Ekran kontrolny

Wydawnictwo: Biuro Literackie
9788362006403
poezja
Karol

Oto ekran kontrolny - co ty na to, widzu? Czy wyłączysz teraz telewizor, ryzykując zetknięcie ze złowrogą ciszą, czy może spróbujesz wykorzystać tę chwilę, by dostroić obraz i spojrzeć w głąb rzeczywistości? Jacek Dehnel próbuje pokazać szanse i zagrożenia, jakie stają przed współczesnym człowiekiem uwikłanym w mass media. Ponura wizja metafizyczna, którą znamy z jego poprzednich książek, obrasta oto pnączami technologii. W obliczu znikomości spraw tego świata ratunkiem dla człowieka może się okazać jedynie kultura, zarówno w swoim symbolicznym, jak i materialnym wymiarze. Dzięki niej możemy gościć na Ziemi o kilka chwil dłużej.

Ekran kontrolny zdaje się też wpisywać w etapy ludzkiego dojrzewania. Zaczyna się niewinnie, od Czereśni; następnie przechodzimy przez pierwsze młodzieńcze, poważniejsze już zainteresowania, jak Noc w Elizejskiej Pracowni Internetowej, gdzie popkultura miesza się z kulturą wysoką; a kończymy na tytułowym zbiorze dwunastu sonetów, będących niejako metaforą schyłku dojrzewania, może i nawet całego życia.

Jacek Dehnel powraca z książką poetycką. W wierszach z "Ekranu kontrolnego" tradycja literacka z całym bagażem toposów i efektów formalnych zderza się z niebanalnymi i odważnymi obrazami, nie unikającymi odniesień filozoficznych i obyczajowych, udowadniając, że klasycyzm może być płodny, gdy wyprowadza się go z muzeów na ulice i wtrąca we własne życie.

Bosy_Antek | 2018-07-04

Znany i lubiany Jacek Dehnel, poeta, prozaik, tłumacz, felietonista, malarz i tropiciel wszelkich polskich zaściankowych patologii (nietolerancji wobec środowisk LGBT i mlaskania przy obiedzie) został wprowadzony do polskiej poezji za sprawą słów, jakie Czesław Miłosz o nim napisał:

„Pojawienie się nowego i niewątpliwie prawdziwego poety jest zawsze rzeczą radosną (…). Poetyka jego wierszy jest mi bliska i nie ukrywam, że ona to skłoniła mnie do tego pochlebnego sądu”.

Można tylko pomarzyć o podobnym liście polecającym. Ja jednak od dawna zastanawiam się, jak dzisiaj Miłosz odniósłby się do poetyckich propozycji autora "Żywotów równoległych"? I choć wątpliwość ta zasługuje na przeniesienie dyskusji w przestrzenie science fiction, to jednak mnie coś podpowiada, że Noblista ostrożniej wyraziłby swój zachwyt.

Miłosz nie jeden raz wyrażał przekonanie, że poezja ma czemuś służyć i nie jest to jakieś fiu bździu filuterne składać wersy, a z wersów zwrotki. Poezja ma ocalać - nie tylko...

Medellin | 2017-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2017

To moje pierwsze spotkanie z Jackiem Dehnelem. Przeczytałem tomik bez większych emocji, czułem, że między mną a wierszami jest jakaś niewidzialna bariera, szkło (być może tytułowy ekran). Wiało od nich chłodem i beznamiętnością, jak z laboratorium czy prosektorium. Wykreowany świat wydawał mi się taki sterylny, aseptyczny, jeśli nawet był tam jakiś brud, to taki, który łatwo da się spłukać.

Stepan_Astachow | 2017-04-15

"Brzytwa okamgnienia" to nie jest, a szkoda.

Agatha77 | 2016-03-03

Rewelacyjna książka poetycka!

Kaj | 2014-07-26

Nudne, banalne, źle napisane, puste.

lady_of_theflowers | 2013-03-15
Przeczytana: marzec 2013

"hör ich das liedchen klingen", "windsent van gogh, arles, oczy szeroko otwarte" oraz "[goła kiść dłoni, włosie na głowie]" - mistrzowskie.
cała reszta to teksty do zapomnienia, ewentualnie wynotowaniu kilku poszczególnych słów, wersów wpadających w głowę i kołaczących się gdzieś z lewej do prawej, lecz tak naprawdę - ku memu zasmuceniu - ten zbiorek to nic szczególnego.

biedronkax | 2013-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2013

Z całym szacunkiem dla Dehnela to nie jest najlepsza książka.

Delur | 2012-10-18
Przeczytana: 18 października 2012

Dość banalny tytułowy cykl "Ekran kontrolny" jest najsłabszym elementem zbioru, świetne wiersze spoza niego zachęciły do przeczytania reszty książek Dehnela.

Katarzyna Bysiek | 2012-01-17

Podoba mi się poprostu:)

Karolina | 2010-07-23
Na półkach: Przeczytane, Poezja
Przeczytana: 22 lipca 2010

Lubię tego poetę, bo jest różny. W tym tomiku nie ma jednej dominującej tonacji czy jednego stylu. Jest klasycyzm i personizm, trochę gadulstwa, a trochę lakonicznej związłości, można znaleźć utwory i szymborskie i neokatastroficzne. Ale co najlepsze, wszystko z umiarem, zamknięte w przemyślaną formę, skomponowane według jakiejś przejrzystej reguły.
Pomijając cykl "Noc w elizejskiej pracowni internetowej", dla mnie tak długi i męczący, jak mało zrozumiały.