Kochaj wystarczająco dobrze

Okładka książki Kochaj wystarczająco dobrze
Agnieszka JucewiczGrzegorz Sroczyński Wydawnictwo: Agora Seria: Biblioteka Gazety Wyborczej poradniki
poradniki
Biblioteka Gazety Wyborczej
Agora
2015-02-06
2015-02-06
miłość związek relacja partnerstwo

Okładka książki Dom w butelce. Rozmowy z Dorosłymi Dziećmi Alkoholików Agnieszka Jucewicz, Magdalena Kicińska
Ocena 7,7
Dom w butelce.... Agnieszka Jucewicz,...
Okładka książki Niepewność. Rozmowy o strachu i nadziei Agnieszka Jucewicz, Tomasz Kwaśniewski
Ocena 7,1
Niepewność. Ro... Agnieszka Jucewicz,...

Okładka książki Męskie sprawy. Życie, seks i cała reszta Agata Jankowska, Michał Pozdał
Ocena 7,5
Męskie sprawy.... Agata Jankowska, Mi...
Okładka książki Mózg i błazen. Rozmowa z Jerzym Vetulanim Marcin Rotkiewicz, Jerzy Vetulani
Ocena 7,2
Mózg i błazen.... Marcin Rotkiewicz, ...
Okładka książki Żyj wystarczająco dobrze Agnieszka Jucewicz, Grzegorz Sroczyński
Ocena 7,2
Żyj wystarczaj... Agnieszka Jucewicz,...

Oficjalne recenzje i

Poradnik niestandardowy

4045 120 154

piekna, madra, dojrzala.
Uwielbiam autorke i czytam kazda jej ksiazke. Ta rowniez przypadla mi do gustu, bo jest po prostu prawdziwa.
Jestesmy karmieni wyidealizowanym obrazem zwiazku, lukier az sie splywa. Tutaj eksperci uswiadamiaja nam, z e nawet w dobrym zwiazku nie zawsze bedziemy czuc sie szczesliwi, nie zawsze bedziemy sie zgadzac z partnerem, a czasem jedyna droga jest rozstanie. Polecam!

piekna, madra, dojrzala.

Bardzo dobrze się czytało, ale dużo bardziej mi się podobała i więcej do mojego życia wniosła "Wybieraj wystarczająco dobrze" :)

Po Internecie krąży obrazek z sentencją, która oddaje wystarczająco dobrze przesłanie tytułowej książki:

"Zapytano staruszków, jak im się udało, że sąrazem od 50 lat. Odpowiedzieli, że urodzili się w czasach, w których naprawiało się to, co się zepsuło, a nie wyrzucało do kosza".

“Dlaczego związek wystarczajaco dobry jest lepszy niż związek idealny?” – pyta nas podtytuł na okładce.

Otóż dlatego, gdyż związki idealne w realnym świecie nie istnieją. Spotkać je można tylko w romantycznych powieściach i komediach. Jesteśmy atakowani idealnością prezentowaną w mediach. Idealność to wzór do naśladowania, nie tylko odnośnie wyretuszowanych ciał, mieszkań i samochodów, ale również odnośnie związków. A jeśli coś się psuje, zostaje wymienione na nowszy model.

“Kochaj wystarczajaco dobrze” to piękna, wartościowa książka, bynajmniej nie poradnik. Nie znajdziemy tu złotych rad, ani idealnych rozwiązań. Autorzy podkreślają, że każda relacja jest inna, a terapeuta nie może być “dawcą norm”. Bogdan de Barbaro cytuje Gastona Bachelarda: “Żeby myśleć, trzeba się najpierw oduczyć tylu rzeczy”.

Pewne jest tylko, iż dobry związek musi być pozbawiony pogardy i oceniania drugiego bez próby wysłuchania i zrozumienia.

Autorzy opowiadają również, jak nasze doświadczenia z dzieciństwa, relacja z rodzicami rzutuje na obraz samego siebie i relacje z innymi.

Alicja Długołęcka cytuje jedną ze znanych jej, długoletnich par: “pamiętaj, najważniejsze, żebyście siebie szanowali”.

Jednym z rozmówców Agnieszki Kucewicz i Grzegorza Sroczyńskiego, jest doktor Andrzej Depko, którego cenię wyjątkowo za jego otwartość i niezależność.

Doktor Depko mówi o wadze edukacji seksualnej, gdyż z powodu jej braku młodzi ludzie czerpią wiedzę o seksie tylko z pornografii. O tym jak ważna jest umiejętność komunikacji i szczerości przed samym sobą. O tym, że, najważniejsza jest świadomość, że fascynacja erotyczna to nie wszystko. Trzeba uważać, by nie pomylić jej z prawdziwym uczuciem, i nie związać się z wyidealizowana osobą, ktora nie jest realna.

Na kolejnych stronach Bogdan de Barbaro przekonuje, że by być dobrymi rodzicami, trzeba umieć rozmawiać, wzajemnie się szanować i darzyć empatią. “Dla dziecka (…) awantury są jak trzęsienie ziemi. Ono się czuje bezradne i boi się, że ci, którzy dali mu życie, oraz ono samo zaraz zginą.”

Dobrze znam ten strach z mojego własnego dzieciństwa. I zgadzam się z Bogdanem de Barbaro, że sprawca powinien zostać izolowany od ofiar. W czasie, gdy byłam dziewczynką nie było to takie proste. Błagam mamę, by się rozwiodła, żebym już nie musiała się bać. Jednak mój ojciec powiedział, że nawet wtedy dalej by z nami mieszkał.

Z moim mężem Davidem jesteśmy małżeństwem od początku XXI wieku. I wcale nie był on zawsze takim aniołkiem, za jakiego można by go wziąć na podstawie lektury mojej książki. Nie pisałam o sprawach niezwiązanych z tematem, bo wiem, że nikt nie jest idealny, ja też nie. Ale nie musimy tacy być. Wystarczy że będziemy się starać, by być wystarczająco dobrzy.

Ciekawe rozmowy na ciekawe tematy, na pewno wrócę do tych rozmów. Lektura skłania do przemyślenia tego i owego. Polecam.

Książka, którą powinien przeczytać każdy, w związku czy nie. Polecam!

Książka, którą powinien przeczytać każdy, w związku czy nie. Polecam!

Do przeczytania tej książki namówiła mnie przyjaciółka, która bardzo interesuje się psychologią i samorozwojem. Podeszłam do niej z dystansem... ale już po pierwszym wywiadzie zmieniłam zdanie - a nawet czytałam na głos fragmenty partnerowi, o których potem rozmawialiśmy. W sumie mamy 15 rozmów, które prześwietlają najważniejsze aspekty naszego uczuciowego życia - od momentu, kiedy wybieramy sobie partnera, przez sprawdzenie tego, dlaczego kiedyś ludzie byli razem ze sobą do końca... a teraz rozwodzą się nawet po roku od ślubu. Oprócz tego sporo o tym jak dziecko zmienia związkową rzeczywistość, fajne spojrzenie na seks, a nawet rozmowa o tym, jak się mądrze kłócić (bo kłócić się w związku trzeba i potwierdzają to specjaliści!).

Niektóre stwierdzenia zawarte w części wywiadów są... kontrowersyjne, ale sporo przydatnej wiedzy również tam znajdziemy.

Fantastyczna książka o związko związkach ach. Forma wywiadu zyskuje dzięki zadajacym pytania, którzy w błyskotliwy sposób nadają rozmowie płynności. Książkę polecilabym zarówno młodym parom jak i parom z wieloletnim stażem.

Książkę dostałam w prezencie świątecznym. W środku znalazłam bardzo ciekawe i wartościowe rozmowy, choć wiele z nich było kontrowersyjnych. Mimo wszystko uważam, że jest to ciekawa pozycja dla każdego.

przeczytajcie, nie będziecie żałować. Książka napisana bardzo jasno i można się wiele nauczyć i uświadomość niektóre błędy. Myślę, że większość problemów związanych z relecjami jest w niej ujęte, opisane i wyjaśnione. Warto, naprawdę.