Zakopanoptikon, czyli Kronika czterdziestu dziewięciu dni deszczowych w Zakopanem

Seria: Seria Tatrzańska
Wydawnictwo: Czytelnik
Młoda Polska, Zakopane, groteska, Tatry
satyra
karolinaflora

źródło okładki: humanitas.pl

Ani | 2015-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2015

"Zakopanoptikon" zaczęłam czytać kiedy przez kraj długi i szeroki przetaczały się zwaliste chmury deszczowe. Padało i padało, zaistniały więc idealne warunki by wczuć się w klimat lektury. W powieści Struga Zakopane nawiedziła katastrofa – słynna siąpawica, trwająca niemal nieprzerwanie przez 49 dni. A jak wiadomo w czasie deszczu letnicy się nudzą i z tych nudów harce wyprawiają.
Autor stworzył genialną satyrę ówczesnych lat zakopiańskich. Był bezlitosny w piętnowaniu sytuacji politycznej, społecznej, wszechobecnej sztuczności i zadufania. A wszystko dodatkowo okrasił góralskim folklorem. Istna karuzela miejsc, postaci i wydarzeń. Pyszna!

anika | 2015-07-13
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 13 lipca 2015

Jest w tej książce to, co lubię - zjadliwa ironia, groteska, przerysowanie, doskonale obrazujące zakopiański światek, wobec czego nie sposób było się nie śmiać podczas lektury. Bardzo męczyły mnie jednak długie, wielokrotnie złożone zdania, ozdobione mnóstwem przymiotników, wskutek czego akcja książki toczyła się powoli, mozolnie, jak powoli toczą się po niebie ołowiane chmury pełne deszczu.

Książka upubliczniona jest w internecie, bowiem prawa do niej wygasły: http://www.pinkwart.pl/Zakopane/Zakopanoptikon/Z1.htm

savon | 2014-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2014

Świetna, ponadczasowa powieść staje się coraz bardziej aktualna! W czasach galopującego konsumpcjonizmu, który nie tylko nie oszczędza Krupówek, ale właśnie na nich ulokował się przede wszystkim, Strug bawi, ale i skłania do refleksji.

Wyśmiewa zarówno zwolenników komercjalizacji podnóża Giewontu, jak i entuzjastów powrotu do idei dziewiczego Zakopanego; zarówno górali, jak i ceprów. Co więcej, czyni to w sposób jednocześnie subtelny i bezpośredni.

Tu każda scena, każde zdanie nasączone jest zjadliwą ironią, tak że nie sposób się nie uśmiechnąć.

karolinaflora | 2011-07-19
Przeczytana: 2007 rok

Wspaniała satyra na zakopiańszczyznę przełomu XIX i XX wieku, a jednocześnie przemycony między wierszami obraz nostalgiczny jednego z najprężniejszych ośrodków życia kulturalnego tamtej epoki.

Bohu | 2017-06-29
Na półkach: Powieść, Przeczytane, Posiadam