Ameryka po kaWałku


- Data wydania:
- 2014-12-02
- Data 1. wyd. pol.:
- 2014-01-01
- Liczba stron:
- 256
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788324031849
- Wydawnictwo:
- Znak
- Kategoria:
- literatura piękna
- Tagi:
- Ameryka Stany Zjednoczone podróż Trójka radio dziennikarz
- Data wydania:
- 2014-12-02
- Liczba stron:
- 256
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788324031849
- Wydawnictwo:
- Znak
- Kategoria:
- literatura piękna
- Tagi:
- Ameryka Stany Zjednoczone podróż Trójka radio dziennikarz
Dlaczego ludziom jest dobrze w Stanach Zjednoczonych? Dlaczego nie wyobrażają sobie życia w innym kraju? Dlaczego imigranci, którzy wpadają „na chwilę”, zostają tam na zawsze? W swojej najnowszej książce Marek Wałkuski wyjaśnia, co spodobało mu się w Ameryce i dlaczego polubił ten kraj. Pisze o fundamentalnych cechach Amerykanów, takich jak optymizm, altruizm czy tolerancja, przede wszystkim jednak opowiada o amerykańskiej codzienności.
Poznawaj Amerykę kaWałek po kaWałku:
• zajrzyj do wnętrza policyjnego radiowozu
• poznaj ludzi o stuwatowych uśmiechach
• udaj się na podwórkową wyprzedaż
• odwiedź zamieszkany przez mormonów stan Utah
• poczuj moc silnika harleya-davidsona
• oddaj się przyjemnościom w rozmiarze XXL
• weź udział w nieudolnie przeprowadzonym skoku na bank
Marek Wałkuski jest dziennikarzem Polskiego Radia. Mieszka w Stanach Zjednoczonych od dwunastu lat i kawałek po kawałku testuje je na własnej skórze. Jego korespondencje dla radiowej Trójki przeszły już do legendy, a poprzednia książka (Wałkowanie Ameryki) podbiła czytelników. Kolej na porcję z ulubionymi kąskami Wałka.
Kup książkę
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Recenzje oficjalnych recenzentów
Optymizm made in the USA
Nie kryję, że wybrałem rzeczy, które polubiłem w Ameryce, pozytywne przejawy życia w tym kraju. Opisywanie wad USA pozostawiam licznym krytykom tego kraju.*
Obok kluczowego tytułu warto mieć w pamięci także ten cytat, bo on dobrze oddaje to, co zastaniemy na kartach „Ameryki po kawałku”. Osoba, która liczy na obiektywne wywody na temat zagadnień związanych z Ameryką, raczej się w tej pozycji nie odnajdzie. To subiektywne spojrzenie konkretnego człowieka, który wybrał wyłącznie to, co mu się podoba i co budzi w jego umyśle dobre skojarzenia. Nie ma narzekań i żalenia się, a ulubione elementy oczyszczono z wszelkich negatywnych przywar (jeśli takowe posiadają). Uzbrojony w tę wiedzę czytelnik może zagłębić się w lekturę „Ameryki po kawałku”, na którą składa się sześć dużych rozdziałów (tytułowych kawałków) zawierających zróżnicowane tematycznie opowieści. Można dowiedzieć się m.in. jak Amerykanie ułatwiają sobie życie, jakie są nieodłączne elementy ich codzienności, czy w Stanach faktycznie wszystko jest większe, jak celebrowane są święta i wydarzenia sportowe oraz na czym polega amerykański optymizm. Autor opisuje typowe „obrazki” znane chociażby z amerykańskich filmów i osadza je w swojej rzeczywistości – takie jak gazety podrzucane pod drzwi, świętowanie czwartego lipca, Super Bowl, pralnie na monety, Halloween, parkometry, olśniewające (dosłownie) bożonarodzeniowe dekoracje czy gra w golfa. Często przedstawia również tło historyczne związane z danym zagadnieniem. Takie łączenie przeszłości z teraźniejszością kreuje interesujące opowieści, wprost naszpikowane anegdotami i ciekawostkami. Przyznam, że sama wyniosłam z lektury wiele pożytecznych informacji, o których wcześniej nie miałam pojęcia.
Poszczególne historie można czytać dowolnie, chronologia nie jest potrzebna do tego, by zrozumieć, co autor chce nam przekazać. Wystarczy wybrać jeden duży rozdział bądź kilka małych kawałków, a później wrócić do tematów, które początkowo nie przyciągnęły naszej uwagi. Tylko od nas zależy, czy jednorazowo poświęcimy książce kilka godzin, czy kilka chwil. Jednak - prawdę mówiąc – optymistyczne spojrzenie na Stany jest tak zaraźliwe, że chcemy patrzeć razem z autorem jak najdłużej. Ten pokrojony na kawałki tort, który został przygotowany z mieszanki optymizmu i pozytywnych wrażeń, bez wątpienia nakarmi nasz amerykański sen, jeśli takowy posiadamy. Oderwanie się na chwilę od rzeczywistości jest ciekawym przeżyciem, ale nie można zapomnieć, że w rzeczywistości Ameryka nie dla każdego jest bajkowym krajem mlekiem i miodem płynącym, cudownym aż do granic absurdu. Z tego powodu „Amerykę po kawałku” należy traktować wyłącznie jako mały wycinek rzeczywistości, która składa się z miliona innych, nie zawsze tak radosnych kawałków.
Czy jest coś, czego bym sobie życzyła w związku z „Ameryką po kawałku”? Jeszcze więcej opowieści, więcej zdjęć! Trudno uznać to za wadę, a nawet powiedziałabym, że jest to pewien plus – w końcu czytelnik, który żąda więcej po skończonej lekturze, jest dowodem na to, że książka była interesująca. Z drugiej strony za tym „więcej” kryje się również niedosyt. Z perspektywy osoby zafascynowanej Stanami forma „bardzo krótko i na temat” jest niezbyt dobrym rozwiązaniem. Taka powierzchowność budzi apetyt, którego „Ameryka po kawałku” nie zaspokaja. Czytelnikowi pozostaje szukanie informacji na własną rękę.
„Ameryka po kawałku” to tytuł, który przypadnie do gustu osobom, które nigdy nie mają dość opowieści ze Stanami w roli głównej. Gigantyczna dawka optymizmu, tematyczna różnorodność, mnóstwo ciekawostek, zarówno historyczne, jak i codzienne anegdoty składają się na interesującą, przyjemną, choć jednowymiarową lekturę.
* Cytat pochodzi z recenzowanej książi.
Natalia Lena Karolak
23 Popieram
Oceny
Dyskusje
Książka na półkach
- 1 303
- 786
- 435
- 69
- 44
- 24
- 15
- 15
- 13
- 12
Opinie [131]
,,Ameryka po kawałku" pokazuje tylko pozytywne ,,kawałki" tego kraju. Zresztą autor sam przyznaje, że nie pisze o bolączkach Ameryki a jedynie o rzeczach, które w Stanach najbardziej lubi, podziwia i nad którymi nie może wyjść z zachwytu. Mamy więc bardzo korzystny obraz USA przedstawiony za pomocą wynalazków Made in the USA, mamy słynną polityczną poprawność, życie bez...
więcejdal fanów Trójki i ameryki ;)
Pokaż mimo toMój pierwszy ebook na urodzinowym kindlu :)
Zobaczyłam ciekawy tytuł w bibliotece, przeglądnęłam i po kilku hasłach pomyślałam " oho, to będzie dobre ". I faktycznie jest.
więcejO autorze słyszę pierwszy raz, ale porusza różne tematy, dochodzi do błyskotliwych obserwacji i w reportażu nie jest stronniczy - po prostu opisuje jak jest. Chwali amerykańską mentalność, ich osiągnięcia, ale i pobłażliwie obśmiewa kretyńskie...
Ameryka w pigułce okiem Marka Wałkuskiego.
Pokaż mimo toCiekawy zbiór typowo amerykańskich zwyczajów, świąt, podejścia do życia, kultury.
Każdy z tematów przedstawiony wraz z historią, przykładami z życia, zajmujący 4-5 stron książki.
Interesująco, konkretnie i z pasją :-)
Lektura obowiązkowa dla osób, które wyjeżdżają do USA.
Pokaż mimo toUkazanie Ameryki jaka jest tak prawdziwa nie ta filmowa.
Książka przyjemna w czytaniu, zawiera dużo ciekawostek z życia Amerykanów. Zdjęcia są dużym plusem. Podobał mi się styl pisania autora, jest lekki i łatwy w odbiorze. Więcej napisałam na blogu https://jawizjonerka.blogspot.com/2018/08/recenzja-ksiazki-m-wakuski-ameryka-po.html
Pokaż mimo toŚwietnie napisane, mnóstwo ciekawostek anegdot, przedstawiona Ameryka jest radosna, przyjacielska, dziwna, zaskakująca. Nie są poruszane żadne amerykańskie problemy, bolączki. Bardzo pozytywny przekaz. Aż chce się wyjechać do USA :)
Pokaż mimo toNigdy nie byłam w USA, ale zawsze byłam Ameryki ciekawa ;) Może dlatego pochłonęłam tę książkę z taką przyjemnością.
Pokaż mimo toZ czym kojarzą Wam się Stany? Z Hollywood i Oscarami? A może z Route 66 i motocyklami Harley-Davidson?
więcejMarek Wałkuski - korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie, wyjaśnia, co spodobało mu się w Ameryce i dlaczego polubił ten kraj. Zabiera czytelnika w podróż przez całe Stany, ukazując ich piękne, ale czasami i groźne oblicze. Autor przybliża nam historię, kulturę oraz...
Wspaniałe źródło ciekawostek o Stanach Zjednoczonych. Pozycja obowiązkowa dla miłośników tego kraju! Co ciekawe, właśnie dzięki książkom Marka Wałkuskiego poczułem, że sam chcę wyjechać do USA, żeby zobaczyć wszystko to, co autor opisał, na własne oczy. Udało się! Pozdrawiam z serca Filadelfii!
Pokaż mimo to