Slow Life. Zwolnij i zacznij żyć

Wydawnictwo: Znak Literanova
minimalizm, slow life
poradniki
Garcia

Bywasz tak zamyślona, że wrzucasz pudełko po jogurcie do zlewu, a łyżeczkę do kosza? Odpoczywasz z poczuciem winy, że w kolejce czeka mnóstwo zadań? Znów łapiesz się na tym, że zamiast sprawnie wykonywać zadania, surfujesz po sieci? Kiedy ostatnio byłaś na randce z samą sobą? W codziennym zabieganiu wydaje nam się, że wszystko jest tymczasowe, a kiedyś zaczniemy żyć naprawdę. Ale to właśnie...

Odpoczywasz z poczuciem winy, że w kolejce czeka mnóstwo zadań?
Kiedy ostatnio byłaś na randce z samą sobą?

W codziennym zabieganiu wydaje nam się, że wszystko jest tymczasowe, a kiedyś zaczniemy żyć naprawdę. Ale to właśnie zwykłe dni decydują o tym, jak przeżywamy swoje życie.
Wyobraź sobie, że masz czas na odpoczynek, na spacer, pogłaskanie kota, popołudniową wycieczkę. Że możesz sobie pozwolić na przerwę i wolny dzień.
Nie odkładaj życia na potem. Planuj odpoczynek. Wyznaczaj priorytety. Próbuj nowych rzeczy. Znajdź czas na codzienne rytuały.
Życie we własnym tempie jest sztuką. Zacznij stawiać pierwsze kroki.

Joanna Glogaza – autorka bestsellerowej książki Slow fashion i najpopularniejszego w Polsce bloga o slow fashion i świadomym życiu we własnym tempie – styledigger.com. Kiedy założyła firmę, przytłoczył ją nadmiar obowiązków. Krok po kroku nauczyła się świadomie odcinać rozproszenia, skupiać na priorytetach i odpoczywać z poczuciem, że w pełni na to zasługuje. W wolnych chwilach spaceruje po lesie z psem, odkrywa nowe zakamarki miasta i zastanawia się, które marzenie zrealizować w następnej kolejności.

źródło opisu: www.znak.com.pl

źródło okładki: www.znak.com.pl

nadzieja1925 | 2017-01-18
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 18 stycznia 2017

„Filozofię slow, którą możemy nazwać też po prostu zdrowym rozsądkiem, da się z powodzeniem zastosować we wszystkich dziedzinach życia.”

Kartki do wypełnienia, przykazania, wywiady i ogólnie o slow life w książce Joanny Glogazy. Jest to tekst dla osób, które muszę zrobić porządek ze swym życiem. A dla tych co rozumieją życie slow i tak będzie kilka zadań typu „Zabierz samą siebie na randkę!”.

Ot co, taki poradnik! Uwolnij się od negatywnych myśli, zachowań i ludzi. Ciesz się życiem. Korzystaj z każdej chwili.

Do mnie nie przemówił jakoś specjalnie. Przyznaje, niektóre rzeczy mnie zainteresowały, ale niektórych nawet nie miałam sił czytać.

Happy Reader | 2017-03-04
Przeczytana: 02 marca 2017

Całkowicie zgadzam się z przesłaniem książki Joanny Glogazy – najlepszy styl życia to taki, w którym stawiamy na jakość, a nie na ilość. Kupowanie kolejnych modnych rzeczy, byle być trendy, nieustanny pośpiech, ciągły brak czasu- wszystko to prowadzi donikąd. Autorka proponuje zupełnie inne podejście do życia, które polega na zmianie nawyków, nie odkładania życia na później, ćwiczeniu uważności, budowaniu zdrowych relacji z innymi ludźmi, znajdywaniu życiowych pasji, szukaniu nowych doświadczeń i umiejętnym odpoczynku.
Żyjemy tu i teraz, a zwykłe dni składają się w końcu na sposób w jaki przeżywamy swoje życie. Warto więc zwrócić większą uwagę na jakość naszego życia. Odrobinę zmodyfikowane zwykłe czynności, które wykonujemy codziennie mogą diametralnie zmienić , to w jaki sposób żyjemy. Stajemy się tym, co robimy. Żyjmy w zgodzie z samym sobą, a nie na pokaz.
Każdy z nas jest wyjątkowy – bądźmy dumni z tego, gdyż nikt inny nie dysponuje taką mieszanką talentów, doświadczeń i...

popiszsieplay | 2017-09-26
Przeczytana: 19 września 2017

"Gandhi powiedział kiedyś, że szczęście jest wtedy, gdy to, co myślisz, to, co mówisz i to, co robisz, znajduje się w harmonii."

Czym jest "slow life"? Poznawaniem, akceptacją oraz życiem w zgodzie ze sobą. Te ostatnie to balansowanie pomiędzy robieniem rzeczy, które wywołują dyskomfort ale są tego warte - jak ćwiczenia fizyczne czy tworzenie czegoś od podstaw - a miłością do siebie i dawkowaniem sobie przyjemności dających radość.
Z lektury dowiedziałam się, że żyjąc z pasją świat staje się odrobinę lepszym miejscem. A najbardziej ryzykujemy nie robiąc nic.
Bardzo podobało mi się dowcipne porównanie ludzi do cienkiej warstwy masła rozsmarowanej na zbyt dużej sznitce (śl. kromce). Działamy w tylu dziedzinach naraz, że w żadnej nie zagłębiamy się na tyle, na ile byśmy chcieli. Tymczasem jeśli wybierzemy jeden obszar, w którym naprawdę chcemy się w najbliższym czasie realizować, nasze zaangażowanie będzie dużo większe a postępy bardziej satysfakcjonujące.
Ta książka to prawdziwa...

Liza | 2017-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2017

„Slow life to życie w zgodzie ze sobą, a nie życie na pokaz.”

Joanna Glogaza, oprócz „Slow fashion” jakiś czas temu napisała poradnik na temat modnego ostatnio terminu slow life- czyli uważnego życia. Co to oznacza dokładnie?

Żyjemy w czasach niezliczonych możliwości- możemy wszystko, dzięki internetowi mamy dostęp do szkoleń, filmów, muzyki, zakupów, itd…Czasami czujemy się przez to zagubieni, nie wiedząc co wybrać- więcej nie znaczy lepiej, ograniczony wybór ma swoje zalety. Internet, poczta email, różnego rodzaju social media ułatwiają nam pracę, ale też same w sobie zabierają sporo czasu i energii.

Co do mnie przemówiło?

Polubienie codzienności. Wprowadzanie w życie małych zmian, nie wszystko na raz. Żyć po swojemu, nie bój się błądzić. Poszukaj jasnych punktów w niezbyt lubianej całości. Naucz się odmawiać.

Zwolnij, naucz się odpoczywać- to taki kontrast do bycia „modnie” zajętym. Sztuka mówienia tak i nie, wyznacz priorytety (4 pytania do nich), staraj się eliminować...

WielkiBuk | 2016-06-13
Przeczytana: czerwiec 2016

Jak zwolnić, gdy pracoholiczna natura nie daje nam chwili oddechu? Kiedy każdy projekt jest akurat ważniejszy od odpoczynku? Kiedy czujemy się przytłoczenie nadmiarem obowiązków, ale nie wiemy, jak sobie z tym poradzić?
Joanna Glogaza krok po kroku pokazuje i udowadnia, że slow life jest na wyciągnięcie ręki i dostępny dla każdego, od pracowniczki korporacji, po właścicielkę własnej, niszowej firmy. Wszystko da się zrównoważyć, odnaleźć energię i harmonię w swojej codzienności. I cieszyć się z małych rzeczy oraz naszych własnych, wypracowanych rytuałów.

Marcin | 2018-07-18
Przeczytana: 17 lipca 2018

Mimo że pisana dla kobiet (autorka zwraca się do "czytelniczek", nie do "czytelnika"), to z przyjemnością przeczytałem, ponieważ jest to bliska mi filozofia. Slow life, zdrowy rozsądek, złoty środek, umiar, życie we własnym tempie i w zgodzie z samym sobą - zawsze dobrze jest przeczytać jak do tego dążyć i jak usprawnić swoje życie. Ta książka to nic wybitnego (zawiera parę oczywistych oczywistości i banałów) ale kilka naprawdę ciekawych i wartych wprowadzenia w życie porad znalazłem. Ot, taka odpowiedź na odwieczne "jak żyć?" od młodej i niegłupiej dziewczyny prowadzącej bloga.

Stanzzi | 2016-06-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016

Arcymądra książka, którą powinna przeczytać każda kobieta - i pewnie nie tylko, choć pozycja jest ewidentnie zaprogramowana dla czytelniczek - na progu dorosłości, a może i starsza. Uczy akceptacji siebie, przekuwania tego, co świat nazywa niemodnymi słabościami w nasze mocne strony, nabrania dystansu do siebie i innych, lecz także wdzięczności, pokory i uwagi. Podkreśla rolę, jaką odgrywają inni ludzie w naszym życiu i jest krótkim poradnikiem z pielęgnowania relacji. Uzupełniona o kartki ćwiczeniowe, które każdy może wypełnić własnymi pomysłami, będącymi małym krokiem na drodze do życia w tempie slow.

Szczególnie wart uwagi, w mojej ocenie, jest fragment poświęcony związkom. Autorka obala pewne pokutujące w popkulturze mity, lecz jednocześnie jest bardzo wspierająca.

Książka okraszona oczywiście sporą dawką humoru i napisana lekkim, zadbanym stylem, właściwym Asi.

Prezenty dla kobiet w moim otoczeniu na najbliższy czas mam już zaplanowane, każda prędzej czy później dostanie...

KobietaZawiedziona | 2017-05-08
Przeczytana: 03 maja 2017

N°08 /2017
Slow Life. Zwolnij i zacznij żyć
autorka: Joanna Glogaza

Joanna Glogaza nie zrobiła na mnie jakiegoś oszałamiającego wrażenia swoją poprzednią pozycją „Slow Fashion”, także nie planowałam sięgać po jej kontynuacje czyli „Slow Life”. Plany planami, a życie życiem. Udało mi się zakupić książkę po przystępnej cenie, poznać przy tym miłą dziewczynę, która ją odsprzedawała, a wszystko to po to aby uświadomić sobie... że przecież planowałam nie czytać tej książki.

Drugie „dziecko” Joanny Glogazy to znowu podręcznik instruktażowy, tym razem odpowiadający na pytanie: jak żyć aby być zadowolonym z siebie i swoich wyborów. Co odróżnia jej wizję od innych podobnych pozycji to niezwykle współczesne podejście do tematu. Bardzo spodobały mi się jej konkretne propozycje na radzenie sobie z pożeraczami czasu takimi jak mój „ukochany” Facebook, Instagram i inne społecznościowe klony.

Wszystko napisane jest niezwykle prostym, niemal potocznym językiem. Blogerka nie stara się...

zatia | 2016-08-21
Na półkach: Przeczytane, Poradniki, 2016
Przeczytana: 18 sierpnia 2016

W sumie nie bardzo wiem, czego oczekiwałam i nie bardzo wiem, o czym w sumie jest ten poradnik.
Co mnie najbardziej uderzyło, to że chyba jestem z innego świata niż autorka. Moze to kwestia wieku (chociaż wcale nie różnimy się aż tak bardzo). Joanna żyje w innej rzeczywistości niż ja - w rzeczywistości hmmm... rzeczywistej i rzeczywistości wirtualnej, splecionych ze sobą mocno i przenikających się. W tym świecie co chwilę zerka się do skrzynki pocztowej, by sprawdzić, czy nie przyszedł mail. Codziennie poszukuje inspiracji na pintereście. Informuje na Facebooku o tym, że właśnie wypiło się kawę i przeżywa katusze, gdy wpis o wypiciu kawy nie zebrał odpowiedniej ilości lajków od znajomych, których nie widziało się od kilku lat. Prowadzi się bloga lajfstylowego i regularnie bywa na imprezach dla blogerów.

Niby rozumiem, o czym Joanna pisze, ale nie rozumiem. Też prowadzę bloga, dzięki któremu znajduję klientów. Też mam konto na Facebooku (no dobra - przyznaję, że mam również...

BogusiaM | 2016-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2016

Dobra, ale bez szału. Przez to, że bardzo dobrze znam bloga autorki niewiele treści było dla mnie nowością. Owszem zgadzam się z nią w wielu kwestiach, ale z lektury wynika, że sama dobrze wiem czym jest slow life i takie właśnie życie we własnym tempie prowadzę. Najbardziej wartościowe dla mnie w tej książce są wywiady z innymi osobami, chociaż nie ukrywam, że liczyłam na więcej. Rozdział o randkowaniu w moim odczuciu najsłabszy, pewnie dlatego, że nie jestem grupą docelową pomimo, że nie mam nawet 30 lat. Brakuje tutaj właśnie treści dla starszych osób, a według mnie im tym bardziej przydaje się slow life.