Wprowadzenie do historii

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
837177222X
historyczna

W książce autorowi chodzi oto, aby dostarczyć określonego, zasadniczego wyposażenia intelektualnego, uwzględniającego nowe przemyślenia filozoficzne dla uzyskania nowoczesnego myślenia o historii.

Imachuemanch | 2013-09-22
Przeczytana: 22 września 2013

Może nie wprowadzenie do historii jako takiej, lecz bardziej "wprowadzenie do historii wg Jerzego Topolskiego". W zwięzły i przystępny sposób autor przedstawia podstawowe definicje i zarys metod, poruszając wiele zaawansowanych kwestii, w tym dyskusyjnych. Skupia się na swojej opinii mówiąc do czytelnika, lecz czyni to w sposób nienachalny. Prowadząc ciekawą narrację, unika odstraszenia czytelnika fachowymi terminami, wręcz przeciwnie, popycha go do lektury "jeszcze jednego akapitu". Co się szczególnie chwali, podstawowe metody obrazuje na konkretnych przykładach, czego często brakuje w innych "wstępach".
Zdecydowanie najlepszy wybór z przeróżnych skryptów i tytułów "vedemecum historyka".

nimloth19 | 2014-01-20

Książka jest bardzo turdna w odbiorze. Trzeba ją czytać wiele razy, żeby cokolwiek z niej zrozumieć. Jak to mówił sam Topolski: student zrozumie ją po 5 przeczytaniu, doktorant po 3 a Topolski po pierwszym. Ja czytałam ją "tylko" trzy razy, a nie jestem doktorantem :P

mika | 2016-03-24

porządnie napisana pozycja dla studenta historii albo para-historii ;) jak np. ja, jest tu świetna charakterystyka źródeł, chociaż można wyłapać trochę "nielogiczności" jeśli ktoś lubi tropić takie rzeczy :)

Jakub Zolnierek | 2011-03-25

Książeczka, którą adept historii powinien poznać. Przynajmniej, jeśli studiował w Poznaniu.

Przeczytana: 04 kwietnia 2007
Dragonfenix | 2016-11-24