Migotliwa wstęga t.1: Pościg

Okładka książki Migotliwa wstęga t.1: Pościg Alastair Reynolds
Okładka książki Migotliwa wstęga t.1: Pościg
Alastair Reynolds Wydawnictwo: Mag Cykl: Przestrzeń Objawienia (tom 0.5) fantasy, science fiction
Przestrzeń Objawienia (tom 0.5)
Chasm City
Mag
2003-01-01
2003-01-01
Grażyna Grygiel, Piotr Staniewski

Czyta się bardzo szybko, wartka akcja, aż zachęca do kolejnych stron.

Na chwilę obecną powiązania z Przestrzenią.. są nikłe, ale zakładam, że wg opinii 2 tom zmiecie mnie z planszy.

Czyta się bardzo szybko, wartka akcja, aż zachęca do kolejnych stron.

Zgodzę się z innymi opiniami, jest to zupełnie inna powieść niż „Przestrzeń objawienia”, różni się rozmachem, miejscem i skalą, jest bardziej przygodową sensacją w świeci si-fi niż twardym science fiction z lotami kosmicznymi i obcymi. Budowanie świata jest tu lepsze, bohaterowie - przynajmniej po części - bardziej ludzcy, kierujący się mniej wydumanymi intencjami. Tom pierwszy rzeczywiście nie zachęca, niektóre pomysły wydają się być zapożyczone. Gorąco polecam go skończyć i przejść do drugiej części. To powieść która mówi o poszukiwaniu własnej tożsamości i odkupieniu, bohater w miarę rozwoju wydarzeń tylko nabiera koloru. Polecam niezdecydowanym.

Jestem lekko zawiedziona, najpierw miałam przyjemność przeczytania cyklu Przestrzeń objawienia i muszę napisać, że WOW to było coś, prawdziwe krwiste hard sf z morałem i niesamowitą przygodą i bardzo prawdziwymi bohaterami. Migotliwa wstęga z kolei to zupełnie coś innego, to jest taka typowa space opera, powiem więcej to takie space spaggetti6 western. Odnoszę wrażenie i tak to wygląda, że pisarz w ramach oddechu między kolejnymi tomamu ciężkiego i wyczerpująco cyklu Przestrzeni objawienia, chciał odpoczać, napisać coś lekkiego. Migoyliwa wstęga została napisana w 2001 po 1 tomie - Przestrzeń objawienia, w oryginale nosi tytuł Chasm City - jest to bardziej adekwatny tytuł moim zdaniem. Powieść jest laureatem nagrody Brytyjskiego Stowarzyszenia Science Fiction (BSFA) za najlepszą powieść 2001 roku. Kurcze absolutnie nie rozumiem czemu??!! Jest to typowe space opere, nie ma w nim nic oryginalnego ( przynajmniej w pierwszym tomie Pościgu, możliwe, ze drugi tom sprawia, że powieść ewoluuje - nagroda jest przyznana bez podzialu na tony w orygibale wyszła Migotliwa wstęga jako jeden tom bez podziału na podtomy). Znając Reynoldsa powieść w drugim tomie może zaskoczyć, pisarz znany jest z tego, że długo rozkręca akcję. Oczywiście powieść jest świetna patrząc z pułapu obecnie powstających książek ale po Przestrzeni objawienia i całość cyklu, ta wypada słabiutko. Myślę jednak, że autor mnie jak zwykle zaskoczy i pod koniec da czadu.

Książka ciekawa, dobra dla wszystkich którym przypadł do gustu styl Reynolds"a i wykreowane przez niego uniwersum Przestrzeni Objawienia. W charakterystyczny dla siebie sposób autor rozbił narrację na kilka postaci w odmiennym czasie i miejscu. W tym przypadku poznajemy historię Sky"a Haussmanna (początek kolonizacji Skraju Nieba) i Tannera Mirabella (fragment wojny targającej Skrajem Nieba, polowania na hamadriady i główny wątek w Chasm City) Twórca głębiej wnika w historię Skraju Nieba, a także Chasm City i Migotliwej Wstęgi, 7 lat po starcie Parchowej Zarazy. Na plusy: ciekawa fabuła i główny bohater i wiele ciekawych pomysłów. Brakuje trochę akcji i podróży międzygwiezdnych.

Pierwszy tom jest dobry, gdyby Migotliwa Wstęga zostałaby wydana jako jeden to ocena byłaby wyższa; drugi tom jest wprost wybitny. Czytam serię zgodnie z zaleceniami autora czyli mam już za sobą Przestrzeń objawienia, Arka odkupienia, Otchłań rozgrzeszenia, do tego jeszcze przeczytałem Prefekta. Ten tom przypomina mi trochę Przestrzeń objawienia, podobne wprowadzenie do świata przedstawionego. Chasm City to zupełnie inna jakość niż niszowe kolonie oraz światłowce przedstawione w innych tomach serii. Inna nie znaczy gorsza oczywiście. W końcu więcej wiadomo na temat parchowej zarazy, chociaż w poprzednich tomach rzucono nieco światła na tą kwestię.

Najmocniejszym elementem tej powieści są sny na temat Sky'a Haussmann'a, były tak dobre że kusiło mnie aby czytać wyłącznie te fragmenty. Kreacja tego bohatera, jego rozwój oraz środowisko w którym przebywa (flota),tworzą niesamowity klaustrofobiczny klimat.

W trakcie fabuły jest jeszcze Skraj Nieba, cel floty oraz początek fabuły, wraz ze swoją wieczną wojną i nietypową fauną i florą. Najwięcej dowiadujemy o tej kolonii z licznych retrospekcji. I tutaj ważna kwestia, czyli czas..

Akcja rozpoczyna się podczas próby opuszczenia Skraju Nieba przez głównego bohatera. Następnie dociera do Chasm City. Opisane wydarzenia rozgrywają się w 3 przedziałach czasowych. Teraźniejszość (główna oś fabuły),przeszłość (retrospekcje głównego bohatera),odległa przeszłość (flota i wątek Sky'a Haussmanna). Ten miszmasz jest bardzo przyjemny, urozmaica fabułę i bardzo mi się podoba. Jak zwykle u Reynoldsa, taka mieszanina jest elegancko oprawiona w słowa.

7/10 Dobra pozycja, koniecznie sięgnij po drugi tom, jest znacznie lepszy (chociaż nie łatwo o to)

Podszedłem do tej książki spodziewając się kontynuacji "Przestrzeni Objawienia", no i trochę się zdziwiłem. Nie jest to tego typu twarde sf, a bardziej książka akcji w świecie sf. Akcja toczy się w zasadzie na trzech poziomach: wydarzenia bieżące i tytułowy pościg głównego bohatera za jego wrogiem, wydarzenia przeszłe przedstawiane jako jego wspominki, no i historia przywódcy pewnej religii, przekazywana w formie snów protagonisty. Akcja toczy się całkiem przyjemnym tempem, nie ma czasu się wynudzić, do tego jest kilka fajnych wątków i elementów świata przedstawionego, takich że aż się chce wiedzieć co z tego będzie dalej - nic nadzwyczajnego, ale czyta się całkiem dobrze i na pewno sięgnę po tom drugi.

Książka wyraźnie słabsza od "Przestrzeni objawienia". Zabrakło ciekawych bohaterów, główny bohater jest nijaki i właściwie nie potrafiłbym go skategoryzować innym słowem niż "odtwórczy" (albo jak ktoś woli takie słówko: generyczny). Zupełnie mnie nie obchodziły jego losy. Działania bohatera są często irracjonalne. Najlepszym elementem książki jest tzw. blurb. :)

• Science Fiction
  • Sci-Fi