William Szekspir. Cytaty najpiękniejsze

Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
klasyka
Ag2S

Utwory Williama Szekspira to klasyka nad klasyką Genialny twórca opisał wszelkie możliwe emocje i stany duszy ludzkiej. Miłość i nienawiść. Radość i gniew. Pożądanie władzy i pożądanie drugiego człowieka. Młodość, dojrzałość, śmierć. Cierpienie i zmienność losu. I choć w tym roku mija 450 lat od jego narodzin (23 kwietnia 1564 r.), utwory Szekspira nic a nic nie straciły na aktualności,...

Utwory Williama Szekspira to klasyka nad klasyką

I choć w tym roku mija 450 lat od jego narodzin (23 kwietnia 1564 r.), utwory Szekspira nic a nic nie straciły na aktualności, ponieważ natura ludzka jest niezmienna.

Proponujemy Państwu wybór cytatów ze sztuk Williama Szekspira ozdobiony ilustracjami Daniela Chodowieckiego oraz Samuela Pufendorfa.

źródło opisu: Wydawnictwo MG, 2014

źródło okładki: http://www.wydawnictwomg.pl/

vampireheart | 2016-11-02
Przeczytana: 02 października 2016

Odkąd tylko zobaczyłam książkę "William Szekspir. Cytaty wybrane" na czyimś blogu, zapragnęłam ją mieć. Moje pragnienie spełniło się bardzo szybko, bo przy najbliższym zamówieniu dołożyłam książkę do koszyka.

Ta pozycja to zbiór wybranych cytatów z różnych dzieł Williama Szekspira. Wyboru dokonała Dorota Malinowska - Grupińska - tłumaczka, redaktorka i wydawca. Czy wyselekcjonowała odpowiednie wersy?

Na pierwszy rzut oka pozycja ta bardzo mnie ucieszyła, jednak zawiodłam się dość prędko. Sądziłam, że zostaną przytoczone fragmenty z większej puli dzieł tego wybitnego dramaturga. Niestety, na tym polu się zawiodłam. "Hamlet", "Juliusz Cezar", "Makbet", "Romeo i Julia", "Poskromienie złośnicy", "Jak wam się podoba", "Wiele hałasu o nic", "Król Lear", "Otello", "Ryszard II", "Sen nocy letniej" - to utwory, z których zostały zaczerpnięte cytaty. Przypuszczałam, że wśród nich znajdą się...

Magdallena | 2015-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2015

"Cóż to? Wy drżycie? Wszyscy się lękacie?
Nie chce was ganić - jesteście śmiertelni... "

Nie drżyjcie, nie myślcie że Szekspir jest niemodny, a jego historie straciły swój rezonans. Nic bardziej mylnego, "nie chce was ganić". Wszystko o czym pisał sławny stratfordczyk żyje w nas tu i teraz - miłość, nienawiść, lęk, chciwość, śmierć, władza... Od wieków nic się nie zmieniło. Każda epoka znajduje w jego sztukach to, czego sama szuka i co sama chce zobaczyć.

Historia jest okrutna, wielcy giną, mali zostają. Wszystko okazuje się pozorem: wierność, miłość, nawet nienawiść. Zbrodnia jest bezkarna, piękność wybrała brzydotę, a życie ludzkie jest ulotne. Od wyroków losu nie można się już uwolnić. Należy odegrać swoją rolę i przy akompaniamencie śmiechu głupca zejść ze sceny...

"To życie tylko cieniem jest przelotnym,
Nędznym aktorem, co przez swą godzinę
Na scenie świata pawi się i puszy,
I milknie potem; to opowiadana
Z krzykiem i furią powieść przez idiotę,
Nic nie...

geena | 2014-11-23
Przeczytana: 21 listopada 2014

"- Umrzeć - zasnąć -
na tym koniec (...)
Umrzeć - zasnąć. - Zasnąć!
Może śnić?"
[s. 13, Hamlet]

Zachwycająca oczy i każdą czytelniczą duszę, seria wydań ilustrowanych ukazująca się nakładem Wydawnictwa MG - tym razem proponuje klasykę nad klasyką, czyli wybór najznakomitszych cytatów pochodzących z utworów Williama Szekspira. W 2014 roku mija dokładnie 450 lat od narodzin tego genialnego twórcy, którego utwory mimo upływu czasu, absolutnie nie straciły na aktualności, a wręcz często są to zdania i powiedzenia, które po wielokroć używamy, nie pamiętając, że cytujemy właśnie Szekspira.

Zbiór ten, skomponowany przez Panią Dorotę Malinowską-Grupińską, właścicielkę Wydawnictwa MG i zarazem wytrawną literaturoznawczynię - zawiera cytaty, które głęboko wniknęły w pamięć wielu czytelników i z których czasami nieświadomie korzystamy, by wyrazić swoje przekonania, wątpliwości, czy nastroje. Jest to zatem "tom słów" - godnych utrwalenia w pamięci jako szekspirowskie i wartych posługiwania...

MałaPisareczka | 2014-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2014

Pełna recenzja znajduje się na moim blogu:

William Szekspir to angielski poeta, dramaturg oraz aktor, żyjący w XVI-XVII wieku. W ciągu swojego życia napisał trzydzieści osiem sztuk, sto pięćdziesiąt cztery sonety, a także wiele innych gatunków. Już za życia cieszył się ogromną popularnością, lecz największa sława urosła dopiero po jego śmierci. Uważa się go za poetę narodowego Anglii oraz za jednego z najwybitniejszych pisarzy.

Na całym świecie, tak jak i w Polsce po dziś dzień nazwisko wielkiego poety nie schodzi z kanonu lektur. Jego największe dzieła, taki jak "Makbet", "Hamlet", czy chociażby wszystkim znany "Romeo i Julia" to historie ponadczasowe, cieszące się nieustanną popularnością. Na podstawie dramatów Williama Szekspira powstało wiele ekranizacji, adaptacji, a same jego utwory doczekały się setek coraz to nowszych wydań.

Na czym polegał - i wciąż polega - sukces Williama...

Huncwotcool | 2016-03-27
Przeczytana: 27 marca 2016

Z twórczości Szekspira można by wydestylować całe tomy najpiękniejszych cytatów więc jakikolwiek ich wybór będzie sprawiać wrażenie ubogiego. Jednak tutaj to nie tylko wrażenie- cytatów jest zwyczajnie za mało.

A teraz plusy:

+ toż to Szekspir
+ miła dla oka szata graficzna, bogactwo ilustracji
+ fragmenty głównie w tłumaczeniach Leona Ulricha- mające mimo pozornej prostoty ogromną siłę rażenia, bez niepotrzebnego ukwiecania
+ sporo cytatów z "Ryszarda II"- moim zdaniem dzieła z czołówki twórczości Szekspira, które jest często pomijane przy ochach i achach

Pewnie nie każdy mnie poprze . Nie każdy zrozumie. Ale jeśli chodzi o umiejętności władania słowem wśród Brytyjczyków cenie głównie dwoje, J.K. Rowling, która nadała mojemu dzieciństwu niesamowitą barwę oraz Williama Szekspira, który zachwycił mnie kiedy zaczęłam dorastać. Utwory obu osób poznałam w tej samej instytucji, w szkole. Sama jestem zdziwiona. Historie chłopca z blizną na czole poznałam od rówieśników oraz przez wycieczki do kina itd. Z kolei Szekspira poprzez przymus. Teraz jak o tym myślę, to wydaje się zabawne, ale wtedy tak nie było. Lektura jakakolwiek by nie była, była przegrana na starcie. Chyba nawet nie potrafię już wytłumaczyć dlaczego. Mimo to „Romeo i Julię” przeczytałam. Nie można powiedzieć, że wpadłam w jakąś euforię. Ale w końcu byłam w Szkole Podstawowe i na zrozumienie kunsztu Szekspira było o wiele za wcześniej. Komisja Edukacji Narodowej miała inna zdanie jak widać. Plus był jedynie taki, że się nie sparzyłam i odtąd imię i nazwisko Wiliam Szekspir...

isobel | 2014-11-16
Przeczytana: 10 listopada 2014

"Słowa, słowa, słowa..."

William Shakespeare - Bard z Avonu tworzący w epoce elżbietańskiej czyli na przełomie renesansu i baroku - zapisał się do historii jako jeden z najwybitniejszych dramatopisarzy wszech czasów i reformator teatru. Jego dzieła stanowiły (i nadal stanowią) inspirację dla wielu artystów (malarzy, pisarzy, reżyserów) i nie tylko, a jego sztuki są najczęściej wystawianymi zarówno na dużej jak i na małej scenie. Każdy z jego dramatów to mała skarbnica pięknych aforyzmów i uniwersalnych, ponadczasowych prawd. Shakespeare niejednokrotnie podzielił ludzkie emocje na części pierwsze, po mistrzowsku ukazując studium duszy ludzkiej i nakreślając prawdziwą naturę człowieka. Jako miłośniczka twórczości Barda z Avonu nie mogłam przejść obojętnie obok tej książki.

"Słowa wzlatują, myśl w prochu się pogrzebie;
Ach! Słów bez myśli nie przyjmują w niebie"

"William Szekspir. Cytaty najpiękniejsze" to nowość od Wydawnictwa MG. Książka zawiera - jak nie trudno się domyślić...

Katarzyna | 2014-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2014

Recenzja dostępna również na:
www.nalogowy-ksiazkoholik.blogspot.com

Z Williamem Szekspirem mamy styczność od gimnazjalnych czasów, a nawet wcześniej. Czytamy jego piękne powieści, jeszcze ich nie rozumiejąc, ale już analizując każdy szczegół. Nie potrafimy odkryć jego niesamowitego piękna, które może otworzyć nam oczy i sprawić, że inaczej spojrzymy na otaczający nas świat.

Właśnie temu służy książka William Szekspir. Cytaty najpiękniejsze. Zbiór otwiera człowieka na otaczające go emocje, ponieważ to właśnie ten autor – w tym momencie klasyk – nadal porusza ludzkie serca. Jego powieści ani trochę nie straciły na autentyczności, choć w tym roku minęło 450 lat od jego narodzin.

Szekspir pokazuje, że ludzka natura jest niezmienna w swej prostocie, choć złożona z niezliczonej liczby częstom niepasujących do siebie puzzli. Autor zostawił ludzkości uniwersalne prawdy, którymi może się kierować każdy człowiek, a wydawnictwo MG wydało je w pięknej książkowej oprawie.

Ach, jakże...

zaczytanywksiazkach | 2016-07-23

Wydawnictwo MG przedstawia nam serię WYDANIE ILUSTROWANE, w którym prezentuje wiele ciekawych utworów, które warto znać, m.in.: Sklepy cynamonowe, Sanatorium pod klepsydrą, Proces oraz Pan Tadeusz.

Wiliama Szekspira przedstawiać chyba nikomu nie muszę. Każdy wie, że był on poetą, dramaturgiem i aktorem.

Jak sama nazwa wskazuje, wewnątrz dzieła są ilustracje. Tyle że nie są one byle czym, ale oddającymi klimat szkicami, które są przepiękne.

Książka jest podzielona na 20 działów tematycznych (Maksymy, Dobro i zło, Kara, Kobieta, Los, Mądrość, Miłość, Pieniądze, Prawda, Przestrogi, Przyroda, Radość i smutek, Sprawiedliwość, Śmierć, Świat, Teatr i muzyka, Władza, Wojna, Zdrada, Życie), w każdym z nich znajduje się kilkadziesiąt cytatów z różnych dzieł Wiliama Szekspira. Dzięki takiemu podziałowi szybko możemy znaleźć to, co akurat nas interesuje, bez zbędnego wertowania całej publikacji, która jest dość obszerna.

„O! gdybym mógł być tylko rękawiczką,
Co tę dłoń...

Williama Szekspira (wiem, że się pisze Shakespeare'a!) przedstawiać chyba nikomu nie muszę; rewelacyjny pisarz, poeta, autor scenariuszy teatralnych, zmora (dla niektórych, mam nadzieję nielicznych) uczniów w okresie szkolnym, gdyż jego dzieła (bądź fragmenty) omawiane są na każdym etapie nauki.

Zebrane w jedność najpiękniejsze cytaty właśnie z jego tekstów stanowią książkę, w której się zakochałam...

Cytaty pochodzą z następujących utworów Szekspira:

Romeo i Julia, Sen nocy letniej, Otello, Hamlet, Makbet, Ryszard II, Poskromienie złośnicy, Wiele hałasu o nic, Król Lear, Jak wam się podoba, Juliusz Cezar,

oraz podzielone są tematycznie na 20 kategorii:

MAKSYMY, DOBRO i ZŁO, KARA, KOBIETA, LOS, MĄDROŚĆ, MIŁOŚĆ, PIENIĄDZE, PRAWDA, PRZESTROGI, PRZYRODA, RADOŚĆ i SMUTEK, SPRAWIEDLIWOŚĆ, ŚMIERĆ, ŚWIAT, TEATR i MUZYKA, WŁADZA, WOJNA, ZDRADA, ŻYCIE.

Chciałabym, by dzisiejsza moja recenzja wyglądała trochę inaczej niż zwykle; mianowicie, przytoczę Wam po jednym cytacie z każdej...