Audrey Hepburn

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Audrey: Her real story
Audrey Hepburn, kino, aktorka
Ag2S

Piękna, pełna wdzięku, elegancka i eteryczna Audrey Hepburn była jedną z największych gwiazd filmowych swoich czasów. Niezapomniana, oscarowa rola w „Rzymskich wakacjach” oraz romantyczne kreacje w „Śniadaniu u Tiffany’ego” i obsypanym Oscarami „My Fair Lady” przyniosły jej światową sławę, jednak nie zapewniły szczęścia. W rozszerzonym, ostatecznym wydaniu biografii aktorki Alexander Walker ujawnił nowe, nieznane wcześniej fakty, dotyczące głęboko ukrywanych konfliktów w rodzinie gwiazdy i rodzinnych tajemnic, które nigdy nie miały wyjść na jaw. „Audrey Hepburn” to wierny, intymny portret niezwykłej kobiety, pięknej, pożądanej, nieustannie spragnionej miłości i niepotrafiącej jej odnaleźć.

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2014

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Oficjalna recenzja
Malwina książek: 1053

Za kulisami życia ikony

Audrey Hepburn. Obok Marilyn Monroe największa ikona kina. Skrajnie różne, jeśli chodzi o wygląd, styl bycia i dobór ról filmowych, ale tak samo bezwarunkowo uwielbiane na całym świecie. Zaryzykuję stwierdzenie, że te dwie aktorki doczekały się największej liczby biografii na swój temat. Oto trzymam w ręku kolejną, tym razem poświęconą Audrey Hepburn. Książka Alexandra Walkera to kolejna publikacja wydawnictwa Prószyński i S-ka w cyklu poświęconym największym aktorkom w historii kina. Wznowiona po raz kolejny (premierę miała w 1994 roku), rozszerzona o nowe fakty, uchodzi za jedną z najpełniejszych biografii gwiazdy. Niestety, w jej przypadku po raz kolejny mamy do czynienia z autorem usilnie goniącym za sensacją, co odbija się na jakości i atrakcyjności książki.

To, co się o tej biografii pisze, nie do końca jest prawdą. Ani nie dowodzi ona w sposób szczególny, że Hepburn była osobą nieszczęśliwą, ani nie szokuje rzekomymi głęboko ukrywanymi konfliktami w rodzinie gwiazdy, ani tym bardziej nie jest opowieścią o kobiecie niepotrafiącej przez całe życie znaleźć miłości i spełnienia. Audrey Hepburn nie miała zresztą szczególnie fascynującego życia, a przynajmniej nie tak bardzo jak Marilyn Monroe czy Grace Kelly. Owszem, była dwukrotną rozwódką, wielokrotnie doświadczyła poronienia, a przez znaczną część życia nie znała swojego ojca. Jej życie było jednak pasmem sukcesów zawodowych, nie brakowało w nim także prawdziwych przyjaciół, takich jak projektant mody, Hubert de Givenchy, ponadto urodziła dwóch synów. Nie była ofiarą intryg, nie wywoływała skandali, nie doświadczyła żadnej traumy. Walker chce jednak, byśmy widzieli ją jako osobę nieszczęśliwą, choć wszelkie fakty przeczą, jakoby nią była.

„Audrey Hepburn” pióra Walkera, uznanego krytyka filmowego, nie jest biografią złą. Wyczerpuje fakty z życia aktorki, nie przeinacza ich, skupia się na przygotowaniach Hepburn do kolejnych ról i ujawnia kulisy kręcenia konkretnych filmów, w których wystąpiła. Ale przy tym doszukuje się w życiu gwiazdy jakiegoś elementu, który zaburzałby jej nieskalany wizerunek eterycznej, pełnej wdzięku i dobroci kobiety. W tym wypadku takim elementem staje się ojciec Audrey, Joseph Hepburn-Ruston – zwolennik nazizmu, który opuścił aktorkę i jej matkę w 1935 roku, gdy Audrey miała 6 lat, i wyjechał do Niemiec. Chcąc nie chcąc, czytelnik poznaje losy Rustona, gdyż autor poświęca mu postscriptum napisane po rozmowie z jego drugą żoną, macochą Audrey. To w tej części odkrywa przed czytelnikiem rzekome głęboko ukrywane tajemnice, które sprowadzają się do faszystowskiej działalności ojca i zmiany przez niego nazwiska. A przecież gdy po latach Audrey w końcu odnalazła ojca, bynajmniej nie chowała do niego żalu ani urazy, lecz cieszyła się, że może mu pomóc komfortowo i wygodnie przeżyć ostatnie lata życia.

Tych, którzy postać urokliwej aktorki kojarzą tylko z elegancją i świetnym rolami, bardziej niż rewelacjami na temat jej ojca będą zaskoczeni sposobem bycia Hepburn. Z biografii Walkera wyłania się portret kobiety próżnej, a nawet egoistycznej, która dobry wygląd przedkładała ponad wszystko. Dążenie do perfekcji doprowadziło ją do anoreksji – i wielka szkoda, że to temu tematowi nie poświęcił autor więcej miejsca. Próżność szła jednak u Audrey w parze z bezinteresownością, która pchnęła ją ku pracy dla UNICEF-u. Pracy, która niestety mocno odbiła się na jej zdrowiu, a w konsekwencji doprowadziła do zachorowania na śmiertelną chorobę, z której aktorce nie udało już się wyjść.

Rozwlekła i drobiazgowa biografia Walkera nie jest książką, którą poleciłabym fanom aktorki. Brakuje w niej większej liczby wypowiedzi samej Hepburn, a także jej najbliższych – synów. Nienagannie wydana, aż prosi się o większą liczbę zdjęć, jednak w przypadku tej serii Prószyńskiego kilkustronicowa wkładka to standard. Wierna faktom (choć konkretnej bibliografii brakuje), jednak napisana bez polotu książka nie wciąga – ja osobiście odkładałam ją co chwilę, oddając się lekturze bardziej interesujących pozycji. Mimo wszystko jest ona próbą zdefiniowania uroku Audrey i znalezienia przyczyn jej popularności, która od lat 50. ani trochę nie zmalała. Z pewnością jednak nie wyczerpuje tematu i skłania do sięgnięcia po inne biografie aktorki. A z tym nie powinno być kłopotu.

Malwina Sławińska

Lissa | 2018-07-27

KULTURALNE INGREDIENCJE BLOG

Na tę nad wyraz rzetelnie napisaną książkę złożyły się zapisy rozmów, które autor odbył przez okres 35 lat nie tylko ze słynną gwiazdą, ale również z ludźmi, którzy ją znali. Ponadto – lektura wywiadów, scenariuszy oraz innych archiwaliów Warner Bros. i Kinga Vidora. Autor obejrzał i przeanalizował wszystkie filmy dokumentalne o aktorce oraz fabuły, w których wystąpiła. Przedzierał się przez gąszcz dokumentów znajdujących się w różnych miastach Europy. I jakby to było mało, informuje czytelników na kartach biografii o gaży, którą Hepburn otrzymywała w kontrakcie za poszczególne role, a nawet – z godną podziwu skrupulatnością – przelicza dolary na funty i podaje ich współczesną wartość. Nie jestem pewna, czy to aż takie istotne, nie mniej piszę o tym, aby uświadomić czytelnikom, jaką to mrówczą i złożoną pracą jest biografistyka.

cd. na blogu:

encaminne | 2014-07-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 23 lipca 2014

"Nie pieniądze są ważne, tylko dobre aktorstwo", odparła Audrey. Hopper nie zanotowała tej odpowiedzi. Hollywood nie potrafi zrozumieć herezji, podobnie jak ironii."

Kto z nas nie pokochał tej pięknej wariatki w Rzymskich wakacjach czy Śniadaniu u Tiffany'ego? Kto nie utonął w wielkich oczach i zawadiackim uśmiechu? Ale czy wiemy coś więcej o Audrey Hepburn? Czy nie postrzegamy jej tylko przez pryzmat jej ról, zamiast brać pod uwagę rolę, jaką odegrała w życiu? Wiele pytań i wiele niejednoznacznych odpowiedzi, których musimy udzielić sobie sami. Najlepiej po lekturze biografii Audrey Hepburn autorstwa Alexandra Walkera - biografii rzetelnej, zawierającej, dzięki staraniom autora, zupełnie nowe informacje, których nie zdradzę. Być może Walker nie jest porywającym pisarzem, ale życie tej laureatki Oscara dostarczyło mu tyle fascynującego materiału, że grzechem byłoby go dobrze nie wykorzystać.

Była dzieckiem holenderskiej baronówny i brytyjskiego "finansisty" o nie do...

Bookeriada | 2014-10-13
Przeczytana: 09 października 2014

Mawia się, że Bóg pocałował ją w policzek i tak już zostało. Ikona popkultury, która zawsze przyciągała spojrzenia. „Dziewczyna z dużymi oczami, od których nie można było oderwać wzroku”. Jej wizerunek nie kojarzył się z erotyką, lecz z innymi walorami. Przyciągała uśmiechem o szczególnym blasku i ekspresyjnymi oczami, mającymi pożądany wyraz niewinności. Jedna z największych gwiazd filmowych swoich czasów. Piękna, atrakcyjna, niezwykle urokliwa. Gdy jej porter ukazał się na okładce „Time’a” 7 września 1953 roku, wywołał sensację, a autor artykułu napisał między innymi: „Szczuplutka aktorka z przejrzystymi oczami i twarzą w kształcie serca (…) wspaniale łącząca królewską godność z temperamentem łobuziaka”. Jej wygląd stał się wzorem dla dziewcząt i młodych kobiet. Audrey Hepburn.

Alexander Walker, jeden z najbardziej utytułowanych krytyków filmowych, autor licznych publikacji poświęconych kinematografii oraz trzykrotny laureat nagrody „Critic of The Year”, przedstawia rozszerzoną...

elizabeth | 2015-01-19
Przeczytana: 14 listopada 2014

Przeczytalam I nie zachwycila mnie az tak bardzo , nie jest zla , ale nie wciaga tak jak bym tego chciala .Czuje sie to , ze autor chce Audrey przedstawic jako nieszczesliwa kobiete bo przeciez wszystkie wielkie gwiazdy mialy pod gore w zyciu , czy jednak jet to prawda? Czy to nie czasami ludzkie wyboy . Kazdy rozpozadza swoim zyciem wedle swego uznnia , podejmuje decyzje , wybiera partnerow , czy sa to wybory swiadome czy tez podswiadome . Gdyby tylko na podstawie zycia prywatnego decydowalo sie o tym czy dana aktorka/actor, muzyk ,piosenkarz/piosenkarka jest gwiazda bo zycie dalo jej / jemu w kosc nie sadze , ze zachwycalibysmy sie ich tworczoscia, w koncu kto ma zawsze lekko i przyjemnie w zyciu . Wiec moim zdaniem mieli oni ogromne szczescie byli tam gdzie byc powinni , I nie sadze , ze byli wiecznie nieszczesliwi bo to po prostu zalosne , mnie nie pociagaja wizje romantycznego bohatera zycie jest kolorowe a nie czrno biale .

Agnesscorpio | 2014-08-27

blondrose | 2016-01-06
Przeczytana: 05 stycznia 2016

Masywna ksiażka posiadająca wiele szczegółów, ale niestety ciężko się ją czyta. Biografia bardzo ciekawa, lecz liczyłam na lepszą formę opisania jej.

Jow | 2018-08-17
Aleksandraanna518 | 2018-07-20