William Szekspir. Cytaty najpiękniejsze

2014-11-05
2014-11-05
Józef Paszkowski, Leon Ulrich
myśli powiedzenia cytaty aforyzmy Leon Ulrich Józef Paszkowski

Odkąd tylko zobaczyłam książkę "William Szekspir. Cytaty wybrane" na czyimś blogu, zapragnęłam ją mieć. Moje pragnienie spełniło się bardzo szybko, bo przy najbliższym zamówieniu dołożyłam książkę do koszyka.

Ta pozycja to zbiór wybranych cytatów z różnych dzieł Williama Szekspira. Wyboru dokonała Dorota Malinowska - Grupińska - tłumaczka, redaktorka i wydawca. Czy wyselekcjonowała odpowiednie wersy?

Na pierwszy rzut oka pozycja ta bardzo mnie ucieszyła, jednak zawiodłam się dość prędko. Sądziłam, że zostaną przytoczone fragmenty z większej puli dzieł tego wybitnego dramaturga. Niestety, na tym polu się zawiodłam. "Hamlet", "Juliusz Cezar", "Makbet", "Romeo i Julia", "Poskromienie złośnicy", "Jak wam się podoba", "Wiele hałasu o nic", "Król Lear", "Otello", "Ryszard II", "Sen nocy letniej" - to utwory, z których zostały zaczerpnięte cytaty. Przypuszczałam, że wśród nich znajdą się mniej sztampowe tytuły, a nawet takie zapomniane. Nie powiem, zasób dzieł jest spory, ale można było sięgnąć po więcej.

Co do samych cytatów - tutaj jestem odrobinę rozdarta. Pojawiło się mnóstwo perełek, które nie są aż tak znane... Jednak te bardzo popularne zostały kolejny raz powielone. Co ciekawe, obyło się bez tych najbardziej znanych i cenionych, więc te rozpowszechnione można było sobie darować. Najbardziej irytowało mnie to, że cytaty się powtarzały. Na taką ilość wybitnych słów Szekspira jest to po prostu niewskazane. Spokojnie i bez przeszkód dało się poszukać odpowiednich fragmentów do zagadnień, bo właśnie w ten sposób zaprezentowane są przytaczane cytaty, co jest ciekawsze od podziału na utwory. Stworzono więc kilka tematów, pod które podpięte są odpowiednie wersy szekspirowskie. Jakie? Na przykład: pieniądze, władza, miłość, mądrość, los, kobiety, życie, zdrada, śmierć.

Największym atutem książki są ilustracje. Są po prostu przepiękne, co czyni wydanie gratką dla kolekcjonerów (tym bardziej, że jest w twardej okładce). Szkoda, że ilustracje rozpoczynające nowy temat, pojawiają się też później na kolejnych stronach. Przymykam jednak na to oko, ponieważ raz zdjęcie jest niewielkie, a później zajmuje zdecydowanie więcej miejsca.

Co się dotyczy jeszcze wydania - oprawa graficzna jest skromna, ale estetyczna. Ot, raz na jakiś czas szara strona z białym tekstem. Cytaty też są rozłożone przestrzennie, dzięki czemu panuje ład i porządek. Często w danej grupie tematycznej cytaty z różnych dzieł są przeplatane, lecz nie zawsze.

Słowem podsumowania, polecam tę pozycję nie tylko miłośnikom sztuk Szekspira. Książka może się przydać również osobom, które potrzebują szybkiej ściągawki z różnych maksym - na przykład osoby piszące listy. Ale pozycję rekomenduje wszystkim, chociażby po to, aby mieć na półce i móc ją raz na jakiś czas przejrzeć.

Ta pozycja to zbiór wybranych cytatów z różnych dzieł Williama...

Seria wydań klasyki z ilustracjami to wspaniały zabieg, dzięki któremu mamy okazję nasycić i oczy, i umysł. W tym wypadku (jak zresztą wszystkie inne powieści z tej serii) grafiki dodają niepowtarzalnego uroku i umilają lekturę. Zaletą jest także to, że w zbiorze przytoczono tłumaczenia Leona Ulricha, które są uważane przez wielu za najlepsze. Gorąco polecam!

Więcej: http://recenzjeoptymisty.blogspot.com/2016/09/tworca-ktory-opisa-wszystkie-emocje.html

Więcej:...

Wydawnictwo MG przedstawia nam serię WYDANIE ILUSTROWANE, w którym prezentuje wiele ciekawych utworów, które warto znać, m.in.: Sklepy cynamonowe, Sanatorium pod klepsydrą, Proces oraz Pan Tadeusz.

Wiliama Szekspira przedstawiać chyba nikomu nie muszę. Każdy wie, że był on poetą, dramaturgiem i aktorem.

Jak sama nazwa wskazuje, wewnątrz dzieła są ilustracje. Tyle że nie są one byle czym, ale oddającymi klimat szkicami, które są przepiękne.

Książka jest podzielona na 20 działów tematycznych (Maksymy, Dobro i zło, Kara, Kobieta, Los, Mądrość, Miłość, Pieniądze, Prawda, Przestrogi, Przyroda, Radość i smutek, Sprawiedliwość, Śmierć, Świat, Teatr i muzyka, Władza, Wojna, Zdrada, Życie),w każdym z nich znajduje się kilkadziesiąt cytatów z różnych dzieł Wiliama Szekspira. Dzięki takiemu podziałowi szybko możemy znaleźć to, co akurat nas interesuje, bez zbędnego wertowania całej publikacji, która jest dość obszerna.

„O! gdybym mógł być tylko rękawiczką,
Co tę dłoń kryje!”

Pozostaje tylko jedno pytanie – czy przedstawione przez panią Dorotę Malinowską-Grupińską cytaty są najpiękniejsze. No bo wiadomo, że to był raczej subiektywny wybór, więc nie dla wszystkich te cytaty mogą być wspaniałe.

Jeśli jesteście fanami twórczości W. Szekspira, sięgnijcie po ten utwór. Jeśli macie u siebie w domu wszystkie książki tegoż autora, miejcie również i ten zbiór. Jeśli potrzebujecie do pewnych celów cytatów z książek, wybierzcie ten zbiór.

„Uczciwe serce nie zna niepokoju.”

Jak dla mnie ta książka jest świetna i bardzo potrzebna. Na pewno nieraz z niej skorzystam i pozachwycam wydaniem, które jest PRZE-CU-DO-WNE. Mnogość i różność tychże cytatów pokazuje jak emocjonalne są utwory pana Szekspira.

Tytuł: „Wiliam Szekspir cytaty najpiękniejsze”
Wybór: Dorota Malinowska-Grupińska
Oprawa: twarda
Liczba stron: 223
Data wydania: 05.11.2014
ISBN: 978-83-7779-243-8

Jak sama nazwa wskazuje, wewnątrz dzieła są ilustracje. Tyle że nie...

Z twórczości Szekspira można by wydestylować całe tomy najpiękniejszych cytatów więc jakikolwiek ich wybór będzie sprawiać wrażenie ubogiego. Jednak tutaj to nie tylko wrażenie- cytatów jest zwyczajnie za mało.

A teraz plusy:

+ toż to Szekspir
+ miła dla oka szata graficzna, bogactwo ilustracji
+ fragmenty głównie w tłumaczeniach Leona Ulricha- mające mimo pozornej prostoty ogromną siłę rażenia, bez niepotrzebnego ukwiecania
+ sporo cytatów z "Ryszarda II"- moim zdaniem dzieła z czołówki twórczości Szekspira, które jest często pomijane przy ochach i achach

A teraz plusy:

+ toż to Szekspir
+ miła dla oka szata graficzna, bogactwo ilustracji
+ fragmenty głównie w tłumaczeniach Leona Ulricha- mające mimo pozornej...

Przydatne cytaty....
Książka z niesamowitymi ilustracjami. Piękna oprawa, doskonały wybór cytatów, które możemy użyć nawet we współczesnym świecie. Idealna dla osób lubiących Szekspira, czyli dla wszystkich. Polecam.

Przydatne cytaty....

ZAPRASZAM

Klasyka zawsze kojarzyła mi się z czymś niemiłosiernie nudnym i dłużącym się niczym flaki z olejem. A sam William Szekspir? Był dla mnie facetem, który wymyślił romans w kilka dni, zakończył go śmiercią, a nam- uczniom zbuntowanego gimnazjum- każą go czytać, nie wiadomo w jakim celu. Czy jednak tej książce udało się zmienić nieco moje rozumowanie? Przekonacie się, czytając dalej.

,,O! Gdybym mógł być tylko rękawiczką,
Co tę dłoń kryje!"

Czytanie jest jedną z moich największych pasji i przyznajcie, że klasyki pisarstwa trochę wstyd nie znać. Kiedy ukazała się owa lektura, pomyślałam, że to wprost przeznaczenie! Rozpoczęcie przygody z fundamentami literatury od cytatów jednego z najwybitniejszych artystów, wydało mi się wręcz idealne. I miałam rację!

,,Gwałtownych uciech i koniec gwałtowny."

Najgorsze, co może spotkać każdego człowieka to beznadziejny start, który zmienia nasze nastawienie o sto osiemdziesiąt stopni i od samego początku wzbudza naszą niechęć na przyszłość. Jakie jest wtedy prawdopodobieństwo, że do danej rzeczy wrócimy? Niemal zerowe.

,,Kto umie czekać,
wszystkiego się doczeka."

Natomiast ja, po lekturze "William Szekspir. Cytaty najpiękniejsze", stwierdziłam, iż tytułowy dramaturg jest osobą niezwykle wrażliwą, inteligentną i dostrzegającą rzeczy, które szarym zjadaczom chleba jakoś umykają. Broniłam się przed całą tą klasyką, jak przed zabójczym ogniem. A wiecie co się okazało? Ten ogień ogrzał moje serce i niezwykle rozjaśnił umysł. W skrócie? William Szekspir po prostu do mnie trafił.

,,O, daj mi człowieka,
nie będącego żądz swym niewolnikiem."

Grzechem byłoby, gdybym nie wspomniała o niesamowitym wydaniu. Książka podzielona jest na 20 kategorii (przykładowe: Miłość, Życie, Kara, Prawda),które są bardzo wyraźnie rozdzielone i zaskakująco ułatwiają przyswajanie tekstu. Ponad to, dzięki nim możemy w każdej chwili odszukać interesującą nas dziedzinę. W owych podziałach znajdziemy czytelnie wyeksponowane cytaty- i tutaj należą się ogromne brawa za ich perfekcyjne dobranie. Poza tym, lekturę wzbogacają, przepiękne w swej oryginalności, ilustracje.

,,Czymże jest nazwa? To, co zowiem różą,
Pod inną nazwą równie by pachniało."

Moim zdaniem każdy miłośnik literatury powinien mieć tę książkę w swojej biblioteczce. Jest ona streszczeniem największych życiowych prawd, oprawionych w nietuzinkową ramę. A jeśli, podobnie jak w moim przypadku, nie po drodze Ci z klasyką to lektura ta stanowi idealny start do zagłębienia się w korzenie piśmiennictwa.
Książkę polecam zdecydowanie wszystkim!

A recenzję tę zakończę słowami Szekspira:
,,Reszta jest milczeniem."

ZAPRASZAM

Nie wiem, czy jest to oryginalne, czy też nie, ale Szekspira po prostu uwielbiam. To dzięki niemu pokochałam dramat jako gatunek literacki, a także teatr i sceniczną grę. Na jego sztukach uczyłam się wchodzenia w role – te wieloznaczne, trudne, niejednolite. Zachwycałam się opisem, językiem i kreacją postaci. Jak dziecko (i jako dziecko) cieszyłam się, gdy jego dzieła pojawiały się na liście lektur w danym roku szkolnym. Zbierając to wszystko razem nietrudno się dziwić, że mając możliwość wejścia w posiadanie kolekcjonerskiego zbioru cytatów z mistrzowskich dzieł, skrzętnie z niej skorzystałam. I mogę tylko chwalić, chwalić, chwalić…

Są tu wszystkie moje ukochane komedie – „Sen nocy letniej”, „Wiele hałasu o nic”, „Wesołe kumoszki z Windsoru” czy „Poskromienie złośnicy”, które właściwie znam na pamięć. Są też tragedie – szeroko znany „Makbet”, słynny „Hamlet”, „Otello” czy „Król Lear”. Cytaty nie są jednak ułożone według dzieł, z których pochodzą – jak przystało na podobny zbiór, całość uszeregowana jest tematycznie, według słów-kluczy takich jak miłość, władza, śmierć czy prawda. Takie spojrzenie porządkuje, ale też wskazuje na pewien sposób myślenia autora – czytelnik z łatwością odkrywa, jak uniwersalne i ponadczasowe są maksymy pochodzące przecież z XVI wieku.

Książka ta nie jest kompendium wiedzy, mądrym opracowaniem czy niezwykle odkrywczym dziełem literackim, jednak dla kogoś takiego jak ja to cudowny gadżet i z pewnością wspaniały prezent. Wydanie przyciąga uwagę i cieszy oko – zarówno za sprawą okładki, jak wewnętrznego dopieszczenia graficznego; cytaty wzbogacone są o przedruki obrazów i rycin. Na mojej półce książka ta z pewnością znajdzie się dla tej książki specjalne, honorowe miejsce i myślę, że podobnie będzie u wielu innych czytelników.

„Reszta jest milczeniem”
(Hamlet)

------------------------------------------

No i zakochałam się w Szekspirze.

No i zakochałam się w Szekspirze.

"Cóż to? Wy drżycie? Wszyscy się lękacie?
Nie chce was ganić - jesteście śmiertelni... "

Nie drżyjcie, nie myślcie że Szekspir jest niemodny, a jego historie straciły swój rezonans. Nic bardziej mylnego, "nie chce was ganić". Wszystko o czym pisał sławny stratfordczyk żyje w nas tu i teraz - miłość, nienawiść, lęk, chciwość, śmierć, władza... Od wieków nic się nie zmieniło. Każda epoka znajduje w jego sztukach to, czego sama szuka i co sama chce zobaczyć.

Historia jest okrutna, wielcy giną, mali zostają. Wszystko okazuje się pozorem: wierność, miłość, nawet nienawiść. Zbrodnia jest bezkarna, piękność wybrała brzydotę, a życie ludzkie jest ulotne. Od wyroków losu nie można się już uwolnić. Należy odegrać swoją rolę i przy akompaniamencie śmiechu głupca zejść ze sceny...

"To życie tylko cieniem jest przelotnym,
Nędznym aktorem, co przez swą godzinę
Na scenie świata pawi się i puszy,
I milknie potem; to opowiadana
Z krzykiem i furią powieść przez idiotę,
Nic nie znacząca".

Świat pełen jest ludowych wierzeń magicznych obrzędów, też bolesnej prawdy. Tutaj rozum i namiętność toczą spór. Pożądanie władzy, cierpienie, śmierć i zmienność losu ujawniają swoje prawdziwe oblicze. W tej grze pełno jest zasadzek. Czyżby wynik rozgrywki znał tylko błazen? Ten komentator rzeczywistości, w swej wesołości gorzką przepowiadający przyszłość.

"Rodząc się płaczemy,
Żeśmy na wielką błaznów przyszyli scenę".

Postacie szekspirowskie są zagadką, niespodzianką. Wydaje się im, że tworzą historie by za moment przekonać się, że są tylko jej przedmiotem. To ludzie z krwi i kości często indywidualiści, targani silnymi emocjami. Nie wspierają ich bogowie - oni milczą. Są równie okrutni jak natura i historia.

"A Bóg, gdy kary godzina dojrzeje,
Na grzeszną głowę ciśnie piorun zemsty".

Szekspir buduje swoje dramaty na zasadzie kontrastu. Po lirycznych uniesieniach rozśmieszą nas sprośne żarty. Wzniosłość i trywialność miesza się co chwilę jak w ludowej szopce. Świat, który pokazuje jest brutalny, oparty na walce przeciwieństw, jednocześnie nasycony ludzką prawdą.

Warto powracać do utworów Szekspira, poświęcić czas na sztuki teatralne, utrwalać cytaty, bo nigdzie indziej nie znajdziemy tak ogromnego i porywającego ładunku humanizmu. Nigdzie nie odkryjemy wiary w ludzką szlachetność, umiłowania życia, podziwu dla świata. Przekonamy się też, że niemożliwe jest zbudowanie sprawiedliwego ustroju i doskonałości ludzkiej.

"Zabawne ludzkie szaleństwo!
Gdy nasza fortuna omdlewa, najczęściej przez
własne nasze błędy, składamy winę naszej niedoli
na słońce, księżyc i gwiazdy, niby że zostaliśmy
łotrami z konieczności, głupcami przez niebieskie
zrządzenie, hultajami, złodziejami i oszustami przez
sfer przewagę, pijakami, kłamcami i cudzołożnikami
przez wymuszone posłuszeństwo wpływom
planetarnym; słowem, że wszystkie nasze występki
są tylko bożym zrządzeniem".

Zapraszam: http://magdallenamagazine.blogspot.com/2015/02/szekspir-jak-swiat.html

"Cóż to? Wy drżycie? Wszyscy się lękacie?
Nie chce was ganić - jesteście śmiertelni... "

• Egzemplarz recenzencki
  • Klasyka