Czułym okiem

Wydawnictwo: Zwierciadło
satyra
Marta

Od dziesięciu lat na łamach miesięcznika „Zwierciadło” Tomasz Jastrun ogląda i podgląda świat czułym, ale też uważnym i przenikliwym okiem. Jego spostrzeżenia mogą zaskakiwać, rozśmieszać, niekiedy oburzać. Na pewno skłaniają do refleksji nad sobą samym, nad in­nymi, nad otaczającym nas światem – z jego pięknem, ułomnością i różnorodnością. Nie bez przyczyny talent Tomasza Jastruna cenił sam Jerzy Giedroyc, legendarny redaktor naczelny paryskiej „Kultury”.

Dodatkowego smaku felietonom dodaje to, że na ich kartach pojawiają się znakomici pisarze i poeci – obok ro­dziców Tomasza Jastruna, Mieczysławy Buczkówny i Mie­czysława Jastruna – m.in. Wisława Szymborska, Zbigniew Herbert, Czesław Miłosz i Sławomir Mrożek.

źródło opisu: zwierciadlo.pl

źródło okładki: http://s.lubimyczytac.pl/upload/books/176000/176813/139008-352x500.jpg

Koff | 2017-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2017

Tomasz Jastrun przez wiele lat był felietonistą paryskiej "Kultury". Jak sam przyznaje w tamtym okresie pisał o Polsce zdecydowanie krytycznie. W "Czułym okiem" zebrano felietony ze Zwierciadła, które są zdecydowanie czulsze. Jest w nich i humor i mądrość dojrzałego mężczyzny i popęd seksualny i ojcostwo. I tego ostatniego trochę za dużo, stąd niższa ocena.
Lubię uniwersalność tekstów. Z reguły felieton żyje do tygodnia, a u Jastruna pierwiastki uniwersalne pojawiają się w każdym tekście, stąd można je czytać nawet po latach. Zasługa to talentu, mądrości, no i odpowiedniej perspektywy spojrzenia na swoje życie. Jastrun Mistrz.

Izuuu | 2017-10-21
wiktoria | 2017-08-28