Wałkowanie Ameryki

Wydawnictwo: Editio
rozrywka
WrongWord

Ameryka w oczach (i uszach) korespondenta Polskiego Radia Światowe supermocarstwo czy kolos na glinianych nogach? Ostoja wolności i demokracji czy dżungla, w której ludzie sami wymierzają sprawiedliwość? Przystań dla imigrantów czy miejsce, gdzie przybysze z zagranicy są obywatelami drugiej kategorii? Neutralne światopoglądowo państwo czy kraj fanatyków religijnych? Jakie naprawdę są Stany...

Ameryka w oczach (i uszach) korespondenta Polskiego Radia

Światowe supermocarstwo czy kolos na glinianych nogach? Ostoja wolności i demokracji czy dżungla, w której ludzie sami wymierzają sprawiedliwość? Przystań dla imigrantów czy miejsce, gdzie przybysze z zagranicy są obywatelami drugiej kategorii? Neutralne światopoglądowo państwo czy kraj fanatyków religijnych? Jakie naprawdę są Stany Zjednoczone? I jacy są Amerykanie? Inteligentni, życzliwi, otwarci, bezpośredni i optymistyczni? A może niedouczeni, zarozumiali, ograniczeni, nietolerancyjni i aroganccy? Otwarci na świat czy zaściankowi? Pewni siebie czy zakompleksieni?

Oddajemy w ręce Czytelnika książkę Marka Wałkuskiego, dziennikarza radiowej "Trójki" i wieloletniego korespondenta Polskiego Radia w Waszyngtonie. W charakterystyczny dla siebie, dowcipny i przenikliwy sposób autor opowiada o życiu w Stanach Zjednoczonych i specyfice tego wielkiego kraju, z jego ogromną powierzchnią, liczbą mieszkańców, różnorodnością kulturową, kontrastami społecznymi i wyzwaniami, jakie Ameryka stawia przed przybyszem z Europy.

Zamiast łatwego krytykowania Stanów Zjednoczonych Marek Wałkuski stara się, aby czytelnik zrozumiał Amerykę. Pisze ciekawie, ale nie ogranicza się do samych ciekawostek. Przełamuje stereotypy na temat Amerykanów i ich kraju. Patrzy na USA z życzliwością i nie wierzy w ogłaszany przez wielu "mędrców" schyłek Ameryki.

źródło opisu: http://editio.pl/ksiazki/walkowanie-ameryki-twarda-oprawa/amertw.html

źródło okładki: http://editio.pl/ksiazki/walkowanie-ameryki-twarda-oprawa/amertw.html

Bed | 2013-10-25
Przeczytana: 24 października 2013

Śmieszy, tumani, przestrasza. Zastanawiałam się czy to rzeczywiście obiektywne spojrzenie na USA czy może autor boi się, że za ewentualną krytykę dostanie wilczy bilet? Ale pewnie muszę przeprosić. Mówi przeze mnie zazdrość, bo raj istnieje i nawet nie trzeba umierać. Wystarczy dostać wizę. Oczywiście wolność słowa w USA jest najważniejszym prawem obywatela. W dodatku nawet Bóg jest zajęty sprawami Amerykanów i stąd im się lepiej powodzi. Teraz gdy to się wyjaśniło, wiem czemu tyle osób chce tam wyemigrować. Cieszę się, że miałam możliwość zerknięcia na Amerykę okiem mężczyzny. Trochę to wzbogaca, choć czasem jest dziwne. Na przykład pan Marek pracowicie opisuje statystycznego Amerykanina żeby na koniec rozbrajająco stwierdzić, że ktoś taki nie istnieje, bo ten naród to taki tygiel narodowości i ras. Wszyscy za to są mili i uprzejmi czy na drodze, czy w urzędzie, po prostu są pomocni. Robi to duże wrażenie na przeciętnym czytelniku polskim. Z ciekawością poczytałam też o polityce...

ewula | 2014-09-04
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 16 sierpnia 2014

,,Wałkowanie Ameryki"bardzo mi się podobało!Dzięki tej książce Ameryka i jej mieszkańcy stali mi się bardziej swojscy,bliscy i przejrzyści.Dużo ciekawostek!Bardzo polecam!

Krzysiek | 2014-01-25
Na półkach: Przeczytane, 2014

Bardzo dobra książka, dużo informacji (czasami za dużo szczegółów, miejscami omijałem np. fragmenty o muzyce country) i ciekawostek a wszystko napisane przyjemnym językiem. Upewniłem sie w tym, że za kilka lat trzeba wziąć sobie 3-4tygodnie urlopu i pojechać pozwiedzać USA. Polecam!

WrongWord | 2012-09-24
Przeczytana: 24 września 2012

Trudno jakoś jednoznacznie zaszufladkować tę książkę. Jest w niej wszystko. Historia, obyczaje, życie codzienne, ekonomia, gospodarka, kultura, wyniki badań, spostrzeżenia własne autora i szczypta humoru tak charakterystyczna dla dziennikarza. Może być lekturą obowiązkową dla kogoś kto chce przybliżyć sobie Stany Zjednoczone. Może być doskonałą rozrywką i apetycznym kąskiem dla fanów kraju, który staje się ojczyzną dla każdego kto będzie potrafił się w nim odnaleźć. Wałkuski w przystępny sposób zaprezentował typowo encyklopedyczne fakty zestawiając je z obrazem życia codziennego Amerykanów oraz ich życiową filozofią serwując czytelnikom książkę bardzo nietypową a zarazem niepowtarzalną. Pokazuje jak bardzo spojrzenie klasycznego Europejczyka może być różne od spojrzenia przeciętnego Amerykanina. Dla mnie osobiście książka jest jedną z ulubionych i mimo tego że za kilka lat pewnie te wszystkie dane zebrane przez autora będą już nieaktualne to miło będzie do niej wracać.

adamats | 2013-02-05
Przeczytana: 02 lutego 2013

„Wałkowanie Ameryki” to było zadanie obowiązkowe, które postawiłem sobie już zabierając się za wydaną prawie równolegle książkę autorstwa korespondenta TVN Marcina Wrony. Z racji tego, że „Wrony w Ameryce” były pierwsze to one wyznaczyły punkty odniesienia i ustawiły poprzeczkę oczekiwań – całkiem wysoko zresztą - o czym pozwoliłem sobie skreślić kilka zdań dostępnych, o tu: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/152834/wrony-w-ameryce/opinia/8662621#opinia8662621. Ja zaś zgodnie z powziętym postanowieniem „rozglądnąłem się” za książką Marka Wałkuskiego, przeczytałem i...

„…i rozwałkował pan Marek Amerykę”. Do imentu. Poddał szczegółowej analizie. Rozłożył ja na czynniki pierwsze. Obliczył procenty, mediany, kwantyle i modalne, wyciągnął średnie, przemierzył i przeliczył ją na galony, kwarty, mile, jardy, cale i dolary. Nie oszczędził nam autor żadnej istotnej z jego punktu widzenia informacji statystycznej. Z czym większość z nas – poza fanami kosza i amerykańskiego futbolu - kojarzy...

mamalgosia | 2013-04-03
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 27 marca 2013

Urodziłam się w czasach, kiedy Stany Zjednoczone były mitycznym rajem mlekiem i miodem płynącym. Mimo, że w Polsce zaszły ogromne zmiany, a obecny kryzys gospodarczy odbrązawia magiczną krainę, to słabość do niej tkwi w mojej biednej pokomunistycznej duszy. Z ogromną przyjemnością słucham opowieści osób, które miały okazję odwiedzić USA, chętnie czytam też artykuły i książki na ten temat. Dlatego też zainteresowałam się książką Marka Wałkuskiego "Wałkowanie Ameryki".
Pan Marek do Stanów pojechał jako wysłannik Polskiego Radia już kilka lat temu. Za ocean przeniósł się z całą rodziną i od razu przyszło mu się zmierzyć z zasadniczymi problemami - gdzie zamieszkać i którą szkołę wybrać dla syna. Okazuje się, że to nie lada wyzwaniem.
Przyznam szczerze, że temat ten jest dla mnie na tyle ciekawy, że nie spodziewałam się, że mogę się rozczarować. No i to było błędne założenie. Książka była nierówna. Zacznijmy od statystyki. Wiem, że dla niektórych statystyka stanowi sens życia, ale ja...

emindflow | 2013-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2013

Sięgnąłem po tę książkę z sympatii dla autora, jako człowiek wychowany na radiowej Trójce... i nie zawiodłem się - wręcz przeciwnie. Trudno tę pozycję jakoś jednoznacznie zaszufladkować, ale jedno jest pewne - to kopalnia wiadomości o współczesnych (ale nie tylko) Stanach Zjednoczonych. Marek Wałkuski, poza mnóstwem własnych obserwacji i spostrzeżeń, zawarł w niej ogromną ilość ciekawostek, anegdot i danych statystycznych, na dodatek podanych w bardzo przystępnej formie. Całość podzielona jest na kilkanaście rozdziałów obejmujących różne obszary życia Amerykanów, co dodatkowo ułatwia dostęp do interesujących czytelnika informacji. Mimo że ta książka to nie powieść i poszczególne rozdziały można czytać w dowolnej kolejności, to lektura jest prawdziwą przyjemnością. Polecam.

| 2013-06-17

Zabierając się za lekturę, w zasadzie spodziewałam się czegoś innego. Odzwierciedlenia swoich obserwacji, snucia opowieści, wrażeń z "drogi", taki namacalny ślad kontaktu z prawdziwym Amerykaninem. To jest jednak zupełnie inna książka. Bo Ameryka sama w sobie jest zbyt wielka i zróżnicowana, by jednoznacznie opisać jaka ona naprawdę jest. Tam można zrobić chyba tylko z cząstką, i to raczej po wieloletnim stopieniu się ze społecznością.

Marek Wałkuski, świetny dziennikarz, którego relacje i komentarze z USA słucham w Trójce z zainteresowaniem, potraktował swoją pracę w
zupełnie inny sposób. "Rozwałkował" na części pierwsze, rozebrał Amerykę traktując ją niczym roczniki statystyczne i porównując ją z innymi państwami, w tym i z Polską, na bazie procentów, składników i kwot. Ukazał te wszystkie różnice świadczące o wyjątkowości tego państwa. Tego tygla kulturowego, rasowego, językowego, religijnego, któremu przyświeca wspólna idea - państwa samego w sobie.

Lektura bardzo...

Zuba | 2014-05-11
Przeczytana: 11 maja 2014

Jacy są Amerykanie wszyscy wiemy: grubi, leniwi, zapatrzeni w USA, hałaśliwi, wścibscy, totalni ignoranci, miłośnicy broni palnej (jak tak można), rasiści itp. itd. USA znamy z setek filmów, seriali, książek - znamy mamuśki z przedmieścia, glinę NYPD, agenta FBI, prezydentów, lobbystów, całą plejadę postaci, które tworzą nasz obraz Stanów Zjednoczonych.
Marek Wałkuski, reporter radiowej trójki, zebrał spostrzeżenia ze swojego 10-letniego pobytu w USA i "przejechał wałkiem" po tych stereotypowych wyobrażeniach. Pokazał jak łatwo wyciągać łatwe upraszczające wnioski i stara się znaleźć powody, dla których Amerykanie są jacy są, nie z głupoty, zaślepienia i bezmyślności.
Czyta się "Wałkowanie Ameryki" bardzo dobrze, wręcz z przyjemnością. Autor ani nie prześlizguje się z tematu na temat, nie zatrzymuje na poziomie anegdoty, patrzy z perspektywy historycznej. A o tym, że pisze ciekawie świadczy fakt, że połknęłam rozdział o muzyce country, który zamierzałam ominąć :-)

Versinn | 2015-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2015

Czy Stany Zjednoczone mogą być naszym eldorado? Marek Wałkuski to kolejna postać, która udowadnia, że USA nie są rajem na ziemi, aczkolwiek na pewno są krajem o wysokim standardzie życia, państwem, które nie działa przeciw obywatelowi i stwarza mnóstwo możliwości rozwoju. Podobały mi się szczególnie rozdziały o samochodach, prawie jazdy i kulturze prowadzenia pojazdów na Zachodzie - ja jako adept sztuki władania kierownicą czytałem z niedowierzaniem wręcz, że zachowanie na jezdni nie musi wiązać się z wiecznym chamstwem, siedzeniu innemu kierowcy na zderzaku, trąbieniu, ponaglaniu i wyzywaniu. Podobał mi się także rozdział o country - czuć ten ranczerski klimat gorącej Ameryki! Szkoda, że autor tak lakonicznie opowiedział o Polonii w Stanach. Liczyłem na dodatkowe informacje, aczkolwiek publikację p. Wałkuskiego oceniam pozytywnie!