Ułani, poeci, dżentelmeni. Męski świat w przedwojennej Polsce

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Paula

Dżentelmen, oficer, mężczyzna w początkach XX wieku - jaki był, jak kształtował się jego wzorzec, jakie reguły męskiego zachowania obowiązywały w przedwojennej Polsce? Maja i Jan Łozińscy opowiadają o męskim świecie II Rzeczypospolitej: kodeksie honorowym i towarzyskim, o obowiązkach i przywilejach dżentelmenów, o męskiej modzie, stosunku do kobiet, zainteresowaniach, o szczególnym statusie...

Maja i Jan Łozińscy opowiadają o męskim świecie II Rzeczypospolitej: kodeksie honorowym i towarzyskim, o obowiązkach i przywilejach dżentelmenów, o męskiej modzie, stosunku do kobiet, zainteresowaniach, o szczególnym statusie oficerów w ówczesnym społeczeństwie, o ich życiu prywatnym. Przytaczają relacje i wspomnienia z balów w kasynach oficerskich, z konkursów jeździeckich i słynnych pojedynków. Zaglądają do kronik towarzyskich ówczesnej prasy. Nie chcąc jednak idealizować tamtego świata, przyglądają się także jego ciemnym stronom: nadużywaniu alkoholu, awanturnictwu, stawianiu się ponad prawem. Takie zachowania niosło ze sobą dziedzictwo tradycji rycersko-szlacheckiej, na które powoływał się prawie każdy polski oficer i dżentelmen.
Wśród tych, którzy urzekali i budzili zachwyt ówczesnych kobiet, byli również poeci, aktorzy, artyści kabaretowi, sportowcy i dyplomaci.

źródło opisu: http://www.dwpwn.pl/produkty/889/

źródło okładki: http://www.dwpwn.pl/produkty/889/

Bardzo dobra pozycja, w sytuacji gdzie nic się nie wie o epoce. Jednak gdy człowiek przeczytał już nie jedną pozycję, może wydawać się wtórna... i zalatywać wszystkimi innymi. Polecam do zapoznania się z tematem, jednak przed zakupem, lepiej zajrzeć najpierw do najbliższej biblioteki :)

Iskra02 | 2016-03-09
Na półkach: Przeczytane, Historia <3

W języku konsumenckim istnieje takie wyrażenie jak ,,owczy pęd", które odnosi się do aktualnych trendów i nabywania produktów bez większego celu. Odwrócę nieco tę definicję i zastosuję "owczy pęd" do autorów, którzy piszą jedynie po to, by coś wydać. Nie tędy droga.
Znam dobrze twórczość państwa Łozińskich. Przeczytałam większość ich książek i niestety muszę stwierdzić, że z pozycji na pozycję jest coraz gorzej. I nie chodzi tu o warsztat czy język, w końcu mamy do czynienia z literaturą popularno- naukową. Przede wszystkim mam za złe autorom, że tak mocno spłycili temat. W zasadzie wzięli kilka wcześniejszych opracowań, trochę prasy, zmiksowali to i już. W "Ułani, poeci" nie ma nic, ale to nic nowego. Autorzy powielili dobrze znane anegdoty i ciekawostki, które miłośnicy epoki międzywojennej znają na pamięć. Znów pojawia się Wieniawa (osobiście uwielbiam tę postać, ale ile można!) Chciałabym tylko nadmienić, że w Polsce przed wojną panowie nie zajmowali się jedynie wojaczką,...

czytelnik | 2015-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2015

Stali czytelnicy bloga wiedzą zapewne, że uwielbiam książki dotyczące życia codziennego w XIX wieku i dwudziestoleciu międzywojennym. Do najnowszej publikacji Mai i Jana Łozińskich podszedłem więc z pozytywnym nastawieniem. Jedna z ich książek, "W ziemiańskim dworze", należy do grona moich ulubionych pozycji. Spodziewałem się więc kolejnej zajmującej opowieści o egzystencji w przedwojennej Polsce. Niestety zawiodłem się. "Ułanów, poetów, dżentelemenów" nie ratuje niemalże nic. Jedynym plusem jest piękna oprawa graficzna. Ale co komu z opakowania jeśli zawartość przynosi ogromny zawód?

Tytuł książki oraz blurb sugerują, że najnowsza książka pary historyków dotyczy zwykłych mężczyzn dwudziestolecia międzywojennego. Może z wyższych warstw, ale nie jedynie śmietanki towarzyskiej. Tymczasem o osobach, które nie pojawiały się na pierwszych stronach gazet w międzywojniu znajdziemy śladowe informacje. Autorzy skupiają się jedynie na najbardziej znanych przedstawicielach każdej z grup,...

ZAKŁADKA | 2014-11-06

Ach, ci ułani, chłopcy malowani!

ZapomnianaBiblioteka | 2014-11-02

Książka „Ułani, poeci, dżentelmeni. Męski świat przedwojennej Polski” to podróż do lat kiedy honor, rycerskie zasady i nienaganne maniery należały do elementarnych składników wzorca idealnego mężczyzny. W czasach Drugiej Rzeczypospolitej do wymarzonych pracodawców naszych dziadków i pradziadków należała Armia oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Nic zatem dziwnego, że wielu młodzieńców marzyło o karierze wojskowego lub dyplomaty. Na tle licznych przedstawicieli kadry oficerskiej II RP nie sposób pominąć tak charakterystycznej postaci jak Bolesław Wieniaw-Długoszowski. Generał znacznie wybijał się ponad przeciętność korpusu oficerskiego, któremu zarzucano brak szerszych zainteresowań oraz zamiłowanie do romansowania, używek i hazardu. Ten oczytany bywalec kawiarni literackich w młodości sam pisał wiersze i malował. Był częstym rozmówcą legendarnego Franciszka Fiszera, a jak wiadomo do jego stolika w Ziemiańskiej nie każdy mógł otrzymać zaproszenie.

Więcej...

Kasiek m | 2014-10-31