dorotbook 
https://www.instagram.com/dorotbook
Uzależniona od czytania książek. W wolnym czasie, jeśli nie czytam, piszę o książkach albo oglądam seriale ;)
kobieta, Ostróda, status: Czytelniczka, dodała: 3 cytaty, ostatnio widziana 4 godziny temu
Teraz czytam
 • Amerykańscy bogowie
  Amerykańscy bogowie
  Autor:
  Najsłynniejsza powieść Neila Gaimana, która zdobyła serca czytelników na całym świecie. „Amerykańscy bogowie” to opowieść o współczesnym świecie, o przemijaniu wartości, konflikcie pomiędzy tym co now...
  czytelników: 16329 | opinie: 582 | ocena: 7,41 (7244 głosy) | inne wydania: 6
 • Ani żadnej rzeczy
  Ani żadnej rzeczy
  Autor:
  Na dachu Bazyliki Świętego Piotra zostaje ukrzyżowana kobieta. Po tym, jak cudem zostaje odratowana, jej pierwsze słowa brzmią „Heil Hitler”. Jeszcze siedem dni wcześniej, nic nie zapowiada tego makab...
  czytelników: 416 | opinie: 50 | ocena: 5,1 (136 głosów)
 • Bezpański. Ballada o byłym gliniarzu
  Bezpański. Ballada o byłym gliniarzu
  Autorzy:
  Psy rzadko bywają dobre albo złe. Najczęściej są takie, jak zostaną wychowane. Zapis przeszło trzydziestoletniej służby podinspektora Adama Bigaja (ps. „Księciunio”), w latach 90. kierownika sekcji z...
  czytelników: 131 | opinie: 1 | ocena: 8 (5 głosów)
 • Bez słowa
  Bez słowa
  Autor:
  Siedem idealnych dni. Potem on zniknął. Gdy Sarah poznaje Eddiego, zapomina o całym świecie. Pragnie nacieszyć się każdą wspólną chwilą. Spędzają razem - jak zgodnie stwierdzają - najpiękniejszy tydz...
  czytelników: 476 | opinie: 45 | ocena: 8,09 (66 głosów) | inne wydania: 2
 • Cała w fiołkach
  Cała w fiołkach
  Autor:
  Co trzeba zrobić, by zakochać się… na dłużej? Agata cierpi na zbytnią kochliwość. Jej dotychczasowe związki z mężczyznami były wprawdzie pełne pasji, ale krótkotrwałe. Zdaje sobie sprawę, że metryka...
  czytelników: 278 | opinie: 21 | ocena: 7,22 (88 głosów)

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-10-23 21:09:55
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-10-23 21:09:32
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-10-23 18:11:56
Ma nowego znajomego: Ksiazki_moim_swiatem
 
2018-10-22 20:54:31

„Wszystko, co mamy” to istna bomba emocjonalna. Nie są to przyjemne emocje, książka jest pełna smutku, złości, rozgoryczenia i walki ze śmiercią. Czy wobec tego, co dostaniemy w tej książce, możemy się spodziewać szczęśliwego zakończenia?

Nahid, irańska emigrantka żyjąca obecnie w Szwecji, dowiaduje się, że ma raka. Jedyne, co odczuwa to złość na wyniszczającą chorobę, a szpitalny personel,...
„Wszystko, co mamy” to istna bomba emocjonalna. Nie są to przyjemne emocje, książka jest pełna smutku, złości, rozgoryczenia i walki ze śmiercią. Czy wobec tego, co dostaniemy w tej książce, możemy się spodziewać szczęśliwego zakończenia?

Nahid, irańska emigrantka żyjąca obecnie w Szwecji, dowiaduje się, że ma raka. Jedyne, co odczuwa to złość na wyniszczającą chorobę, a szpitalny personel, swoje życie i dorosłą już córkę Aram. Trzydzieści lat wcześniej w Iranie podczas świętowania przyjęcia na studia medyczne Nadih poznaje przyszłego męża Masooda. Obydwoje mają po 18 lat i przed sobą wspólne życie. Niespodziewanie w kraju dochodzi do rewolucji. Masood wciąga dziewczynę w szeregi tajnej grupy, która mimo ryzyka roznosi po mieście ulotki z rewolucyjnymi hasłami. To, co robią, choć niebezpieczne, jest jednocześnie ekscytujące i wciągające. Wkrótce okazuje się, że pełni zapału młodzi ludzie nie są jednak nieśmiertelni, a za swoje działania zapłacą najwyższą cenę. Te dramatyczne wydarzenia tamtych dni położą się mrocznym cieniem dalszych losach Nahid i Masooda. Młode małżeństwo, by się ratować i zapewnić dobrą przyszłość swojej małej córce, za pożyczone pieniądze i z fałszywymi paszportami uciekną do Szwecji. Czy w kraju, gdzie jest wolność i bezpieczeństwo dane im będzie zapomnieć o tragicznych wydarzeniach?

Golnaz Hashemzadeh Bonde nie oszczędza czytelnika i już na samym początku dowiadujemy się wraz z główną bohaterką, że ma raka i zostało jej maksymalnie pół roku życia. Nahid zaczyna odczuwać złość właściwie na wszystko to, co ją otacza. Za wszystkie swoje porażki, życiowe błędy i niespełnione marzenia obwinia córkę i na nią wylewa całą złość. Każda rozmowa z córką, która robi wszystko by ugasić złość matki i pomóc jej ulżyć w ciernieniu podczas wyniszczającej choroby, kończy się kłótnią. Nahid stara się przed śmiercią uporządkować swoje życie. Analizuje swoją przeszłość, powraca myślami do dzieciństwa w Iranie przed rewolucją. Zastanawia się, gdzie popełniła błąd, że zwiodła jako córka, żona i matka. Ma ogromne wyrzuty sumienia, że udało jej się uciec co bezpiecznego państwa, w Iranie pozostała jej matka i siostry. Czy mogła postąpić inaczej? Czy jej ofiary i wyrzeczenia miały jakiś sens? Przełomem w chorobie i w relacjach z Amar jest wiadomość, że córka spodziewa się dziecka. Czy wnuczka będzie wynagrodzeniem wszystkich życiowych błędów i porażek? Czy dzięki niej będzie miała dla kogo żyć i we wnuczce odnajdzie zaginioną przed laty siostrę?

„Wszystko, co mamy” nie jest łatwą i lekką lekturą. Książkę przepełniają uczucia jak irytacja i złość. Choć nie jest gruba, kilka razy chciałam odłożyć książkę na później, bo ogarniała mnie złość na bohaterkę. Ja się złościłam, że Nahid jest irytująca i wszystkich w koło obdarza złością. To bardzo trudna lektura, pełna wspomnień o przeszłości. Opis bólu przepełnionego zgorzknieniem i irytacją i pretensji okazuje się sposobem walki z rakiem. Czy Nahid wygra? W życiu bohaterki pojawi się jednak nadzieja, będzie nią wnuczka. Książka do ostatniej strony jest przepełniona emocjami i nie ma możliwości, by po przeczytaniu o niej nie myśleć. Choć jest o samotności, sensie życia i śmierci, to niesie optymistyczne przesłanie. Jakie? Sprawdźcie sami.

pokaż więcej

 
2018-10-22 20:41:27
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Ulubione, Wyzwanie czytelnicze 2018
Cykl: Szklany Tron (tom 2)

Mówi się, że każdy następny tom serii Szklany Tron jest lepszy od poprzedniego. Zaczynając "Koronę w mroku" nic nie wskazywało na to, że będzie lepsza od pierwszej części. Celaena jest już Królewską Obrończynią i nie przypomina tej dziewczyny, którą tak bardzo polubiłam. Na początku wydawało mi się niejasne jej zachowanie, ale krok po kroku odkrywałam to, co zamierza. Nie zabraknie tu wątku... Mówi się, że każdy następny tom serii Szklany Tron jest lepszy od poprzedniego. Zaczynając "Koronę w mroku" nic nie wskazywało na to, że będzie lepsza od pierwszej części. Celaena jest już Królewską Obrończynią i nie przypomina tej dziewczyny, którą tak bardzo polubiłam. Na początku wydawało mi się niejasne jej zachowanie, ale krok po kroku odkrywałam to, co zamierza. Nie zabraknie tu wątku miłosnego, ale czy to książę Dorian będzie obiektem uczuć Celaeny? Dorian też przejdzie pewną metamorfozę i bardzo mi się podobał jego wątek w tej części. Zakończenie sprawiło, że zamarłam w głupim uśmiechu, zdając sobie sprawę, jaka byłam ślepa. Po raz kolejny autorka sprawiła, że pochłonęłam książkę w jeden dzień, bo nie mogłam jej odłożyć. I prawdę mówią Ci, że ta część jest lepsza.

pokaż więcej

 
2018-10-20 21:58:51
Autor:

Historia wielkiej miłości, która wymaga wielu poświęceń, lecz jest w stanie przetrwać najcięższą próbę” – gdy masz romantyczną duszę i widzisz takie zdanie, to jedyne, o czym myślisz to to, że jest to książka dla Ciebie. Jeszcze bardziej interesujące jest to, że książkę, o której tu mowa, czyli „Sekret Tatiany” autorki Gill Paul, można kupić w dwóch wersjach okładkowych – historycznej oraz... Historia wielkiej miłości, która wymaga wielu poświęceń, lecz jest w stanie przetrwać najcięższą próbę” – gdy masz romantyczną duszę i widzisz takie zdanie, to jedyne, o czym myślisz to to, że jest to książka dla Ciebie. Jeszcze bardziej interesujące jest to, że książkę, o której tu mowa, czyli „Sekret Tatiany” autorki Gill Paul, można kupić w dwóch wersjach okładkowych – historycznej oraz współczesnej. Dlaczego tak jest? Odpowiedź tkwi w fabule.
„Sekret Tatiany” to historia dwóch kobiet, które łączy tajemnica. Czyż nie brzmi to intrygująco?

Rok 1914. Wielka księżna Tatiana z rodu Romanowów, podczas pełnienia swojej służby w szpitalu, zakochuje się w rannych oficerze kawalerii – Dymitrze. Młodym niestety przyszło żyć w bardzo niebezpiecznych czasach, wojna przybiera katastrofalny obrót, potężna monarchia Romanowów chyli się ku upadkowi. Życiu kochanków zagraża ogromne niebezpieczeństwo. Czy ich miłość będzie miała szansę przetrwać?

Rok 2016. Kitty właśnie została zdradzona przez swojego męża. By ochłonąć i przemyśleć, czy jej małżeństwo może jeszcze istnieć, wyjeżdża z Londynu do odziedziczonego po pradziadku domku nad jeziorem Akanabee w stanie Nowy Jork. Dom wyglądający jak ruina kryje w środku wiele tajemnic, dziewczyna niespodziewanie odnajduje niezwykły, wysadzany klejnotami Faberge naszyjnik. Skąd się tam wziął? Zaintrygowana postanawia dowiedzieć się czegoś więcej o pradziadku i odkryć jego powiązania z carską dynastią. Jaki rodzinny sekret odkryje? I w jaki sposób łączą się ze sobą losy księżnej Tatiany z Kitty?

Bardzo lubię czytać powieści historyczne, a jeśli znajdzie się wątek romantyczny, tym bardziej mnie to cieszy. Przyznaje się od razu, o losach rodziny Romanowów niewiele już pamiętam z lekcji historii w szkole. Dlatego też nie wiedziałam czego mogę się spodziewać po książce Gill Paul. Zaczęłam czytać i automatycznie przepadłam. W międzyczasie spędziłam także kilka godzin na szukaniu informacji o tym rodzie, a zwłaszcza o księżnej Tatianie. Przez lata pojawiło się mnóstwo spekulacji dotyczące rodziny Romanowów i ich bestialskiego morderstwa pewnej lipcowej nocy. Historia ta bardzo zafascynowała autorkę i dzięki temu pojawiła się przepiękna książka. Plusem jest dodatek umieszczony na samym końcu książki, w którym autorka wyjaśnia, co zostało zmienione w historii postaci. Co by było, gdyby jednak ktoś przeżył?

Narracja w książce jest prowadzona przez dwie osoby: przez Kitty i można by zakładać, że drugim narratorem będzie właśnie księżna. Otóż nie, bo historia Tatiany jest opowiadana poprzez narrację Dymitra, pradziadka Kitty. Obydwie historie są bardzo ciekawe, lecz to opowieść o wielkiej miłości Tatiany i Dymitra skradła moje serce. Ku mojej uciesze ten wątek jest obszerniejszy niż wątek Kitty. Nie, żeby historia współczesna była nuda, z zaciekawieniem przypatrywałam się temu, jak dziewczyna rozpoczyna poszukiwania powiązań losów pradziadka z rodem Romanowów, jak odkrywa, że Dymitr był pisarzem i dzięki niemu zaczyna analizować uczucia do męża, myśleć o przyszłości małżeństwa i o samej sobie. Uczucie, którym darzyli się Dymitr i Tatiana, było cudowne, taka miłość nie zdarza się często. Choć może niekiedy opisy były naiwne, to zawarte w nich emocje do mnie przemówiły. Wyraźnie można tu odczuć pewną rosyjską melancholijność duszy. Czy naprawdę można kogoś tak mocno kochać? Autorka tchnęła nowe życie w postać księżnej i jej ukochanego i bardzo bym chciała, by właśnie tak wyglądały ich losy.

Zawsze mam ogromny problem, gdy piszę o książce, która mi się bardzo podobała. Jak oddać słowami jej wpływ na moje uczucia podczas lektury, jak napisać o tym, co mi się podobało. Bo podobało mi się tu dosłownie wszystko. Prowadzenie fabuły, język, połączenie losów Tatiany z Kitty. Z zainteresowaniem odkrywałam tajemnicę księżnej, lecz jednocześnie nie chciałam, by ta książka za szybko mi się skończyła. „Sekret Tatiany” wycisnął ze mnie nie raz łzę wzruszenia. Jeśli nie macie jeszcze planów na jesienne wieczory, ta książka z pewnością będzie idealnym rozwiązaniem.

pokaż więcej

 
2018-10-20 11:49:36
Ma nowego znajomego: opowiemci
 
2018-10-18 20:45:18
Ma nowego znajomego: Zuell_Zuell
 
2018-10-18 20:37:41
Cykl: Tajemnica Askiru (tom 2)

Kto czekał na kontynuację losów Havalda? Jeśli spodobał Wam się „Pierwszy Róg”, to musicie sięgnąć po „Drugi Legion”. Czy bohaterowie opuścili gospodę Pod Głowomotem? Kim jest tajemniczy przybysz z zapomnianego królestwa Askiru?

Drugi tom książki Richarda Schwartza zaczyna się w momencie przybycia do gospody tajemniczego wędrowca. Przybysz opowiada Haraldowi i Leandrze i rozbiciu dawnego...
Kto czekał na kontynuację losów Havalda? Jeśli spodobał Wam się „Pierwszy Róg”, to musicie sięgnąć po „Drugi Legion”. Czy bohaterowie opuścili gospodę Pod Głowomotem? Kim jest tajemniczy przybysz z zapomnianego królestwa Askiru?

Drugi tom książki Richarda Schwartza zaczyna się w momencie przybycia do gospody tajemniczego wędrowca. Przybysz opowiada Haraldowi i Leandrze i rozbiciu dawnego królestwa i wyjaśnia funkcjonowanie magicznych wrót. Havald bowiem decyduje się wraz ze swoimi kompanami na opuszczenie gospody Pod Głowomlotem w celu poszukiwania portalu, który przeniesie ich do Askiru. Tam chcą szukać pomocy, jednocześnie ostrzegając mieszkańców przed najeźdźcą – brutalnym władcą Thalaku. Nasza dzielna załoga nie wie jednak tego, że po ich śladach podąża wróg. Zamiast w Askirze ładują jednak w pustynnym Besarajnie. Co tam będzie czekało na naszych śmiałków?

Wiele osób zarzucało autorowi, że w pierwszym tomie wieje nudą, bo akcja rozgrywa się tylko w jednym pomieszczeniu. Mnie osobiście takie poprowadzenie fabuły się bardzo podobało. Większość osób ucieszy jednak fakt, że w drugim tomie bohaterowie opuszczają gospodę, a to oznacza, że czekają na nich nowe przygody. I od samego początku nie możemy narzekać na nudę, zwłaszcza że podczas wędrówki na bohaterów czeka jedna przygoda za drugą. Morderczy mróz zamienią na upał, a jak poradzą sobie z atakiem pająków, niedźwiedzia czy gryfa? Będą musieli działać zespołowo, nauczyć się sprytu i wciąż posługiwać się magią. Można powiedzieć, że w padają w coraz gorsze pułapki, a za ich plecami działa przebiegły wróg. Czy uda im się dotrzeć cało i w pełnym zespole do Askiru, skoro na ich droga nie będzie prosta?

Narratorem i zarazem przywódcą grupy jest Havald. Czy w tym tomie wiemy więcej o tej postaci? Autor wciąż nie wyjaśnia tajemniczej przeszłości, ale tego bohatera możemy poznać w całkiem nowych warunkach i zobaczyć, jak zachowa się, gdy straci wzrok i będzie prowadzony przez Rozpruwacza Dusz. W „Pierwszym Rogu” bohaterką, która miała ogromne znaczenie była Leandra, w tej części ma się wrażenie, że usunęła się w cień i dopuściła do głosu mroczną elfkę Zokorę. Czy dzięki temu książka jest jeszcze bardziej atrakcyjna i ciekawa? Zdecydujcie sami. Oczywiście pojawią się nowi bohaterowie a w drużynie Havalda znajdzie się także Poppet, która sprawdzi się w roli przewodniczki niewidomego bohatera. Autor zadbał także o to, by w każdym z bohaterów zaszły głębokie zmiany. I to bardzo dobrze widać choćby na przykładzie Zokory, która stara poznać się zwyczaje ludzi.

Szwartz ponownie zadbał o to, by czytelnik wręcz pochłaniał strony. Tak jak i w „Pierwszym Rogu” ogromne znaczenie ma język i humor. Stylistyka jest dopasowana do rozmówcy, a przekomarzania się Zokory wywołują uśmiech na ustach. Na końcu także został umieszczony krótki spis występujących bohaterów. Każdy rozdział zaczyna się tytułem zdradzającym, o czym przeczytamy na kolejnych kilkunastu stronach.

Richard Szwartz będzie chyba najbardziej kojarzył mi się z zakończeniami swoich książek. Najpierw jesteśmy zaskoczeni, że to już koniec, robimy się źli na autora, ze w taki sposób zakończył swoje książki (ponownie!) , później oczekujemy z niecierpliwością na ukazanie się następnej części. Tak, w „Drugim Legionie” ponownie autor sprawił, że gdy tylko przeczytałam ostatnie zdanie, to od razu zapragnęłam jak najszybciej dowiedzieć się, co będzie dalej. Mam nadzieję, że już niedługo pojawi się tom trzeci i będzie w nim jeszcze więcej przygód, opisów walk, przemian bohaterów i magii. Polecam.

pokaż więcej

 
2018-10-16 21:26:28
Dodała książkę na półkę: Teraz czytam
 
2018-10-16 21:26:12
Dodała książkę na półkę: Teraz czytam
 
2018-10-15 21:04:14
Ma nowego znajomego: karka
 
2018-10-15 19:26:59

Czy Ty też już wszędzie widzisz czerwone nitki? To już paranoja, czy może te nitki w jakiś sposób się ze sobą łączą? Czujesz, że sobie tego nie wymyśliłeś i tajemnicze samobójstwa nie są przypadkowe. Tylko jak przekonać pozostałych, że masz rację? A może jednak to Ty się mylisz i to początek paranoi?

Mam bardzo dobrą wiadomość dla wszystkich fanek przystojnego lekarza medycyny sądowej Marka...
Czy Ty też już wszędzie widzisz czerwone nitki? To już paranoja, czy może te nitki w jakiś sposób się ze sobą łączą? Czujesz, że sobie tego nie wymyśliłeś i tajemnicze samobójstwa nie są przypadkowe. Tylko jak przekonać pozostałych, że masz rację? A może jednak to Ty się mylisz i to początek paranoi?

Mam bardzo dobrą wiadomość dla wszystkich fanek przystojnego lekarza medycyny sądowej Marka Zadrożnego. Znany już z pierwszej części serii W lekarskim fartuchu – „Obsesji” lekarz będzie głównym bohaterem najnowszej książki Katarzyny Bereniki Miszczuk, „Paranoi”. Tym razem autorka skupia się na historii Marka, ale nie zapomina też o starych bohaterach. Zadrożny będzie pomagał przyjacielowi Sebastianowi Polowi wyjaśnić sprawy tajemniczych samobójstw. W życiu Marka ponownie pojawi się także doktor Joanna Skoczek. Czy w tej części lekarze będą tylko flirtować, czy może uczucie, które zaiskrzyło w pierwszej części przerodzi się w coś głębszego? Joanna wciąż nie może otrząsnąć się po tym, jak ledwie uniknęła śmierci z rąk tajemniczego wielbiciela. Czy ma się jeszcze czego obawiać, czy to może już paranoja? Takie samo pytanie zadaje sobie i Marek, który zaczyna przyglądać się tajemniczym samobójstwom. Na palcu jednej z ofiar znajduje kawałek czerwonej nitki i taką samą nitkę mają pozostali samobójcy. Policja jednak nie wierzy w jego teorie, a on sam zaczyna się zastanawiać, czy może ma paranoję?

Autorka ujęła mnie już dawno, najpierw genialnym „Kwiatem Paproci” a później „Obsesją”. W książkach znajduję zawsze to, co lubię najbardziej, dobrze prowadzonych bohaterów, interesującą akcję oraz humor. Seria W lekarskim fartuchu zawiera jeszcze jeden element – wątek kryminalny. Bardzo ucieszyłam się na wiadomość, że będzie kontynuacja losów Joanny i Marka. „Paranoja” mnie nie zawiodła, wydaje mi się, że jest może ciut lepsza od bardzo dobrej „Obsesji”. Osoby, które nie znają pierwszej części, mogą zacząć od razu od „Paranoi”, bo wiele istotnych szczegółów będzie omówionych w tej części. Ja jednak polecam zapoznać się z serią w porządku chronologicznym. Łatwiej Wam będzie zrozumieć, dlaczego Joanna zachowuje się właśnie w taki sposób. Jest też sporo dialogów zawierających humor! Musicie też sprawdzić, o co chodzi ze szlafrokiem ;) Marek… no cóż, ja mogę napisać. Dla wielu kobiet będzie po prostu ideałem. Przystojny, inteligentny, sarkastyczny z ogromnym poczuciem humoru. Drogie Panie, niestety Marka coraz częściej ciągnie do Joanny. Ale może z tego nic nie będzie?

Wątek obyczajowy tylko przeplata się z wątkiem kryminalnym. Czy samobójstwa coś ze sobą łączy, czy Zadrożny ma paranoję? Autorka stworzyła bardzo ciekawą historię i wyprowadziła mnie w pole. Kilka rozdziałów czytelnik pozna z perspektywy samego mordercy, zgadniecie kto nim jest? W jednym momencie zapaliła mi się czerwona lampka i pomyślałam: aha, mam Cię, wiem kim jesteś! No cóż, nie spodziewałam się takiego rozwiązania! Wszystkie wątki połączyły się w jedną spójną całość, a mi pozostało siedzieć przez kilka minut w szoku, że właśnie tak rozwiązała się zagadka. Przyjemny styl autorki, która przeplatała wątki osobiste z wątkiem kryminalnym, że ani się nie obejrzałam i dotarłam do zakończenia. Warto było! W tej części poznaliśmy trochę bardziej panią prokurator Natalię Świetlik i miałam wrażenie, że coś ciągnie groźną panią prokurator ku Sebastianowi. Może to ona zostanie główną bohaterką kolejnej części? Byłoby bardzo ciekawie. A może to ja mam już paranoję ;)

Dynamika, zwroty akcji oraz humor – to zdecydowane plusy tej książki. Jeśli spodobała Wam się „Obsesja” to sięgnijcie koniecznie po „Paranoję”, nie pożałujecie. Uważajcie tylko na czerwone nitki, które mogą pojawić się znikąd.

pokaż więcej

 
2018-10-15 18:45:38
Dodała książkę na półkę: Teraz czytam
Cykl: Kroniki Ocalałych (tom 1)
 
2018-10-15 17:10:18
Ma nowego znajomego: motheroftworeads
 
Moja biblioteczka
1743 128 1703
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (92)

Ulubieni autorzy (19)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (6)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd