Wyzwanie czytelnicze LC
7,17 (410 ocen i 51 opinii) Zobacz oceny
10
15
9
26
8
103
7
171
6
69
5
17
4
7
3
2
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788326813870
liczba stron
250
kategoria
poradniki
język
polski
dodała
kruszyna

W jaki sposób dobieramy się w pary? Co się dzieje, kiedy mija faza zakochania? O co tak naprawdę się kłócimy, kiedy kłócimy się o przysłowiowe skarpetki? Co nam mówi o związku walka o pieniądze? Czym jest udany seks? Czy romans zawsze oznacza koniec? Jak dzieci zmieniają związek? I dlaczego związek wystarczająco dobry jest lepszy od związku idealnego?

 

źródło opisu: http://kulturalnysklep.pl/KOCHAJ/pr/-kochaj-wystar...(?)

źródło okładki: http://kulturalnysklep.pl/KOCHAJ/pr/-kochaj-wystar...»

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Oficjalna recenzja
jusola książek: 3574

Poradnik niestandardowy

„Kochaj wystarczająco dobrze” razem z „Żyj wystarczająco dobrze” tworzą serię poradników wydanych przez Agorę w serii „Psychologia”. Agnieszka Jucewicz i Grzegorz Sroczyński, dziennikarze „Gazety Wyborczej” zadają w podtytule „Kochaj...” prowokacyjne pytanie: Dlaczego związek wystarczająco dobry jest lepszy niż związek idealny? Odpowiedzi na pytanie szukają u najlepszych psychologów, terapeutów i psychoterapeutów, m.in. Wojciecha Eichelbergera, Bogdana Wojciszke, Andrzeja Depko, Alicji Długołęckiej. Zresztą, z ich krótkimi biogramami można się zapoznać na wstępie lektury.

Poradnik, zbudowany z szeregu rozmów, układa się w opowieść o związku, jego różnych fazach i etapach. Od fazy zakochania, różnych złudzeń i wyobrażeń, romantycznych mitów, przez czas mierzenia się z postacią partnera realnego, z krwi i kości, a nie oglądanego przez różowe okulary, po momenty dla związku kryzysowe, związane z pojawieniem się osób trzecich, zarówno dzieci, jak i teściowych i ewentualnych kochanków. Poruszane problemy wiążą się z relacjami intymnymi, ze sfery alkowy, ale i codziennymi doświadczeniami: kwestią pieniędzy, różnicy zdań i kłótni. Psychologowie mówią o trudnościach związanych z zaangażowaniem się w naprawdę bliską relację z drugą osobą, uszanowaniu jej prawa do prywatności i tajemnicy, niezależności, niezrozumieniu oczekiwań własnych i partnera. Pokazują, jak wewnętrzne bariery, zahamowania i zafałszowania wpływają na związek oraz ile pracy wewnętrznej wymaga na przykład...

„Kochaj wystarczająco dobrze” razem z „Żyj wystarczająco dobrze” tworzą serię poradników wydanych przez Agorę w serii „Psychologia”. Agnieszka Jucewicz i Grzegorz Sroczyński, dziennikarze „Gazety Wyborczej” zadają w podtytule „Kochaj...” prowokacyjne pytanie: Dlaczego związek wystarczająco dobry jest lepszy niż związek idealny? Odpowiedzi na pytanie szukają u najlepszych psychologów, terapeutów i psychoterapeutów, m.in. Wojciecha Eichelbergera, Bogdana Wojciszke, Andrzeja Depko, Alicji Długołęckiej. Zresztą, z ich krótkimi biogramami można się zapoznać na wstępie lektury.

Poradnik, zbudowany z szeregu rozmów, układa się w opowieść o związku, jego różnych fazach i etapach. Od fazy zakochania, różnych złudzeń i wyobrażeń, romantycznych mitów, przez czas mierzenia się z postacią partnera realnego, z krwi i kości, a nie oglądanego przez różowe okulary, po momenty dla związku kryzysowe, związane z pojawieniem się osób trzecich, zarówno dzieci, jak i teściowych i ewentualnych kochanków. Poruszane problemy wiążą się z relacjami intymnymi, ze sfery alkowy, ale i codziennymi doświadczeniami: kwestią pieniędzy, różnicy zdań i kłótni. Psychologowie mówią o trudnościach związanych z zaangażowaniem się w naprawdę bliską relację z drugą osobą, uszanowaniu jej prawa do prywatności i tajemnicy, niezależności, niezrozumieniu oczekiwań własnych i partnera. Pokazują, jak wewnętrzne bariery, zahamowania i zafałszowania wpływają na związek oraz ile pracy wewnętrznej wymaga na przykład kształtowanie właściwej relacji z osobą narcystyczną. Zastanawiają się, na ile zdrada może być dla związku niszcząca, a na ile mogłaby stać się szansą na jego odnowienie.

„Kochaj wystarczająco dobrze” jest poradnikiem. Ale nie spełnia on standardowych oczekiwań: oto wskazówki, jak postępować, by było lepiej. Jak osiągnąć sukces w związku. To rozmowy z fachowcami, którzy pomagają, ale nie rozwiązują. Jeśli zechce się ich naprawdę posłuchać, jest szansa, że na własny związek spojrzy się inaczej, może nawet niekoniecznie po to, by go ulepszać za wszelką cenę. Tym wywiadom towarzyszy bowiem przekonanie, że niekiedy wystarczy uważnie zobaczyć to, co jest. Zaakceptować i o tym rozmawiać. Nieoczekiwanie może się okazać, że jest dobrze. Wystarczająco dobrze. A jeśli źle, wystarczająco już źle, czas ratować siebie.

Miłość przechodzi przez różne fazy, nic tu odkrywczego. W miłości jest miejsce i na pozytywne emocje, i na trudne uczucia. Wzloty i szarą codzienność. Życie z drugim człowiekiem nigdy nie będzie łatwe. Może być udane. Warto, by nie było powierzchowne.

Ale o to trzeba się postarać. Tom powyższych rozmów o tym przypomina. Polecam.

Justyna Radomińska

pokaż więcej

Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (1248)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 774
Magda | 2017-08-17
Na półkach: Przeczytane, Psychologia, 2017

Kochaj  wystarczająco dobrze to druga książka duetu  dziennikarskiego Agnieszki Jucewicz i Grzegorza Sroczyńskiego. Tym razem autorzy  postanowili zgłębić szeroko pojęty temat miłości w związkach. Książka to  zawiera wywiady z uznanymi polskimi  specjalistami z zakresu psychologii i psychoterapii, takimi  jak m.in.  Bogdan de Barbo. Bogdan Wojciszke, Wojciech Eichelberger czy Andrzej Depko. Z wykształcenia jestem psychologiem, więc nie mogłam  odpuścić sobie przyjemności zapoznania się z tym poradnikiem.

"Mit miłości romantycznej jest szkodliwy dlatego, że jest nierealny, bo konflikty są przecież nieuchronne w bliskich związkach. Nie ma jedności  pragnień, ludzie są różni. (...)"

Autorzy  skupili  się na jednym konkretnym  temacie, co zdecydowanie stanowi atut książki. Starali się rzetelnie zgłębić zagadnienie miłości i sądzę, że im się to  udało. Książka jest podzielona na krótkie  rozdziały przedstawiające jedno konkretne zagadnienie. Poradnik stanowi zbiór luźnych  rozmów,...

książek: 1428
almos | 2016-03-25
Przeczytana: 20 lutego 2016

Bardzo inspirujący zbiór wywiadów z czołowymi polskimi terapeutami rodzinnymi, które początkowo ukazywały się w 'Wysokich Obcasach' a teraz zebrane w książce robią nawet większe wrażenie. Dlaczego, bo mówią do nas praktycy którzy na konfliktach i problemach małżeńsko/partnerskich zęby zjedli, nie jacyś teoretycy czy teolodzy. Wyłania się z tego zbiorku obraz praktyczny do imentu, zrywający z romantycznymi mitami harlekinowskimi, dla wielu szokujący i nie do przyjęcia, ale niepokojąco realistyczny i aktualny.

Ten zbiór wywiadów z czołowymi polskimi terapeutami małżeńskimi stanowi duży materiał do przemyśleń i refleksji nad własnym, życiem, nad relacjami z najbliższymi. Obala parę mitów. Przytoczę te stwierdzenia, które najbardziej zapadły mi w pamięć.

Po pierwsze obalają rozmówcy mit związku jako idealnie do siebie pasujących połówek jabłka, mit niezmiennej miłości romantycznej. Mówi Bohdan Wojciszke: „Metafora drogi wydaje mi się dobra. Bo zawiera się w niej ruch, aktywność i...

książek: 695
Patrycja Perzyna | 2015-04-20
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2015
Przeczytana: 19 kwietnia 2015

Nie jest lekka, nikt tam nikomu oczu nie mydli, nie owija w bawełnę, postawiona kawa na ławę. Trochę to nawet smutne, bo cała ona mówi że związek to nie błacha i nie łatwa sprawa. Ciągle jest mowa o pracy i poświęceniu równocześnie zakazując nazywania tego pracą i poświęceniem. Bo mówi że to twój wybór był więc do niczego zmuszony nie jesteś. Do tego mówi że super ludzi nie ma że każdy ma swoje zaburzenia bo idealne dzieciństwo nie istnieje a to podstawa by być w pełni zdrowym psychicznie, że "zdrowy z chorym nie tańczy", co mnie najbardziej przeraziło. Ale potwierdzenie widzę własnymi oczami na własnym podwórku. I ja już wiem że sama sobie z tym swoim bałaganem w głowie chyba nie poradzę, bo ja po tych książkach (bo i "żyj wystarczająco dobrze") mam jeszcze pytania i najchętniej zadałabym je prof.dr hab.n.med. Bogdanowi de Barbaro, bo zaufałam mu już w trakcie czytania, nawet kiedy mówił to co mi się "nie podobało". :-)
I ten tytuł chyba właśnie taki jest bo, mamy sobie...

książek: 460
Papusza | 2015-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2015

Jeśli nie jesteśmy jak dwie złączone połówki jabłka to jest coś nie tak? Skoro się kłócimy o pieniądze, dzieci i nie pozmywane naczynia, to czy ten związek powinniśmy zakończyć? A może warto zamiast udawać, że wszystko jest w porządku porozmawiać o tym co nas denerwuje, uwiera i nie daje spokoju? Co lepsze, uciekać czy naprawiać? Szukać swego ideału, czy pozostać z osobą która daleka od ideału ale już znana, która kiedyś nas zauroczyła? Jeśli pozostać to jak żyć, milczeć jeszcze bardziej czy wykrzyczeć swoje żale w mega kłótni?
Na te i inne pytania starają nam się w tej książce odpowiedzieć znani psycholodzy i psychoterapeuci. Warto poczytać, bo może dopiero po tej lekturze spojrzymy innymi oczami na siebie. Z korzyścią dla naszego związku i nas samych.

książek: 857
Kaś | 2015-05-18
Przeczytana: 17 maja 2015

Chyba każdy z nas rozpoczynając nowy związek ma nadzieję, że będzie to coś trwałego i jedynego w swoim rodzaju. Łączymy się w pary dla poczucia bezpieczeństwa, z potrzeby bliskości czy chęci znalezienia bratniej duszy - powody są różne i nie aż tak istotne, liczy się efekt, dający nam maksimum satysfakcji. Jednak tendencja światowa jest jasna - ludzie się rozstają. Dlaczego? Czy to moda, rosnąca potrzeba zmian, a może zanik jakichś społecznych umiejętności?

Dziennikarski duet związany z Gazetą Wyborczą postanowił sprawdzić i poszukać recept na udany związek w rozmowach z psychologami, znawcami tematu par. Efektem ich pracy jest 15 mini wywiadów, w których poruszane są różnorodne aspekty funkcjonowania w związku. Razem z terapeutami przechodzimy całą drogę człowieka - od pierwszych chwil zakochania, poprzez kolejne etapy; poszukujemy recept na gasnącą namiętność i odkrywamy, co w związku mogą zmienić narodziny dziecka. To opowieść pełna, różnorodna i kompleksowa, pozwalająca na...

książek: 717
Radosław Gabinek | 2017-01-19
Przeczytana: 17 stycznia 2017

osinskipoludzku.blogspot.com

Za mną kolejna z serii rozmów, które ukazały się nakładem Wydawnictwa Agora, gdzie ze znanymi psychologami i psychoterapeutami na temat - tym razem miłości - rozmawia Agnieszka Jucewicz w towarzystwie Grzegorza Sroczyńskiego. Poprzednia książka, którą czytałem dotyczyła dokonywanych wyborów i bardzo mi się podobała. Tym razem na tapecie temat miłości więc oczekiwania mogły być tylko większe. Czy udało się im sprostać? Więc tak...

"Kochaj wystarczająco dobrze" porusza kwestie, które na nieszczęście są chyba najbardziej przekłamywane jeśli chodzi o publikacje, które ukazują się na rynku wydawniczym. Często można odnieść wrażenie, że jakąkolwiek głupotę, idiotyzm, przekonanie na temat miłości, związków, ogólnie rzecz biorąc bliskiej relacji wydać pod chwytliwym tytułem i od razu mamy do czynienia z bestsellerem. W rezultacie wiele ludzi zaczytując się w tego typu publikacjach chłonie to i bezkrytycznie stosuje w praktyce niczym prawdę objawioną i ranią...

książek: 905
zakopane | 2018-05-16
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 16 maja 2018

Wywiady z różnymi psychologami, więc poziom nie jest równy i zdarzają się rozmowy, które są tradycyjnym piep**eniem farmazonów jak w "Przyjaciółce" (wszystkie rozmowy z Eichelbergerem). Ale są też rozmowy od początku do końca ostre i konkretne, jak choćby z Danutą Golec o osobowości narcystycznej. Polecam.

książek: 797
vicky222 | 2015-04-28
Przeczytana: 20 kwietnia 2015

Opowiem Wam dzisiaj o mojej studenckiej miłości. To było na IV roku, kiedy zaczęłam zajęcia z terapii rodzin. Wykładowcą był Bogdan de Barbaro, który jest znakomitym psychoterapeutą rodzinnym. Była to miłość od pierwszego słowa. Pan de Barbaro tak urzekł mnie terapią rodzinną, iż nie widziałam innej drogi dla siebie niż dalsze kształcenie w tym kierunku. Jestem obecnie po 6 latach szkoły psychoterapeutycznej i zmierzam ku Certyfikatu Psychoterapeuty Systemowego (rodzinnego). Ta miłość dalej we mnie istnieje i nie wyobrażam sobie robić w życiu coś innego.
Możecie sobie wyobrazić mój zapał do czytania kiedy zobaczyłam na czerwonej książce nazwisko mojego guru świata psychologicznego. Rzuciłam wszystkie inne pozycje, gdyż musiałam zapoznać się z „Kochaj wystarczająco dobrze”.


Wiem, że jest pierwsza część tej serii, natomiast mnie zainteresowała tylko ta z uwagi na nazwiska, które się w niej pojawiły. Temat - niby oklepany – miłość. Ile można o niej pisać? Ale uwierzcie mi, iż ta...

książek: 607
superheroina | 2015-02-26
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 26 lutego 2015

Jak stworzyć udany związek? Jak komunikować się z partnerem, by być w porządku wobec niego i wobec siebie? Kiedy wiadomo, że w związku dzieje się źle? Oto 3 zasadnicze pytania, na które dostajemy odpowiedź, a raczej odpowiedzi, bardzo wiele odpowiedzi. Dzięki nim można (nieco może amatorsko, ale przecież przesadą byłoby ze wszystkim chodzić do psychoterapeuty) zdiagnozować stan swojego związku i zwrócić uwagę na popełniane błędy, które mogłyby przyczynić się do pogorszenia relacji, a także po prostu wzbogacić swoją wiedzę o związkach, nawet gdy jest się zdeklarowanym singlem (bo przecież nigdy nic nie wiadomo).
"Kochaj wystarczająco dobrze" to seria ciekawych wywiadów z psychologami i psychoterapeutami - każdy z wywiadów ma jeden temat przewodni, na który mniej lub bardziej prowadzona jest rozmowa (w praniu różnie wychodzi, zdarzają się przecież dygresje, jak to w życiu).
Moje wrażenia - pozytywne. Nie czyta się tego do prawda super łatwo, bo człowiek automatycznie przykłada podane...

książek: 1991
ShyApple | 2015-05-12
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 12 maja 2015

Nigdy nie czytałam tak dobrego poradnika. Co więcej, od poradników trzymam się z dala, bo zazwyczaj nie znajduję w nich nic ponad "uwierz w siebie, a osiągniesz, co tylko zechcesz!" A tu niespodzianka - nie, nie osiągniesz. Musisz usiąść i się postarać, musisz dojść do porozumienia z samym/samą sobą, zaakceptować to, co czujesz, nauczyć się, jak sobie z tym radzić. I wtedy wiele rzeczy wskoczy na swoje miejsce, i uda cię stworzyć dobry związek. Książka skupia się na tworzeniu relacji romantycznych, ale bardzo często miałam wrażenie, że udzielane rady można stosować do większości relacji w naszym życiu. Bardzo spodobało mi się zachęcanie do akceptacji negatywnych emocji, do pogodzenia się z tym, że czasem bywa nam źle, smutno, że jesteśmy zazdrośni, że czegoś się wstydzimy. Że nie zawsze musimy być szczęśliwi, bo tak się nie da przeżyć życia.
Ta książka nieco odmieniła moje spojrzenie na niektóre aspekty w związku - miejmy nadzieję, na lepsze. A tam, gdzie nie zmieniła, na pewno...

zobacz kolejne z 1238 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd