Kpiny i kpinki

83-08-01167-5
wiersze, fraszki, satyra
satyra
Holmes

Książka będąca zbiorem wierszy satyrycznych. Zamieszczono tu utwory wybrane z wcześniej opublikowanych tomików: "Przejażdżki wierszem", "Uszczypnij, Muzo", "Oj-czyste kpiny", "A nie mówiłem?", "Niespokojna czaszka", "Komu do śmiechu", "Przepraszam - żartowałem", "Czy pani lubi Załuckiego?"

Vemona | 2017-10-31
Przeczytana: 1985 rok

Niezwykłe wiersze, będące satyrycznym odbiciem rzeczywistości. Wiele z nich nic nie straciło na aktualności, mimo upływu bardzo wielu lat od czasu ich powstania. Autora można uznać niemal za wizjonera lub proroka.
Trudno znaleźć innego poetę o tak ciętym piórze i takiej ogromnej zdolności opisywania tego, co go otacza, obawiam się, że jest obecnie dość mało znany, a to wielka szkoda.

Maxim212 | 2013-08-27
Przeczytana: 1988 rok

Fragment wiersza
"Swojskie stworzenie świata"

"...gdyby bieg rzeczy zmianie uległ
i gdyby Polak stworzył świat…
O – rany Julek!
Kulą nie byłaby ta Ziemia!
Nie kulą byłby Księżyc blady…
Sześcianem? … Nie wiem.
Jedno wiem ja:
Bez kantów nie dałoby rady!
Spitsbergen byłby – gdzie Kalkuta.
Alpy na głowie by stały…
Włochy by miały może kształt buta,
lecz pewnie o numer za mały!
Tylko przez Polskę płynęłaby wartko
szeroka Wisła… z czerwoną kartką!
Nad nią cytryny szumiałyby z cicha,
na każdej gałązce – zagrycha!
A gdyby już była gotowa ta rzeka,
Polak by chyba dłużej nie zwlekał
i by się wreszcie (cieszcie się, cieszcie!)
wziął do stworzenia Człowieka!
Nie powiem, jak byśmy wyglądali…
(Za dużo dorosłych na sali!)
To nawet głupstwo już,
że Adam pomieszałby mu się z Ewą, bo i tak
(ja się z Wami zakładam!)
co ważniejsze – poszłoby na lewo! …"

Proroctwo? Przecież ten wierszowany szpikulec został napisany w 1953 roku... Oto cały Załucki. Niech żałuje ten, kto jeszcze nie poznał tego satyryka.

Holmes | 2010-08-07

W książce "Puszka z Pandorą", czymś w rodzaju przewodnika po PRL-owskiej satyrze, R. M. Groński przedstawił sylwetkę zaszczutego przez aparat bezpieki człowieka. Ów fragment o nim - o Marianie Załuckim - zakończył zdaniem: "Pisał wiersze złożone z samych puent". I to chyba najtrafniejsza recenzja jego twórczości.

Jego wiersze - najstarsze mają już po 60 lat - niepokojąco nic nie straciły ze swojej aktualności. Niepokojąco, bo Załucki na swój celownik bierze przede wszystkim nasze polskie przywary i kompleksy (p. "Skandal międzynarodowy"). Także swoje własne - jego autoironia nie ma sobie równych (p. "Moja fizyczna kultura"). Biczem satyry chłoszcze maluczkich (p. "Straszni kibice") i wielkich (p. "Przygoda z fraszką").

Oczywiście, jak nam wszystkim, Załuckiemu nie wszystko się udaje. W wierszu, gdzie wyobraża sobie, jak będzie wyglądał świat w roku 2000, pisze:

"...a technika tak się rozwinie
że będzie nawet słychać słowa
na polskim filmie w kinie."

No niestety...

Fany Fern | 2011-12-08
Przeczytana: wrzesień 2011

wspaniałe monologi satyryczne niestety już zapomniane, ilustrują każdą władzę ,także dziś idealnie pasują, polecam!!

Gabrielle | 2013-05-28

Czytanie tej książki to prawdziwa rozrywka! Pomysłowość i humor Załuckiego są ogromne, także przez większość zbioru nie można powstrzymać się od śmiechu!

ag19 | 2018-05-10
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane