na które podzielone było społeczeństwo zbudowane na ruinach Chicago. Każdy szesnastolatek przechodził test predyspozycji, a potem w krwawej ceremonii musiał wyb...

Jeden wybór może cię zmienić.
Jeden wybór może cię zniszczyć.
Jeden wybór pokaże, kim jesteś…

Altruizm (bezinteresowność), Nieustraszoność (odwaga), Erudycja (inteligencja), Prawość (uczciwość), Serdeczność (życzliwość) – to pięć frakcji, na które podzielone było społeczeństwo zbudowane na ruinach Chicago. Każdy szesnastolatek przechodził test predyspozycji, a potem w krwawej ceremonii musiał wybrać frakcję. Ten, kto nie pasował do żadnej, zostawał uznany za bezfrakcyjnego i wykluczony.

Ten, kto łączył cechy charakteru kilku frakcji, był NIEZGODNY – i musiał być wyeliminowany...

Ale to już przeszłość. Społeczeństwo frakcyjne, w które Tris tak wierzyła, legło w gruzach – podzielone walką o władzę, naznaczone śmiercią i zdradą. Jednego tyrana zastąpił drugi. Miastem rządzą niepodzielnie bezfrakcyjni. Tris wie, że czas uciekać. Lecz jaki świat rozciąga się poza znanymi jej granicami? Może za murem będzie mogła zacząć z Tobiasem wszystko od nowa, bez trudnych kłamstw, podwójnej lojalności, bolesnych wspomnień? A może poza miastem nie ma żadnego świata…

Lecz nowa rzeczywistość jest jeszcze bardziej przerażająca. Nowe szokujące odkrycia zmieniają serca tych, których kocha. Raz jeszcze Tris musi dokonać niemożliwych wyborów - odwagi, wierności, poświęcenia i miłości. Bo tylko ona może przeszkodzić kolejnemu rozlewowi krwi…

źródło opisu: Wydawnictwo Amber, 2014

Opinie czytelników
exaleksandras | 2014-04-12
Na półkach: Ebook, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 11 kwietnia 2014

Wzbiera się we mnie wiele sprzecznych emocji.

Skłamałabym mówiąc, iż nie płakałam, lecz jednak czegoś mi zabrakło. Patrząc wstecz, na poprzednie tomy tej trylogii, widzę jak bardzo postacie się "wyprały". Emocje nie wpływały już na mnie tak mocno.

Naprawdę pragnęłam, aby ta ostatnia część wypluła ze mnie wszystkie skumulowane uczucia, zagnieżdżając się w mojej pamięci...
Chyba czuję ukłucie złości.

Natalia-Lena | 2013-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2013

Pierwsze słowo, jakie przychodzi na myśl po skończeniu książki ,,Allegiant”? Zaskoczenie. I to pozytywne, i to negatywne. Veronica Roth zdecydowała się na kilka chwytów, które są dość niepopularne pośród piszących dla młodych czytelników (czyli tak zwane Young Adult). Po zakończeniu drugiego tomu, wprost nie mogłam się doczekać, co też na wielki finał przygotuje nam autorka. ,,Zbuntowana” była mocnym uderzeniem i w moich oczach uratowała serię, co do której nie byłam zbyt pozytywnie nastawiona. Ba, zaczęłam ją nawet zaliczać w poczet swoich ulubionych ,,młodzieżówek”.

,,Allegiant” wywraca do góry nogami wszystko, o czym mówiła ,,Niezgodna” i ,,Zbuntowana”. Dostajemy w końcu szansę, by poznać świat za ogrodzeniem i odkryć źródła największej intrygi, jaką kiedykolwiek widział świat. W tej niebezpiecznej podróży będą nam towarzyszyć Tris i Tobias, bo to właśnie im Veronica Roth oddaje głos. Jak szumnie zapowiada opis: Tris musi stoczyć walkę, by zrozumieć zawiłości ludzkiej natury. Cóż,...

Malwina | 2014-05-20
Przeczytana: 20 maja 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jestem w szoku. I nie wiem, czy dam radę napisać coś konstruktywnego. Zakończenie trylogii wprawiło mnie w osłupienie. Niedowierzanie. No bo nie tak kończą się przecież te wszystkie historie! Nie tak...

Boli mnie serce. Nie aż tak, jak po przeczytaniu "Mechanicznej księżniczki", gdzie przez kilka dni po przewróceniu ostatniej kartki nie mogłam zacząć czytać żadnej innej książki. Bo wydawały mi się takie nijakie, bez sensu, niewarte uwagi. Ale boli. I z pewnością historia Tris na długo zostanie w mojej pamięci. Rozpisywanie się na temat fabuły jest dla mnie bezcelowe - na jej temat zostało napisane już chyba wszystko, ale muszę dodać jedną rzecz. "Wierna" jest według mnie najlepiej napisaną częścią trylogii.

I zdecydowanie wywraca świat czytelnika do góry nogami.

JEDEN WYBÓR POKAŻE, KIM JESTEŚ...

Ostatni tom trylogii "Niezgodna" to pełna akcji, nieprzewidzianych wydarzeń oraz zmian opowieść. Tris, Tobias wraz z przyjaciółmi muszą stawić czoło Evelyn, która już jako przywódca nie tylko bezfrakcyjnych, ale i niemal wszystkich obywateli społeczeństwa zmienia się w prawdziwą tyrankę.

Wszystko się zmienia. Zmieniają się wszyscy. A tereny za murem wciąż pozostają nieodkryte. Na razie... Co tak naprawdę kryje się za polami uprawnymi Serdeczności?

Tris i pozostali zmierzają za mur by odkryć to czego do tej pory wszyscy unikali. Bo przecież mur nie został zbudowany bez przyczyny. Tris wierzy, że w miejscu wolnym od kłamstw i przeszłości, ona i Tobias wreszcie będą mogli być naprawdę ze sobą.

Na jawe wychodzą nowe fakty, które na zawsze zmienią życie Tris i pozostałych. I może wreszcie wszyscy dowiedzą się kim tak naprawdę są. I czemu... wszyscy tak bardzo obawiają się Niezgodnych?

Od książki nie da się oderwać; istny pożeracz czasu!

Zd...

Asik92 | 2013-10-26
Przeczytana: 26 października 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Bardzo smutne zakończenie całej serii, ale warto było ją poznać. Przed chwilą ją przeczytałam i nie bardzo wiem, co napisać - mam pustkę w głowie.

Kopciuszek | 2014-01-12
Przeczytana: 26 grudnia 2013

Polska premiera już 19 marca!

Moja reakcja na finałowy tom trylogii? WOW. I nie ważne, że wypowiedziałam te słowa cała zapłakana. To po prostu było wow.

Trzeci tom zaczyna się niedługo po zakończeniu drugiego. Mija kilka dni, ale nic specjalnego się nie wydarzyło. Tris spędza dnie na zastanawianiu się, co jest za płotem. Tymczasem Evelyn ma w planach stworzenie nowego świata - świata bez frakcji. Chce, żeby Tobias jej w tym pomógł. On jednak nie jest do końca pewien.

Po skończeniu książki nie było ze mną dobrze. Przez kilka dni nie mogłam do końca stwierdzić, co czuję po zakończeniu tej cudownej serii (jednej z moich ulubionych). Przede wszystkim jednak zachowywałam się odrobinę jak zombie, bo nadal nie mogłam uwierzyć, że to już koniec.

W "Wiernej" pojawia się wielu nowych bohaterów, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Tym razem jednak od początku trudno jest stwierdzić kto jest zły, a kto jest dobry. Muszę przyznać, że zdarzało mi się zmieniać zdanie po kilka razy. Najpierw n...

Ada | 2014-01-03

Tak ciężko pisać o trzeciej części przygód Tris, bez wspominania o dwóch poprzednich książkach. Pierwszą część trylogii 'połknęłam' w niecałe 2 dni. Lekki przyjemny styl, wartka akcja, wszystko w stylu znanych nam już historii - jak choćby Igrzyska Śmierci.

Niestety 'Allegiant' to zdecydowanie zbyt szybko napisana, ostatnia część trylogii. Nie wiem czy Veronica Roth zachłysnęła się nagłą popularnością swojej książki, czy to jej wydawca postawił jej nieprzekraczalny deadline. W każdym bądź razie tak naprawdę nic nie pamiętam z tej części. Postacie zamiast imion równie dobrze mogłyby mieć przypisane numery. Całe 'rozwiązanie' historii dość zaskakujące, wszystko niby łączy się w logiczną całość, tragiczny los głównej bohaterki.... wszystko pięknie, ładnie lecz znowu NIJAKO.

Chciałabym aby ktoś cofnął czas pani Roth i dał jej szansę ponownego zastanowienia się nad tą książką.

Truskawka | 2013-12-03
Na półkach: Po angielsku, Przeczytane
Przeczytana: 02 grudnia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Pierwszy był bardzo wciągający. Drugi zaczynał wprowadzać zbyt wiele akcji, ale mimo to podobał mi się. Niestety, ostatni tom mnie rozczarował, a porównanie do Igrzysk Śmierci jest zasadne tylko na płaszczyźnie gatunku.
O ile główna bohaterka w 1 tomie była interesująca, a w 2 znośna, o tyle w 3 części była wręcz irytująca. Ten tom wydaje się niedporacowany. Czytając, czułam się jak w amerykańskim filmie akcji. Intryga za intrygą. Dopiero na samym końcu autorka pokusiła się na odrobinę reflekcji.

Prawda jest taka, że bardziej polubiłam postaci drugoplanowe, niż Tris. Jej śmierć zasmuciła mnie tylko ze względu na Tobiasa.

Na pewno plusem całej trylogii jest brak trójkąta miłosnego. Stawiam za to duży plus. Czasem po prostu, ciekawiej jest śledzić losy zakochanych bohaterów i przyglądać się jak radzą sobie ze światem w jakim żyją czy z podejmowanymi decyzjami niż z zazdrością i rozdarciem.

Takie są moje wrażenia na gorąco, po przeczytaniu książki.

Zaneta88 | 2014-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2014

"Historia tuż po Igrzyskach Śmierci"...
ABSOLUTNIE NIE!
Każda z tych dwóch opowieści jest równie piękna, ale tak samo różna! Nie można mierzyć ich jedną miarką! Katniss i Tris to zupełnie różne bohaterki. W tym wypadku chciałabym skupić się na tej drugiej.

W "Niezgodnej" Tris otwiera się na nowo możliwości, jakie stawia przed nią życie, zakochuje się, podejmuje swoje decyzje, czego nie mogła robić przed zmianą frakcji. W "Zbuntowanej", jak mówi sam tytuł, zbuntowała się przeciwko panującym regułom. Była rebeliantką, gotową oddać swoje życie za innych, za osoby, które stanęły na jej drodze. W drugiej części serii bardziej uwydatniają się jej cechy rewolucjonistki, otwiera się również przed Tobiasem, jest mniej skryta. "Oddana" zaś to wisienka na torcie. Dobrym zabiegiem jest to, że Tris nie jest przywódcą rebelii, gdyż wtedy faktycznie, można by choć w tej rzeczy porównać ją do Katniss. Ale nie jest. Jest żołnierzem. Jest kilkunastoletnią dziew...

Julia | 2014-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2014

Wspaniała. Po prostu wspaniała. Zanim zabrałam się za książki Pani Roth przeczytałam kilka opinii. Opinie te wypowiadały się za tym, iż książka ma za dużo błędów by być bestsellerem. Strszne oszczerstwa! Miałam blokadę i uznałam, że nie przeczytam żadnej innej książki dopóki nie przeczytam trylogii ''Niezgodnej''. Wracając do opinii, które czytałam, sprawiły one, że nie chciałam czytać przygód Tris i Tobiasa. Nie słuchacie tego. Książka ta nie jest jak ''Igrzyska Śmierci''. Jest równie niesamowita. Ale baaardzo zaplusowała u mnie tym, że tak naprawdę różni się od innych książek tego typu, przede wszystkich schematem. Książka ta złamała moje serce, ale nie sposób jej nie kochać, po prostu nie umiem. Gorąco polecam!(:

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto