0867132X

• Szczypta nadziei
  • Truciciel
  • Piankowe niebo
  • Światło księżyca
  • Żyj pięknie Jak czerpać inspirację ze zmian, które przynosi los
  • Cukiernia Pod Amorem. Jedna z nas

7,5 (2 ocen i opinii)
Światło księżyca
Jenn Bennett

8,5 (2 ocen i opinii)
Żyj pięknie Jak czerpać inspirację ze zmian, które przynosi los
Pema Chödrön

Marek Krajewski

8,5 (2 ocen i opinii)
Fidel-F2 | 2017-01-30

O czym szumi mrok - Wojciech Zembaty
Przyzwoity średniak fantasy, napisany językiem strawnym ale nie wzbudzającym zachwytów. Fabularnie rzecz lekko kulejąca, nadrabia pewną oryginalnością, odbieganiem od utartych standardów. Końcówka dość nieudolna, autorowi pewnie się wydawało, że błyskotliwa. Autor twierdzi, że opowiadanie to alegoria, nie wiem, może i tak. 5/10

Kumple Zbawiciela - Paweł Dantych
Jakiś pomysł, standardowa dość fabuła ale brak dopracowania, kanciaste to jakieś. Ale krótkie i czytanie nie męczy. 5/10

Zmierz nad Golgotą Moralitet - Sebastian Wójcik
Makabreska w lekkich oparach absurdu. Dość dowcipna. Zakończenie niejednoznaczne, można wytyczyć kilka zakulisowych ścieżek prowadzących do zakończenia. Narracja klimatyczna, interesująca. Ładna rzecz. 7/10

Teraz tak będzie już zawsze - Mike Gelprin
Dzień świstaka w trochę innej, lekko makabrycznej aranżacji. Na pierwszy rzut oka wydaje się koncepcyjną kalką ale koniec końców autor dorzuca od siebie interesującą...

k1313 | 2016-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2016

Kwietniowe wydanie wykazało wiosenne przesilenie. Jak zwykle na wielki plus felietony: świeże spojrzenie na świat, każdego autora czyta się bardzo przyjemnie, mimo, że tematy nie zawsze takie są. Proza polska - bardzo mocne tematycznie i literacko Zmierzch nad Golgotą (i jeszcze to umiejscowienie akcji w Holandii - źródle wszelkich świeżych europejskich filozofii, uśmiechnąłem się szeroko). Obok Golgoty, chyba przez pomyłkę??? (naprawdę, rzadko to się zdarza redakcji) - O Czym Szumi Mrok. Ni w ząb mi nie podchodziło. Nie chodzi o temat, pomysł naprawdę nieszablonowy, ale ten styl... Proza zagraniczna - trzyma poziom - lubię taką sci-fi, mocne teksty. W sumie - więcej plusów, tylko ten Mrok jakoś spowił moją ocenę. Aaa, no przecież. Czy redakcja teraz podpisała umowę na reklamę na okładce? Zapowiedź Gry o Tron w HBO pozostawia cierpki smaczek.

Adam Florczyk | 2016-05-01
Na półkach: Przeczytane, Magazyny 2016
Przeczytana: 01 maja 2016

Numer całkiem satysfakcjonujący. Znów proza zagraniczna trzyma największy poziom.

"O czym szumi mrok" Wojciech Zembaty - niby fantasy z klasycznymi motywami: elfami, krasnoludami, smokami, artefaktami, wszystko to podane jednak inaczej. Trochę bajkowo, trochę na poważnie. Podczas lektury miałem przede wszystkim wrażenie że gdyby odrobinę ułagodzić ten tekst, byłaby to super lektura dla młodszego czytelnika.

"Kumple Zbawiciela" Paweł Dantych - fajny punkt wyjścia czyli połączenie dwóch różnych gatunkowych motywów: horrorowatego powrotu zmarłych i cyberpunkowej transmisji ludzkiej duszy na poziom kodu. Autor mógł tylko mocniej przyprawić ten tekst metafizyką zamiast bawić się w akcyjniaka, ale i tak lektura całkiem satysfakcjonująca.

"Zmierz nad Golgotą Moralitet" Sebastian Wójcik - opowieść z dreszczykiem w historycznych dekoracjach. Kolekcja osobliwości, zwłoki jako materiał dzieł sztuki. Sama historia dość przewidywalna, za to opowiadanie broni się wciągający klimatem....

| 2016-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2016

Kwietniowy numer "Nowej Fantastyki" miałem przyjemność przeczytać z naprawdę sporym poślizgiem - najpierw czekałem na upragnioną wypłacinę zaś potem jakoś nie miałem czasu zajrzeć do pewnego kiosku w którym owa jest (chyba pomyślę nad prenumeratą od 2017).
Numer mi się zasadniczo podobał. Począwszy od publicystki to tradycyjnie miło rozgrzał mnie felieton o przyszłości pana Wielgosza. Pan Kaczmarczyk opisuje klasykę sci-fi, pani Wołyńska zapoznaje nas z kulisami cosplay (pozostawiając spory niedosyt), druga część wywiadu z panem Rybczyńskim poruszający tematy związane z futurologią i religią, artykuł o oksydanie który powinien przeczytać każdy troszczący się o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Ponadto Maciej Parowski rozpoczyna nowy cykl o historii fantastyki w Polsce zaczynając od okresu powojennego, Kosik jak zwykle daje do myślenia, zaś Orbitowski zachęca do zapoznania się z ambitnym kinem.
Jeżeli chodzi o prozę to też jest ciekawie.
Przy prozie polskiej warto zatrzymać się...

Między sklejonymi | 2016-04-26
Przeczytana: 06 kwietnia 2016