Ameryka po kaWałku

Okładka książki Ameryka po kaWałku
Marek Wałkuski Wydawnictwo: Znak literatura podróżnicza
256 str. 4 godz. 16 min.
Kategoria:
literatura podróżnicza
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2014-12-02
Data 1. wyd. pol.:
2014-01-01
Liczba stron:
256
Czas czytania
4 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324031849
Tagi:
Ameryka Stany Zjednoczone USA podróże Trójka radio dziennikarz

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Optymizm made in the USA



2801 258 91

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
1232 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
676
259

Na półkach: , ,

Generalnie książka ma optymistyczny wydźwięk. Zresztą już na samym początku Wałkuski wyjaśnia, że jego celem jest opisanie różnych elementów amerykańskiej rzeczywistości, jednak przyznaje, że wybrał te, które najbardziej polubił. Krytykę pozostawia... krytykom USA.

Trudno jest przedstawić książkę, która składa się z ogromu ciekawostek dotyczących Stanów Zjednoczonych. Postaram się wybrać takie elementy, które mogą i Was zainteresować. Jedną z pierwszych rzeczy, jaką zachwyca się pan Marek jest amerykańska bankowość, jednak muszę przyznać, że nie do końca podzielam jego zachwyt, gdyż niektóre programy oszczędnościowe, o których pisze, są dostępne już w naszych rodzimych oddziałach banków (np. Smart Saver w banku ING). Chętnie przeniosłabym na grunt polski system parkowania po amerykańsku (u nich są tzw. pojedyncze parkometry, a nie te nasze znienawidzone parkomaty). Jasno i klarownie autor tłumaczy, że mentalność Amerykanów nie pozwala im stawiać płotów odgradzających ich od reszty społeczeństwa. Zresztą reguluje to również prawo. W tym przypadku jestem jednak w 100% "mentalną Polką" i nie wyobrażam sobie życia bez płotów :P. Z książki "Ameryka po kawałku" dowiecie się także, że to właśnie Amerykanie wynaleźli... pieluszkę jednorazową, skondensowane mleko, gitarę elektryczną, chipsy czy zmywarkę.

Podzielam zachwyt autora nad:

- paperboysami (kojarzycie zapewne z wielu filmów chłopców rozwożących na rowerze popołudniowe wydanie gazety i rzucających je na trawniki przed domami). U nas co najwyżej można znaleźć gazetkę... reklamową :-(. Co ciekawe, prenumerata gazet w Ameryce zazwyczaj obejmuje również niedziele i święta. I jeszcze jedna ciekawostka - paperboysami w czasach swojej młodości byli m.in. M.L.King czy Walt Disney (okazja do zarobienia pierwszych pieniędzy).

- miejskimi pralniami - czytając rozdział o nich uśmiechałam się do siebie, wspominając czas, kiedy mieszkałam w akademiku.

- amerykańskim patriotyzmem - w USA ludzie naprawdę cieszą się Dniem Niepodległości - uważają to święto za okazję do spotkania z rodziną i przyjaciółmi. Oni naprawdę świętują. Nie to co u nas - imprezy sztywne i drętwe. Swoją drogą bardzo rozwinęli cały przemysł związany z gadżetami w barwach narodowych...

- ideą wolontariatu - któremu oddaje się 2/3 Amerykanów we wszystkich grupach wiekowych. Jednak trzeba przyznać, że wolontariat ma tam ogromne wsparcie ze strony państwa, co znacznie ułatwia jego funkcjonowanie.

- zaufaniem do obywateli - ten rozdział mnie zachwycił. Zaufanie to dotyczy nie tylko relacji między obywatelami (np. zostawienie otwartego auta przed samochodem), ale działa także na linii państwo-obywatel (np. w urzędach składa się tylko pisemne oświadczenia, do których nie jest potrzebna cała masa pieczątek).

- wyprzedażami garażowymi - doświadczyłam ich w 1997 roku w Niemczech nad Jeziorem Bodeńskim i do dziś wspominam z rozrzewnieniem.

- polityką cmentarną - na pewno kojarzycie z wielu filmów małe płyty wbite w ziemię, a nie ogromne marmurowe i inne takie groby, zaśmiecone ogromną ilością dodatków.

Całość recenzji:
http://in-bed-with-books.blogspot.com/2015/04/marek-wakuski-ameryka-po-kawaku.html

Generalnie książka ma optymistyczny wydźwięk. Zresztą już na samym początku Wałkuski wyjaśnia, że jego celem jest opisanie różnych elementów amerykańskiej rzeczywistości, jednak przyznaje, że wybrał te, które najbardziej polubił. Krytykę pozostawia... krytykom USA.

Trudno jest przedstawić książkę, która składa się z ogromu ciekawostek dotyczących Stanów Zjednoczonych....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 547
  • Chcę przeczytać
    857
  • Posiadam
    461
  • Teraz czytam
    66
  • Chcę w prezencie
    42
  • Ulubione
    24
  • USA
    17
  • Reportaż
    17
  • 2015
    15
  • Podróżnicze
    13

Cytaty

Więcej
Marek Wałkuski Ameryka po kaWałku Zobacz więcej
Marek Wałkuski Ameryka po kaWałku Zobacz więcej
Marek Wałkuski Ameryka po kaWałku Zobacz więcej
Więcej

Video

Video

Podobne książki

Przeczytaj także