Niedokończone opowieści

Ashwort, Emma, The Moores, Willie Ellin
Maja Lavergne
klasyka
Ag2S

Charlotte Brontë jest bez wątpienia autorką trzech niezwykłych książek: Jane Eyre, Shirley i Villette. Do dziś nie wyjaśniono, czy pozostałe powieści sygnowane nazwiskiem Brontë (Wichrowe Wzgórza, Agnes Grey oraz Lokatorka Wildfell Hall) wyszły spod jej pióra czy też rzeczywiście całe rodzeństwo było na równi utalentowane i mamy do czynienia z twórczością trzech sióstr. Niewątpliwe jest...

Niewątpliwe jest również to, że Charlotte zostawiła w swoich papierach cztery Niedokończone opowieści. Jest to równie niezwykła proza, jak wszystko co wyszło spod jej pióra. Dlatego też dziś proponujemy czytelnikom i miłośnikom geniuszu Brontë te cztery niedokończone utwory, wierząc, że dalsze ich wątki rozwinie Wasza wyobraźnia.

Sekretu osobowości autorki Charlotte Brontë nie sposób do końca wytłumaczyć, można jedynie snuć przypuszczenia. Obserwując jej życie, decyzje i drogę twórczą, trudno nie zauważyć, że Brontë kapitulowała przed samą sobą. Rozwój jej talentu wyznacza właściwie dążenie do samopoznania. Jego eskalację odzwierciedla zaledwie rozpoczęta powieść, Emma, urywająca się po dwóch rozdziałach. Tu można postawić pytanie: dlaczego Charlotte odłożyła tę pracę, skoro nie zadecydowały o tym żadne gwałtowne okoliczności? Może dlatego właśnie, że przeczuwała, iż dojdzie w niej do samookreślenia?

źródło opisu: Wydawnictwo MG, 2014

źródło okładki: http://www.wydawnictwomg.pl/

allison | 2014-09-24
Przeczytana: 24 września 2014

Od bardzo dawna czekałam na pierwsze polskie tłumaczenie "Niedokończonych opowieści" Charlotte Bronte. Moja cierpliwość została wreszcie nagrodzona, a lektura czterech projektów literackich okazała się bardzo interesująca.
Mimo iż tytułowe opowieści są tylko początkiem lub zarysem planowanych dzieł, postanowiłam je ocenić, gdyż są na tyle przemyślane i rozbudowane, że pozostawiają po sobie niezapomniane wrażenie.

Przede wszystkim utwory te wydały mi się bardzo dojrzałe. Ogarnia mnie wielki żal, gdy pomyślę, że wspaniałej pisarce nie było dane skończyć doskonale zapowiadających się powieści. I mam nadzieję, że żaden współczesny pisarz nie będzie próbował dopisywać dalszego ciągu, bo nie wierzę, by można to zrobić bez szkody dla tekstów.
Dlatego dalsze losy bohaterów czterech opowieści wolę sama sobie wyobrazić, chociaż nie jest to łatwe.

Najbardziej zanurzyłam się w pierwszym utworze ("Ashforth"), który jest najobszerniejszy i czytelnik ma okazję poznać sporo szczegółów z...

książek: 1957

"Kiedy kręci się koło fortuny, loteria wyrzuca już to nagrodę, już to pusty los."

Charlotte Bronte po raz kolejny pokazała klasę - nawet w tych szczątkowych fragmentach opowieści widoczny jest jej niesamowity talent, mądrość, umiejętność tworzenia klimatu i przede wszystkim - wyrazistych, barwnych postaci, często też negatywnych... Autorka kreśli swoich bohaterów tak, że są jak żywi - a ja nie mogę odżałować, że już nic więcej nigdy nie dowiem się o nich, poza tymi kilkoma rozdziałami. Zżera mnie ciekawość, co dalej - niestety nie będę mogła jej zaspokoić. Tak się nie powinno robić, zacząć coś i nie skończyć, zostawić czytelnika rozdrażnionego i z niedosytem!

Dla miłośników Bronte, takich jak ja, ten tom czterech opowieści, porzuconych z jakiegoś powodu przez autorkę, to wręcz perełka, zachwycająca kunsztownym, pięknym językiem, dopracowanym w każdym szczególe.

Warto, zdecydowanie warto mieć tę pozycję w swoich zbiorach.

Aga CM | 2016-03-20
Przeczytana: 18 marca 2016

Nie lubię czytać niedokończonych utworów. Tym razem jednak zdecydowałam się poznać powyższą pozycję ze względu na sympatię do twórczości autorki. Przeczytałam już wiele powieści napisanych przez Charlotte Brontë. Poznałam także biografię pióra Eryka Ostrowskiego. Wcześniej tylko słyszałam, że wielu sławnych twórców zostawiło po swej śmierci niedokończone utwory. Niektórzy z nich żądali nawet ich zniszczenia (Franz Kafka). Na szczęście często rękopisy jednak ujrzały światło dzienne. Tak też stało się w przypadku tych 4 opowieści. Mimo że pierwotnie zostały wydane dopiero po śmierci Charlotte Bronte (po 1855 roku) to pierwsze polskie wydanie ukazało się dopiero niedawno - w 2014 roku. Sami przyznacie, że długo trzeba było czekać na ich tłumaczenie - aż 154 lata.

Główna bohaterka jednego z utworów ("Emma") niezbyt przypomina postacie z innych powieści Charlotte Brontë. Bardziej podobna jest do stworzonych przez Williama M. Thackeraya w "Targowisku próżności" czy Victora...

Tomek | 2015-01-31
Przeczytana: 29 stycznia 2015

Pierwszy raz zdecydowałem się nie oceniać książki po zakończeniu jej lektury. W moim przekonaniu nie można ocenić czegoś, co jedynie zostało ledwie rozpoczęte, a nigdy nie znalazło kontynuacji, tym bardziej swojego zakończenia.

„Niedokończone opowieści” autorstwa najstarszej ze słynnych sióstr, Charlotte Brontë stanowią łakomy kąsek i duchową ucztę dla miłośników epoki wiktoriańskiej, jak również fanów XIX wiecznej literatury. Zapewne nie będą nadawać się na lekturę dla każdego czytelnika, staną się taką jedynie dla tych, którzy uważają, że przepiękny język, plastyczne i przemawiające do wyobraźni opisy, powolna narracja i doskonale nakreślone sylwetki bohaterów są balsamem dla jego duszy i stają się paliwem, które ładuje czytelnicze akumulatory. Po lekturze każdej z czterech niedokończonych opowieści czytelnika dopada wiele głębokich refleksji, którym przewodzi głęboki żal i niedosyt. Zastanawiamy się co było powodem tego, że autorka nie kontynuowała rozpoczętej nad tymi...

MałaPisareczka | 2015-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2015

Jest wielu, naprawdę wielu pisarzy, którym ograniczony czas życia na Ziemi nie pozwolił na dokończenie planów. Tak było chociażby z Franzem Kafką i jego największym dziełem, gdzie w jednym rozdziałów mamy urwaną akcję i dopisane słowa od tłumacza, że tekst nie został dokończony. Można uznać, iż podobnie miała Charlotte Bronte, która posiadała zarys do jeszcze naprawdę wielu powieści. Niedokończonych opowieści.

Niedokończone opowieści zbiór czterech historii pod tytułami: Ashworth, Emma, Państwo Moore oraz Historia Williego Ellina Każda z nich posiada kilka rozdziałów, będących zapewne jedynie zarysem tego, co Charlotte Bronte chciała rozwinąć i zakończyć. Może dodając jeszcze kilkadziesiąt stron - gdyby oczywiście autorka była w stanie - moglibyśmy cieszyć swą czytelniczą wyobraźnię na równi z innymi niezwykłymi książkami, jakimi była Jane Eyre, Shirley i Villette.

Co można powiedzieć o tytułach, które mają ledwie początek, lecz trudno o poznanie zakończenia? Okazuje się, że...

Isadora | 2014-09-19
Na półkach: Powieść, Przeczytane
Przeczytana: 18 września 2014

Utwory niedokończone, a wydane drukiem, to zjawisko w równym stopniu - i z tego samego powodu - fascynujące, co irytujące. Nigdy już bowiem ponad wszelką wątpliwość nie dowiemy się, czy to niedostatek natchnienia, brak pomysłu na dalszy rozwój wydarzeń czy też inne jeszcze okoliczności sprawiły, że autor przerwał pracę nad utworem, podobnie jak w sferze domysłów pozostanie, czy zupełnie ją zarzucił czy też odłożył na później, lecz nie dane mu było do niej powrócić. Podobne wątpliwości nękają czytelnika po lekturze "Niedokończonych opowieści" Charlotte Bronte.
Pisarka zostawiła po sobie cztery wyjątkowo intrygująco zapowiadające się utwory: "Ashworth", "Emma", "Państwo Moore" oraz "Historia Williego Ellina". Ciekawość, która nigdy nie zostanie zaspokojona, miesza się z żalem, że już nigdy nie poznamy powodów, dla których fabuła urywa się w tym konkretnym momencie, w jakim kierunku rozwinęłaby się akcja, jaki los spotkałby bohaterów oraz jaki był ostateczny zamysł autorki i...

Lukrecja | 2014-09-27
Przeczytana: 27 września 2014

Na Niedokończone opowieści składają się cztery urwane w pewnym momencie opowiadania. Pierwsze z nich pt. Ashworth, to historia, której głównym bohaterem jest ekstrawagancki młodzieniec z dobrego domu. Później obserwujemy go jako męża i ojca, śledzimy też jego karierę. Czy Ashworth dobrze sprawdzi się w roli głowy rodziny? Tego nie zdradzę. Powiem tylko, że na tle wszystkich opowiadań to akurat spodobało mi się najbardziej. Drugi utwór noszący tytuł Emma, przywodzi od razu na myśl Małą księżniczkę Frances Hodgson Burnett. Mamy tu podobnie jak we wspomnianej książce tajemniczą dziewczynkę oddaną do szkoły dla panien.
Kolejne opowiadanie, Państwo Moore mające w sobie nieco z satyry, ukazuje nam portret świeżo poślubionego małżeństwa. Zarówno pan jak i pani Moore mają ogniste charaktery, co czyni ich związek dość wybuchowym, pełnym sprzeczek oraz wzajemnych utyskiwań. Ostatni utwór, Historia Williego Ellina poświęcony jest dwóm braciom, gdzie starszy z nich znęca się nad młodszym. To...

emciaaxx | 2014-10-05
Przeczytana: 03 października 2014

Zawsze zastanawiało mnie, dlaczego jedni pisarze tworzą tyle dzieł, że trudno jest je policzyć, natomiast inni kończą zaledwie na jednym. I co w takim razie dzieje się z historiami, które powstają w ich głowach, a których nie spisują. Bo muszą jakieś w końcu powstawać, prawda? Ja już znam odpowiedź na to pytanie, jeśli chodzi o Charlotte Bronte. Na jego miejsce powstało jednak nowe: dlaczego ona nie dokończyła zaczętych powieści?!

Po tylu przeczytanych książkach Charlotte Bronte mam wrażenie, jakbym znała ją przez całe życie. Czytając słowa napisane przez nią, niemalże słyszę jej głos - ciepły, przyjazny, ale zaprawiony odrobiną nieokreślonego smutku. Czuć go tak wyraźnie, że jest mi jej aż szkoda - tym bardziej, że czytałam dwie biografie Charlotte i wiem, czym mógł być on spowodowany. Ale pomijając ten emanujący z kartek i poruszający serce żal, Niedokończone opowieści czyta się z niesamowitą prędkością i zainteresowaniem. Wszystko jest tu też jak zwykle barwne i żywe. Kolejne...

Piotr | 2014-10-02

Przy_kawie_z_ksiazka | 2016-05-02
Przeczytana: 02 maja 2016

Charlotte Bronte należy do grona pisarzy, którzy odeszli za wcześnie i nie dokończyli wielu swoich dzieł. Niedokończone fragmenty powieści wzbudzają pewien żal, zwłaszcza wtedy, gdy mocno działają na wyobraźnię. Tak jest w przypadku "Niedokończonych opowieści", które składają się z czterech niedopracowanych opowiadań, czterech różnych historii "Ashworth", "Emma", "Państwo Moore" i "Historia Williego Ellina". Każda z nich ma kilka rozdziałów. Gdyby posiadały zakończenie, czytelnik mógłby napawać się znakomitym dziełem literackim w pełnej okazałości.

"Ashworth" opisuje historię niemoralnego życia kilku mężczyzn. Poznajemy bogatego dziedzica, prowadzącego dość swawolny tryb życia, jego dumną córkę i ich sąsiedztwo. Szczególną uwagę zwraca na siebie pan West, który obraca się w żeńskim gronie, jest przystojny i uwielbia flirt.

"Emma" zabiera nas w świat porzuconej fałszywej dziedziczki, która pojawia się na ubogiej pensji. Prawda wyjdzie na jaw i jej pozycja wkrótce się zmieni. Nie...