Ja tutaj tylko na chwilę

satyra
idaredalma

Wybór z twórczości niegdyś bardzo popularnego satyryka Mariana Załuckiego (1920-1979), występującego na deskach kabaretów Wagabunda, Buffo, U Lopka, Syrena, a także w popularnych programach radiowych Podwieczorek przy mikrofonie, Zgaduj zgadula, Poznajmy sie, autora wielu tomików wierszy, publikowanych również na łamach Szpilek, Przekroju i Życia Literackiego. Bohater Załuckiego to wciąż...

Bohater Załuckiego to wciąż bliski naszej współczesności zagubiony i bezradny szary człowiek, jeden z milionów uwikłanych w sprawy życia codziennego, popychany, ciągle upominany przez zwierzchników, urzędników i polityków. Jego jedynym i niezawodnym orężem pozostaje subtelny dowcip, życzliwa ironia i celna riposta.

źródło opisu: http://poradniak.pl/

źródło okładki: http://poradniak.pl/

almos | 2015-01-19
Przeczytana: 17 stycznia 2015

Wybór wierszy satyryka który w latach 60tych i 70tych cieszył się olbrzymią popularnością. Sam czytał swoje utwory na estradzie w charakterystyczny sposób, specjalnie podkreślając puenty. Kto chce, ten znajdzie jego interpretacje w youtube.

No cóż, trochę się ta twórczość zestarzała, niektóre wiersze prawdę mówiąc przynudne, ale i tak Załucki jest o niebo lepszy od pożal się Boże teraźniejszych kabaretów które atakują nas z ekranu telewizyjnego. Kultura języka, metafora, inwencja są godne uznania, czytałem sobie te wiersze w czasie podróży środkami komunikacji publicznej, i wprawiały mnie w dobry nastrój. Tu się człowiek nie śmieje a raczej uśmiecha, ale to humor wysokiej próby, literacki i językowy.

Parę rzeczy wciąż jest aktualnych, na przykład fragment wiersza 'Przygoda w poczekalni' (1954):
„Mnie czekać kazano.
Spojrzałem nieśmiało.
Prócz mnie już sto innych
Tu osób czekało...
A każda z nich w ręku
Dzierżyła numerek,
Na każdym numerku
Cyferek był szereg.
Im wyższy...

martenka199111 | 2016-06-13

Utwory Załuckiego - poety, satyryka zebrane w jednej książce to świetny pomysł. Można tu odnaleźć rymowanki zarówno z lat 50-tych jak i 70 -tych XX wieku, czyli cały przekrój przez twórczość artysty. Książka idealna na poprawę nastroju.

Barbara | 2017-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2017