Kochaj wystarczająco dobrze

Okładka książki Kochaj wystarczająco dobrze Agnieszka Jucewicz, Grzegorz Sroczyński
Okładka książki Kochaj wystarczająco dobrze
Agnieszka JucewiczGrzegorz Sroczyński Wydawnictwo: Agora Seria: Biblioteka Gazety Wyborczej poradniki
poradniki
Biblioteka Gazety Wyborczej
Agora
2015-02-06
2015-02-06
miłość związek relacja partnerstwo

Okładka książki Tańcząc. Rozmowy o kryzysie i przemianie Bartłomiej Dobroczyński, Agnieszka Jucewicz
Tańcząc. Rozmo... Bartłomiej Dobroczy...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 6 (63) / 2023 Ingmar Bergman, Biserka Ćejović, Piotr Cieśliński, Anna S. Dębowska, Olga Drenda, Maciej Jakubowiak, Miłada Jędrysik, Agnieszka Jucewicz, Ignacy Karpowicz, Tymoteusz Karpowicz, Barbara Kingsolver, Joanna Kuciel-Frydryszak, Marc Levy, Renata Lis, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Edward Pasewicz, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Mariusz Szczygieł, Natalia Szostak, Katarzyna Wężyk, Małgorzata Żarów
Książki. Magaz... Ingmar Bergman, Bis...

Poradnik niestandardowy

Książka napisana w bardzo przejrzysty sposób, zawiera wiele ciekawych "rad", "rozwiązań" -które można wprowadzić w życie, żeby było nam po prostu lepiej. Polecam bardzo !

Liczyłam, że dowiem się czegoś więcej i nie do końca odpowiada mi książka w formie odpowiedzi na pytania

Ciekawa i warta przeczytania, zawsze dobrze jest znac rozne punkty widzenia :)

Ciekawa i warta przeczytania, zawsze dobrze jest znac rozne punkty widzenia :)

Tworzenie związków jest w naszym społeczeństwie tak oczywiste, że mało kto się zastanawia, jak w dzisiejszych czasach buduje się udany związek. Chcemy znaleźć dziewczynę albo chłopaka, ale nie myślimy, co będzie później. „Żyli długo i szczęśliwie” mówią bajki oglądane w dzieciństwie, ale czy przepis na długi i udany związek naprawdę jest taki prosty? Patrząc na liczbę rozstań i rozwodów, niekoniecznie. Co więc zrobić żeby zwiększyć swoje szanse na udaną i pełną miłości relację? Specjaliści są zdania, że warto kochać wystarczająco dobrze. Warto oddać im głos, bo słyszeli już setki, jak nie tysiące ludzkich historii w swoich gabinetach, a psychologia związków to ich codzienność.

Ta książka to zbiór wywiadów z najwybitniejszymi polskimi specjalistami zajmującymi się psychologią i psychoterapią z naciskiem na związki i relacje damsko-męskie. Przez lata prowadzenia terapii zebrali doświadczenie i znają mechanizmy które rządzą ludźmi w relacjach romantycznych. Na łamach tej książki dzielą się praktyczna wiedzą, która może wesprzeć każdy związek, jeśli zostanie zastosowana w praktyce. Każdy rozdział dotyczy innej sfery życia w parze: od poznawania się, przez intymność, aż do pojawienia się dziecka. Z czego zwykle wynikają nieporozumienia w parach? Dlaczego kłótnia może być lepsza niż ciche dni? Jak bardzo nasze dzieciństwo wpływa na związki, które tworzymy? To tylko kilka pytań, na które znajdziemy odpowiedzi w trakcie czytania.

Sięgnąłem po tę książkę zachęcony opinią pewnej osoby z internetu, którą cenię. Gdy w wywiadzie zadano jej pytanie: „wymień książkę, którą każdy powinien przeczytać”, wspomniała właśnie o „Kochaj wystarczająco dobrze”. Jestem w stanie zgodzić się z nią, bo mogę się założyć, że gdyby ta książka byłaby obowiązkową lekturą, liczba nieudanych związków spadłaby drastycznie. Mało kto na co dzień zastanawia się, jakie mechanizmy i schematy psychologiczne rządzą naszym zachowaniem w bliskiej relacji z drugim człowiekiem. Książka otwiera oczy na pewne sprawy i zachęca do zastanowienia się, jak wygląda nasz własny związek. Co nie znaczy, że single nie mogą z niej wynieść czegoś dla siebie. Wiele wywiadów dotyczy właśnie szukania drugiej połówki. Dowiemy się na przykład, co sprawia że ktoś jest dla nas pociągający i jak często nasze wyobrażenia mogą odbiegać od rzeczywistości. Kolejne rozdziały opisują już coraz dojrzalsze związki, co oznacza, że pojawiają się kłótnie i nieporozumienia. Byłem zaskoczony, jak wiele z nich może mieć podłoże w naszym dzieciństwie. Nie bez przyczyny terapia często rozpoczyna się od zagłębienia się w przeszłość. Mimo że wywiady są przeprowadzone w bardzo fachowy sposób, to styl wypowiedzi rozmówców i wiele anegdot sprawiają, że lekko się je czyta. Goście co rusz przytaczają jakiś przykład prosto z gabinetów, dzięki czemu łatwiej można zrozumieć, co chcą nam przekazać. Momentami miałem niedosyt, bo niektóre ciekawe tematy były zbyt szybko ucinane. To chyba jedyna wada tej książki, jeśli nie liczyć faktu, że niektóre rozdziały były dla mnie mniej praktyczne. Nie mogłem ich odnieść do własnego życia, bo nie mam dzieci i musiałem obejść się samą teorią.

Dzięki tej lekturze dostałem solidna dawkę wiedzy, jak kochać wystarczająco dobrze i postaram się je wykorzystać we własnym życiu. Książka poszerza horyzonty i zwiększa świadomość. Często na co dzień robimy wszystko na autopilocie nie zastanawiamy się, skąd się biorą problemy. Gdy w bliską relacje wchodzą dwie osoby o różnych charakterach, z różnych rodzin i środowisk, nie obejdzie się bez spięć. Świadomość to pierwszy krok do zmiany na lepsze. Mimo że książka porusza wiele ważnych kwestii to nie zastąpi psychoterapii, która w dzisiejszych czasach jest powoli odczarowywana. Dbanie o zdrowie psychiczne staje się normą, podobnie jak dbanie o dobro związku, którego tworzenie nie jest łatwe, ale możne przynieść wiele radości, jeśli będziemy kochać wystarczająco dobrze.

Ocena: 7,6/10

Ta książka powinna być lekturą obowiązkową -pozwala spojrzeć na związek z boku i motywuje do zastanowienia jakie błędy popełniamy wchodząc w kolejne relacje i jakie są ich przyczyny.

Fantastyczna! A najlepsze jest w niej to, że na pytania nie odpowiada jeden ekspert, a grono. Must have dla każdego człowieka w związku- porusza szerokie spektrum tematów relacji i samego człowieka. Wydawało mi się, że nic rewolucyjnego się dowiem, a jednak wiele rzeczy rozjaśniło się w głowie. :)

Książka składa się z wielu wywiadów z psychoterapeutami i psychologami. I tak jak wielu rozmówców, tak sama książka jest bardzo nierówna. Są rozdziały, które wciągają i inspirują, są takie przy których dosłownie odliczałem strony do końca (mocno przeintelektualizowane i mało praktyczne). Z całą pewnością z publikacji można wyciągnąć wiele inspirujących wniosków i rozwinąć się wewnętrznie. Z perskektywy czasu... parę rozdziałów po prostu bym ominął. Czytałem mając nadzieję, że zaraz "się rozkręci" - cóż, słabe rozdziały się nie rozkręcają. Warto wiec skupić się na tych ciekawszych.

Nie wszystko musi być idealne, wystarczy, że będzie wystarczająco
dobre.

Nie wszystko musi być idealne, wystarczy, że będzie wystarczająco
dobre.

Książka to zbiór wywiadów z różnymi psychologami, terapeutami oraz seksuologami. W wywiadach poruszane są różne tematy, między innymi: sposoby, w jaki znajdujemy i wybieramy sobie partnerów, tajemnice w związku, kłótnie, dojrzałość, seks, dzieci, pieniądze i zdrady.

Po książce spodziewałam się, czegoś innego - bardziej konkretnego podejścia do niektórych tematów. Czasami podczas czytania miałam wrażenie, że odpowiedź na dane pytanie wyszła zbyt daleko i koniec końców była nie na temat. Mimo to, książkę przeczytałam w całości i wyciągnęłam z niej kilka fajnych porad i myśli.
Szczególnie spodobał mi się rozdział o kłótniach, który polecam przeczytać każdemu.

Seria luźnych wywiadów na temat tego, czym jest związek - jakie ma miejsce w życiu człowieka, kiedy jest dobry, co można robić i jak myśleć, żeby dobrze funkcjonował. Przyjemna lektura. Można nauczyć się z niej przede wszystkim szerszego i mniej czarno-białego spojrzenia na rzeczy. Polecam!

• Psychologia
  • Poradniki