Analfabetka, która potrafiła liczyć

Okładka książki Analfabetka, która potrafiła liczyć Jonas Jonasson Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Analfabetka, która potrafiła liczyć
Jonas Jonasson Wydawnictwo: W.A.B. literatura piękna
Bratumiła Pawłowska-Pettersson
literatura szwedzka analfabetyzm Bratumiła Pawłowska-Pettersson
Inne

Wciąż doskonale!

Książka w całkowicie odmiennym klimacie niż mój a jednak zabawne perypetie głównych bohaterów i tempo akcji potrafiły wciągnąć. Do tego akurat w podobnym czasie odwiedzałam Szwecję stąd czytanie nabrało walorów wakacyjnych wspomnień ☺️.

Słuchałam w formie audiobooka w jezyku angielskim podczas biegania. Historia zabawna, pozytywna i inteligentnie skonstruowana, choć jak to u tego autora bywa, była w realu mało prawdopodobna. Mega mi się podobał intelekt, myślenie i stosunek do życia Nambeko. Dużo opisow biograficznych każdej postaci, co oczywiście wydłuża historie, ale dla mnie to na plus było, choć wiem, ze dla wielu to może być nuzace, gdyz chcą wiedziec co dalej a nie co bylo. Na tyle wciągająca, ze moje biegi były dłuższe niż planowane bo chciałam słuchać dalej. Polecam!

Absolutny geniusz. Historia jest absurdalna do granic możliwości, a jednocześnie jest maleńki ułamek prawdopodobieństwa, że mogłaby się wydarzyć. Czuć ogromną wiedzę autora na tematy matematyczne, historyczne i polityczne. Mimo rozgrywających się dramatów bawi do łez. Arcydzieło!

Podczas czytania odnosi sie wrażenie, że to juz było... Absurdalne sytuacje, które w Stulatku bawiły, tutaj powodują zgrzytanie zębami i wręcz zażenowanie. Duży minus za nieprawdopodobne zbiegi okolicznosci i nieporadność bohaterów, którzy zresztą są wyjątkowo wkurzający, właściwie nikt nie wzbudza większej sympatii.

1964

Jeżeli porównać ją do Stulatka, to niestety, widać, a raczej czuć dużą różnicę, na minus. Zasadniczo to szalona i oryginalna książka. Niesamowita historia dziewczynki, która zaczęła od sprzątania latryn, a skończyła na "rządzeniu światem". Brakuje mi tutaj lekkości i tempa. Czyta się nawet nieźle, ale jednak nie bawiłam się tak jak przy słynnym już Stulatku.

Akcja zaczyna się w prehistorycznych latach 60-tych XX wieku w egzotycznej dla nas Republice Południowej Afryki, kończy się w Szwecji w pierwszej dekadzie XXI. Poznajemy tam małą czarnoskórą Nombeko - dziewczynkę, która została kierowniczką w sekcji czyszczenia latryn. Jednocześnie mamy możliwość podglądania losów pewnej szwedzkiej rodziny. I powoli, powoli jesteśmy świadkami jak losy panienki Nombeko krzyżują się z losami szwedzkich chłopców :) Ciepła, zabawna, momentami absurdalna, momentami tragiczna - ale tak to jest kiedy fikcja przeplata się z prawdziwymi historycznymi wydarzeniami. Warta przeczytania :)

Książka lekka, trochę absurdalna, fikcja przeplatana historią w sposób logiczny i "do uwierzenia". Jeśli czytaliście "Stulatka, który wyskoczył przez okno" wiecie o czym mówię :) Przyjemna historia w sam raz na wakacje, może nie zaskoczyła mnie aż tak, jak "Stulatek...", ale nie żałuję, że po nią sięgnęłam :)

Nie wiem, czy książka jest zabawna, w pewnym sensie tak. Bohaterka na pewno budzi sympatię, jej niezwykle przygody odciągają czytelnika od codziennych problemów, a o to w końcu chodzi.

Kilkakrotnie do niej siadałam. Wniosek - trzeba przeczytać od razu. nie jest zła, jednak daleko jej do stulatka.

Po wielu latach sięgnęłam po książkę autora, którego poprzednia powieść rozbawiła mnie do łez (przede wszystkim za sprawą niesamowitego Artura Barcisia, który czytał audiobooka). Sięgnęłam po nią z pewną dozą nieufności, gdyż sporo czasu upłynęło od historii “Stulatka, który wyskoczył przez okno i zniknął”.

Mimo dość średniego początku dałam sobie (i książce!) szansę.
Czekała na mnie historia niczym górska kolejka, pełna wszystkich emocji po trosze. Byłam zarazem znudzona i zaciekawiona, rozbawiona, ale też.. smutna.. Bo tak w gruncie rzeczy cała historia, choć fragmentami zabawnie opisana, sprawiła że odczuwałam smutek z powodu kolei życia Nombeko, czyli głównej (i zarazem tytułowej) bohaterki, czarnoskórej Południowoafrykanki, która doskonale potrafiła liczyć, nie potrafiąc czytać.
Mnogość nieszczęść, jakie spotkały bohaterkę wzbudziła we mnie przygnębienie i współczucie, nie zaś rozbawienie.

Książka jest pełna absurdów, często mało logicznych sytuacji, ale po “Stulatku…” można się było tego rodzaju powieści spodziewać. Nie oczekiwałam, że wszystko będzie realne czy możliwe w prawdziwym życiu, jednak upadek z helikoptera na dach budynku bez szwanku był zbyt absurdalny, nawet jak na powieść tego typu.

Na moją niezbyt pozytywną ocenę w dużej mierze wpłynęło też to, że polityka międzynarodowa to zwyczajnie nie moja dziedzina.

Podczas lektury wiele razy miałam ochotę książkę odłożyć. Jednak z jakiegoś powodu, trudnego do zrozumienia nawet dla mnie samej, książkę doczytałam do końca, mimo że już dawno zrozumiałam, że kontynuowanie średnich książek to zabieranie czasu tym lepszym, które jeszcze czekają na przeczytanie.

Nie jest to powieść, którą bym polecała, ale wierzę, że znajduje grono swoich odbiorców i wielbicieli. W końcu każda potwora znajdzie swojego adoratora, czyż nie?

Mimo dość średniego początku dałam sobie (i książce!) szansę....

• 2015
  • 2015