wywiady, wiersze, poeci
poezja
Kapitan Human

Ta książka to worek z prezentami dla czytelnika współczesnej poezji polskiej. Powiedzmy od razu, worek starannie zapakowany. Na książkę składa się blisko trzydzieści rozmów z poetami różnych pokoleń, dokonań i doświadczeń - od Jacka Dehnela do Krystyny Miłobędzkiej. Indagowani twórcy reprezentują różne poetyki, różne środowiska, często odległe sobie i nieuzgadnialne sposoby traktowania wiersza. Dzięki temu jest Rozbiórka zbiórką, swoistym przeglądem orientacji i języków, próbą uchwycenia tego, co dzisiaj najżywsze w liryce. Wreszcie, portrety pisarzy autorstwa Elżbiety Lempp, dalszy ciąg tworzonej przez nią od wielu lat galerii, z pewnością osobny i wart docenienia walor książki.

źródło opisu: opis okładkowy

źródło okładki: materiały wydawcy

Magota | 2016-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2016

Autorka wpadła na szalenie ciekawy pomysł, bo zamiast mdłej, ogólnikowej rozmowy, postawiła na coś zupełnie innego, mianowicie postanowiła ona prześwietlić zaproszonych gości na przykładzie ich własnej twórczości. Każdy z zaproszonych poetów przybył zatem z jednym, wybranym przez siebie tytułem i wspólnie z panią Rybak analizował go trakcie rozmowy. Efekt? Zdumiewający, w jak najbardziej pozytywnym znaczeniu tego słowa.

Śmiało można powiedzieć, że już sam dobór wiersza, a więc i tematu rozmowy niejednokrotnie zdradza nam o autorze więcej niż ten chciałby później przyznać. Co ciekawe, większość poetów opowiada bardzo chętnie o swoich technikach czy nawykach, ale jeśli chodzi o psychikę czy emocje, zaczynają kluczyć, zmieniać temat i autorka momentami musi się naprawdę natrudzić, żeby wyciągnąć z nich coś więcej. I wcale mnie to nie dziwi, bo skoro samo czytanie poezji jest czymś tak intymnym, to czym jest dopiero jej pisanie?

Książka Magdaleny Rybak jest pozycją naprawdę...

Adrian Tync | 2018-07-31
Przeczytana: 30 lipca 2018

Świetna pozycja dla wszystkich lubiących wnikać w tajniki dzieła poetyckiego, zwłaszcza, że mamy do czynienia z wierszami najlepszych polskich poetów współczesnych, jak Andrzej Sosnowski, Bohdan Zadura czy Piotr Sommer. Warto!

Bodek | 2018-07-01

Fantastyczna rozbiórka wierszy w rzeczy samej. Analityczne albo raczej organicznie wnikliwe pytania do autorów wierszy, na temat których mowa i odpowiedzi. Fascynująca przygoda często do źródeł inspiracji ciążących nad okolicznościami powstawania poszczególnych wierszy czyli to co interesować nas może najbardziej. Must read dla czytających poezję!;-)

Figa87 | 2018-10-02
liaison | 2017-12-10