Ameryka po kaWałku

2014-12-02
2014-01-01
Ameryka Stany Zjednoczone USA podróże Trójka radio dziennikarz

Optymizm made in the USA

Ciekawie napisana, przystępne opowieści o życiu w USA. Kolejna książka tego autora i kolejny raz bardzo mi się podobało. Polecam.

Książka dość ciekawa, zawierająca mnóstwo informacji i ciekawostek na temat stanów zjednoczonych, chociaż cześć z nich wystąpiła już poprzedniej części.
Polecam dla kogoś kto chce poznać stany i trochę ich historię.

Polecam dla kogoś kto chce poznać stany i trochę ich historię.

Mnóstwo ciekawych informacji zebranych podczas kilkunastu lat życia w USA. Każdy rozdział to odrębna opowieść. Zafascynowałem się Ameryką:)

Jakoś nie potrafię do końca wyrobić sobie zdania o tej książce. Z jednej strony ciekawa i pozwalająca trochę usystematyzować komercjalną wiedzę o Stanach Zjednoczonych. Z drugiej strony mało odkrywcza i daleko jej do publikacji, którą nazwałabym literaturą podróżniczą. Może i ciekawa, ale ani trochę mnie nie porwała

Może być. Dużo generalizacji, powielanie stereotypów. Dla osoby, która o Stanach nie wie nic, może być ciekawa. Ja czuję duży niedosyt, spodziewałam się czegoś innego.

Teoretycznie sporo o Ameryce wiemy - żółte taksówki, Halloween, gazety pod drzwi itd. Ale skąd się to wszystko wzięło, jak na prawdę wygląda i jak jest odbierane przez mieszkańców, to już dla nas niewiadoma. W tej książce autor w fajny sposób opowiada o historii Ameryki, o ciekawych ludziach, o życiu wśród stereotypowego Amerykanina, ale też kilka kwestii wyjaśnia i prostuje, a wszystko to przez pryzmat własnego wsiąkania w ten świat. Nie raz przyznał, że na początku nie był do czegoś przekonany, ale jak zapoznał się z tematem głębiej, zmienił zdanie, docenił. Jest to szczera i fajna książka, nie jakieś tam pochwalne dzieło na cześć Ameryki. Na prawdę fajna pozycja dla każdego, kto chce poznać ten kraj i jego mieszkańców.

Można się zauroczyć.

Można się zauroczyć.

Trochę jak zbiór felietonów - wprawdzie ułożone dobrze tematycznie (trochę o ludziach, trochę o podróżach, trochę o rzeczach typowych jedynie dla Stanów itp.),ale może przez tę różnorodność i wielość tematów niewiele zostaje w pamięci. Choć przyznaję, że kilka ciekawostek zostanie (jak ta o napadach na bank czy parkometrach na monety). Kilka mam wrażenie nieco na wyrost zostały przypisane jako typowe dla Stanów (np. publiczne wodopoje czy idea i powszechność wolontariatu),ale może po prostu dlatego, że autor jako dziennikarz to właśnie w USA spędził większość czasu. Na pewno jednak jest to ciekawy zbiór informacji różnej tematyki - od kultury po miejsca do zwiedzania, przez wynalazki, kult motorów Harley Davidson (któremu sam autor się nie oparł!) i nietypowe podejście do własnej śmierci.

Zbiór ciekawostek o życiu codziennym w Stanach Zjednoczonych. Dobrze napisane, łatwo i przejmnie się czyta. Miłośnicy USA będą zadowoleni.

opis zwyczajnego życia w USA. Granice się zacierają więc... nic nowego i specjalnego.
Wrażenie i szok na pewno zrobiła by ta pozycja na rynku w Korei Północnej... ale nikt jej tam na pewno nie dopuści...

• USA
  • Reportaż