Majubaju, czyli żyrafy wychodzą z szafy

Wydawnictwo: Pascal
podróże, świat, wyprawy
joly_fh

"Uważajcie na nogi, nigdy nie wiadomo gdzie Was poniosą." Bilbo Baggins z Bag Endu Majubaju to filozofia życia realizowana w podróżach. Stan świadomości, wrażliwej otwartości oraz ciekawości. Nie trzeba być surwiwalowcem, naukowcem, Kapuścińskim w spódnicy by samotnie i mądrze przemierzać świat. Każdy rodzaj podróżowania jest dobry, ważne żeby odpowiadał Tobie, skrojony był na Twoje...

"Uważajcie na nogi, nigdy nie wiadomo gdzie Was poniosą."
Bilbo Baggins z Bag Endu

Majubaju to filozofia życia realizowana w podróżach.
Stan świadomości, wrażliwej otwartości oraz ciekawości.

Każdy rodzaj podróżowania jest dobry, ważne żeby odpowiadał Tobie, skrojony był na Twoje potrzeby, przewidywał element ryzyka ale dawał poczucie komfortu. Jazda na ignoranta jest poza kategorią.

Majubaju jest takie i nie inne, śmieszne, promienne, ujmująco szalone, trochę na objazdowy cyrk (ło matko jaka wysoka pani!), byle do przodu.
Czasami hostel, czasami plebania wuja, trafia się kurort bywa i chmurka.

Majubaju przejawia się z wszechogarniającym zachwytem w nowo odwiedzonych miejscach. W chwilach gdy ogarnia Cię poczucie radości, gdy chwytasz się za głowę i chłoniesz cuda na kiju. Majubaju odrzuca na czas wyjazdów poukładaną codzienność i odnajduje sens w chaosie i surrealizmie. O Majubaju nie świadczą liczne pamiątki ani zdobiące ściany trofea. To nie tomy albumów ze zdjęciami lecz tęsknota za kolejną wyprawą i nieznanym czającym się za progiem domu. To marzenia o spełnianiu marzeń, takich z rozmachem, o skokach ze stratosfery, o zielonych migdałach...
No dobra a teraz do roboty. Wstań i idź, bierz i jedź!
Niech Majubaju będzie z Tobą!

źródło opisu: Wydawnictwo Pascal, 2014

źródło okładki: www.ksiegarnia.pascal.pl

Przemek | 2014-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2014

Bezbłędna!

Dostałem książkę z dedykacją: "Niezapomnianej lektury kochanemu mężowi, bez okazji, życzy żona". Książka całkowicie wpasowuje się w tą dedykację :-) Zarówno pod względem treści jak i sposobu ich przekazania.

Maja ma niesamowitą zdolność opowiadania. Opowiadania o podróżach, nie na zasadzie przewodnika, ale pokazując piękno i brzydotę dnia codziennego. Nie dowiemy się wiele o miejscach typu "must see". Nie namierzymy wielu hoteli czy restauracji do których warto by się było wybrać jak sami pojedziemy w świat. Ale to nie o to chodzi. Z tej książki, na każdej stronie i w każdym kierunku, wypływa do nas radość podróżowania - odkrywania innych zwyczajów, poznawania nowych ludzi, wychodzenia z niecodziennych sytuacji.

Było to dla mnie pięć dni fantastycznej lektury a wstrzymywałem się mocno by na dłużej wystarczyło ;-)

Polecam wszystkim, którzy już trochę świata zobaczyli i chcą poznać widzenie Mai na kraje Ameryki Łacińskiej, Południowej, Azji, Australię i Nową...

Octopus | 2017-03-21
Przeczytana: 21 marca 2017

Hm, mam ambiwalentne odczucia.
Z jednej strony czyta się szybko, przebiega przez kolejne kraje, no właśnie, ale dla mnie jest to zbyt powierzchowne - tu miło, tu pięknie, tu gorąco, tu mili lokalsi, tu pogryzły mnie pluskwy itd. itp.
Z drugiej strony dzięki prawdziwości i prostocie opisów wiem gdzie na pewno nie pojadę, są też 2-3 miejsca, które bardzo bym chciała zobaczyć na własne oczy i ich posmakować.
Jeśli chodzi o układ książki nie podobało mi się, iż nieliczne zdjęcia zebrane są razem na samym końcu, zamiast być umieszczone przy opisywanym miejscu oraz w większości przypadków brak tłumaczenia angielskich zwrotów, zdań, powiedzeń. Mimo globalizacji nie dla każdego język angielski jest zrozumiały i należy to uszanować.

kerrygold | 2014-07-07
Przeczytana: 10 czerwca 2014

Każdy ma takiego znajomego, który jak wyjeżdża, to potem wraca, sadza nas przed białą ścianą i zaczyna się slajdowisko a my zaczynamy przysypiać po dziesiątym zdjęciu, bo zasadniczo wszystkie są takie same: przyjechaliśmy, zaliczyliśmy atrakcję, zjedliśmy śniadanie/obiad/kolację, podziwowaliśmy się nad lokalsami, poszliśmy spać... "Majubaju" to takie właśnie ciągnące się przez bodaj 500 stron slajdowisko. Z ksiażki nie dowiadujemy się niczego nowego, bo autorka na tyle pobieżnie dotknęła tych miejsc, w których była, że nie jest w stanie powiedzieć o nich niczego nieoczywistego. Najchętniej przeczytałabym dziesięć solidnych rozdziałów o najfajniejszych miejscach, w których była, każdy po 40 stron. To jednak wymagałoby zrobienia solidnego researchu, przeczytanie paru książek, wbrew pozorom podróżowanie to ciężka praca, a pani Maja była przecież na wakacjach. (I w tym kontekście pisanie o tym jak to się odróżnia od turystycznej stonki, ona, podróżniczka, jest trochę żenujące)....

Lukasz | 2014-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2014

Rewelacja!. Żywy język, lekki styl. Niesamowicie wciągająca (ciężko odłożyć o 2 nad ranem:). Nie jest to przewodnik jednak bardzo warto przeczytać przed podróżą do Ameryki Południowej, Azji czy Australii. Razem z autorką przemierzamy kolejne kraje i kontynenty poznając mieszkańców i ich życie. Przy okazji dowiadujemy się mnóstwa użytecznych wskazówek (gdzie jechać, co zobaczyć, jak się nie dać oszukać). Największą wartością książki (moim zdaniem) są wspomniane wcześniej obserwacje dotyczące codziennego życia "lokalsów" w odwiedzanych miejscach. Maja podczas swojej podróży dookoła świata właśnie takich lokalnych klimatów szuka i nam je przedstawia. Super trafne i zabawne są obserwacje dotyczące turystyki(każdy kto zwiedził jeden z "cudów świata" musi potwierdzić wersje autorki:). Mimo, że w książce Maja opisuje również momenty trudne (np. gdy chorowała na gorączkę denga) każda strona książki emanuje optymizmem i pozytywną energią. Po przeczytaniu ostatniej strony można mieć tylko...

ArtMagda | 2015-12-03
Przeczytana: 05 listopada 2015

Książki podróżnicze czyta się inaczej niż klasyczne powieści. Albo człowiek wpada w tę historię po uszy i niemal czuje każdy kamień pod stopami autora na opisywanej przez niego ścieżce, albo stoi obok i tylko przygląda się kolejnym slajdom jego podróży. Nie jest to wiec łatwy gatunek literacki, ani dla autora, ani dla czytelnika. Nie wystarczy pasjonować się podróżami, by z tym samym zapałem pochłaniać książki podróżnicze.

Co zatem przekonało mnie do tej lektury, skoro chcę Wam o niej napisać? Niezwykła osobowość autorki, jej nieustanny, podskórny przymus poszukiwania, szczere zaciekawienie światem, ogromna wrażliwość i czujność na każdy detal. Jej bycie otwartym na wszystko, co przynosi kolejny dzień podróży, jej godny pozazdroszczenia dystans do samej siebie i nietuzinkowe poczucie humoru. Czytasz o wyprawach, zwiedzasz z Mają świat i poznajesz ludzi, których spotyka, ale przede wszystkim poznajesz niezwykłą kobietę i w głębi duszy czujesz, że chciałabyś być jak ona! Maja pewnym...

kortas10 | 2015-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2015

Da się! Ta książka (a właściwie jej autorka) udowadnia, że da się być w podróży cały czas! Podziwiam, bo mimo że kocham podróże i poznawanie nowych miejsc to zabrakłoby mi odwagi, żeby przebywać poza domem, z dala od rodziny przez bite 16 miesięcy!
Mówiąc, że jest to książka o podróży dookoła świata to lekka przesada, ponieważ podróżniczka opisuje tutaj swój pobyt w Ameryce Południowej, Azji i Australii, a więc jednak kilku kontynentów jeszcze brakuje

Co zdecydowanie na plus to język, którym spisana została ta historia - czyta się szybko i lekko, autorka często nie owija w bawełnę, a "wali z grubej rury", ja czytając to czułam się jakbym z nią rozmawiała, przy piwku, zupełnie na luzie. Przy tym wszystkim okazuje również szacunek napotkanym ludziom i zwyczajom, nie zawsze ocenia, a pozostawia to czytelnikowi.
Całość inspiruje, zachęca do odwiedzenia poszczególnych miejsc.
Fotografie z podróży (domyślam się, że było bardzo trudno wybrać tych kilkadziesiąt z tysięcy!) umieszczone...

kuraaga | 2014-07-30
Przeczytana: 24 lipca 2014

Książkę czyta się lekko, szybko i przyjemnie. Jest zabawnie, czasem smutno i przerażająco. Niestety dużym minusem jest pobieżność opisywanych sytuacji - aż chce się wiedzieć więcej! Co to znaczy, że życie płynie powoli albo że droga była ciężka? Wszyscy wiemy, ale gdy mowa o Australii albo Amazonii, to już nie takie oczywiste. Mam ogromny niedosyt opowieści o tamtych ludziach. Z drugiej strony jednak Majka chciała napisać o swojej podróży i o sobie. To duży plus i na polskim rynku reportażowo-podróżniczym rzecz niezwykła, że nie stawia się w roli eksperta od innej kultury. Za to należą się jej wielkie gratulacje.

Amused | 2014-05-10
Przeczytana: 10 maja 2014

Jedna z ciekawszych polskich książek o podróżach jakie czytałam. Barwnie opisana, przez większą część książki - wartka akcja. Ciekawe obserwacje i przygody, pod koniec trochę niestety pojawia się opisów w stylu: byłam tu, a potem byłam tu, a potem tu.
Polecam.

asia_33 | 2015-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2015

Super opowieść trzydziestolatki o tym że można rzucić wszystko i zwiedzić świat niekoniecznie śpiąc w luksusowych warunkach czy jeść w restauracjach z gwiazdkami.Maja swoją podróż zaczęła od Ameryki Środkowej,a skończyła w Nowej Zelandii.Wyprawa obfitowała w wiele ciekawych przygód,autorka poznała wiele interesujących osób,zwyczajów,opisała wiele miejsc o których przewodniki nie wspominają.Książka wciąga,ja chętnie wybrałabym się w taką podróż,ale póki co musi mi wystarczyć książkowa podróż z Mają.Polecam!!

Lukrecja | 2016-01-15

Szalona dziewczyna, która zawiesiła na kołek cały swój realny świat, by odbyć podróż życia. Książka, którą czyta się jednym tchem od deski do deski, wciąga w inne światy, zaskakuje barwami, zapachami, smakami... Wspaniała!