Plotka, czyli oparte na faktach

Okładka książki Plotka, czyli oparte na faktach Elizabeth Renzetti
Okładka książki Plotka, czyli oparte na faktach
Elizabeth Renzetti Wydawnictwo: Prószyński i S-ka literatura piękna
Based on True Story
Prószyński i S-ka
2015-05-05
2015-05-05
Edyta Jaczewska
Edyta Jaczewska

Hmmm, chyba nie mam poczucia humoru (angielskiego) ,bo uśmiechnęłam się tylko raz ,
a to tylko dlatego że w knajpie zamiast napisu toaleta był napis jałówki ;-) .

Nie wiem skąd też pomysł na pierwszy wyraz w tytule ,bo jakoś w książce o plotce nic nie było.
A co było ,Augusta Price aktorka ,która wydała książkę ,nałogowa kłamczucha ,lub mówiąc oględniej widząca prawdę w innym świetle .
Oprócz tego uzależniona od alkoholu i środków przeciwbólowych,niezła mieszanka ;-) .
Augusta dowiaduje się że jej ex partner pisze książkę ,a ona postanawia wykraść rękopis ,bo nie życzy sobie żeby o niej też w tej książce wspominał.
Czy jej się to uda? Jeśli jednak macie ochotę sięgnąć po tę książkę ,choćby jako przerywnik od "cięższego kalibru" to odkryjecie też dlaczego syn zerwał z nią kontakt .
Ogólnie książka na jeden ,góra dwa wieczory :-)

a to tylko dlatego że w knajpie zamiast napisu toaleta był napis jałówki ;-) .

Wiem, że opinii nie powinno się zaczynać od krytyki. Ale czy zdarzyło wam się czytać książkę, którą mieliście chęć rzucić w kąt? Nie ważne czy były to pierwsze jej strony, czy któreś z ostatnich? Ja w sierpniu znalazłam taką. A właściwie, to w lipcu, jednak jej doczytanie zajęło mi bardzo dużo czasu.

Plotka, czyli oparte na faktach, to historia Augusty Price, byłej aktorki, znanej z oper mydlanych i serialu, w którym zagrała aktorkę mającą problemy z alkoholem. W życiu, niewiele różni się od granych przez siebie bohaterów. Jest skandalistką, alkoholiczką, która dzień zaczyna od kropli alkoholu, lub - bądźmy szczerzy - butelki. Napisała również książkę - autobiografię. Nie zawarła w niej jednak całego swojego życia, niektóre historie urywają się w połowie, inne są tylko wspomniane i nie rozwinięte, a o części sytuacji Augusta w ogóle nie wspomina. W jej życiu był jednak mężczyzna, o którym nie zamieściła nawet słowa w książce, a który sam jest na etapie pisania autobiografii. Augusta bojąc się o swoją karierę i wizerunek postanawia go odnaleźć i zniszczyć jego dzieło. Towarzyszy jej Frances, była dziennikarka, którą z powodu redukcji etatów wyrzucono z wydawnictwa. Młoda kobieta nie spodziewa się jednak, jak trudną osobą okaże się Augusta, ani tego, jak wiele problemów sprawi. Tym bardziej nie spodziewa się odnaleźć i poznać syna skandalistki, którego porzuciła ze względu na karierę.

Wielokrotnie podczas czytania gubiłam się w historii, wracałam do początku akapitu czy strony próbując zrozumieć o czym w ogóle jest mowa i kto w tym momencie opowiada historię. Nie wiem, może to po prostu nie mój typ literatury, ponieważ czytałam o tej książce kilka pozytywnych opinii. Miła się tutaj kryć prawda o świecie i ludziach przekazana w zabawny sposób, mądrości życiowe i wartka akcja. Ja tego w książce nie odnalazłam i zawiodłam się bardzo. Zmęczyłam jednak książkę czytając po kilka stron i z pewnością do niej nie wrócę.

Plotka, czyli oparte na faktach, to historia Augusty Price, byłej...

1978

Opis brzmiał zachęcająco, ot lekka komedia, sam raz na teraz, czyli czas przedświąteczny, kiedy nie wiadomo w co włożyć ręce i człowiek szuka lżejszej i zabawnej lektury. No cóż, książka nie wywołała we mnie choć jednego napadu śmiechu. Widocznie mam nieco inne poczucie humoru. Historia Augusty miała spory potencjał, ale gdzieś po drodze zabrakło lekkości i żartu.

To pierwsza książka tej autorki jaką przeczytałam. Do lektury zachęcił mnie opis na okładce. Zawiera wątek o pisaniu, który lubię, a także o celebrytach, których lubię mniej, ale czasami warto przeczytać.
„Plotka czyli oparte na faktach” czyta się dobrze i szybko.

„Plotka czyli oparte na faktach” czyta się dobrze i szybko.

Zakupiłam książkę sugerując się dość,ciekawą okładką oraz interesującym opisem " Uwaga. Lektura grozi niekontrolowanymi wybuchami śmiechu ". I tu zaskoczenie bo Elizabeth Renzetti ma swój specyficzny styl, którym pisze o czym wkrótce się przekonałam. Ten styl jednym się podoba innym nie, sama znalazłam się gdzieś pomiędzy, ponieważ szczególnie na początku trudno mi się było odnaleźć. Przerywałam czytanie, odkładałam książkę aby znów do niej wrócić. Ale na szczęście przebrnęłam jakoś ten niezbyt zachęcający początek i im dalej zagłębiałam się w historię Augusty i Frances, styl książki już mi nie przeszkadzał a wręcz przeciwnie nie mogłam się już oderwać od historii szalonej pani Price, której życie wiecznie podstawia nogę a ona powstaje otrząsa się i zalicza kolejną wpadkę.Polubiłam główne bohaterki i moim zdaniem gdyby ktoś się pokusił i nakręcił film byłby lepszy w odbiorze niż książka. Augusta to zapijaczona eks gwiazda pełna nieprzewidywalnych pomysłów i kiedy topnieją zasoby pieniężne wpada na pomysł aby napisać książkę swoją luźną biografię, która staje się bestsellerem ale czy plotka ... może być oparta na faktach. Więc kiedy dowiaduje się, że były kochanek zamierza wydać własną książkę,w której jak podejrzewa opisze całą prawdę, wpada w panikę i postanawia go powstrzymać.Rusza w szaloną podróż z Londynu do Kalifornii wraz z biedną Frances, dziennikarką bez perspektyw, ale rozsądną i trzeźwo myślącą.Są niesamowitym duetem działającym na zasadzie kontrastu ale stanowią dla siebie w odpowiedniej chwili solidne wsparcie. Obie wyruszają w podróż w różnych celach. Czy to osiągną ? Trzeba koniecznie przeczytać. Renzetti opowiada historię bez osądu i subiektywizmu. Może nie rozśmiesza ale zmusza do refleksji nad problemem uzależnienia, braku pewności siebie, wpływem wychowania na nasze życie. Jak działa rodzina w chwili uzależnienia, jak ważne jest posiadanie przyjaciół oraz prawdziwa miłość. Szkoda, że zakończenie jest takie a nie inne bo zostawia pewien niedosyt. Nie wiemy jak potoczyły się dalsze losy bohaterek. Ta pozycja nie każdemu przypadnie do gustu ale warto przeczytać szkoda, że początek jest mało wciągający i trzeba wykazać się cierpliwością.

" W końcu wszystko wraca, żeby dać ci kopa w tyłek. Nawet to, co cie kiedyś po tym tyłku całowało ".

Przepraszam... Od ładnych kilku lat nie miałam sytuacji, że odkładam książkę nieskończoną, nieprzeczytaną. Owszem, zdarzało się, że mi się nie podobało, jednak zaciskałam wtedy zęby i dzielnie próbowałam dokończyć. Czasami byłam zaskoczona, że początkowo nudna powieść pod koniec zaskakiwała.
W przypadku "Plotki..." było inaczej. Mimo ciekawie przeprowadzonej akcji promocyjnej- umieszczania wpisów na Facebokowym fanpage'u wydawnictwa Prószyński i S-ka książka nie zdołała mnie zainteresować. Przyznam się, że nawet nie wiem, o czym jest. Z chaotycznie opisanych wydarzeń "wyłuskałam" dwie bohaterki, których imiona często się powtarzają: Augustę i Frances. Pierwsza to aktorka, dryga- dziennikarka.
Tutaj właściwie kończy się moja wiedza na temat powieści (bo przerwałam gdzieś w połowie, zdołał do mnie dotrzeć szczegół napisania kłamliwej autobiografii Augusty złożonej właśnie z plotek i wydanie podobnej przez jej byłego partnera". Dlatego zostawię Was z notką wydawniczą:

"Augusta Price słynie w Anglii z serialowej roli ciapowatej kelnerki, ale też ze swoich publicznych wpadek po pijanemu. Obecnie nie ma pracy, żadnego kontaktu z synem, a na dodatek kończą jej się środki uspokajające. Zdołała jednak zaliczyć całkowicie niespodziewany sukces wydawniczy, publikując swoje wspomnienia (oparte na faktach… choć jedynie bardzo luźno).
Kiedy Augusta dowiaduje się od Frances Bleeker – niezbyt przebojowej amerykańskiej dziennikarki prasy brukowej – że mężczyzna, z którym kiedyś łączył ją romans, napisał autobiografię, wpada w przerażenie. Obawia się, że jej życiowa historia zostanie obnażona jako stek kłamstw, którym w rzeczywistości jest. Wyrusza więc w podróż z Londynu do Kalifornii, by zemścić się na dawnym kochanku, i angażuje do pomocy niechętnie do całej wyprawy nastawioną Frances.
„Plotka, czyli oparte na faktach” to intrygująca przygoda dwóch całkowicie różnych kobiet, które podróżując od jednego pokoju hotelowego (i minibarku) do drugiego, zawierają zaskakującą przyjaźń. To dowcipna powieść o świecie celebrytów, mediach, prawdzie, kłamstwach i ich konsekwencjach, o fikcji – tej, którą wmawiamy sobie, i tej, którą opowiadamy otoczeniu."

Staram się nikomu nie odradzać przeczytania "Plotki...". Być może u mnie wpływ na taki odbiór tej książki miał fakt, że jestem troszeczkę zajęta, mam kilka innych rzeczy do zrobienia.
Jak pisałam, taka sytuacja nie zdarzyła mi się chyba nigdy (lub były to przypadki jednostkowe, tak rzadkie, że ich nie pamiętam).
Może jeszcze kiedyś sięgnę po tę książkę by zmierzyć się z nią po raz drugi, by spróbować zmienić o niej zdanie.
Bardzo podoba mi się okładka.

W przypadku "Plotki..." było inaczej. Mimo ciekawie przeprowadzonej akcji...

Augusta Price to stara, zapijaczona eks gwiazda, starająca się za wszelką cenę dopiec szczególnie tym, którzy jeszcze darzą ją chociażby namiastką uczucia. Mimo, iż jej gwiazda już dawno nie świeci na hollywoodzkim niebie, kobieta żyje w oparciu o swoje mrzonki i... alkohol. A jakże!
Ale co zrobić, by wzbogacić topniejące zasoby pieniężne i na powrót znaleźć się na językach tłumu? Oczywiście, napisać książkę; i to nie byle jaką! Książkę, która prezentuje najdziwniejsze życiowe anegdoty, przygody. Tylko... czy plotka może być oparta na faktach?
Do "ulubionej alkoholiczki" świata po krótkim czasie dołącza Frances, dziennikarka bez perspektyw. Augusta wciągnęła ją do współpracy, obiecując podreperowanie coraz bardziej dziurawego budżetu dziewczyny. W zamian młodsza bohaterka ma pomóc Price w napisaniu kolejnej książki, ale nikt nie wie, co naprawdę kryje się w głowie byłej gwiazdy.

Obiecano nam lekturę, przy której prawdopodobnie pociekną łzy, ale... ze śmiechu. Dostarczono nam mieszankę wybuchową- spokojną Frances i Augustę, wiecznie na kacu. I co z tego wyszło? Czy Plotka, czyli oparte na faktach to prawdziwy strzał w dziesiątkę?

Tak, to bardzo zabawna pozycja, pełna szalonych przygód i jeszcze bardziej szalonych (albo wręcz głupich) pomysłów na poprawę sytuacji, w której znalazły się bohaterki. Uważam, że film, który powstałby na podstawie książki, mógłby być o niebo lepszy; jest śmiesznie, ale na kolana mnie nie powaliło. Ot, czasem coś na kształt uśmiechu przemknęło po moich ustach. Łezka w każdym razie w oku mi się nie zakręciła.

Prawdą jest, że ciągle coś przerywało mi lekturę- a to wyjazd, a to koniec podróży autobusem (tak, nauczyłam się czytać w komunikacji miejskiej!). Z tego powodu książka była przeze mnie podzielona na części, nie mogłam się na niej w pełni skupić. Mimo tych niesprzyjających okoliczności nie zmienię zdania- utwór dobry, ale nie najlepszy.

Polubiłam główne bohaterki. Augusta Price, mimo daleko posuniętego alkoholizmu dała się "tolerować"; ta kobieta, choć miała już swoje lata, decydowała się na naprawdę szalone przygody. W pewien sposób podziwiałam ją za to- ja za te dwadzieścia kilka lat raczej będę siedzieć spokojnie w fotelu, a nie sprowadzać do pokoju hotelowego młodszych od siebie kochanków. Raczej wątpię, żebym też miała szlajać się ulicami, zalana w pestkę ;). Frances, ta spokojniejsza z książkowego duetu, w założeniu pewnie miała podkreślać wszelkie "wady" Price; ostatecznie sama poniekąd porzuciła sztywne reguły własnego życia.

Żałowałam, że zakończenie się urywa. Jestem ciekawa, jak potoczyły się dalsze losy bohaterek i choć Plotka, czyli oparte na faktach raczej nie pozostanie na długo w mojej pamięci, to chętnie dowiedziałabym się, co u nich słychać.

Czy polecam? Nie wiem. Tę pozycję zostawiam Waszemu sumieniu ;)

Któregoś dnia jej agent David oznajmia kobiecie, że pewna reporterka z ,,London Advance'' chce zrobić z nią wywiad na temat książki ,,Oparte na faktach" jej autorstwa, która wychodzi niebawem w papierowych okładkach. Jej były facet także zamierza wydać własną książkę ,,Jak poskładać złamane serce'' co bardzo denerwuje kobietę, gdyż wie, że może to dotyczyć także jej życia osobistego.

Frances pochodzi z Kalifornii, ale ze względu na swoje marzenie przeniosła się do Anglii by pracować w redakcji. Jej przyjaciółką jest Sue i razem współpracują. Któregoś dnia spotyka się z Augustą by przeprowadzić z nią wywiad na temat jej książki, która utrzymuje się od tygodnia na liście bestsellerów, a po kilku pytaniach zaskakuje ją jej nietypowe zachowanie, gdy porusza tematy jakie autorka ewidentnie pominęła w książce. Augusta kilka dni po wywiadzie z Frances zaproponowała by razem z nią pojechała do Kalifornii, gdyż chciała zmusić byłego faceta o imieniu Kennet, by zaniechał wydania swojej książki. Posiada ona jeszcze jeden plan, który zapobiegnie rozpowiadaniu przez Kennetha kłamstw na jej temat... Nie dowiecie się jeżeli nie przeczytacie.

Książka bardzo lekka, ciekawa, pozwoliła mi się choć na chwilę oderwać od myśli o maturze, odprężyła. Historia Augusty jest bardzo ,,na czasie'' była gwiazda popada w alkoholizm, odsuwa się od najbliższych i nie potrafi żyć bez środków uspokajających. Chwilami bohaterka mocno mnie wkurzała swoim zachowaniem, ciętym językiem, ale zdarzały się też chwile, że z podziwem poznawałam jej dalsze poczynania. Frances to bardzo sympatyczna osóbka, chcąca spełnić swoje największe marzenie, lecz na razie jakoś jej nie wychodzi. Obie wyruszają do Kalifornii w różnych celach. Czy to osiągną? Przekonacie się, gdy chwycicie za tę książkę.

W opisie byłam poinformowana o tym, że książka rozśmiesza do łez, a gdy wczytywałam się w kolejne kartki uświadamiałam sobie, że żadna sytuacja opisana w historii Augusty i Frances nie doprowadziła mnie do nawet najmniejszego uśmiechu. Sądzę, że autorka miała przedziwne poczucie humoru. Książka pokazuje, że alkohol jest zły i potrafi zniszczyć każde życie, gdy się go bierze w nadmiarze, można stracić rodzinę.

Podsumowując książka dobra na rozluźnienie i na chłodne, nudne dni. Lekka zapewniająca dobrą rozrywkę. Poucza, a także nie nudzi. I pomimo, że mnie nie rozśmieszyła to i tak bardzo dobrze się przy niej bawiłam. Polecam.

Tytuł: Plotka, czyli oparte na faktach
Autor: Elizabeth Renzetti
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka