Feldbluse. Kurtka polowa niemieckiego żołnierza 1933-45

Okładka książki Feldbluse. Kurtka polowa niemieckiego żołnierza 1933-45 Jean-Philippe Borg, Laurent Huart
Okładka książki Feldbluse. Kurtka polowa niemieckiego żołnierza 1933-45
2013-01-18
feldbluse wehrmacht mundur żołnierz

9/10

9/10

Trafiła mi się perełka wśród książek opisujących umundurowanie. Jest ona przykładem jak należny to robić.
Książka skupiła się na dość wąskim temacie jakim jest kurtka polowa "feldbluse".
Takie podejście sprawdziło się. Publikacja ilustruje zmiany zachodzące w tym fragmencie umundurowania. Na dużych ilustracjach są prezentowane zarówno same kurtki z dwóch stron jak i postacie rekonstruktorów ubranych w kompletne mundury.
Opisy zdjęć są bardzo dokładne i czasami uwypuklają ważne szczegóły, tak żeby pokazać je czytelnikowi. Każdy z rozdziałów poprzedzony jest solidnym wstępem i rysem historycznym zmian. Autorzy starają się zwrócić uwagę na różnice pomiędzy kolejnymi wydaniami "felbluze". Dobór zdjęć do prezentowanych tez przemyślany.
Na koniec mamy nawet rozdział o przerabianych kurtkach. Opisano modyfikacje dokonywane przez samych żołnierzy.
W książce nie brakuje też opisu dodatków do bluzy - naszywek, patek czy naramienników.
Dodatkowym smaczkiem są oryginalne zdjęcia żołnierzy wraz z opisem umundurowania, które uzupełniają i tak bogaty już materiał ilustracyjny.
Autorzy mieszając ten koktajl opierali się na oryginalnych regulaminach wojskowych jako podstawie. Ich wykaz jest też zawarty w publikacji. Były one podstawą każdej z analiz.
Na koniec dodam, że mimo iż "Feldbluze" jest publikacją zajmującą się umundurowaniem, autorzy wspomnieli o morzu cierpienia jakie przynosili ludzie w nie odziani. Brawo.
Wydanie wzorowe. Twarda lakierowana oprawa, w środku kredowy papier o grubszej gramaturze.
Książka dla osób przede wszystkim siedzących w temacie. Będzie ozdobą biblioteki.

• II wojna światowa
  • 2017