Życie codzienne zakonu templariuszy

Tłumaczenie: Mirosław Loba
Wydawnictwo: Replika
historyczna

Ostatecznie to, co ciekawe, poza samym upadkiem templariuszy, to trwające dwa wieki ich zmagania na ziemi i w duszach, to zuchwała postawa mnichów-rycerzy, którą wykształcili w brutalnym i okrutnym świecie tamtych czasów. Z odsłoniętą głową, krótko ostrzyżeni i brodaci, w białych płaszczach z czerwonym krzyżem falujących na ich ramionach jak skrzydła anielskie, galopujący na swych małych arabskich koniach od bitwy do bitwy, giną jeden po drugim z mieczem wbitym w serce. A ich misja miała tylko jeden cel, wyzbyty z wszelkich ludzkich korzyści: zbawienie wieczne i chwała chrześcijaństwa.Jeles ROY, Beau Sang Dla historyka ów rozdźwięk między z jednej strony fantazją, której oddają się bez umiaru rozmaici autorzy książek historycznych, a z drugiej strony autentycznymi dokumentami i wiarygodnymi materiałami przechowywanymi obficie w bibliotekach i w archiwach jest tak wielki, że aż trudno byłoby weń uwierzyć, gdyby ta sprzeczność nie ujawniała się w sposób nader oczywisty i widoczny.Regine PERNOUD, Templariusze

Basia | 2011-11-08
Na półkach: ∎ ~ Historia, Przeczytane

Dobre opracowanie oparte na dokumentach historycznych. Dowiadujemy się z niego wielu ciekawych rzeczy na temat zakonu templariuszy. Lektura godna polecenia dla zainteresowanych tą tematyką :).

Marcin | 2012-08-20
Przeczytana: 19 sierpnia 2012

Pewne fakty, zawarte w książce są nieaktualne, jednakże nie pomniejsza to zalet tej pracy. Autor bardzo szczegółowo analizuje Regułę Zakonu i przybliża nam, jak sam tytuł wskazuje, jego życie codzienne. Oprócz tego, możemy zapoznać się z ceremonią przyjęcia nowego rycerza, a także wyboru Mistrza Świątyni.
Interesujące jest połączenie narracji typowo historycznej, ze swoistego rodzaju opowiadaniem, charakterystycznym dla beletrystyki. Razem z wymyślonym przez autora bratem Jocelinem, śledzimy niektóre wątki z życia Zakonu. W przypadku pracy popularnonaukowej taki zabieg, ułatwia nam przyswajanie tekstu, co nie przeszłoby w surowych ramach pracy ściśle naukowej.

Książka, choć mająca charakter popularyzatorski, charakteryzuje się dużym ładunkiem emocjonalnym jaki zawarł w niej Autor. Pan Bordonove jest (a raczej był) historykiem, więc powinien zdawać sobie sprawę, że obowiązkiem naukowca, jest powstrzymanie się od skrajnego oceniania ludzi żyjących w innych czasach i w innym...

sulek2712 | 2013-06-25

Bardzo ciekawe przedstawienie życia rycerzy Chrystusa. Dla tych, którzy chcą dowiedzieć się kim oni naprawdę byli. Dla zainteresowanych pozycja obowiązkowa. Dla mnie osobiście, naprawdę wyjątkowa i wręcz bezcenna.

Dominik Socha | 2014-10-02
Przeczytana: 12 września 2014

Świetna pozycja historyczna, która w świetle dokumentów zakonu pokazuje całe jego dzieje. dla mnie bomba.

Promyk | 2016-05-26
tomasz | 2016-02-01