Czerwone gardło

Rødstrupe
Harry Hole
Patrycja

Inne wydania

Harry Hole, samotnik i alkoholik, a jednocześnie genialny śledczy, przypadkowo wpada na ślad przemyconego do Norwegii snajperskiego karabinu marki Märklin. Trop prowadzi komisarza w kręgi neofaszystów. Czy to przypadek, że starego hitlerowca znaleziono z poderżniętym gardłem w pobliżu miejsca, gdzie zbierają się neonaziści? Hole podejrzewa, że sprawa może mieć początek w czasach drugiej...

Czy to przypadek, że starego hitlerowca znaleziono z poderżniętym gardłem w pobliżu miejsca, gdzie zbierają się neonaziści? Hole podejrzewa, że sprawa może mieć początek w czasach drugiej wojny światowej. Jednak morderca jest ciągle o krok przed nim. Zdaje się mówić: "Jestem sędzią, ławą przysięgłych i katem… Nie powstrzymasz mnie".

źródło opisu: publicat.eu

źródło okładki: empik.com

Paco | 2015-04-09
Na półkach: Jo NESBO
Przeczytana: 09 kwietnia 2015

Lubicie kotlet schabowy :)?
Świeżutki ,pachnący, dobrze wysmażony?:)
Ta książka jest takim kotletem....wiem,wiem..niestosowne porównanie...
Ale może po części oddaje przyjemność, z jaką się ją czyta.
Jedyne do czego można by się przyczepić, to duża ilość nazwisk.
Musiałem się mocno skupiać, bo nie mam do nich pamięci, a nazwisk norweskich w szczególności:). Ale to takie trochę szukanie na siłę, gdyż tak naprawdę ciekawa jest każda strona. Nie ma przestojów i nudnych momentów.
Jest za to spójność, logika i konsekwencja, a Harry jest po prostu ucieleśnieniem bezpretensjonalności :)
Panie Nesbo! Polubiłem Pana :)

denudatio_pulpae | 2017-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2017

"Policja ma stałe procedury w sytuacjach takich jak ta. Harry chodził oczywiście na kursy i wszystkiego się uczył. Nie zamierzał postępować według żadnej z nich".

Oczywiście, że nie zamierzał. Tytuł niepokornego śledczego nie bierze się z przestrzegania procedur ;)

Co wyjdzie, gdy połączy się historię z czasów wojny z współczesnymi wydarzeniami? Czytelnicy lubiący takie pomysły, (a ja się do takowych zaliczam), na pewno docenią ten projekt. Sama idea na to połączenie oczywiście jest u mnie na plus. Nie mogę też powiedzieć, że Jo Nesbø sobie nie poradził z tym tematem. Jednak trochę jestem rozczarowana ostatecznym rozwiązaniem tej zagadki, za dużo psychologii jak na moje oko. Nikłe szanse, że da się rozwiązać taką zagwozdkę samemu, chyba, że ma się szare komórki wyćwiczone jak Herkules Poirot, a ja takich nie mam :) Z drugiej strony zaskakujący finał zawsze w cenie, przewidywalność wadą jest.

Nie podobała mi się otoczka awansu Harrego, ten kierunek kariery, w jakim Nesbø...

emindflow | 2013-08-05
Przeczytana: 04 sierpnia 2013

Ta powieść jest dowodem na to, że nie warto czytać dobrych książek, bo życia nie starczy na poznanie wybitnych i bardzo dobrych. Tylko do siebie mogę mieć pretensje, że ta książka, jak i wszystkie pozostałe pióra tego autora, czekały tak długo na swoją kolej, nieustannie spychane do tyłu przez zalew nie zawsze wartych uwagi nowości. Jo Nesbo napisał powieść świetną, to jest bez dwóch zdań najwyższa półka literatury tego gatunku. Autor wziął się za bary z niezwykle skomplikowanym (jak widać - nie tylko w Polsce)tematem rozrachunkowym, dotyczącym postaw swoich rodaków w czasie ostatniej wojny. Harry Hole w moim prywatnym rankingu powieściowych detektywów pnie się coraz wyżej. Wprawdzie samo zakończenie nieco mnie rozczarowało, tym niemniej powieść jako całość zrobiła na mnie duże wrażenie. Jeśli ktoś jeszcze nie czytał, to gorąco zachęcam do lektury.

Kiwi | 2015-01-13
Na półkach: E-book
Przeczytana: 13 stycznia 2015

Trochę nie łatwo tę pozycję ocenić dlatego, że w moim odczuciu wzbudza kontrowersję. Początek mnie przynudzał, ale gdy się wczytałam w powieść nie mogłam przestać czytać, wszystko stało się sensowne i...
"Czerwone gardło" wywołało u mnie nadspodziewane ciarki po całym ciele.

Akcja rozbudowana, bardzo dużo wątków, historia zapierająca dech w piersiach, fabuła wobec której nie sposób być obojętnym, no i Harry Hole, który zawsze wie gdzie się pojawić.

Bardzo dobry sensacyjny kryminał.

Książki norweskiego pisarza to pożeracze czasu, już zabieram się za kolejne części.

macias | 2014-01-01
Na półkach: 2013
Przeczytana: 31 grudnia 2013

Jo Nesbo czytam w kolejności chronologicznej i stwierdzam, że widoczny jest rozwój autora z każdą kolejną książką. Świetne dialogi, coraz bardziej rozbudowane intrygi, coraz więcej drobnych szczegółów i niuansów, które połączone ze sobą tworzą rozwiązanie zagadki. Mam również wrażenie, że ewoluuje język autora i w konsekwencji otrzymujemy coraz lepsze i ciekawsze dzieła.
Realizacja audiobooka wcale nie odstaje poziomem od treści i słucha się go z ogromną przyjemnością, polecam!!!!

allison | 2014-04-29
Na półkach: Rok 2014
Przeczytana: 28 kwietnia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Czerwone gardło" to pierwsza powieść Jo Nesbo, jaką przeczytałam. Wrażenia odniosłam pozytywne, chociaż muszę szczerze przyznać, że znacznie bardziej podobają mi się kryminały Nessera i Menkella.

Za plus na pewno uważam umiejętne połączenie wątków kryminalnych z obyczajowymi - lubię, gdy akcja nie skupia się tylko na śledztwie, ale pokazuje również życie prywatne bohaterów.
Autorowi udało się ponadto płynnie zestawić bieżące wydarzenia i perypetie z okresu drugiej wojny światowej.
Kolejna zaleta to interesujące wykorzystanie symboliki biblijnej, co w tego typu literaturze zdarza się rzadko.

Całość przeczytałam z zaciekawieniem, a zakończenie dosłownie połknęłam.

Ponieważ wychowałam się na klasycznych kryminałach angielskich, wolę powieści, w których czytelnik nie poznaje mordercy, lecz śledzi i odkrywa jego poczynania wraz z detektywem. Tu mamy inną sytuację, odbiorca wie bowiem znacznie więcej niż policjant, lecz autor przygotował także kilka niespodzianek, związanych...

Roman Dłużniewski | 2017-02-10
Na półkach: Posiadam

Pewna urocza młoda dama, znajoma z LC kazała mi czytać książki Jo Nesbo. Posłusznie sięgnąłem więc po "Czerwone gardło". Książka jest rewelacyjna!! Perfekcyjnie skonstruowana, wielowątkowa fabuła nie pozwalała oderwać się od lektury. Nie potrzeba gromady trupów i drastycznych zbrodni, wystarczy nieprawdopodobny talent autora. Misterna intryga prowadzi nas od frontu wschodniego w wojnie z Sowietami aż po dzień dzisiejszy a Oslo staje się miejscem ostatecznej rozgrywki. Hole jest świetny, taki inny od znanych postaci śledczych. Już z niecierpliwością zerkam na leżący na półce "Trzeci klucz"..

ChicaDeAyer | 2014-08-02
Na półkach: 2014
Przeczytana: 02 sierpnia 2014

Niniejsza pozycja jest moim trzecim zderzeniem z Nesbo i zarazem wykreowanym przez niego komisarzem Harrym Holem - i z radością muszę podkreślić, że jak dotąd najlepszym.

Ta książka jest od początku do końca przemyślana - opowieść nakreślona zarówno z perspektywy II wojny światowej, jak i czasów współczesnych, pozwala na pełny odbiór historii stworzonej przez autora. Napisana dobrym stylem, posiadająca swój klimat oraz składną fabułę - zwyczajnie wciągająca. Pasjonująca pogoń za sprytnym mordercą, obfitująca w szereg zaskakujących zdarzeń i zwrotów sprawia, że czytelnik pragnie więcej i więcej.

Każdemu, kto jeszcze się waha czy zawrzeć bliższą znajomość z twórczością Nesbo, mogę powiedzieć - nie warto zwlekać - i polecić 'Czerwone Gardło'.

Lilian | 2015-03-11
Na półkach: A_Nesbo
Przeczytana: 11 marca 2015

W odróżnieniu do poprzednich części , „Czerwone gardło” zaintrygowało mnie już od samego początku , dobrze czytało mi się zarówno fragmenty z teraźniejszości , jak i to co dotyczyło czasów wojennych.
Bohaterowie bardzo wyraziści, choć jak zwykle potrzebowałam trochę czasu aby oswoić się z norweskimi imionami i nazwiskami. Największym plusem jest tu dla mnie postać Harrego – to, że ma bystry umysł wiadomo już od czasów „Człowieka Nietoperza”. Tutaj dochodzą niezwykle błyskotliwe, inteligentne i momentami zabawne dialogi. Widać tu specyficzne poczucie humoru komisarza.

Niestety zawiodła mnie delikatnie końcówka książki. Niby już wiem – kto , co i z jakich powodów, ale czuję jakby przez moją głowę przeszło tornado. Jak dla mnie to wszystko było zbyt zagmatwane i przekombinowane. Ale są osoby, które bardzo takie rzeczy lubią i na pewno takie rozwiązanie ich usatysfakcjonuje.

Podsumowując – książka na DUŻE TAK - Nesbo , którego lubię, Harry który mnie fascynuje i akcja , która porywa...

Karol | 2014-08-26
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 26 sierpnia 2014

Książka rozkręca się powoli, autor zarzuca nas wydawałoby się niezbyt istotnymi faktami. Później jednak wszystko znajduje swoje miejsce w całej układance. Nesbo świetnie skonstruował fabułę tej książki, przeplatanie wątku teraźniejszego z wydarzeniami z drugiej wojny światowej na początku wydało mi się trochę ryzykowne i nie do końca potrzebne, jednakże ponownie na sam koniec wszystko okazało się bardzo istotne. Może trochę dziwić mnogość historii z których składa się główny wątek, ale z czasem wszystko zostaje(no prawie) zamknięte. Autor sprezentował nam piękną kryminalną układankę. Czyta się z nieukrywaną przyjemnością. Szczególnie samo zakończenie od momentu odnalezienia pamiętników i rozszyfrowania całej zagadki. Majstersztyk.

Alfabet pisarza: Remigiusz Mróz

Bez wątpienia należy do grona najbardziej rozpoznawanych polskich pisarzy kryminałów. Rocznie publikuje więcej książek niż przeciętny Polak czyta. W swoim alfabecie zdradza kto jest jego największą inspiracją, dzięki komu zaczął pisać i jakimi rakietami gra w badmintona.