Pijany skryba

Wydawnictwo: RW2010
Beata

Maciej, Sylwek i Mario kontra bardzo źli ludzie. W kręgach, w jakich obraca się Maciek, znajomość sztuk Szekspira nie dodaje punktów do siły. Raczej bierze się za to w mordę, podobnie jak za znajomość rosyjskiego, hiszpańskiego, obyczajów towarzyskich, zasad nakrywania do stołu oraz za dar pisania kwiecistych listów. Wszystkie te umiejętności Maciej Borowski wyssał z mlekiem arystokratycznej...

Maciej, Sylwek i Mario kontra bardzo źli ludzie.

W kręgach, w jakich obraca się Maciek, znajomość sztuk Szekspira nie dodaje punktów do siły. Raczej bierze się za to w mordę, podobnie jak za znajomość rosyjskiego, hiszpańskiego, obyczajów towarzyskich, zasad nakrywania do stołu oraz za dar pisania kwiecistych listów. Wszystkie te umiejętności Maciej Borowski wyssał z mlekiem arystokratycznej matki. W bursie ciągnęło się to za nim jak smród z kibla na stacji PKP. Ale gdy skończył studia, zapakował cały ten savoir vivre w karton i stał się Maćkiem, kumplem Mario.

Bycie Maćkiem to łatwizna. Wystarczy żyć ze spadku, mieć dobrze zbudowanego kumpla, wracać do domu nad ranem i podrywać dziewczyny o dziwnym głosie. Aha, i wypiąć się na rodzinę. Lecz gdzieś w środku imprezy, gdzieś między Brzeską a Targową, ktoś robi Maćkowi kuku, ktoś okrada jego mieszkanie, ktoś zostawia mu list. A to dopiero początek kłopotów.
Wyjście z tarapatów ma zapewnić makieta, latynoska córka polskiego Amerykanina i podróż do przeszłości. Kto wygra bitwę na kury? Co skrywa pudełko od przekupki ze Zgierza? Co łączy punk rocka z wojskiem polskim? Kim jest człowiek w gumofilcach? Jak klątwa voodoo działa na odległość? Co można ukryć w męskich spodniach?
Na te i inne pytania odpowie Maciek i jego ekipa komorników. W szalonej powieści, pełnej ciętego humoru, dziwnych przypadków i nagłych zwrotów akcji.

źródło opisu: www.rw2010.pl

źródło okładki: www.rw2010.pl

Wioleta Sadowska | 2015-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2015

"Muszę nakreślić nowy plan działania, zacząć od czystej kartki".

Z jakimi cechami charakteru kojarzy się Wam skryba? Z pewnością z gryzipiórkiem, czyli z poważną osobą przepisującą księgi, zaoferowaną swoją pracą, pełną rozwagi, wykazującą się skrupulatnością w tego typu profesji. Wyobraźcie więc sobie taką osobę w stanie upojenia alkoholowego, czyli po prostu pijanego skrybę! Tytuł ten już na wstępie zapowiada treść pełną humoru i absurdu, i tak w istocie jest.

K. A. Kowalewska to tłumaczka angielskiego, pasjonatka fotografii sportowej i ulicznej. Jest absolwentką studiów lingwistycznych i edytorskich, kształciła się również w sztuce pisania. W swoim życiu wykonywała już sporo zawodów – była nauczycielką, felietonistką i sędzią sportowym. Autorka uprawia dużo sportu, uczy się hiszpańskiego, słucha punk rocka, lubi upały, frytki i Lizbonę. "Pijany skryba" to jej debiut literacki.

Maciek to trzydziestolatek, który w swoim życiu nie skalał się jeszcze żadną pracą, bowiem jego...

korcia | 2015-06-11
Przeczytana: 06 czerwca 2015

Trzeba przyznać, że kłopoty bardzo lubią Maćka. Mam wrażenie, że czasami sam je na siebie ściąga, bo zamiast najprostszego rozwiązania, często wybiera to najbardziej ryzykowne. Chłopak ma dosyć luźne podejście do życia. W swojej dotychczasowej egzystencji nie przepracował jeszcze ani jednego dnia, a mimo to jakoś sobie radzi. Głownie dzięki dziadkowi, który dał mu pieniądze na mieszkanie, a do tego wspierał wnuka finansowo, nawet zza grobu. Tak było przynajmniej dopóki żył brat dziadka, który to bardzo skrupulatnie wypełniał jego ostatnią wolę. Gdy Stanisław umarł, to jego syn zajął się finansami Maćka. Jednocześnie okazało się, że Stan Junior nie jest dla chłopaka zbyt łaskawy... Jednak Maciek będzie walczyć o swój majątek i nie zamierza się łatwo poddać. Pomogą mu w tym dwaj bracia – Mariusz i Sylwek.

Jest to zabawna historia, z dużym przymrużeniem oka, pełna absurdów i szalonych pomysłów. Przygody naszych bohaterów, jak i oni sam, są niesamowicie przerysowane. Szybko okazuje...

8_oclock | 2015-06-09
Na półkach: Przeczytane, A_Wo, 2015
Przeczytana: 09 czerwca 2015

Zaczęłam czytać i najpierw zagnieździło mi się wspomnienie książki H. Ożogowskiej "Dziewczyna i chłopak, czyli heca"... i nie chciało opuścić, następny był Niziurski. Miła książka młodzieżowa.

Patrycja Żurek | 2015-01-15
Przeczytana: 13 stycznia 2015

„Pijany skryba” to debiut Kasi Kowalewskiej, ale debiut nie byle jaki, Autorka posiada bowiem inteligencję oraz humor i właśnie to połączenie sprawia, że ten tekst jest tak dobry! Co prawda nie przejawiam akurat takiego poczucia humoru, jednak muszę docenić dowcip i styl Autorki, która buduje swoją powieść w klimatyczny, humorystyczny sposób.
Zarówno Maciek, główny bohater, nieco zagubiony trzydziestolatek, jak i Mariusz, jego najlepszy kumpel, fan siłowni i nagietków, Kinga, mistrzyni nastrojów czy Sylwek, który porozumiewa się z otoczeniem w dość charakterystyczny sposób są zarysowani grubą kreską. To postaci nietuzinkowe i charakterne, a ich sposób bycia uwidacznia się podczas przygód, które przeżywają. A tych jest niemało, ponieważ Kasia postanowiła nie oszczędzać bohaterów, wplątując ich w coraz to nowe sytuacje. Intryga się zawija, a zakończenie... wcale nie przynosi wszystkich oczekiwanych odpowiedzi, co może sugerować, że z Maćkiem i jego świtą jeszcze kiedyś się spotkamy!...

Aimee | 2015-02-24
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 24 lutego 2015

"Niewiarygodne przygody Marka Piegusa" w wersji dla dorosłych. Super humor. Świetnie się rozkręca, od połowy śmiałam się z każdego zdania. Końcówkę czytałam z zapartym tchem.

Alicya Oss | 2015-08-07

Wyobraźcie sobie takie trio: Mariusz, napakowany jak szafa trzydrzwiowa łysol z wytatuowanymi na rękach nagietkami (lub w trzydziestostopniowym upale odziany szczelnie w bluzę, co wcale lepiej napotkanym osobom nie wróży), Sylwek chucherko o łzawiących oczach, zasłaniający oblicze grzywką, który porozumiewa się ze światem na migi i Maciek – w miarę normalna życiowa „fajtłapa”, w wiecznie upapranych ciuchach i specyficznym gustem, jeśli chodzi o płeć przeciwną. Koks, emo i ciarach. Myślicie, że ktokolwiek mógłby potraktować taką „paradę różności” poważnie? Chyba nic dziwnego, że bardzo źli ludzie chcą naszą trójkę oszukać. Na szczęście wrodzona odporność na porażki, pomaga im wyjść cało (lekkie obrażenia się nie liczą) z każdej opresji.

Całość: http://alicyawkrainieslow2.blogspot.com/2015/08/takich-debiutow-nigdy-za-wiele-pijany.html

glasscloud | 2017-04-25
Przeczytana: 13 września 2016

Lekka, zabawna książka, taka do pośmiania.

NieTylkoBestsellery | 2018-02-03
Noel | 2017-03-22