Ekran kontrolny

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Poezje". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Biuro Literackie
978-83-62006-40-3
poezja
Karol

Oto ekran kontrolny - co ty na to, widzu? Czy wyłączysz teraz telewizor, ryzykując zetknięcie ze złowrogą ciszą, czy może spróbujesz wykorzystać tę chwilę, by dostroić obraz i spojrzeć w głąb rzeczywistości? Jacek Dehnel próbuje pokazać szanse i zagrożenia, jakie stają przed współczesnym człowiekiem uwikłanym w mass media. Ponura wizja metafizyczna, którą znamy z jego poprzednich książek, obrasta oto pnączami technologii. W obliczu znikomości spraw tego świata ratunkiem dla człowieka może się okazać jedynie kultura, zarówno w swoim symbolicznym, jak i materialnym wymiarze. Dzięki niej możemy gościć na Ziemi o kilka chwil dłużej.

Ekran kontrolny zdaje się też wpisywać w etapy ludzkiego dojrzewania. Zaczyna się niewinnie, od Czereśni; następnie przechodzimy przez pierwsze młodzieńcze, poważniejsze już zainteresowania, jak Noc w Elizejskiej Pracowni Internetowej, gdzie popkultura miesza się z kulturą wysoką; a kończymy na tytułowym zbiorze dwunastu sonetów, będących niejako metaforą schyłku dojrzewania, może i nawet całego życia.

Jacek Dehnel powraca z książką poetycką. W wierszach z "Ekranu kontrolnego" tradycja literacka z całym bagażem toposów i efektów formalnych zderza się z niebanalnymi i odważnymi obrazami, nie unikającymi odniesień filozoficznych i obyczajowych, udowadniając, że klasycyzm może być płodny, gdy wyprowadza się go z muzeów na ulice i wtrąca we własne życie.

Karolina | 2010-07-23
Na półkach: Przeczytane, Poezja
Przeczytana: 22 lipca 2010

Lubię tego poetę, bo jest różny. W tym tomiku nie ma jednej dominującej tonacji czy jednego stylu. Jest klasycyzm i personizm, trochę gadulstwa, a trochę lakonicznej związłości, można znaleźć utwory i szymborskie i neokatastroficzne. Ale co najlepsze, wszystko z umiarem, zamknięte w przemyślaną formę, skomponowane według jakiejś przejrzystej reguły.
Pomijając cykl "Noc w elizejskiej pracowni internetowej", dla mnie tak długi i męczący, jak mało zrozumiały.

Stepan_Astachow | 2017-04-15

"Brzytwa okamgnienia" to nie jest, a szkoda.

lady_of_theflowers | 2013-03-15
Przeczytana: marzec 2013

"hör ich das liedchen klingen", "windsent van gogh, arles, oczy szeroko otwarte" oraz "[goła kiść dłoni, włosie na głowie]" - mistrzowskie.
cała reszta to teksty do zapomnienia, ewentualnie wynotowaniu kilku poszczególnych słów, wersów wpadających w głowę i kołaczących się gdzieś z lewej do prawej, lecz tak naprawdę - ku memu zasmuceniu - ten zbiorek to nic szczególnego.

Delur | 2012-10-18
Przeczytana: 18 października 2012

Dość banalny tytułowy cykl "Ekran kontrolny" jest najsłabszym elementem zbioru, świetne wiersze spoza niego zachęciły do przeczytania reszty książek Dehnela.

biedronkax | 2013-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2013

Z całym szacunkiem dla Dehnela to nie jest najlepsza książka.

Kaj | 2014-07-26

Nudne, banalne, źle napisane, puste.

Agatha77 | 2016-03-03

Rewelacyjna książka poetycka!

Katarzyna Bysiek | 2012-01-17

Podoba mi się poprostu:)

transsyberian | 2017-04-17
Skrzydełko | 2017-03-29
Znalezione w Ninatece: „Lala” Jacka Dehnela

W dzisiejszym odcinku zachęcamy do posłuchania radiowej adaptacji powieści Jacka Dehnela „Lala”, w której babcia narratora z dużą dozą dowcipu opowiada mu o swoim życiu, przekonując chociażby, że jeszcze tak nie było, żeby jakoś nie było, i nigdy tak nie będzie, żeby jakoś nie było.