Nie taki diabeł

Wydawnictwo: Novae Res
literatura piękna
giovanna

Jagoda Bielińska-Ptyś ma dość siebie, męża, dzieci i w ogóle całego swojego dotychczasowego życia. Najchętniej posłałaby wszystkich do diabła. Nieoczekiwanie na drodze jej jakże marnego żywota pojawia się ktoś, kto będzie w stanie go odmienić... Nie, nie rycerz na białym koniu ani amant filmowy, lecz najprawdziwszy w świecie diabeł. Diabeł z piekła rodem. Brzydki jak diabli. Z siarczystym poczuciem humoru. Kobieta zawiera z nim pakt, który odmieni życie nie tylko jej, ale również jej rodziny oraz wielu innych warszawiaków.

Nad powieścią czuwa duch Michaiła Bułhakowa. Książka Marii Krzak to napisana ze swadą cięta, przepełniona ironią i absurdem satyra. Autorka soczystym językiem kreśli obraz Polski i Polaków, dając nam okazję do przyjrzenia się rzeczywistości z nieco innej, mniej oczywistej perspektywy.

źródło opisu: http://novaeres.pl/katalog/tytuly?szczegoly=nie_taki_diabel,druk

źródło okładki: http://novaeres.pl/katalog/tytuly?szczegoly=nie_taki_diabel,druk

Oficjalna recenzja
Grzegorz książek: 305

Wacek i Gacek czyli piekielne opowieści

„Nie taki diabeł” Marii Krzak, to elektryzująca, komediowa opowieść o kobiecie z twardym charakterem, ale miękkim sercem i wielkim ciałem. Określenie, że jest to powieść piekielna, byłoby trochę nietrafne, bo diabeł tu jest marny i daleko mu do pana piekielnych czeluści, ale dzięki tej przewrotności, staje się prawie bohaterem pozytywnym...

Diabelskie zadanie jest bardzo proste, znaleźć dziesięć dusz, żeby wrócić z tej okropnej Ziemi do ciepłego i miłego domu w piekle. Jednak coś mi mówi, że pisarka, między wierszami, chciała ukryć smutną opowieść o diabelskim pograniczu i niesprawiedliwości piekielnej, z której usuwa się najsłabsze ogniwo, które w tej książce nosi imię Wacek. Niedaleko niego zawsze krąży pewny siebie, a jednocześnie gburowaty i chamski kot Gacek. Więc Wacek i Gacek w jednym stali mieście.

Pisarce doskonale udał się kontrast między dobrodusznym, można by rzec, diabłem a pełną piekielnego oblicza Jagodą Bielską, matką trójki dzieci. I zapewne powieść byłaby cicha i spokojna, gdyby nie zachcianki i ciągłe wybuchy Jagody dominanty.

A wszystko utrzymane w lekkim stylu z zabawnymi tekstami i komicznymi sytuacjami, w tracie których Jagoda Bielińska-Ptyś, niegdyś sportsmenka, a dziś pulchna i zdradzona żona, przemienia się, za sprawą sił piekielnych Wacka, w boginię seksu. Jednego, czego diabeł nie był w stanie zmienić, to charakteru Jagody i dobrze, bo tam, gdzie Wacek nie mógł, to Jagodę posłał.

I tak przechodzimy od jednej intrygi do drugiej, od gadającego kota,...

I tak przechodzimy od jednej intrygi do drugiej, od gadającego kota, do napadu na bank, od programów telewizyjnych, do rodzinnych konfliktów i wspomnień sprzed lat. Pisarka wbudowała w postacie głównych bohaterów sporo ironii i sarkazmu i kazała im sięgnąć chmur, a potem dobić do dna. W powieści, jak na karuzeli, życie w ciągłym tempie
i z obrotami, które znieść mogą tyko Jagoda i Wacek.

Polecam wszystkim zabawną historię kontrastów, miłości i piekielnej magii z kotem w tle.

Grzegorz Śmiałek

Kasia b | 2019-02-12

Jedna z najśmieszniejszych polskich książek ostatnich lat. Co prawda zakończenie do pewnego stopnia przewidywalne, ale droga do niego nie do podrobienia! Surrealistyczne zwroty akcji i humor jak z Monty Pytona, postacie barwna aż razi po oczach, o charakter(k)ach z piekła rodem, a jednocześnie przesympatyczne i niezapomniane. Wybuchowy patchwork rodzinny w wersji hardcore, w jakże wspaniałej scenerii pluchowato-bożonarodzeniowej. Mistrz i Małgorzata niech się chowają, nadciąga piekielny duet Jagódka i Wacuś! Połączenie "Zapomnianego diabła" i "Igraszek z diabłem" we współczesnej Warszawie - czego chcieć więcej?

Ani | 2018-02-28
Przeczytana: 28 grudnia 2017

Rewelacyjna książka, jeśli czytelnik chce sie odstresować i odreagować codzienne troski.
Osobiście bardzo często wybuchałam gromkim, nieoczekiwanym śmiechem podczas czytania "Diabła..." a czytałam tę pozycję dwukrotnie i dwukrotnie bawiłam się do łez.
Powieść pełna ironii, ewidentnego nonsensu i komediowego absurdu.
Nie każdemu może odpowiadać często wulgarny język bohaterów,ale dodaje on tylko większego uroku i pikanterii tej książce.

Agata | 2018-02-23
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2018

Lekka, przyjemna opowieść z diabelskim akcentem :)
Komedia nawet fajna, ale stwierdzenie, że nad książką czuwa duch Bułhakowa, jest znacznie przesadzone.

Eleńka | 2017-03-23
Przeczytana: 23 marca 2017

Trochę nawiązań do "Mistrza i Małgorzaty", zarówno pomysłem, jak i klimatem. Co robi Jaga Biel, bardzo puszysta i zaniedbana 50-latka, kiedy spotyka diabła? Prosi o młodość, urodę i powodzenie u płci przeciwnej, jakże by inaczej:) I otrzymuje to, o co prosi. I dopiero wtedy zaczynają się problemy. Całkiem przyjemna lektura.

Daniel | 2017-02-25
Przeczytana: 11 lutego 2017

"Wezmę Mistrza i Małgorzatę i spróbuję go przerobić na komedię"... albo go ośmieszyć, bo to autorce się udało. Mimo to wyszła całkiem niezła i lekka książka. Może byłaby nawet bardzo dobra, gdyby miała w sobie moc. Autorka jednak wolała iść w ilość stron, zamiast siłę przenieść na zrobienie czegoś "wow".

apricort | 2016-02-05

Co się dzieje, gdy wulgarna, zmęczona życiem frustratka spotyka na swojej wyboistej życiowej drodze szpetnego, nieudacznego diabła?? Wybucha komiczno-satyryczna, słodko-gorzka bomba! Napisać cokolwiek o fabule, to popsuć czytelnikowi całą zabawę... Prześmieszna od pierwszych do ostatnich stron, napisana porywiście i soczyście, świetna, świetna książka. Znakomita rozrywka dla wszystkich, którzy czytają po to, by oderwać się od smutnej codzienności, choć nie do końca od niej odfrunąć!

ZUZA | 2016-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2016

Książka niezwykła, pełna humoru i celnych obserwacji. Uwaga, jest niebezpieczna - zaczytanie grozi niekontrolowanymi wybuchami... śmiechu. Polecam.

Pinko1700 | 2015-10-02
Na półkach: Przeczytane, 2015, Posiadam

"Diabli nadali", "Diabeł ogonem nakrył" czy chyba najpopularniejsze- "Gdzie diabeł nie może, tam babę pośle". Co też uwzięli się na tego biednego wysłannika Piekieł?!
Jagoda Bielińska- Ptyś lata świetności ma już dawno, daaawno za sobą. Kiedyś chluba polskiego sportu, dziś rozmiarowo przypominająca średniej wielkości orkę kobieta ma serdecznie dość tego, czego każdy jej przed laty zazdrościł- męża, rodziny, firmy. Niestety, na jej drodze nigdy nie stanęła wróżka spełniająca życzenia (zakładam, że tak było lepiej dla dobra magicznej istoty...), ale... najprawdziwszy diabeł. Może lekko wybrakowany, ale w końcu ciągle diabeł, prawda?
Tak zaczyna się szalona podróż po Warszawie w poszukiwaniu dusz, które można zgubić na konto biednego Wacka.

Wysłannik Piekła w nowej, lekkiej odsłonie? Czemu nie?! Na książkę pani Marii Krzak zdecydowałam się głównie dlatego, iż miałam nadzieję na ciekawą, pełną humoru i przedziwnych wydarzeń historię. Czy taką dostałam? Tak!

Nie taki diabeł już na...

Przeczytana: 10 września 2015

GE-NIAL-NA! Tak mam ochotę zakrzyknąć po lekturze powieści Marii Krzak! Historia współczesna, aż do bólu. Na dodatek przezabawna, ironiczna i pełna zaskakujących zwrotów akcji.
A dzieje się w tej książce wiele, oj wiele.. Jagoda Bielińska-Ptyś, dawniej gwiazda sportu, dzisiaj zaniedbana ogromna kobieta mająca pretensje do całego świata, szczególnie do męża, że zmarnował jej życie. Ów mąż ma kochankę, zresztą nie pierwszą. W drodze do niej sfrustrowana kobieta spotyka diabła we własnej rogatej osobie. Ten proponuje jej pakt- w zamian za pomoc w zebraniu dziesięciu dusz, spełni jej życzenia..
Tylko czy Jagoda, jest pewna, czy wie, czego sobie życzy? Jak potoczą się losy tej niecodziennej pary? Czy uda im się zdobyć dusze, będące powrotnym biletem do piekła? I czy Vaculleus zwany pieszczotliwie Wackiem, na pewno chce tam wrócić? Te i inne zagadki rozwiąże (albo i nie) książka "Nie taki diabeł". Historia kryminalna, metafizyczna i metaforyczna. Jak mówi opis na okładce : "Nad...

MoznaPrzeczytac | 2015-09-02
Przeczytana: 02 września 2015

Mam dla Was zagadkę: czy wiecie, jaka powieść została uznana za najważniejszą powieść XX wieku?*
Tak, to „Mistrz i Małgorzata”. Maria Krzak, autorka powieści „Nie taki diabeł”, obiecuje, iż unosi się nad nią (tzn. książką), duch samego mistrza Bułhakowa… Dla mnie, wielbicielki „oryginału” to wielka motywacja do lektury – chcę się przekonać, czy ta porównawcza zapowiedź nie jest aby na wyrost. A w razie, gdyby spotkało mnie rozczarowanie, zabawię się w grę pt. „Znajdź jak najwięcej podobieństw/różnic” pomiędzy oryginałem a powieścią Pani Krzak…
Jest grudniowy dzień, gdy życiowa frustracja Jagody Bielińskiej-Ptyś (zwanej Jagą Biel) – żony swojego męża i matki trzech dorosłych synów – osiąga swoje apogeum. A jak wiadomo powszechnie, w tego typu momentach następuje zwykle tzw. dramatyczny zwrot akcji (przynajmniej w powieściach, bo w życiu – to już różnie bywa). W tej powieści, na drodze głównej bohaterki staje sam diabeł. Zupełnie prawdziwy, tylko jakiś taki… „nie taki”. Zawierają...